Wiiralt

12.juulil esines Wiiralt Haapsalu Kuursaalis American Beauty Carshowl.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.02.2009 - 09:19
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 13.07.2024 - 09:29
Eesti artist, Ansambel, Rock

Wiiralt on bänd, kus toores ja ürgne magab elegantsiga. Nagu kordaläinud käeoperatsioon mootorsaega või kirvega siidiseks raiutud habe. See maitseb kodumaiselt mahedalt kuid kõlab nagu Ameerika, mille kõrbeliivas ta juured. Varem Revalsi nime kandnud kooslus peab oma sünnipäevaks 25.aprilli 2019.

Asutajaks oli Martin "Kid" Saaremägi. Liikmeteks on Marta Arula ja Vahur Krautman vokaalidel, Sander Nõmmistu kitarril, Mihkel Uba bassil ja Hans K. Pikani trummidel.

31.mail tegi Wiiralt oma päris esimese ülesastumise Tallinnas Harjumäel Vanalinna Päevade raames.

14.oktoobril avaldatud Wiiralti esimene singel "Tulivesi" räägib sellest, kust nii mõnigi inimene omal muredele lohutust on otsinud. Marta Arula näitab, et naislauljad suudavad rockida ja ei pea laulma vaid suhkrust, jahust ja maasikavahust. Värske näosaate osaleja näitab kui suur ja suitsuselt kähe hääl mahub nii pisikese noore naise sisse. Vahur Krautman ja Merlin Purge taustavokaalidel, akustilisel kitarril ja banjol annavad oma panuse Wiiralti kõlale. Martin Saaremägi, Sander Nõmmistu, Mihkel Uba, Hans K. Pikani, Taavi Lutsar ja Ott Ramst jätavad oma southern rock'n'roll pitseri Wiiralti "Tuliveele". Salvestatud Wiiralti kodus - Kidrakuuris ning mixatud Matt Dougherty poolt.

1.novembril andis Wiiralt akustilise kontserdi raadios Elmar. Esitusele tulid akustilised versioonid lugudest "Tulivesi" ja "Allakäigutrepist üles".

8.novembril toimus Kidrakuuris Wiiralti salaklubi nime all privaatne kontsert, millest tehti ka videosalvestus.

26.novembril esitles Wiiralt lugu "Allakäigutrepist üles", kus laulab Vahur Krautman. Lugu on salvestatud Kidrakuuris Wiiralti salaklubi kontserdi käigus. Tegemist on Kidi bändi Revolver 10-aasta taguse loo akustilise gruuvi versiooniga.

1.detsembril ilmus Wiiralti poolt raadio Elmari sünnipäevaks salvestatud "Tule õeke". Originaalis laulsid seda, 1983 aasta Arne Oidi lauluvõistluse jaoks kirjutatud lugu, Ervin Lillepea ja Siiri Känd. Lugu on saanud täiesti uue kõla. Duetti laulmas mõlemad Wiiralti lauljad Marta Arula ja Vahur Krautman.

"Salaja" oli teine singel Wiiralti 2020 ilmuvalt täispikalt plaadilt. Henry Laks kirjutas selle loo aastal 1986 ja 33 aastat hiljem on ta osaline "Salaja" 9.detsembril avaldatud uusversiooni videos.

8.jaanuaril esines bänd kahe looga ETV "Terevisioonis", kus kõlasid "Tulivesi" ja "Väga hea tüdruku väga halb näide". Viimane oli ka kolmas singel.

14.detsembril ilmunud albumit "Tulivesi" esitleti 10.01 Rakveres Kära Kantsis, 11.01 Tallinnas Kivi Paber Käärid, 17.01 Tartus Püssirohukeldris ja 18.01 Pärnus Aleksandri pubis. Sellelt tuurilt liitus bändiga suupillimängija Siim Türnpuu.

29.jaanuaril avaldas Wiiralt "Näita mulle teed" muusikavideo. Video on "Tulivesi" Tallinna ja Tartu plaadiesitlustel filminud ja kokku pannud Peeter Paaver.

10.juulil avaldati singel "Veeren". Taustavokaalidel oli abiks Mikk Tivas. Loo esmaesitlus toimus Tartus Autovabaduse puiesteel.

6.oktoobril tuli välja "Mööda maad“ muusikavideo. 5.novembril avaldati teine singel "Haara käest", mis räägib loo sellest, kuidas üritad lähedasi oma murest säästa. Sa igatsed juba ette seda, millest kõige rohkem ilma kardad jääda. Novembris ilmuva plaadi eesmärk on toetada Vähiravifondi "Kingitu elu".

20.novembril ilmus Wiiralt vähist, raskustest ja lootusest jutustav album "Lill on iga inime". Plaat on müügil Vähiravifondil "Kingitud Elu" e-poes ning müügitulu jääb fondile.

21.detsembril avaldati muusikavideo loole "Ära seisa mu haual", mis on valminud koostöös Segakoor Nooruse ja dirigent Maarja Helsteiniga. Video: Peeter Paaver. 24.detsembril andis Wiiralt välja jõulusinglina Ervin Lillepea kaveri "Tule õeke".

Eesti Laul 2021 poolfinalistiks oli "Tuuled", esitaja WIIRALT. Loo autorid Pat Lyons, Martin Saaremägi. Lugu avaldati 5.detsembril. Lugu võistles Saku Suurhallis 1. poolfinaalis 18.veebruaril.

25.veebruaril tuli välja uus lugu "Mees su mäng on mängitud".

25.aprillil tuli esitlemisele romantilise alatooniga „Tähed“, mis on kolmas singel Wiiralti 2021. aasta lõpus ilmuvalt kolmandalt stuudioalbumilt. Wiiralti mitmed uutest lugudest on kirjutatud üldse Ameerikas, kus bänd on oma esimese ingliskeelse plaadi kallal eeltööd tegemas. Las Vegase eredad tuled panid igatsema Eesti tähistaevast ja nii sündiski “Tähed”, mille autoriteks Martin Saaremägi ja USA The Voice finalist Ryan Whyte Maloney.

11.mail esitles Wiiralt loo "Tähed" muusikavideot, mis viis bändi otsekui muinasjutu sisse. Keset Nõmme mände kõrguv tähetorn, mida korras hoidmas tähevalvur Mars, ehitati juba aastal 1910 aastal Nikolai Von Glehni poolt vaatetorniks. Eelmise sajandi kuuekümnendail ehitati vaatetorn Charles Villmanni poolt ümber aga observatooriumiks.

30.juulil tuli digialbumina välja 10-looline "Wiiralt - LIVE".

15.oktoobril toimus Viimsi Black Rose'is ansambli 2-aastase sünnipäeva tähistamine.

13.11.2021 toimus Wiiralti aasta viimane kontsert Tartus Püssirohukeldris. See kontsert jäi viimaseks Mihkel Uba esinemiseks koos Wiiraltiga ning bassimees suundus uusi seiklusi avastama.

27.11 võistles Eesti Laul 2022 teises veerandfinaalis Wiiralt lauluga "Kuradile", mille autorid on Hendrik Sal-Saller ja Martin Saaremägi.

Operation Lifesaver Estonia ja Raudteeaasta Fond kooraldasid netihääletuse parima eestikeelse rongilaulu leidmiseks ning võitis "Helesinine vagun" / Einari Koppel (V.Šainski/H.Karmo). 14.detsembril ilmus äratundmatuseni muutunud lugu Wiiralti esituses singlina.

20.märtsil 2022 avalikustas Vahur Krautman loo “Ma olen”, mille sõnad kirjutas visuaalkunstnik Krista Tammes. Laulu autorite sõnul on loo eesmärk meenutada, et oleme tükike sellest, mis on meie ümber.

Wiiralti 14.juunil ilmunud uus singel "Enam pole pääsu" jätkab sealt, kus aasta varem ilmunud "Tähed" pooleli jäi. Õhus on selline armastus, mille eest pole pääsu. Nii ka Wiiraltis, kus armutakse, punutakse pesasid ja kõlavad pulmakellad. Wiiraltile omases Nashville'i helipildis lugu sai omale ka video, mis filmiti üles Lääne-Virumaal Porkuni tallides, Tallinnas ja Viljandis.

15.juulil mürgeldas Wiiralt American Beauty Carshow laval Haapsalu lossihoovis.

4.augustil abiellusid Marta Arula ja Hans Kristjan PIkani. Edaspidi on laval nüüd härra ja proua Pikani.

25.novembril toimus rockiklubis Barbar ansambli 3-aastase sünnipäeva tähistamine.

Martin Saaremägi ja Vahur Krautman kirjutatud "Salalik" Wiiralt esituses osaleb Eesti Laulul. Esmakordselt kuulis laulu ETV erisaates 2.detsembril. Poolfinaalis võistles lugu 14.jaanuaril ent finaali ei pääsenud.

Wiiralt osales TV3 saates “Uus laul” 23.aprillil looga "Kastanpruunid silmad", mille autoriteks on Hendrik Sal-Saller ja Martin Saaremägi. Singel avaldati 21.aprillil. Lugu võistles edasi 07.mail poolfinaalis.

Vahur Krautman andis 13.juunil välja satiirilise singli “Fossiil”, mis on aus ja otsekohene lugu meie tsivilisatsiooni sõltuvusest odavast energiast ning sellega kaasnevast paratamatusest, et alternatiivenergiad veel päriselt alternatiive ei paku. Loole sündis ka õõvastav muusikavideo.

Wiiralt esines 30.juunil Vana-Vigalas festivalil Hard Rock Laager.

Vahur Krautman, tuntud oma võimsa vokaali ja omapärase lavalise kohaloleku poolest, on olnud osa WIIRALTist selle loomisest alates ligi neli aastat tagasi. Septembris suri ootamatult Vahuri isa ning Vahur pani bändi pausile. Käimasolevate stuudioprojektide ning õpetamiskarjääri peatamine WAF’i laulukoolis on eelkõige ajutine meede määramata perioodiks, et võimaldada tal keskenduda oma pere vajadustele leina ja kohanemise perioodil.

27.aprillil 2024 esines Wiiralt Kidrakuuris. Tõukejõuna olid kambas kolm usinat abilist - Lauri Antsov, Rauno Murakas ja Sven Seinpere. 30.aprillil esineti Rakveres volbriööl Berliini Trahteris.

24.mail andis Vahur Krautman välja loo "Tahaks, et sa teaks". Trummigruuvi andis loole ägeda soundiga USA trummar Doug Coore, kes on muuhulgas tuuritanud Grammy nominentidest Ameerika gospel/soul-artistidega. “”Tahaks, et sa teaks” on südamlik indie-rock lugu, mis uurib armastuse sügavusi, kaotusehirmu ja igatsust. Luuletuslikud laulusõnad – mille pani kirja mu kihlatu Maarja-Liis Rohi – peegeldavad nii intiimsete hetkede ilu kui ka mineviku kahetsuste painavat kohalolu, tabades romantiliste emotsioonide keerukust,” kommenteeris Vahur Krautman.

14.juunil tuli välja Wiiralt uus lugu "Kaberneeme sauvignon". Kooseisus: Lauri Antsov, Sander Nõmmistu, Rauno Murakas, Sven Seinpere, Freddy Tomingas, Andre Hein ja Martin Saaremägi. Kristo Kotkas salvestas Sinusoid stuudios.

Wiiralt otsustas viie tegutsemisaasta vormistamiseks välja anda albumi, mida pikalt enda teada hoiti. „Saladuskatte all võin öelda, et lisaks plaadile „Mees su mäng on mängitud“ ilmub ka teine album „Tõde ja õigus“, mis tähendab, et ühel päeval tuleb korraga välja lausa 23 lugu,“ avaldas Saaremägi 10.juulil bändi salajas hoitud tegemiste viljad.

12.juulil esines Wiiralt Haapsalu Kuursaalis American Beauty Carshowl.

Faktid

Wiiralt koosseis /nimi/tegevus bändis/sünniaeg:
Lauri Antsov - vokaal - 05.04.1990
Martin Saaremägi - kitarr, bandjo - 23.02.1981
Sander Nõmmistu - kitarr, dobro - 12.10.1988
Rauno-Marko Murakas - basskitarr - 26.06.1993
Sven Seinpere - trummid - 14.08.1994

Lahkus bändist:
2023 - Siim Türnpuu - suupill, taustalaul - 24.04.1985
2023 - Hans Kristjan Pikani - löökriistad - 25.03.1992
2023 - Marta Pikani (Arula) - vokaal - 17.12.1993
2023 (pausil) - Vahur Krautman - vokaal, basskitarr - 20.02.1987
2021 - Mihkel Uba - bass - 07.05.1983

Muud huvitavat

Seotud videod

Wiiralt - Enam pole pääsu
Wiiralt - Enam pole pääsu

Artist: Wiiralt

Lugu: Enam pole pääsu

Aasta: 2022

Wiiralt - Salalik
Wiiralt - Salalik

Artist: Wiiralt

Lugu: Salalik

Aasta: 2022

Wiiralt - Tähed
Wiiralt - Tähed

Artist: Wiiralt

Lugu: Tähed

Aasta: 2021

Wiiralt - Kuradile
Wiiralt - Kuradile

Artist: Wiiralt

Lugu: Kuradile

Aasta: 2021

Wiiralt - Näita mulle teed
Wiiralt - Näita mulle teed

Artist: Wiiralt

Lugu: Näita mulle teed

Album: Tulivesi

Aasta: 2020

Wiiralt - Mööda maad
Wiiralt - Mööda maad

Artist: Wiiralt

Lugu: Mööda maad

Album: Lill on iga inime

Aasta: 2020

Wiiralt - Haara käest
Wiiralt - Haara käest

Artist: Wiiralt

Lugu: Haara käest

Album: Lill on iga inime

Aasta: 2020

Wiiralt - Tuuled
Wiiralt - Tuuled

Artist: Wiiralt

Lugu: Tuuled

Aasta: 2020

Wiiralt ja segakoor Noorus - Ära seisa mu haual
Wiiralt ja segakoor Noorus - Ära seisa mu haual

Artist: Wiiralt ja segakoor Noorus

Lugu: Ära seisa mu haual

Album: Lill on iga inime

Aasta: 2020

Wiiralt - Tulivesi
Wiiralt - Tulivesi

Artist: Wiiralt

Lugu: Tulivesi

Aasta: 2019

Wiiralt - Allakäigutrepist üles
Wiiralt - Allakäigutrepist üles

Artist: Wiiralt

Lugu: Allakäigutrepist üles

Aasta: 2019

Wiiralt - Salaja
Wiiralt - Salaja

Artist: Wiiralt

Lugu: Salaja

Aasta: 2019