Reket

27.juulil esineb Reket Võsu rannafestivalil.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 14.03.2009 - 09:34
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 21.07.2024 - 23:11
Eesti artist, Sooloartist, Rap & Hip-Hop

Aastal 2002 esimest korda mikrofoni taga üles astunud Reket, kodanikunimega Tom-Olaf Urb, on läbi aastate enda sõnaseadmisoskusi sisendanud Eesti räppmuusika skenesse. Ta on kaasa löönud Tommy-Boy albumitel "?MC" ja "Suur Pilt", räpikogumikel Volüüm 3, Retsept ning Kapusta Ja? albumil "Sisekosmosemasin". Tegelikult on Eesti hip-hopil ülimalt hea meel Reketi eduloo üle ja olgu see inspiratsiooniks kõikidele noortele, kes arvavad, et elus ei ole midagi võimlik

Reket lindistas oma kohati hip-hopi piire painutavat debüütalbumit kolm aastat. Sellel ajavahemikul elas noor MC peamiselt Los Angeles'is ja Londonis, kus omandas helikunstialase kõrghariduse. Londonist on pärit plaadil paar lugu produtseerinud noor kohalik tõusev hiphop produtsent Anthony Brown. Ülejäänud taustade eest on suuremalt jaolt hoolt kandnud Legendaarne Recordsi kuldne produtsendipaar Kapusta ja ? ehk teisisõnu P2ts ja WizOne.

17.juuli 2008 ilmus Legendaarne Recordsilt kauaoodatud Reketi sooloalbum "Kajapark", kus teevad kaasa Tommyboy, Chalice, Genka, Põhjamaade Hirm, Väike J ja Mai Leemet. Legendaarne Recordsi ühe eestvedaja Genka sõnul on see verbaalselt väga tugev materjal. Reket annab Genka meelest suurepärase flow´ga ülevaate oma globaalnomaadlikust eluviisist, rikastades oluliselt Eesti kvaliteethiphoppi. "Kajapark on ulmeline koht mis asub minu peas ning inimene satub sinna, seistes silmitsi enda hirmudega," sõnab Reket.

2009 aastal oli Reket püsivalt tagasi Eestis. "Elu välismaal on võtnud minu elust viis aastat, kuid andnud kuhjaga superhäid sõpru, ilusaid mälestusi ja kirge avastada maailma nii palju kui võimalik." Tom-Olaf tunnistab, et hip-hop muusikud on väga edevad inimesed, eriti selles, mis puudutab nende riietust. "Eks me ole üks edev sats inimesi, noorena hoiabki meid see, et kirjutame laule, millest soovime ja ütleme, mida tahame, mitte seda, mida meilt oodatakse," lausub ta.

2013 aastal osales Reket DVPH (Dragan Volta ja Põhjamaade Hirm) albumil "Mõtted on mujal" lugudes "Pea laiali otsas" ja "Paleepööre". Oktoobris 2014 küttis Reket oma soundcloudi uut kraami. Mees, kellest polnud ammu uhkemaid uudiseid kuulda olnud, andis vihje, et algab uus asjastu Reketi eluraamatus.

8.detsembril 2014 tuli Reket välja muusikavideoga loole "Võit". Sisu aitas välja mõelda Juhani Särglep ning teostas Felix Laasme. Loo muusikalise tausta autorid on Kristjan Vool ja Gert Laanemets. "Võit" on eepiline räpplaul, mis kutsub inimesi üles järgima omaenda rada ja endast alati parimat andma. "Video teeb kummarduse pealinna idaosale Lasnamäele; rajoonile, kus möödus peaasjalikult mu lapsepõlv. Lasnamäe voolis mu iseloomu ja õpetas mind nii, nagu tal kombeks on," paljastab artist oma esimese muusikavideo tausta.

Reket tegi helikujunduse lavastusele "Eesti Ajalugu", mida etendati 2015 aasta jaanuaris ja veebruaris Vaba Laval. Lisaks lõi ta mais kaasa Genka & Paul Oja remix-versioonis loost “Kõik”. Liis Lemsalu andis 12.novembril välja oma põletava muusikavideo loole “Breaking The Rules”, kus võib näha meie kodumaist räpparit Reketit.

16.11.2015 tuli välja Reket singel "Head teed". Loo on produtseerinud DJ Critikal ning kaasa lööb Robert Linna.

23.11 ilmus Legendaarne Recordsilt teine artistialbum, 11-looline "Tuule tee". 11-looine jagu. See on mitmekesise ja värvika kõlaga hiphop album, mis osaliselt flirdib nii popp- kui RnB-muusikaga. Reketi muusika on isiklik ning igatsev, kuid alati julge ja artistile juba iseloomulikuks saanud terava alatooniga. Plaadi produktsiooni eest vastutavad teiste seas DJ Critikal, Sander Mölder ja Lauri Täht.5 .jaanuaril esines ta ETV "Terevisioonis" lugudega "11:11" ja "Teine".

Aasta parima räpp-albumi kategoorias Eesti Muusikaauhindadele nomineeritud Reket alustas 15.jaanuaril 2016 Tuule Tuuriga.

29.01.2016 jõudis Youtube'i Reketi loo "Hommik", mille kohta teab Reket, et sellist muusikat tehakse vähe, aga videoid omakorda vaadatakse palju.

Reket esines 2.aprillil Tallinn Music Week raames Raadio 2 esitlusel Von Krahlis.

28.aprillil toimus Von Krahlis Reketi kontsert “Hennessy Very Special Night with Reket” ja loo “Teine” muusikavideo avalik filmimine. "Teine" näitab meile Reketit otse ja justkui alasti. Teda ei paigutada kuhugi situatsiooni, ta ei vali mingit rolli. Ta kõnnib mööda kitsaid Tallinna vanalinna tänavaid ja räägib enda lugu. Ning jõuab siis viimaks, selle rännaku järel, Von Krahli lavale. Lüürik-luuletaja-räppar räägib otse enda kuulajaga ja vaatab talle silma. Lihtne ja mõjus - kindlasti parem video kui lool "Hommik", mis justkui lahustas täielikult loo ülisensuaalse olemuse.

Video sobib väga hästi kokku ka selle loo kõige tugevama fraasiga: ""Võit" andis bensu ja "Kõik" andis tikud". "Teine" muusikavideo tuli välja 15.mail.

Õllesummer Festival tõi 7.juulil Estrella pealavale hetke kõige aktuaalsemad kodumaised hiphopparid, kelle hulgas oli ka Reket. 9.juulil toimus Tapa lähedal Udrikus elektroonilise muusika festival IIL 2016, kus õhtu naelaks oli Reketi live.

19.augustil tuli Reket välja muusikavideo loole “11:11”, mille filmis New Yorgis Felix Laasme.

Reket on sõnanud: "Andsin aastaga kokku kuskil 70 kontserti ning lugematul arvul intervjuusid. Lõpuks kinnistad endale sellega koha meedias ja nii ise kui ka teised unustavad ära, miks sa sinna üldse sattusid. Ühel hetkel avastad, et pigem huvitab inimesi, mida sa sööd või millist mütsi sa kannad, kui see, millist muusikat sa kirjutad. Sellest sündiski "Super ei" kontseptsioon, milleks on muusika loomine ilma suurema mölata."

23.novembril avaldas Reket loo "Köievedu" albumilt "Super ei“. Plaadi seitse lugu on produtseerinud Paul Oja, Lauri Täht, 372, Lumele, Sander Mölder ja DJ Critikal, kes ka albumi lindistas. "Super ei“ tuli digitaalselt välja 10.aprillil 2017. “Super ei” peal kuuleme pehmemaid meloodiaid, aga ka agressiivsemat andmist, kuumi tundeid ja ühiskonnas pettumist. 28.aprillil algas Tartust üle Eestiline plaati tutvustav kuue kontserdiga Super tuur.

Reket andis 20.aprillil 2018 välja neljanda stuudioalbumi “Rahu”. Artisti enda sõnul esindab “Rahu” tema loomingu arengut, soovides endiselt mitte kinni jääda tänapäeva muusika klišeedesse ja igavatesse valemitesse. Albumilt leiab nii huumorit, storytelling’ut kui ka Reketile omast kirge. Plaadi muusikalise suuna eest vastutab suuresti Alexander Sannik, kes on helikandja neljateistkümnest laulust produtseerinud 9. Lisaks kõlab CD’l veel Otto Suitsu, Sander Mölderi ja DJ Sin’i loomingut. Esimese loona avaldati "Külm ja Raske". Reketi värske albumi suur esmaesitlus toimus 20.aprillil Solaris Keskuse Apollo raamatukaupluses.

10.mail tuli välja loo “Musta luige teooria” muusikavideo, mille autoriks on Elis-Hetty Leppik. Biidi autoriks on Alexander Sannik, sõnad Tom-Olaf Urbilt. Salvestus ja mix Bert Prikenfeldilt.

Räpparid Nublu ja Reket avaldasid 29.mail üheskoos suvise flow‘ga loo “Mina ka”, mis pärit Nublu suvel ilmuvalt albumilt “Mind on mitu”.

Reket avaldas 8.juulil singli albumilt “Rahu”. Uus pala kannab nime “Paprika”.

1.oktoobril andis Reket oma kümneaastase debüütplaadi “Kajapark” välja digikujul. "Rõõm tõdeda, et alates tänasest on kogu minu muusikakataloog, sh. Kajapark saadaval kõikides digikanalites".

6.oktoobril esines Reket erikontserdiga "Tuled kustu" Disco Tallinna peosarja uue hooaja avaõhtul teater NO99 kohvikus.

29.oktoobril andsid reket ja duo Öed välja ühise loo "Anna teed", mis kõlab 6.novembril ilmunud duo Öed omanimelisel debüütalbumil. Reket esines ka 16.novembril Tallinnas, Erinevate Tubade Klubis toimunud Öed albumi esitlusel.

24.jaanuaril toimus Saku Suurhallis Eesti Muusikaauhinnad 2019 gala, kus aasta parimaks lauluks kuulutati nublu feat. reket "Mina ka“.

11.aprillil avaldas Reket uue singli "Ma kuulsin seda läbi viinamarjaväädi", mille on produtseerinud ONYX.

Reket andis 21.juunil välja singli "Aegluubis", kus koos temaga astub vokalistina üles ka Manna. Värske loo tausta on teinud Onyx ja Noyade. Mix'i ja master'i tegi Bert Prikenfeld.

23.juulil filmis Reket uut muusikavideot loole "Hetked", milles lööb kaasa Eesti üks edukaimaid naistennisiste Anett Kontaveit. Videovõtted toimusid Kadrioru tenniseväljakul ning jagati ka autogramme. Video avaldati 19.septembril.

Reketil ilmus 1.novembril viies stuudioalbum "Kulutuli". Plaadilt on varem juba ilmunud hitid "Aegluubis" koos Mannaga, "Hetked" ja "Ma kuulsin seda läbi viinamarjaväädi". Uuel albumil "Kulutuli" on kokku 11 lugu, mille helilisel vormimisel on kaasatud mitmeid produtsente nagu Reketi eelmise albumi "Rahu" enamike lugude produtsent Alexander Sannik, Paul Oja, Lauri Täht, Avoid Dave ja USA-s helilooja-produtsendina tegutsev Ms. Madli.

Räpparid Pluuto, Reket ja Nublu andsid 21.novembril välja loo "SOS (See on see)". Värskele singlile on valminud ka video, mille režissöör on Jüri Belov.

4.aprillil 2020 toimus Tallinnas Fotografiskas Reketi soolokontsert "Retrospektiiv 35". Muusik tegi audiovisuaalse kontsertõhtu jooksul tagasivaate 20 tegutsemisaastale lavalaudadel ning tähistas enda 35. sünnipäeva.

Räppar reket ja laulja Liis Lemsalu tegelesid eriolukorra ajal uue laulu loomisega. Ühiselt salvestatud singel “Magad vä?” jõudis avalikkuse ette 29.mail. Lugu tuli välja plaadifirma Universal Music Baltics alt "Kahesus" EP-na, millel veel lugu "Veel üks". Träki kallal toimetas ka muusik ja produtsent Avoid Dave ehk Taavi Paomets.

25.septembril avaldasid Estoni Kohver, Reket ja Boipepperoni koosluse Pitsa nime all loo “EOS”, mis paiskab kolm tuntud ja armastatud räpparit uude dünaamilisse triosse, kus saab demonstreerida nii oma osavat sõnaseadmis- kui ärapanemisoskust. Samal ajal annab see võimaluse muusikamaastikul kindla kuvandi saavutanud muusikutele katsetada senitundmatut ja panna nii rajult kui võimalik.

16.oktoobril avaldas Pitsa kurbkibeda loo väikelinna eluolust "Tahmanägu".
Muusika boipepperonilt, lüürika Estoni Kohver ja Reket, produktsioon Pitsalt! Mart Varese poolt Mustlas vändatud video keskmes on üksikema ja paralleelselt tema argirütmidega rullub lahti noortekamba igapäev.

Pitsa andis 13.novembril välja oma kolmanda videosingli „avokaado (leidsin ta)“. Muusika boipepperonilt, lüürika Kohvri ja Reketi sulest. Ümber maailma kruiisiva video pani Mart Varese ja Sander Allikmäe materjalidest kokku Robert Parelo. 28.jaanuaril esitleti järgmist singlit "Kuulsaks".

5.veebruaril 2021 ilmus Pitza 12-looline album "Calzone". Enamasti on lood kõik kirjutatud kohvri ja Reketi ning produtseeritud põhitrio poolt, aga lisaks võib leida albumilt ka paar külalist – Maiani ja Genka.

Pitza esines külalisena 6.märtsil Eesti Laulu finaalsaates.

Reket osales 26.märtsil ilmunud Heleza lühialbumi loos "Head ööd".

6.mail andis Reket enda plaadifirma alt välja uue suvise singli “Maradona”. Loo on produtseerinud Noyade, miksinud Bert Prikenfeld ning masterdanud Tanel Roovik. Reketi uus lugu “Maradona” erineb tema varasemast loomingust seetõttu, et esmakordselt on ta teinud koostööd andeka klahvpillimängija Joonas Mattias Sarapuuga, kellega on räpparil soov olnud midagi ühist luua juba pikalt. “Uudishimu oli proovida teha teistega rohkem koostööd ning teha asju, mis esmapilgul olid mu mugavustsoonist väljaspool,” kommenteerib reket ise.

21.juunil andis menubänd Pitsa oma maailma kõige esimese live Pärnu Loovlinnakus. Suveläitsakust hoolimata hüppas publik viimse noodini kaasa ja nõudis veelgi. Pitsa teine avalik esinemine toimus 8. juulil Tallinnas kui Patarei Merekindluses esitleti albumit “calzone”.

22.oktoobril andis reket välja loo “Eikellegi Ma”. koos muusikavideoga. Lugu on valminud koostöös Keskkonnaministeeriumiga ning pöörab tähelepanu looduse olulisusele meie ümber. Laulule filmitud muusikavideoga soovib reket tähelepanu pöörata kliimamuutustele ja Eestimaa looduse ilule ning selle säilitamisele. “On äärmiselt tähelepanuväärne, kui palju kauneid paiku meie pisikene kodumaa endas peidab,” lisab reket. Videos olevad kaadrid on filmitud erinevates paikades üle Eesti. Muusikavideo autoriteks on Mart Vares, Marek Lindmaa ning Kert Pilman.

29.oktoobril andis reket enda plaadifirma alt välja uue loo koos muusikavideoga, mis kannab nime "Kirsikivi". Lugu räägib sellest, kui hindamatu väärtusega võivad olla videojäädvustused. Loo sõnumis on rõhku pandud inimestevaheliste suhete ebakõlale ning salapärastele tunnetele.

Reket avaldas 1.aprillil 2022 suvise ja tempoka loo koos muusikavideoga, mis kannab pealkirja "Too mul lilli". "Tahtsin teha tempokat ja ennast mitte väga tõsiselt võtvat laulu, mille taustal saaks puusa pööritada," kommenteeris artist. Laulule on valminud ka tantsuline muusikavideo, kus osatäitjateks on Reket ise, loo kaasautor Olivar ning tantsijad eesotsas koreograaf Alisa Tsitseronovaga. Video produtsent ja režissöör on Aleksandr Tokarev.

16.aprillil astus Reket üles klubis Uus Laine. Kontserdil kõlasid kõigile tuntud reketi lood, mille seas nii vanemaid kui ka uuemaid hitte.

6.mail ilmus Reketilt uus album "Palun puhka". “Oma kuuenda albumiga saan olla päriselt see, kes ma olen,” vihjab Reket. Artist ise kirjeldab oma kuuendat albumit mõtetega: "Omajagu minimalistlik, silmapaistvalt suurejooneline ning lõpuni aus”. “Öeldakse, et kui miski sulle hirmu nahka ei aja, pole tegevus piisavalt ambitsioonikas. Võin öelda, et ma isegi õige pisut pelgan antud albumi väljaandmist. Sinna sai pandud mõtteid, mis nõudsid minult rohkem julgust kui varem,” lisab veel Reket.

10.juunil andis artist Reket välja muusikavideo mais ilmunud albumi loole “Natuke nii, natuke naa”, mis sobib ideaalselt selleks, et end lõpuks suvelainele keerata. Muusikavideost leiab meeleolukaid kaadreid artisti aastatepikkusest tööst ja puhkusest: “Kõik mis ma elu jooksul teinud olen, on teinud minust selle kes olen ma täna. Elu peab olema elamist väärt ja usun, et see musavideo seda ka vaatajale meelde tuletab. Work hard, play hard,” lisab reket. Videomaterjal pärineb peamiselt artisti enda telefonist. Muusikavideo monteeris kokku Henry Parelo.

30.juulil esines Reket Võsu Rannafestivalil ning 14.augustil Elvas Eesti hiphop festivalil.

23.septembril sai alguse reketi kuuenda albumi “Palun Puhka” tuur Pärnu kontserdipaigast Wunderbaar. 14.oktoobril astus reket üles Tallinnas kontsertpaigas Vaba Lava, kus lõi erikülalisena kaasa Ines.

30.detsembril avaldas reket koos Inesega uue loo, mis kannab nime “Et näha tõde”. Lugu räägib elust enesest: “Tõe nägemiseks on meil teadupärast endal kõik meeled olemas, aga mõnikord on ka kõrvalisest abist palju kasu. Ines näitab seekord mulle kuidas laulu peal särada,” kommenteeris reket. Singel anti välja reketi enda plaadifirma alt. Loo on produtseerinud Sergei Harhan ning miksinud ja masterdanud Bert Prikenfeld (Mindnote studio).

26.jaanuaril toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2023 galal võitis Reket Aasta Hip-Hop/Rap Artisti tiitli.

2020. aasta sügisel moodustatud kollektiiv nimega pitsa, mille liikmeteks on kohver, reket ja boipepperoni laadis 2. veebruari õhtul YouTube’i üles videosingli “Pole lihtne olla joonistatud”. Tegu on palaga animafilmist “Kaka, kevad ja teised” (A Film Eesti, 2023), mis jõudis kinodesse 10. veebruaril.

Liis Lemsalu avaldas 30.märtsil tantsulise muusikapala "Paus" koostöös räpparite Reketi ja Kohvriga, mis räägib salajastest kohtadest, kus tuleb inimese tegelik pale esile. Liisi, reketi ja kohvri ühissinglit ”PAUS” sai esmakordselt LIVE-esituses näha 14.aprillil EFTA auhinnagalal. Teleülekanne ETV-s.

17.juunil esines Reket Tallinnas Kopli 70 elustiilifestivalil Flex Fest ning 22.juunil Pühajärve jaanitulel. 6.juulil esines Reket Tartus autovabaduse puiestee laval.

28.juulil avaldas räppar reket singli “Panama paberid”. Tantsulist laulu on inspireerinud memento mori, mis tuletab artistile igapäevaselt meelde, et elu erilised hetked on oluliselt paremad kui neid õigete inimestega jagada saab. “Panama paberid” ilmus üheskoos värvika muusikavideoga, mis on filmitud erinevates eksootilistes maksuparadiisides. Video autoriks on ainuisikuliselt Felix Laasme. Singli B-poolelt leiab laulu “Eeden”, mis reketile iseloomuliku, sissevaatava monoloogina paneb mõtisklema selle üle, et kui kogu nali lõpuks läbi saab, siis on ehk aeg võtta vastutus enda elu senise ja tulevase käekäigu eest. “Keegi nimetas seda just “Suure-poisi-pükste” jalga tõmbamiseks,” ütles reket ise.

12.augusti öösel esines Reket EESTI HIPHOP FESTIVALi laval.

Reket avaldas 16.novembril raamatu nimega “Eeden”. “224 lehekülge uut ja vana, populaarset ja haruldast. Seda, millest see kõik alguse sai. Ja seda, kuhu see kõik välja tõi. Ideed, illustratsioonid, tekstid ning neid toetavad fotod. Piilu sisse viimaste aastakümnete telgitagustesse ning loe jõuluvanale värskeid värsse,” seisab teose tutvustuses.

reket esitles 9.detsembril kontsertklubis D3 oma verivärsket raamatut “Eeden”. Esitlusele järgnes kontsert, kus kõlasid just need lood, mille tekstidest sai kokku “Eeden” ehk valitud lood lähedastest, võõrastest, autorist endast. Peegelpildis.

Maris Pihlap ning räppar reket avaldasid 2.mail 2024 ühise Lõuna-Aafrika rütmikast inspireeritud singli "Kui Sa Vaid Teaks“ koostöös TIKS rekordsiga.

Reket oli pärast pea aasta kestnud pausi 8.mail tagasi uue soolosingliga "kodu". Värske loo autoriteks on räppari enda kõrval Kristjan Ruus ja 372Kaspar. Lüürikavideo tegi Felix Laasme.

27.juulil esineb Reket Võsu rannafestivalil.

Faktid

Lavanimi: Reket
Kodanikunimi: Tom-Olaf Urb
Sünnipäev/koht: 2. aprillil 1985 Tallinnas
Vanemad: näitleja Viire Valdma ja laulja Toomas Urb
Õde: Maria Talistu, Kuukulgur Filmi büroojuht
Huvitavat: ta on pea kogu oma teadaoleva elu rulatanud

Muud huvitavat

Seotud videod

Pitsa - Pole lihtne olla joonistatud
Pitsa - Pole lihtne olla joonistatud

Artist: Pitsa

Lugu: Pole lihtne olla joonistatud

Album: filmist "kaka, kevad ja teised"

Aasta: 2023

Reket - Panama Paberid
Reket - Panama Paberid

Artist: Reket

Lugu: Panama Paberid

Aasta: 2023

Režissöör: Felix Laasme

Reket - Too Mul Lilli
Reket - Too Mul Lilli

Artist: Reket

Lugu: Too Mul Lilli

Aasta: 2022

Reket - Natuke Nii, Natuke Naa
Reket - Natuke Nii, Natuke Naa

Artist: Reket

Lugu: Natuke Nii, Natuke Naa

Album: Palun puhka

Aasta: 2022

Reket - Eikellegi Ma
Reket - Eikellegi Ma

Artist: Reket

Lugu: Eikellegi Ma

Aasta: 2021

Reket - Veel Üks
Reket - Veel Üks

Artist: Reket

Lugu: Veel Üks

Aasta: 2020

Pitsa - Tahmanägu
Pitsa - Tahmanägu

Artist: Pitsa

Lugu: Tahmanägu

Aasta: 2020

Pitsa - avokaado (leidsin ta)
Pitsa - avokaado (leidsin ta)

Artist: Pitsa

Lugu: avokaado (leidsin ta)

Aasta: 2020

reket - Hetked
reket - Hetked

Artist: reket

Lugu: Hetked

Aasta: 2019

Reket - Külm ja Raske
Reket - Külm ja Raske

Artist: Reket

Lugu: Külm ja Raske

Album: Rahu

Aasta: 2018

Režissöör: Sander Allikmäe

Reket - Musta Luige Teooria
Reket - Musta Luige Teooria

Artist: Reket

Lugu: Musta Luige Teooria

Album: Rahu

Aasta: 2018

Režissöör: Elis-Hetty Leppik

Reket - Hommik
Reket - Hommik

Artist: Reket

Lugu: Hommik

Album: Tuule tee

Aasta: 2016

Režissöör: Sander Allikmäe

Reket - Teine
Reket - Teine

Artist: Reket

Lugu: Teine

Album: Tuule tee

Aasta: 2016

Režissöör: Kristjan Saar

Reket - 11:11
Reket - 11:11

Artist: Reket

Lugu: 11:11

Album: Tuule tee

Aasta: 2016

Režissöör: Felix Laasme

Reket - Võit
Reket - Võit

Artist: Reket

Lugu: Võit

Album: Tuule tee

Aasta: 2015

Režissöör: Juhani Särglep, Tom-Olaf Urb