Janika Sillamaa / Famagusta

12.jaanuaril 2023 Eesti Laul esimeses poolfinaalis elustus 30 aasta tagune “Muret meelt ja südametuld”, mida 1993. aastal esitas Eurovisiooni lauluvõistlusel Janika Sillamaa. Nüüdki oli laulja taas laval ja koos temaga möödunud aasta silmapaistvaim uustulija Minimal Wind.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 06.06.2009 - 20:39
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.01.2023 - 22:16
Eesti artist, Ansambel, Rock

Janika Sillamaa sai aprillis 2009 oma uue bändiga Famagusta valmis esimese singli “Rong”, mille viisi on kirjutanud Themuri Sulamanidze ja sõnad on Janika sulest. Lauljanna sõnul on see laul hümn 30ndates naistele. “Mees mind jättis, kui 37 sai täis ja mina olen ise vaba ja vallatu. Saan kõigega väga hästi hakkama. Paremad ajad ei ole veel möödas ja tagumine vagun on teatavasti luksusklass,” muigas Janika loo sõnumit kirjeldades. Esimene avalik ülesastumine toimus ETV saates „Paar“ (23.aprill 2009).

Janika sõnul koosneb Famagusta tema paljudest headest tuttavatest. “Bändis on Andrus Lillepea, kes mõtles ka bändi nime välja, bassi mängib Kaarel Liiv, Themuri Sulamanidze on klahvpillidel ja Priit Jääger mängib kitarri. Mina laulan,” loetles Janika bändiliikmeid. Famagusta on rockbänd. “Ma olen elu aeg tahtnud rocki teha. Names (Janika eelmine bänd) ei olnud ju ka mingi seina paitamine,” meenutas lauljanna.

Uue bändi nimel on mitmeid tähendusi. “Me mõtlesime jaanuarist saadik nimesid ja selgus, et kõik juba ära võetud. Inglise-, ladina- ja kreekakeelsed on kõik juba üle maailma olemas. Eesti keeles on päris keerukas leida nime, mida suudaks ka välismaalased välja öelda ja mis oleks tore ning poleks juba ära võetud. Famagusta on Küprose linn, mis 1974.a. türklaste poolt puruks pommitati,” rääkis lauljanna nime saamisloo ühe versiooni. Hiljem oli bändikaaslane Themuri, kes on hispaania keele oskaja, teatanud, et “famagusta” tähendab hispaania keeles ka “kuulsusejanu”. “Fama on Vana-Rooma kuulujutu-, klatši-, ja ka kuulsuse jumalanna. Nii et mitte just kõige parem kuulsusejumalanna,” lisas Janika.

Janika - "Teismelisena teadsin juba kindlalt, et lähen lavale. Õigemini olengi seitsmeaastasest saadik laval olnud. Olen teatri ja muusika keskel üles kasvanud laps. Mulle ei paku pinget kuulsus kuulsuse pärast, vaid pigem väljateenitud tunnustus millegi eest, mida sa teha oskad... Ning lavastamine ja rockbändiga tegelemine on mõnes mõttes sarnased. Pead teadma, mida tahad, aga mitte liiga kindlalt. Muidu kinnistud ja loomingulisus taandub paraku käsitööks... Minu esimene lauluõpetaja oli Jaak Joala. Seega mõjutas ta minu muusikuteed loomulikult väga palju. Tema tõi minuni Hendrixi, Joplini ja Zeppelini muusikakassetid. Ega ta muidugi iial ette ei kujutanud, et need mulle nii sügava jälje jätavad, aga ju ta lootis, et ma sellist muusikat kuulates kiiremini täiskasvanuks saan... Nii minu kaks venda kui ka mina oleme ema juures teatritegevuses üles kasvanud, seda koos kujundanud ning tegevuses hoidnud. Kõik me oleme tegevad muusikas ja kõik me töötame seejuures ka lastega."

Famagusta eesmärk on palju esineda ja lõpuks ka plaat välja anda. Ootamas on mitmed lood, kuna kõik muusikud ka kirjutavad-arranžeerivad heliloomingut. Esimene ülesastumine oli 06.juuni õhtul klubis TAPPER.

17.veebruaril 2010 tuli järgmise loona "Kui sõnast saab liblikalend", mille sõnad ja muusika on kirjutanud Janika Sillamaa. Loo aaranzheeris Themuri Sulamanidze.

25.oktooobril 2010 avaldati singel "Üle varju". Muusika Priit Jääger, sõnad Kaari Sillamaa.

29.aprillil 2011 esietendus Salme Kultuurikeskuses rockooper "Faust" J.W.Goethe ainetel, mille muusika autoriks ja lavastajaks oli Janika Sillamaa. Osalesid Kaari Sillamaa Üliõpilas- ja Noorte Muusikateatri näitlejad ning ansambel Famagusta.

Janika Sillamaal ilmus 12.detsembril 2013 autoriplaat "Täiskohaga naine", mille 12 lugu jutustavad naiseks olemisest ja naise olemusest tänapäeva maailmas - hoolimisest, iseolemisest, koosolemisest, enesega tülitsemisest ja enesega leppimisest. Ning muidugi armastusest ja kirest. Muusika on eklektiline, meenutades pigem Janika teatriloomingu helikeelt kui rokiaastaid. Ainuke varem salvestatud laul on "Rahutu", mille teksti autoriks on Kaari Sillamaa.

Plaadi esitlus toimus 12. detsembril 2013 Solaris Keskuse Apollo raamatukaupluses. Õhtut juhtis Owe Petersell ja kitarril saatis Virgo Sillamaa.

9.maist kuni 17.maini 2014 andis Janika Sillamaa kontserttuuri "RAHUTU" raames 5 kontserti. Saatebändis olid Lauri Lehtsaar (klahvpillid), Priit Jääger (kitarrid), Janno Trump (kontrabass ja basskitarr), Ahto Abner (löökpillid) ning Anna-Maria Rannamägi keelpilli trio.

4.oktoobril 2014 esietendus Vanemuise suures majas Andrew Lloyd Webberi "Ooperifantoom", kus lõi kaasa ka Janika Sillamaa.

15.mail 2015 sündis Janika Sillamaa ja kauase elukaaslase Villu Feldbergi perre esiklaps, tütar Alma.

1.novembril 2015 ilmus Janika Sillamaa singel “Unes ma lendan”, mis pärineb 2012. aasta lavateosest “Lumekuninganna” ning on erinevatel kontsertesitustel pälvinud publiku sooja vastuvõtu. Ettepanekuid oma teatriloomingu salvestamiseks on Janika saanud ka varem, kuid otsustas sellega alles nüüd algust teha.

“Unes ma lendan” sai Andrus Muuga abiga muusikavideo, mis avaldati Youtube'is 24.01.2016.

9.detsembril 2020 avaldas Jaanika Sillamaa omakirjutatud loo filmist “Torm”. William Shakespeare’i ainetel valminud fantaasiafilm “Torm” on Kaari Sillamaa Kaunite Kunstide Kooli 29. film, mille võtted toimusid 2020. aasta juulikuus Vormsi saarel ja Tallinna lahel. Mängivad 38 Kaari Sillamaa Kaunite Kunstide Kooli õpilast.

12.jaanuaril 2023 Eesti Laul esimeses poolfinaalis elustus 30 aasta tagune “Muret meelt ja südametuld”, mida 1993. aastal esitas Eurovisiooni lauluvõistlusel Janika Sillamaa. Nüüdki oli laulja taas laval ja koos temaga möödunud aasta silmapaistvaim uustulija Minimal Wind.

Faktid

Koosseis:
Janika Sillamaa (laul) - sünnipäev: 23.06.1975
Themuri Sulamanidze (klahvpillid) - s. 15.05.1975
Andrus Lillepea (trummid) - s. 28.11.1975
Kaarel Liiv (bass) - s. 23.09.1984
Priit Jääger (kitarr) - s. 03.11.1980

Muud huvitavat

Seotud videod

Janika Sillamaa - Unes ma lendan
Janika Sillamaa - Unes ma lendan

Artist: Janika Sillamaa

Lugu: Unes ma lendan

Aasta: 2016

Režissöör: Andrus Muuga ja Janika Sillamaa