Estoner

16.septembril toimus Paavli Kultuurivabrikus Estoner'i uue EP esitluspidu. EP "Hämmastav Radioaktiivne Asfaltmees, I osa" ning samanimeline koomiks, mis valmis koostöös Dora Grentsi, Elise Rohtmetsa ning Anton Veeremetsaga.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 29.05.2003 - 12:24
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 17.09.2023 - 07:19
Eesti artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Estoner sai alguse 2009 külmal talvel kui tulid kokku kitarristid Kristian ja Ralf ning bassimees Jaanus. Olles algselt raskustes õige trummari ja laulja leidmisega, liitus 2010 suvel poistega trummar Anton ning 2011 alguses Austraaliast pärit laulja Corey Tomlins. Peamised mõjuallikad on Down, Electric Wizard ja muidugi Black Sabbath.

Oma facebooki leht avati 22.juulil 2010. Oktoobris asutati end stuudiosse demoplaati salvestama, miksis Imre Miilberg. 31.juulil 2011 valmis esimene lugu, kus Corey laulab. 2011 ilmunud demoplaadil kõlas kolm lugu - "Darth Vader Has A Hangover", "My Painted Tongue", "Far-Out Space Warp". Demoplaat müüs päris kiiresti läbi.

Estoneri muusika on raskelt psühhedeelne ja psühhedeelselt raske – sügav, selge vokaal ja massiivsed kitarrikäigud, mis vürtsitatud kosmiliste efektidega moodustavad ühtse tervikuna Estoneri omapärase helikõla. Mõjutusi on bänd saanud eri kohtadest ja ajastutest – kuulda on killukesi progest, groove'ist ja isegi kurjemast metalist, kuid põhiliseks inspiratsiooniallikaks on paks ja mahlane stoner-rock, mis on mõõdukalt vürstsistatud doom metaliga. Eriti mõjub Corey üle muusika kõlav selge hääl.

Debüütplaat "The Stump Will Rise" ("Känd tõuseb") sisaldas 50 minutit psühhedeelset raskemuusikat seitsme loo näol, mis viis kuulaja maagilisele jalutuskäigule läbi sügavate metsade, suunaga lõpmatu kosmose poole. Lood salvestas ja miksis Magnus Andre, materdas Taavi Aavik ning plaadikujunduse autoriks oli Maari Soekov.

1.oktoobril 2012 ilmunud Estoneri debüütalbumi esitluskontserdid toimusid 6. oktoobril Tallinnas Von Krahlis ning 13. oktoobril Viljandis Rubiinis.

Estoner on andnud aktiivselt kontserte. 31.märtsil 2012 esineti klubis Tapper Tallinn Music Week raames. Augustis 2013 oldi Euroopa tuuril koos prantsuse doom-metal kollektiiviga Herscher.

1.jaanuaril 2014 ilmunud Heavy Planet kogumikul "Bong Hits From the Astral Basement Volume 2" kõlas Estoner lugu "Mindweasels".

Estoner oli pärast pealesunnitud vaikelu ja laulja Corey Tomlinsi lahkumisega kaasnevat peataolekut jälle tagasi, ning astus oma täiesti uue materjaliga üles Tallinn Music Weeki raames toimunud Rada7.ee esitluskontserdil, 27.märtsil 2015, klubis Sinilind.

Pärast pikemat pausi on eksperimentaalne doom/stoner/sludge müramassiiv pealkirjaga Estoner saamas valmis oma teise albumi, pealkirjaga "Lennud Saatana Dimensioonis". Album ilmub aprillis 2016. Esimese loona avaldati 13.jaanuaril avalugu "Vägisammas".

"Lennud Saatana Dimensioonis" erineb oluliselt kollektiivi debüüdist - madalam, tumedam, kurjem, eestikeelsete laulusõnade ning ka uue lauljaga. Album ilmub koos kaasneva visuaali-videoreaga, mis integreeritakse ka bändi live-etteastetesse.

3.märtsil 2016 tuli välja Estoneri audiovisuaalalbumi "Lennud Saatana Dimensioonis" teine lugu "Teleporteerumine".

2.aprillil 2016 esines Estoner Tallinn Music Week raames Rockstar'sis, millele järgnes kontserttuur Euroopas.

1.juulil osaleti Vana-Vigalas toimuval festivalil Hard Rock Laager 2017.

25.mail 2019 anti välja kuue looga LP "Tahm". Plaat tuli kurjem kui kunagi varem. Oma stoner-rock juured on nüüdseks pea täielikult minetatud ning uus toodang on mürisev mikstuur sludgest, blackist ja doom metalist, põimitud kokku progressiivsete struktuuridega. Plaadiesitlus toimus samal päeval Barbaris. Singel "Sammud" anti välja 20.aprillil ning teine singel "Oomega" koos videoga 16.mail.

Estoner esines 15.–18. jaanuarini 2020 Hollandis Groningenis toimuval Euroopa olulisimal esitlusfestivalil Eurosonic Noorderslag.

28.juunist 2021 alustas bänd viieliikmelisena kui lisandus Intrepidi laulja Villem Eplik. Uue muusikaga astuti esmakordselt üles 9.juulil Kroksi Suvelaagris.

6.mail 2022 esines Estoner Von Krahlis metal laval TMW raames.

Estoneri oli võimalus live's näha 5. nov – Tapper, Tallinn (heategevuskontserdil “Shelter Helper” ja 26. nov - Genialistide Klubi, Tartu.

Estoner esines 1.juulil Vana-Vigalas festivalil Hard Rock Laager.

16.septembril toimus Paavli Kultuurivabrikus Estoner'i uue EP esitluspidu. EP "Hämmastav Radioaktiivne Asfaltmees, I osa" ning samanimeline koomiks, mis valmis koostöös Dora Grentsi, Elise Rohtmetsa ning Anton Veeremetsaga.

Faktid

Estoner on: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)
Villem Eplik (laul) - 09.05.2002
Kristian-Peter Vallikivi (kitarr/laul) – 25.11.1990
Ralf Vinkler (kitarr) – 28.05.1992
Jaanus Luka (basskitarr) – 20.12.1989
Anton Veeremets (trummid) – 02.05.1987

Muud huvitavat