Sibyl Vane

19.jaanuaril astusid Pärnus klubis Wunderbaar üles kohalik alternatiivroki trio Sibyl Vane ja Soome energiline ingliskeelne poproki kollektiiv The Lips. 24.-27.jaanuaril antakse 3 kontserti ka Soomes.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 15.07.2009 - 19:16
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 20.01.2024 - 09:26
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Sibyl Vane on 2010. aasta märtsis Pärnus moodustatud indie rocki viljelev trio, mis sai nime Oscar Wilde’i teose “Dorian Gray portree“ samanimelise traagiliselt hukkunud raamatukangelanna järgi.

Helena Randlaht ja Heiko Leesment musitseerisid varem koos alternatiivrokibändis John Stuart Mill, Mark Kostrov tegutses trummarina kollektiivides Elav Legend ja Paradise Crew. Üheks kontserdiks kogunenud bänd tundis ennast laval koos nii hästi, et koosluse jätkamine oli iseenesestmõistetav.

Kuni 2011. aasta sügiseni elas bänd rohkem prooviruumi seinte vahel kui kuskil mujal. Helena kirjutab loo ja tuleb sellega proovi. Heiko ja Mark nuusutavad noodid üle, kui lugu lõhnab hästi, läheb tööks. Kolmekesi arutades ja katsetades jõutakse lõpuks tulemuseni, mis kõiki rahuldab. Otsatud tunnid ja töö oma loomingu viimistlemisel viis nad tulemuseni, mis ongi Sibyl Vane kõla – popi ja bluusi piirimail mängiv alternatiivrokk.

Märtis 2011 salvestas bänd oma esimese singli "What's My Name", mis sai raadiojaamade lemmikuks pärast seda, kui bänd oli võitnud 25.novembril Tallinna Von Krahli teatris toimunud konkursi “Noortebänd 2011“ peaauhinna. Lisaks avanes võimalus loo salvestamiseks ning muusikavideo tegemiseks. 10.detsembril anti Pärnu noorte vabaajakeskuse klubis-kohvikus IN tasuta kontsert, kus ansambel andis “Noortebänd 2011” võitjakarika hoiule Pärnu noorte vabaajakeskusele. “See on meie tänu vabaajakeskusele, kelle prooviruumides me poolteist aastat oleme tööd teinud,” selgitas Sibyl Vane bassimängija Heiko Leesment.

Noored rääkisid samas suhetest muusikaga. Mark: “Ma olen trumme mänginud 12 aastat, see on minu hobi. Muusikalist haridust ma omandanud ei ole, õppinud olen omal käel ja annan nüüd Pärnu Noorte Vabaajakeskuses noortele huvilistele trummitunde.“ Detsembris 2011 sai Mark Türgi käsitsi valmistatud trummitaldrikute tootja Murat Dirili ametlikuks artistiks.

Helena: “Kunagi ammu, umbes kümme aastat tagasi elasin mõned aastad Jaapanis ja käisin seal ooperikoolis, kitarri olen õppinud huvikoolis. Ülejõe Gümnaasiumis käisin muusikakallakuga klassis, Fred Rõigas ansamblist Greip oli seal minu hääleõpetaja. Muusikakoolis õppisin ka lühiajaliselt, vist 6 kuud. Nüüd aga töötan ja õpin rätsepaks.“

Heiko: “Kui minu klassikaaslased kunagi Marek Taltsi kitarriringis õppisid, siis juhtus nii, et teised käisid tundides, aga mina võtsin materjalid, küsisin teistelt ja õppisin iseseisvalt. Mängisin siis oma seitsmekeelsel vene kitarril, millel ma võtsin seitsmenda keele ära. Alguses ma teooriat eriti ei väärtustanud, mõtlesin, et milleks. Aga siis ühel hetkel hakkasin muusikaõpikuid lugema, et aru saada, mis toimub. Nii et olen täiesti omal käel õppinud. Praegu aga püüan end jagada kahe kooli vahel, õpin Pärnus tarkvaraarendust ja Tartu Ülikoolis filosoofiat.“

Detsembris 2011 asuti salvestama singlit "Get Out Of Town" Eesti Raadio stuudios ja tegemist oli Raadio 2 poolt välja pandud eriauhinnaga. Singel avaldati aprillis. Järgmistena valmisid juunis “Supersonic“ ja oktoobris “Honey Tree“. 2012. aastast kujunes Sibyl Vane’ile tõeliseks läbimurde aastaks. Nelja singliga Eesti raadiojaamade enimmängitud lugude hulka pääsenud bänd äratas huvi ka väljaspool kodumaa piire. 2012. aasta kevadel sõlmis Sibyl Vane plaadilepingu Läti indiemuusika plaadifirmaga I Love You Records.

I Love You Records Sibyl Vane’ist: “Toomas Olljum soovitas meil neid kuulata, kui nad olid noortebändide konkursi võitnud. Vaatasime Toomase saadetud YouTube’i linke ja ei avaldanud väga muljet, aga ta käis peale, et nad on laivis väga head. Kutsusime nad baari esinema ja olime rabatud. Fantastiline! Milline energia! Ja kitarriga laulja Helena karisma – amazing! Nad on kindlasti alles oma teekonna alguses.”

Sibyl Vane ILYst: “Meie esimene kontsert väljaspool Eestit oligi ILY baaris Riias. ILY inimeste ja Riia publiku soe vastuvõtt üllatas meid. Pole liialdus, et lätlased on kuidagi avatumad ja soojemad suhtlejad. Pärast meie esinemist Tallinn Music Weekil ilmus lava juurde rõõmsanäoline Bruno Roze, kes küsis lõbusalt “Do you have a record deal?”, vastasime eitavalt. Seejärel vastas Bruno veel rõõmsamalt: “Now you have one.” See tundus ausalt nagu seik mõnest filmist ja on seda siiani. Meie väga suur unistus, salvestada album, sai teoks. Et selle andis välja plaadifirma, mis ei paikne Eestis, annab juurde lisaväärtust.”

Sama aasta suvesse jäid ülesastumised Baltikumi suurimatel muusikafestivalidel Positivus ja Summer Sound, mille järel suundus bänd stuudiosse salvestama oma debüütalbumit. Stuudiotöö vahepealt alustasid nad edukalt Baltimaade tuuri, mille raames anti Riias kontsert koos USA alternatiivroki legendiga Garbage.

Albumit “Love, Holy Water & TV” esitleti 1.novembril Tartus. Üheteist looga debüütalbum ilmus ametlikult 5. novembril 2012. Kriitikute poolt nii Eestis kui ka piiri taga positiivselt vastu võetud albumit esitleti kontsertidega kuni 2012. aasta lõpuni. Ühtekokku anti esitlustuuril pea 20 kontserti nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Aasta lõpus ilmusid albumiarvustused kõikides Eesti meediaväljaannetes. “Love, Holy Water and TV“ sai kriitikutelt sooja vastuvõtu. Lisaks kodumaale ilmusid positiivsed arvustused ka Lätis ja Belgias. Sibyl Vane tegemisi kajastas ka Portugali ajakiri DeezMag.

18.jaanuaril 2013 avaldas veebipõhine rahvusvaheline muusikakanal Balcony TV akustilise live esituse loost “Sugar High“, mille video filmiti detsembris Kaunases, Leedus. Sibyl Vane’ist sai esimene Eesti bänd, kes on üles astunud selles legendaarses muusikakanalis. Jaanuari lõpus salvestas Sibyl Vane oma esimese telekontserdi Raadio 2 ja ETV 2 koostöös ellu kutsutud “R2 Live“ programmis Tallinnas Rock Cafes. Ühendkuningriikide muusikaveeb Live4ever.uk.com valis Sibyl Vane singli “Honey Tree“ oma iganädalase New Tunes Guide nimistusse.

Sama aasta märtsis valisid Soome ajakirja Soundi lugejad Sibyl Vane parimaks Eesti esitajaks muusikaüritusel Tallinn Music Week 2013. Samal kuul andis Eesti ainus rokiraadio Radio Mania neile “Aasta üllataja“ tiitli. Aprillis andis Sibyl Vane Tallinn Music Weeki raames väljamüüdud kontserdi Von Krahli baaris Tallinnas.

30.mail 2013 allkirjastas Helena Randlaht esinduslepingu Rootsi legendaarse kitarritootjaga Hagström. Sibyl Vane’ist sai esimene Baltikumi bänd, kes esindab Hagströmi siin regioonis.

Juulis võitis Sibyl Vane konkursi, millega otsiti Eestist esinejat Poola muusikafestivalile Asymmetry. Peale edukaid esinemisi Eesti ja Läti muusikafestivalidel, alustas bänd samal kuul oma esimest tuuri Soomes ning edasi purjetati Rootsi Örebro Live At Heart festivalile. 12.oktoobril esineti Kiievis Metropoli kontserdimajas.

2.detsembril 2013 alustati peale kuuajast puhkust Pärnu stuudios kolme uue looga tööd.

Jaanuaris pendeldab bänd kontsertidega Soome ja Londoni vahet. Bändi laulva kitarristi Helena Randlahe sõnul on neil hea meel, et Sibyl Vane’i muusika Eestist väljaspool jätkuvalt huvi pakub.

"Kahtlemata on kõik välisesinemised ja võimalused oma loomingut piiri taga tutvustada meie jaoks olulised. Selles plaanis oli esinemispakkumine Londonis, Euroopa muusika mekas, meile väga oluline väljakutse, mille juures ei kahelnud me kordagi, kas peaksime minema. Muidugi plaanime kevadel üle pika aja ka Eesti kuulajaid rõõmustada kontsertidega,“ lubas Randlaht.

Peale jõule teatas trummar Mark Kostrov, et lahkub bändist. Kontsertidel asendasid teda Erkki-Siim Kalbus (Catafalc) või Raido Kits (DND and Arles Kangus & Udu). 29.jaanuaril 2014 esineti Pärnu Noorte Vabaajakeskuse sünnipäeval.

13.märtsil 2014 andis bänd teada, et uueks trummariks on saanud Siim Jõgioja, kellega koos esimene kontsert toimus 14.märtsil Rakveres Kära Kantsis. Siim on trummilegendi Peeter Jõgioja poeg.

19.märtsil esineti ETV "Terevisioonis" uute lauludega "A Time To Breathe In" ja "Slow Dance". 20.märtsil tegi esilinastuse ETV2 saates Eesti TOP7 saates video loole "On 'til Dawn".

Muusikafestivali Tallinn Music Week raames astus Sibyl Vane üles 27.märtsil Viru Keskuses ja 28.märtsil Sinilinnus toimunud kontserdil.

Sibyl Vane esines 25.aprilli õhtul Erinevate Tubade Klubis Telliskivi Loomelinnaku suurel sünnipäevapeol.

1.augustil esines ansambel Intsikurmu Muusikafestivalil Põlvas. 11.oktoobril 2014 toimus Sibyl Vane live Tartus Feel Good music café's.

Ansambli sügise ainsad kontserdid Eestis olid 15.11 Pärnus Teatrikohvikus ja 22.11.2014 Sinilinnu laval.

13.aprillil 2015 alustas Sibyl Vane salvestusessiooniga ning 19.aprillil avaldati singel "Slow Dance". Bändiga liitus trummidel Hendrik Liivik Paidest.

18.juulil esineti Positivus Festivalil I Love You plaadifirma ja muusikaklubi laval. Kontserdil mängis ansambel lugusid, mida nad pole varem esitanud ja mis peaksid jõudma sellel aastal ilmuva albumi peale.

Sibyl Vane ja DND töötavad uute albumite kallal ning tulid kaheks õhtuks fännide ette, et tutvustada oma värsket materjali. 20.novembril astusid DND ja Sibyl Vane üles Von Krahlis ning päev hiljem Tartus GenKlubis.

Bändi laulja ja kitarristi Helena Randlahe sõnul märgib uus album uue ajajärgu algust. "Selle albumi materjali valmimiseks on läbi käidud väga pikk ja käänuline tee. Enne debüütalbumi ilmumist ja avalikkuse suuremat tähelepanu olime aastaid omaette prooviruumis tööd teinud. Kõik see, mis 2012. aastal "Love, Holy Water and TV" avaldamisele järgnes oli selle perioodi töö realiseerimine. Viimased paar aastat oleme teadlikult võtnud aega, et ennast uuesti laadida ja paika panna uued sihid," ütles Randlaht.

15.septembril 2016 tõi Sibyl Vane avalikkuse ette uue pala pealkirjaga "Clusterfuck", mida esitleti 17.septembril Pärnus kultuuriklubis Tempel.

Sibyl Vane salvestas sõbrapäevaks ja fännide tänamiseks oma versiooni igihaljast Depeche Mode’i loost "Never Let Me Down Again".

24.märtsil avaldati singel "Bomber", mis loob meeleolu, mida nende värske album kannab. "Meil oli väga selge visioon unenäolisest, monotoonsest ja mustvalgest visuaalist, mis on dokumentaalfilmilikult salvestatud. Video autor Henri Holland jäädvustas selle idee nii nagu tema seda tunnetas,“ selgitas Randlaht video sündi, mis sai video Pärnu lahe jääl üsna ebamugavates oludes.

Sibyl Vane järgmine album tuli välja Läti plaadifirma I Love You Recordsilt 21.aprillil 2017. "Mustvalge nimetu album annab kuulajatele vabamad käed sellele tähenduse andmisel,“ ütles lugude autor ja bändi laulev kitarrist Helena Randlaht. Samal päeval tuli videosingel loole "No 44", mille autoriteks on Barbara Lehtna ja Henri Holland.

Albumi esitlustuuril anti Eestis neli kontserti: 12.05 – Tallinn – Erinevate Tubade klubi, 13.05 – Pärnu - Tempel, 19.05 – Rakvere – Kära Kants, 20.05 – Tartu – Genialistide klubi.

Eesti Laul 2018 finaalis Saku Suurhallis 3.märtsil osales ansambel Sibyl Vane 19.detsembril avaldatud looga "Thousand Words". Sibyl Vane esines TMW raames 7.aprillil kinos Sõprus Positivus & I Love You Records laval.

Sibyl Vane avaldas 20.juunil uue singli "I Don't Drive", kus teeb kaasa Pärnu trompetist Karl Kivi. "I Don't Drive" on salvestatud Pärnus Heliala stuudios ja selleks kasutati 24-realist lintmakki. "Kaheksa aasta eest olime teel ühele suvisele festivalile esinema ja juht kaotas mäe taha jäänud järsus kurvis sõiduki üle kontrolli. Auto rullus üle katuse ja maandus kraavi. Täpselt massiivse kivi kõrvale ja väga rasketest tagajärgedest lahutasid meid mõned meetrid. Õnneks olid meil kõigil turvavööd kinnitatud ja pääsesime ühegi füüsilise vigastuseta. Vaimselt jättis see õnnetus märksa tõsisema jälje ja sellest ajast pole mu lähikondlastele saladus, et autosõit on minu jaoks probleemne ja hirmutav," kirjeldas loo sõnade tausta bändiliige Helena Randlaht.

21.juulil astus Sibyl Vane soojendajana üles Rock In Haapsalul 2Cellos show'l.

Helena Randlaht: „Meil oli väga töine ja meedejääv suvi. Astusime üles välja müüdud Haapsalu lossihoovis ja püstitasime oma kodulinna kultuuriklubis uue publikurekordi. Lisaks veel terve rida esinemisi nii Eestis kui ka väljaspool. Muuseas esinesime Rootsis Live At Heart festivalil ja meie kontserti kandis üle sealne rahvusringhääling, mis on meile väga suur kompliment“.

Vaatamata ootamatult tihedaks muutunud esinemisgraafikule valmis saanud lood uueks albumiks. Enne stuudiosse salvestamisele suundumist andis bänd 4 kontserti - 9.november Valga Rockikubis, 10.november Kivi Paber Käärid Tallinnas, 16.november kultuuriklubi Tempel Pärnus, 17.november Genialistide klubis Tartus.

Bänd esines 6.septembril 2019 Sveta Baaris muusikalehe Rada7.ee 20. sünnipäevapeol.

13.veebruaril 2020 avaldati esimese loona "Go Baby Go", mis on Helena Randlehti sõnul lugu täiskasvanuks saamisest ja sellest, kuidas inimsuhted omandavad aja möödudes uue tähenduse. "Kõik selle albumi lugude juured ulatuvad tagasi minu lapsepõlve. Ellu Sindi paneelmaja viienda korruse korteris," kirjeldas Randlaht. "Go Baby Go" ja ka mitme teise loo elektroonika ja klahvpilli partiide autor on Tarvi Kull. Loo muusika sündis Pärnumaal Kilingi-Nõmmel, kus bänd vanas talumajas loomelaagrit pidas. Loo muusika on bändi ühislooming, sõnade autor on Helena Randlaht.

Sibyl Vane avaldas 26.märtsil uue albumi neljanda singli "I Want You", mida ehib Taavi Arus muusikavideo. Video tegevus rullub lahti omal ajal patsientide abiga ehitatud Jämejala psühhiaatriakliiniku kultuurimajas.

6.aprillil 2020 ilmus bändi kolmas album "Duchess", mis salvestati Eesti rahvusringhäälingu ja Sonic Media stuudiotes 2019. aastal. ""Duchess" on kindlasti kõige mitmekesisema kõlapildiga Sibyl Vane'i album, mille loomist iseloomustab tasakaalukas ja harmooniline ühine kulgemine," märkis bändi bassist Heiko Leesment."Salvestasime möödunud aastal koostöös Siim Mäesaluga kokku kümme lugu, millest enamiku olime kirjutanud aasta varem rokkbändile ehk tavatul moel, pelgalt akustilistel instrumentidel. Siimuga koostöös tuli meil leida tee, kuidas need lood siis tuua sellesse rokkbändi, kus Sibyl Vane muidu toimetab".

4.juulil 2020 esines Sibyl Vane Vana-Vigalas suvefestivalil Hard Rock Laager.

Sibyl Vane avaldas 16.detsembril 2020 muusikavideo loole "Love Department", mis pärineb nende kevadel ilmunud albumilt "Duchess". Videosingli on üles filminud Zbanski Kino nime all tegutsev Taavi Arus. "Love Departmenti" sõnade autoriks on bändi laulev kitarrist Helena Randlaht, muusika aga bändi ühislooming. Loo inspiratsioon pärineb Randlahe sõnul inimeste jaoks ühest olulisemast ja kõiki puudutavast teemast – armastusest, selle puudumisest, otsimisest ja leidmisest.

Helena Randlaht oli solistiks Tabloited 17.12.2021 ilmunud albumil “Võõrad suled” loos "Klaasist lagi".

22.juunil andis Lätis Sigulda lossivaremetes kontserdi Briti alternatiivrokilegend Placebo, kelle soojendusartistideks olid Sibyl Vane Eestist ja Purple Negative Lätist. "See on tõesti suur au, et meid on välja valitud ja selline võimalus antud. Ja muidugi meile teeb suurt rõõmu, et Sibyl Vane'i muusika lõunanaabreid jätkuvalt köidab, sest meid seob ju Lätis tuuritamisega kümneaastane ajalugu. Publiku huvi kontserdi vastu on väga suur ja on kindel, et tuleb üks väga äge õhtu. Usun, et Siguldasse kogunevaid Placebo fänne kõnetab ka Sibyl Vane'i looming," rääkis bassimees Heiko Leesment. 9.juulil esineti festivalil Võnge Punch Club'i laval.

16.juulil ilmus Sibyl Vane’i kümnelooline heategevuslik konstertalbum limiteeritud ja nummerdatud 150 koopiana rohelisel vinüülil. Albumi soetamisel aitad meil teha head. Nimelt müügist saadud tuluga toetame Pärnu Naiste Tugikeskuse tööd, kes lähisuhtevägivalla eesliinil päriselt igapäevaselt võitlust selle nimel, et maailm saaks paremaks paigaks. Samal päeval esitleti plaati Tallinnas BOTIKus.

Sibyl Vane tähistas novembris 10 aasta möödumist oma debüütalbumi "Love, Holy Water and TV" avaldamisest. Selle puhul toodi välja 4.novembril koostöös Läti plaadifirmaga I Love You Records plaat esmakordselt vinüüli, kasseti ja lisaks eksklusiivse duubel-CDna. 28.oktoobril ilmus selle kõige puhul varem avaldamata lugu "Krishna Sisters". Lugu ilmestab video, milles on kasutatud dokumentaalkaadreid bänd esimesest tuurist Baltikumis 2012. Debüütalbumi sünnipäeva puhul annab bänd neli erilist kontserti Eestis ja Lätis. 4.novembril astuti üles Pärnus Wunderbaaris, seejärel Riias Vagonu Hallis, 11.novembril astus bänd üles Tartus Genialistide klubis ja 12.novembril lõpetati tuur Tallinnas Kivi Paber Käärides.

8.märtsil 2023 ilmus Sibyl Vane'i esimene eestikeelne singel "Hertsoginna", mis on valminud koostöös ansambliga Kaisa Ling Thing. "Hertsoginna" on Sibyl Vane'i 2020. aastal ilmunud albumi "Duchess" nimiloo eestikeelne versioon. Loole tegi eestikeelse tõlke eesti bluusimuusik Kaisa Ling.

Sibyl Vane astus üles 11.märtsil Rakveres oma 23. sünnipäeva tähistanud rokiklubis Kära Kants.

2.juunil esinesid pealinna uusimas kontsertpaigas Paavli Kultuurivabrikus Dramamama ja Sibyl Vane. Kontserdil astusid mõlemad bändid üles täispika kavaga.

5.juulil toimus Pärnus Wunderbaari esisel jõeäärsel alal minifestival, kus astusid üles Dagö, Sibyl Vane ja Haldi.

19.jaanuaril astusid Pärnus klubis Wunderbaar üles kohalik alternatiivroki trio Sibyl Vane ja Soome energiline ingliskeelne poproki kollektiiv The Lips. 24.-27.jaanuaril antakse 3 kontserti ka Soomes.

Faktid

Liikmed: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)
Helena Randlaht - vokaal, kitarr – 18.09.1990
Heiko Leesment - bass - 02.11.1985
Hendrik Liivik - trummid

Endised liikmed:
Mark Kostrov - trummid - 13.04.1987
Siim Jõgioja - trummid - 11.06.1989

Muud huvitavat

Seotud videod

Sibyl Vane - Kirshna Sisters
Sibyl Vane - Kirshna Sisters

Artist: Sibyl Vane

Lugu: Kirshna Sisters

Aasta: 2022

Sibyl Vane - I Want You
Sibyl Vane - I Want You

Artist: Sibyl Vane

Lugu: I Want You

Album: Duchess

Aasta: 2020

Sibyl Vane - Love Department
Sibyl Vane - Love Department

Artist: Sibyl Vane

Lugu: Love Department

Album: Duchess

Aasta: 2020

Sibyl Vane - Bomber
Sibyl Vane - Bomber

Artist: Sibyl Vane

Lugu: Bomber

Album: Sibyl Vane

Aasta: 2017

Režissöör: Henri Holland

Sibyl Vane - No 44
Sibyl Vane - No 44

Artist: Sibyl Vane

Lugu: No 44

Album: Sibyl Vane

Aasta: 2017

Režissöör: Barbara Lehtna ja Henri Holland

Sibyl Vane - On 'til Dawn
Sibyl Vane - On 'til Dawn

Artist: Sibyl Vane

Lugu: On 'til Dawn

Album: Love, Holy Water and TV

Aasta: 2014

Režissöör: Andre Visnapuu