Mauno Meesit / Sinine

Mauno Meesit avaldas 18.oktoobril 2021 kontsertvideo uuele loole “Tormid”, mis filmiti suve lõpus toimunud öökontserdil Nõmbras. Meesit salvestab uut albumit, mis on plaanis avaldada 2022 aastal.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 15.10.2012 - 14:25
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 19.10.2021 - 20:37
Eesti artist, Ansambel, Electronic & Dance

Sinine on Eesti laulja, helilooja ja produtsent Mauno Meesit (sündinud 08.08.1983 Paides), kes põhiliselt tegev elektroonilise muusika vallas. Sinine loob unenäolist electronicat, põimituna eksperimentaalsemate darkwave helide ning akustiliste instrumentidega, esitades nõnda unikaalset dark-popi, mis suudab olla korraga nii puudutavalt intiimne, kui ka jahmatava panevalt võimas.

Sinine liidab sügavad atmosfäärid äratuntavalt põhjamaise helimaastikuga, luues muusikat, mis on ühel ajal soojendavalt lohutav ja samas stiihiliselt raevutsev. Meesiti muusikalises käekirjas ja loomingus on midagi, mis haarab sinust kinni ja ei lase lahti. Poppmuusika on harva kõlanud nii südantliigutavalt, tähendusrikkalt ja igavikuliselt. Koos Sinisega kirjutab Mauno Meesit justkui autobiograafilist raamatut - raamatut muusikast, helist ja ajast, mis on inspireeritud elust enesest.

2003. aasta sügisel hakkas eksperimentaalprojektides ja rockbändides kitarristina kaasa tegev Meesit otsima võimalusi senisest vahetuma ja isiklikuma muusika loomiseks. Kitarrimängule ja laulule lisandusid eksperimendid elektroonilise muusikaga ja sündis sooloprojekt Sinine. Kontsertlavadel on Sinine bänd, kes annab jõulisi ja ekspressiivseid kontserte. Andekad muusikud Meesiti kõrval on Andre Pichen kitarril ning Liisa Hirsch klahvpillidel. Samuti on laval tehtud koostööd mitmete külalismuusikutega. Vähem kui aasta pärast esimest kontserti on Sinine juba jaganud lavasid selliste maailmanimedega nagu Diary of Dreams, The Birthday Massacre ning Noisuf-X.

"Osa muusikast on mõeldud meelelahutuseks. Osa muusikast on kunst. Osa kunstist lahutab meelt. Sinise muusika on kindlasti kunst ja samas ka oma aususe ja sügavusega põnev ja meeltlahutav rännak läbi lugude," ütleb Accession Recordsi omanik Adrian Hates, kes sõlmis Sinisega lepingu, et avaldada nende debüütalbum "Butterflies".

"Butterflies" on aus kontseptuaal-album Mauno Meesitilt ja tema bändilt Sinine. Meesit töötas albumiga rohkem kui viis aastat, et saavutada oma eesmärgid. Iga heli ja meloodia on hoolikalt valitud väljendamaks ja illustreerimaks kindlat kohta, atmosfääri, inimesi ja mälestusi minevikust. Lisaks Meesiti laulule ja mängitud instrumentidele kaasati stuudio-sessioonidel ka viiuldaja Elo Masing ja tshellist Maarit Kangron ning albumil teevad külalislauljatena kaasa Anders Melts, Mari-Liis Rebane ja Mari-Liis Jakobson. Album miksiti Moonwalk stuudios kogenud produtsendi Lauri Laaguse poolt, kes on teiste seas koostööd teinud Peeter Vähi, Urban Symphony ja Laura Põldverega. Viimane lihv anti lugudele Christoph Stickeli (Deine Lakaien, Liquido, Reamonn) käe all Münchenis Saksamaal.

Kaheksa osa sellelt plaadilt moodustavad kokku ühise jutustuse. Iga laul on eraldiseisev lugu, aga et tajuda tervikut, peaks lugusid albumil kuulama järjest, algusest lõpuni. Lisaks on Meesit ühendanud enda fotod ja joonistused ning loonud igale loole vahelehe illustratsiooni, mis sisaldab veel enamgi uksi ja sümboolseid viiteid, mis ootavad avastamist.

Album "Butterflies" ilmus 18. septembril 2009 ja esitlus oli 24.09.2009 Von Krahlis. Koos Sinisega oli laval ka Mari-Liis Rebane (vokaal, süntesaator), keda kuuleb laulmas ka “Butterflies” albumil. Plaat viis artisti 5-eks nädalaks Saksa maineka Trend Charts edetabeli esikümnesse ja ajakirja Sonic Seducer Kuu Artistiks, tõi Eesti Muusikaauhindadelt nominatsiooni Aasta Elektroonika Artisti tiitlile ja auhinnati R2 Aastahiti galal Aasta Demoartistiks.

2010 a kirjutas Sinine muusika Von Krahli teatri etendusele "The End". 2012 a kirjutas Sinine muusika Rainer Sarneti menukale Von Krahli teatri lavastusele “Lillede Keel”.

1.augustil 2012 ilmus Sinise ja Sandra Nurmsalu uus lugu “Sel Teel“ — esimene singel Eesti elektroonika-artisti Sinine uuelt 11-looliselt albumilt “Dreams Come True”, mis ilmus 19. oktoobril 2012 taas Accession Records alt.

Olles juba lõhkunud popi ja alternatiivmuusika vahelised piirid enda esimese 2009. aastal ilmunud "Butterflies" albumiga, viib Sinine selle idee uue albumiga veelgi kaugemale. Teisel albumil "Dreams Come True" kõlavad unistavad vokaalid, kihutavad bassiliinid, massiivsed trummid ja sillerdavad süntesaatoriväljad.

Sellel albumil on Sinise esinina, laulja-helilooja-produtsent Mauno Meesit ühendanud jõud lauljatar Liina Rätsepaga ning live-bändi koosseisus lisab löögijõudu trummar Jaagup Tormis. Külalistena löövad plaadil kaasa Sandra Nurmsalu (keda paljud mäletavad Eestile Eurovisiooni lauluvõistluselt kuuenda koha toonud lauljatarina), Ann-Mari Thim (Rootsi neoklassikalise muusika lipulaevast Arcana) ning siidise häälega Anneliis Kits (ansamblist State of Zoe).

Sinise lugudes sulab popilik tunnetus kokku rock’i, electronica, dubstep’i, ambient-i, folgi ja trip-hop-muusikaga, luues ühe tervikliku albumi mille siduvaks elemendiks on Meesiti äratuntav muusikaline käekiri. Lisaks kõigele toetab albumi kontseptsiooni terviklikkust ka plaadi vaheleht, mille on kujundanud samuti Meesit ise. “Mind huvitab ainult ausa muusika loomine,” ütleb Mauno. “See võib olla ilusalt habras või raevukalt jõuline — mõnikord mõlemat korraga —, aga peab alati kandma seda erilist elementi, mis teeb ühest laulust midagi enamat kui lihtsalt laulu.”

Teine singel albumilt oli "I'm Dreaming", mille video esilinastus 23.septembril 2012. Video autoriteks on Andreas Press and Hendrik Suurhans ning kaasa lööb näitlejatar Kate Morgan. "I'm Dreaming" on ka uue kodumaise teleseriaali Romet ja Julia tunnuslugu.

Sinise uus plaat müüs end 29.oktoobriks maineka Deutsche Alternative Charts esimesele kohale, jättes enda taha bändide nagu Muse ja 69 Eyes plaadid.

"Dreams Come True“ esitluskontsert toimus Von Krahlis 8.novembril 2012. Külalistena osalesid Sandra Nurmsalu ja Anneliis Kits. Sinise kontsertbändi moodustab koos Meesitiga lauljatar Liina Rätsep ja trummar Jaagup Tormis (Pedigree, Oslo Skyline).

27.novembril 2012 esines Sinine spetsiaalse atmosfäärse soolokavaga Tallinnas klubis Tapper Iiri post-rock bändi God Is An Astronaut kontserdi erikülalisena.

17.detsembril 2012 jõudis avalikkuse ette akustiline versioon Sinise ja Sandra Nurmsalu hitist "Sel Teel", mille muusikavideo valmis teleseriaali "Romet ja Julia" ainetel. Lugu saab tasuta alla laadida Sinise kodulehelt.

Sinine avaldas 16.mail 2013 singli ja muusikavideo "I Can't See You".

Sinine, kes on Saksamaal välja andnud kaks täispikka albumit, kolis äsja elama Berliini, et teha seal algust juba kolmanda albumi kirjutamisega. 11.septembril 2013 ilmus raadiosingel "Vaata" koos Liina Rätsepaga.

12.jaanuaril tuli Sinine välja uue videoga loole "All the same", mis filmiti Ameerika Ühendriikides San Francisco tänavatel ja selle autoriteks on Rootsi režissöör Axel Johansson ja Eesti operaator Andreas Press. Peategelase rolli mängib Ameerika näitleja Jay Laurence.

Sinise "All The Same" tunnistati San Francisco Annual Epidemic Film Festivalil aasta parimaks muusikavideoks ja see tuli auhinnatseremoonial ettemängimisele legendaarses San Francisco Castro kinos täissaalile.

10.detsembril 2014 avaldas Berliinis elav Eesti laulja ja muusikakirjutaja Mauno Meesit, kes siiani Sinise nime all elektroonilist muusikat välja andnud, uue laulu "Blue Bird". Meesiti uues loomingus kõlavad saja aasta vanune Austria parlorkitarr, 1940ndate Ameerika mikrofoniga salvestatud vokaalid, häälestamata klaver ning kodusalvestustest sämpeldatud rütmipartiid.

Mauno Meesit avaldas loo "Dear Dawn". "Soovisin tabada seda tunnet, mis mul tekib, kui olen üksi kitarriga ja laulan ainult endale. Salvestasin laulud nii lähedalt ja vaikselt, et kuulajal tekib peaaegu tunne nagu laulaksin neid lugusid tema kõrval. Seepärast kannab minu uus album ka nime "Lähemal"," selgitas Meesit.

28.märtsil esines Mauno Meesit kahe etteastega Tallinn Music Week raames.

27.aprillil 2015 tuli Mauno Meesit välja albumiga "Closer", mis on omamoodi akustilises vormis kümneaastane ring Meesiti loomingust, sisaldades uue muusika kõrval ka paari vanemat lugu, mis kirjutatud kahe Sinise plaadiga paralleelselt. Albumi ainukeses eestikeelses laulus "Sõnumid" teeb külalisena kaasa ka Allan Vainola. Uue plaadi materjaliga on Meesit oma loomingus keeranud uue lehekülje ja pakub kuulajale edaspidi lisaks Sinise elektroonilisele muusikale ka akustilist ja minimalistlikumat loomingut.

14.mail avaldas Mauno Meesit uue loo "Yes to Yesterday". Plaadi "Closer" esitluskontserdid toimusid 15.mail Tallinnas Philly Joe's ning 22.mail Tartus Indiefestil Genklubis.

24.augustil 2015 avaldas Mauno Meesit töötluse Saksa pianisti Nils Frahmi loost "Me". "Nils kuulub minu lemmikpianistide hulka ja Berliinis elades jätsid ta kontserdid mulle sügava mulje," rääkis Meesit. Nii otsustaski ta ühest pianisti suurepärasest palast töötluse teha. "Loodan, et kuulajatel on sellest sama palju rõõmu kui mul endal salvestades," märkis muusik.

30.oktoobril 2015 avaldas Mauno Meesit koos Allan Vainolaga laulu “Sõnumid”. Loole valmis nüüd ka muusikavideo, mille filmis Berliini kunstnik chelovekvsobake Eestis ja Islandil.

21.12.2015 tuli müügile Mauno Meesit 10 looline plaat "Varjudemaa", kus kõlab muusika TV3-e põnevusseriaalist. Albumil teevad külalisena kaasa Tiit Kikas viiulil ja Jaagup Tormis klaveril.

28.detsembril 2015 jõudis avalikkuse ette "Varjudemaa" muusikavideo, mis filmitud Esna vallamajas. Uueks aastaks on plaanitud ka “Varjudemaa” muusikaga kontserdid.

Mauno Meesit avaldas 9.mail 2017 live-video loole "Circle", mis filmiti eelmisel aastal Tallinnas Kirjanike Maja musta laega saalis.

Meesit andis Eestis kolm kontserti koos Berliini bändiga Viktor’s Joy. 12.mai TARTU Ülikooli kohvik, 17.mai TALLINN Kivi Paber Käärid, 19.mai VILJANDI Jasm.

Mauno Meesit esines 16.juulil Positivus Festivalil, Lätis Salacgrivas.

Mauno kirjutas tunnusloo põnevussarjale "Nukumaja" ning 29.novembrist 2017 on see tasuta allalaetav tema kodulehelt. "Nukumaja" tunnusloos teevad külalismuusikutena kaasa ka Tiit Kikas ja Sander Saarmets viiulitel ning viimane lihv anti Saksamaal Martin Englerti käe all.

2.aprillil 2018 avaldati video loole “20 aastat”, mis filmiti Tallinnas Kirjanike Maja musta laega saalis toimunud kontserdil, kus Meesitiga astusid koos lavale viiuldaja Tiit Kikas ja trummar Jaagup Tormis.

Mauno Meesit esines 23.oktoobril 2020 Kino Sõpruses Linnafestival GROM raames. Koos Meesitiga astusid lavale Tiit Kikas viiulil, Jaagup Tormis löökpillidel ja Karin Rask. Kino ekraanile tegi visuaale Alyona Movko.

Mauno Meesit avaldas 18.oktoobril 2021 kontsertvideo uuele loole “Tormid”, mis filmiti suve lõpus toimunud öökontserdil Nõmbras. Meesit salvestab uut albumit, mis on plaanis avaldada 2022 aastal.

Muud huvitavat

Seotud videod

Mauno Meesit - Sõnumid (feat. Allan Vainola)
Mauno Meesit - Sõnumid (feat. Allan Vainola)

Artist: Mauno Meesit

Lugu: Sõnumid (feat. Allan Vainola)

Album: Closer

Aasta: 2015

Režissöör: chelovekvsobake

Mauno Meesit - Varjudemaa
Mauno Meesit - Varjudemaa

Artist: Mauno Meesit

Lugu: Varjudemaa

Album: Varjudemaa

Aasta: 2015

Sinine - All The Same
Sinine - All The Same

Artist: Sinine

Lugu: All The Same

Album: Dreams Come True

Aasta: 2014

Režissöör: Axel Johansson & Andreas Press

Sinine - I Can't See You
Sinine - I Can't See You

Artist: Sinine

Lugu: I Can't See You

Album: Dreams Come True

Aasta: 2013

Režissöör: Ergo Kuld