Dido

1.detsembril ilmus Dimitri Vegas & Like Mike, Tiesto, W&W & Dido koostöölugu "Thank You (Not So Bad)".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 03.03.2002 - 10:58
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 01.12.2023 - 08:22
Välismaine artist, Sooloartist, Alternative & Indie

Dido on sündinud 25.detsembril 1971. aastal ning alustas muusikaõpinguid juba kuue aastasena Londoni Guildhall’i koolis klaveril ja viiulil ning esines juba teismelisena mitmes bändis. Ometi tuli tal esmakordselt võimalus oma häält plaadile salvestada alles 1995. aastal kui ilmus tema vanema venna Rollo bändi Faithless alnum “Reverence”. Järgmised kaks aasta reisiski ta koos Faithlessiga, kuhu kuuluvad veel Sister Bliss ja Maxi Jazz, kontsertidel kaasa ning albumi müüginumbrid olid hämmastavad – viis miljonit. Reisidel hakkas Dido vaikselt ise lugusid kirjutama ning avas neid vaid oma vennale Rollo’le, kelle abiga jõudis Faithlessi teisele albumile “Sunday 8PM” ka juba üks Dido enda lugu “My Lover’s Gone”.

Dido nimetas oma esikalbumi “No Angel” ning see ilmus esmalt 1999. aastal Ameerikas ning saavutas mõningast edu. Kuna tegemist oli kauni ja unistava elektropopiga, mis tol ajal Inglismaal eriti peale ei läinud, tuli lauljataril endale lisa teenida klubides ja festivalidel esinedes. Dido laul “Thank You” valiti muusikaks Gwyneth Paltrow filmile “Sliding Doors” ning see kõlas kohe lõputiitrite alguses. Filmi vaadanud räppar Eminem valis loost sämpli oma albumi palale “Stan” ning koos Eminemi plaadi ilmumisega märgati lõpuks ka Dido enda albumit. Järjest suureneva tuntusega koos valisid teleprodutsendid Dido loo “Here With Me” teemaks noorteseriaalile “Roswell High” ning 2000 aasta lõpuks oli lauljatarist saanud kõige tuntum inglise staar Ameerikas.

29.jaanuaril 2001 ilmus LP “No Angel” lõpuks UK-s ning sellelt 12.veebruaril välja lastud esimene singel “Here With Me” tõusis hämmastava kergusega edetabeli # 1-eks ning püsis seal kuus nädalat järjest. Kohe tõusis albumite tippu ka “No Angel”, mis oli Inglismaal kümne enimmüüdud albumi hulgas lausa oktoobrini välja. Loomulikult aitasid edule kaasa järgmised singlid: “Thank You”, ilmus 21.mail, edetabelis #3 ja “Hunter”, 10.september, edetabelis #17. Jõulude eel, 10.detsembril, ilmus Dido minialbum “All You Want”, millel Dido laulab lisaks ilusa akustilise saatega pala “Christmas Day.

Edasi sai lauljannast nõutud laulude kirjutaja ka kuulsamatele artistidele kui ta ise vahest ongi. Kuulsaim seni Britney Spears singlel "I'm Not A Girl, Not Yet A Woman", mille kirjutanud Dido.

2002 aasta Brit Awardsilt korjas Dido üles kaks auhinda: parim inglise naislaulja ning aasta parim inglise album oli “No Angel”, mida oli müüdud juba 12 miljonit eksemplari.

2002 aasta Dido tegemistest edasi rääkides tuleb kindlasti esimesena mainida koostööd ansambliga Faithless. 08.aprillil lasi see bänd välja singli “One Step Too Far“, milles laulis Dido ning see saavutas UK singliedetabelis kuuenda koha. 14.oktoobril ilmunud kogumikplaadil “1 Love“ oli 16-ne loo hulgas jällegi esindatud Faithless ja Dido looga “Dub Be Good To Me“ ning see plaat anti välja heategevusprojekti War Child raames. “Dub Be Good To Me“ oli iseenesest kaver 1990 aastal ilmunud Beats International loost.

Dido lõi järgnevalt kaasa Carlos Santana plaadil “Shaman“ loos “Feels Like Fire“ ning tore LP ilmus 21.oktoobril. Dido r&b vokaalidega lugu kõlas 2003 veebruaris ilmunud Wu-Tang Clan ninamehe RZA sooloplaadil “The World According To RZA“.

Dido teise albumi lindistused toimusid Church Studios ning abiks oli talle loomulikult vanem vend Rollo bändist Faithless. Seekord võeti abiks Biff-Co, kes on osanud viimase kümne aasta jooksul luua väga palju Inglismaa topp-10 hitte, kaasaarvatud Spice Girls lood. Dido kõneleb ise: "Laulud siin on muutunud tunduvalt tõsisemaks ja sügavamaks, sest mul on kõrini katsetamistest viimaste aastate jooksul. Seepärast kirjutan praegu laule klaveril ja kitarril ning need valmivad otse nii nagu ma neid plaadil kuulda tahan. Kõlalt on muidugi kõik endisega sarnane.“

Dido esimeseks singliks järgmiselt plaadilt oli "White Flag", mis ilmus 1.septembril 2003. Album "Life For Rent” järgnes 29.septembril ning püstitas UK albumite edetabelis esimesel nädalal müüginumbrite teise rekordi, jõudes 350 tuhande plaadini ja olles loomulikult pühapäevaks 05.oktoobriks #1 plaat. Ameerikas müüdi esimesel nädalal Dido plaati 190 tuhat koopiat ning seal jäi album #4 kohale. "Life For Rent" nimilugu singlina ilmus UK-s 01.detsembril 2003 ja maxilt leidis lisaks albumi versioonile veel sama loo video ning Skinny 4 Rent Remixi ja teise loona "Stoned (Spirit Chaser Remix)".

Dido kolmas singel “Don't Leave Home“ ilmus UK-s 12.aprillil 2004 ning teise loona kõlas singlil veel “Stoned (Deep Dish Remix)“. Lauljatari teiselt albumilt oli just see lugu üks meeldejäävamaid ning “Don't Leave Home“ singlina jäi pikaks ajaks edetabelitesse keerlema. Loo taustast on Dido ise kõnelenud, et see jutustab narkosõltuvusest, millesse mõned tema sõbrad on laskunud. Ilusa aeglase rütmiga meeldejääva refrääniga ballaadi videos, mis filmiti Lõuna-Aafrikas, pakub Dido unustamatuid kaadreid oma sädelevast ilust.

Juba traditsiooniliselt osales Dido bändi Faithless järgmise albumi nimiloos "No Roots", lauldes kajana vastu Maxi Jazz'i mulinale. Faithless plaat ilmus 30.aprillil 2004. Oma autorlust laseb Dido särada aga jälle teistel artistidel, andes nõusoleku remiksida tümakaks enda plaadi lisaloo "Take My Hand" plaadilt "No Angel". Lugu hakkas kõlama UK BBC Radio 1 tantsuprogrammides alates mai lõpust ning selles esinevad DJ Jurgen Vries ja vokaalosi esitas Andrea Britton.

Neljandaks singliks plaadilt "Life For Rent"´oli “Sand In My Shoes", mis anti välja augusti lõpus 2004.

13.juunil 2005 tuli dvd "Live At Brixton", millel Britannia enimmüüva naisartisti kontsert Londoni Brixton Academys. Konsert filmiti 2004 augustis Dido Life For Rent tuuri käigus ja sisaldas kõiki Dido hitte nagu White Flag, Here With Me, Hunter, Life For Rent ja Thank You.

Dido osales taas Faithless plaadil "To All New Arrivals", sedapuhku albumi kuuendas loos "Last This Day". Album ilmus 27.11.2006.

04.novembril 2008 andis Dido välja kolmanda sooloplaadi "Safe Trip Home". Los Angelesis lindistatud plaadi produtsendid olid Jon Brion, Rollo ja Dido Armstrong. Albumil kõlab ka Brian Eno kirjutatud pala "Grafton Street". Oma ametliku kodulehe kaudu esitles Dido 22.augustil 2009 mahalaadimiseks lugu "Look No Further". Esimese singlina ilmus aga "Don't Believe in Love".

2010 aastal kõlas Dido lugu "Everything to Lose" filmi "Sex and the City 2" soundtrackil ning heliloojaga A.R. Rahman’iga koos kirjutatud lugu "If I Rise" filmis "127 Hours".

2011 aasta jõulupäeval avaldasid 40. sünnipäeva tähistanud staar ja abikaasa Rohan Gavin, et panid juulis 2010 sündinud pojale nimeks Stanley.

Lauljatari kolme albumi läbimüük oli seni 20 miljonit. Neljandalt plaadilt avaldati 14.detsembril 2012 duetis 2012 aasta kuumima räppariga Kendrick Lamar lugu "Let Us Move On". Dido albumi esimene singel “No Freedom” tuli 24.veebruaril 2013. Loo remiksis Benny Benassi.

Dido neljas stuudioalbum "Girl Who Got Away" ilmus 4.märtsil 2013. Plaadimaterjalist on enamuse produtsendiks Rollo Armstrong, lisaks Sister Bliss, Jeff Bhasker, Lester Mendez, A. R. Rahman, Rick Nowels ja Greg Kurstin. Plaadil kõlab 11 lugu ning deluxe versoonil on lisaks 4 lugu ja kolm remiksi, mille autoriteks Jeff Bhasker, Armin van Buuren ja Benny Benassi. Plaadi meeleolu on udusuliselt pehme ja akustiline, taustal kostub vend Rollo firmamägiks kujunenud ambientlik helimaailm. Spetsiifiline hääl ja rahulik softpop-stiil ei ole igaühele, aga Dido on sel alal siiski klass omaette. Tema vahetus, isegi lihtsus, paneb inimesi kuulama. Kui Dido võib muidu mõjuda uimasena, siis eripalgelised koostööd vürtsitavad plaati.

Teiseks singliks uuelt plaadilt oli "End of Night", mis ilmus 29.aprillil 2013.

22.novembril 2013 avaldas Dido duubelkogumiku "Greatest Hits", millelt uus lugu ja singel “NYC“ tuli 24.oktoobril. Teine cd sisaldab remikse.

12.novembril 2018 tehti avalikuks lugu "Hurricanes", mille 29.novembril esilinastunud video autoriks Peter Lawrie Winfield. 21.detsembril tuli välja lugu "Friends" ning 22.jaanuaril "Give You Up". Järgnes 21.veebruaril lugu "Chances" ning 1.märtsil "Still on My Mind".

8.märtsil 2019 ilmus Dido viies stuudioalbum "Still On My Mind", mille lood kirjutatud taas koos venna Rolloga.

4.aprillil tuli välja edited versioon loost "Take You Home", mille muusikavideo esilinastus 7.mail. Uus kontserttuur algas 4.mail Prahast.

4.oktoobril avaldas Dido singli "Just Because", mis kõlab ka 15.novembril ilmunud albumi "Still On My Mind" uuel versioonil, kus on lisalugudega teine cd acoustic edition.

Dido esines 2020 aasta suvel esmakordselt Baltikumis, andes kontserdi 27.juunil Sigulda lossis Lätis.

Dido ja Grimes olid kaasatud loos "Fly To You" 14.veebruaril 2023 ilmunud Caroline Polachek albumil "Desire, I Want to Turn Into You".

Jason Derulo kaasas Dido oma 18.mail ilmunud singlile "When Love Sucks", kus kõlab refräänina Dido “Thank You”.

15.novembril teatasid Dido ja Warner Chappell Music, et on pikendanud nende vahel 25 aastat püsinud lepingut.

1.detsembril ilmus Dimitri Vegas & Like Mike, Tiesto, W&W & Dido koostöölugu "Thank You (Not So Bad)".

Faktid

Nimi: Florian Cloude De Bourneville Armstrong
Lavanimi: Dido
Sündis: 25. detsember 1971
Sünnikoht: Islington, London, UK
Tähtkuju: Kaljukits
Pikkus: 168 cm
Pere: abikaasa Rohan Gavin, poeg Stanley (2011)

Muud huvitavat