E-Type / Dampf

30.juunil 2023 esines E-Type Retrobestil Otepääl.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 28.03.2004 - 11:06
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 02.07.2023 - 00:36
Välismaine artist, Sooloartist, Electronic & Dance

E-Type ehk siis Bo Martin Erik Eriksson sündis Rootsis, Uppsalas 27.augustil 1965. aastal. Hetkel elab ta Stockholmi kesklinnas. Tema, kui muusiku karjäär algas üpriski varakult. Olles olnud mitmeid aastaid trummar, hakkas ta kaasa tegema Stakka Bo projektides 1991. aastal - tulemuseks kolm singlit, millest kuulsaim "We've got the atmosphere" tõusis Rootsis edetabelite tippu. Stakka Bo alias Johan Renck on tänaskes rohkem tuntud kui edukas musavideode direktor. Ent Eriksson suundus tol ajal ise tööle Rootsi ühte populaarseimasse telejaama - Z-TV. 1993. aasta suvel anti aga välja tema esimene soolosingel "I`m falling", mis paraku ei toonud küll veel edu, sest laulja polnud liitunud hilisema tugeva Cheiron-tiimiga, ometi vändati loole isegi Islandil valmis video.

Suur läbimurre saabus 1994. aastal, kui algas koostöö Cheironi produtsentidega Denniz PoP, Max Martini ja Amadiniga. Algas töö E-Type`i debüütalbumiga "Made In Sweden". Esimest töö tulemust oli näha samal suvel, kui anti välja singel "Set The World On Fire". See lugu jõudis Rootsi müügitabelites esikohale. Sama edu saatis ka lugu "This Is The Way". Lõpuks jõudsid neli singlit ka albumile - ballaad: "Do You Always" ja "Russian Lullaby". Album ise lasti välja aga 1994. aasta novembris ning jõudis müügitabelites teisele kohale. Albumit "Made In Sweden" müüdi Rootsis 100 000 eksemplari. Taustalauljaks oli ja on tänaseni Na Na ehk Nana Hedin (sündinud 24. mai 1968, Eskilstuna), kes juba 1992 aastal osales Dr Alban projektis.

E-Type`i tohutu edu sai autasustatud 1995. aasta märtsis Rootsi Muusika Auhindade jagamisel. Ta sai kolm erinevat auhinda - parim lugu, parim esitaja ning parim uustulnuk. Samal ajal sai Denniz PoP-ist parim produtsent. Kuulsuse tipul möödus aasta 1995 mööda maailma reisimiseks ning kontsertite andmiseks. E-Type jõudis ka Prantsuse ja Inglise edetabelites üpriski kõrgetele kohtadele ning anti välja uusi singleid (kokku 10 1996.aastal), üks neist ka "So Dem A Com".

1996. aasta tähendas aga palju tööd uue albumi - "The Explorer" - kallal, mis siis ka sai välja antud 23.oktoobril. See album eelnes singlile, mis oli samuti mitmeid nädalaid esimene - "Free Like A Flying Demon". Seejärel juba teine singel "Calling Your Name", mis nagu tavaliselt sisenes tantsu- ja müügitabelis kõrgele kohale. Peale teist tuli kohe ka kolmas edukas singel "Back In The Loop", siis "I Just Wanna Be With You" ning "You Will Always Be A Part Of Me". Plaadi produtsendiks oli ikka Denniz Pop ja viis edukat singlit ei olnud tol ajal jõukohane just mitte paljudele popartistidele.

Seejärel oli otsekui vaikus, mil E-Type'i maine koduriigis tugevalt langes. Eriti suurele langusele läks see peale seda, kui artist pöördus tagasi diskostiili juurde, mida tema järgnev album tugevalt sisaldas. 1998. aasta suvi andis singlid "Angels Crying" ning "Here I Go" ja novembris ilmus album "Last Man Standing". Hoolimata edust oli 1998. aasta siiski tumedaim E-Type'ile ja kogu Rootsi muusikaärile. Kuulus produtsent (ja E-Type'i hea sõber) Denniz Pop suri 35 aastaselt vähki. Sellest haigusest sai ta teada 1997. aasta lõpul ning järgmise aasta Rootsi muusikaauhindade kättejagamiseks oli ta juba liiga haige, et sellel üldse osaleda. Ent E-Type polnud veel oma lõplikku sõna öelnud ning sõbra mälestuseks anti aastal 1999 välja kogumikalbum Greatest hits / Greatest remixes.

Aasta 2001 ja neljas album "Euro IV Ever", millele eelnes jalgpallihaigetele pühendatud raadiohitt “Campione 2000“. Ent esimese singlina ilmus siit plaadilt menuhitt “Life“, kuulsamad lood olid veel singlitena ilmunud Africa (2002) ja Banca banca (2002). Sellel mitmekesisel ja huvitaval albumil töötas E-Type paljude erinevate produtsentidega ning tulemus oli kena.

11-looline ja kauaoodatud viies album ilmus Rootsis 25.märtsil 2004 ning juba järgmisel päeval sisenes esimene singel “Paradise“ Rootsi edetabelitesse kohale #2. Selle loo autoriteks on E-Type ja Mud ning produtsentideks Max Martin, Rami ja John Amatiello. Laulja oli rajal jälle tagasi ning liikus suurtel kiirustel uues imagos, milleks seekord oli valitud mootorratas ja album ise kandis asjakohast nime "Loud pipes save lives".

21.juulil 2004 anti välja singlina uus lugu “Olympia“, mis oli ametlikuks Rootsi olümpiamängude looks ning singel oligi müügiks ainult Rootsis. Muu maailm pidi veel ootama neile mõeldud singlina ilmuvat lugu “Camilla“. 04.augustil 2004 ilmus aga spetsiaalne uus plaat “Loud pipes save lives - sports edition“, millel lisalugudena nii “Olympia“ kui varasem spordihitt “Campione 2000“. Kolmas singel samalt plaadilt ilmus juba 2005 aastal ja oli esmakordne kahe erineva looga E-type karjääris, "Far up in the air / The predator".

31.oktoobril 2007 tuli taas Universal Music alt uus album "Eurotopia", millel 9 hästikõlavat eurotantsulugu. Esimese singlina ilmus Skandinaavias juba 14.juunil "True Believer" ning albumi teine singel "Eurofighter" tuli 16.oktoobril 2007. Plaadi lugude autoriks on legendaarne Max Martin.

Lisaks muusikale on mehel hulgaliselt muusikaväliseid kohustusi: pood ja viikingirestoran Stockholmis ning loomafarm.

8.novembril 2013 esines E-Type Tallinna klubis Panoraam ja 9.novembril Tartus klubis AHI.

18.oktoobril 2014 hullutas E-Type publikut Tallinnas Cafe Amigo's.

E-Type esines 26.augustil 2016 Tallinna Lauluväljakul We Love the 90s festivalil.

E-Type esines eksklusiivselt live bändiga 1.juulil 2017 Otepääl Pühajärvel Retrobestil.

13.juulil 2018 esines E-Type Pärnu Vallikäärus tunnise kontserdiga.

23.novembril esines E-Type Tallinnas Cafe Amigo sünnipäevapeol.

6.märtsil 2020 toimus taas Tallinnas Cafe Amigos E-Type Full Band Show.

Eriksson asutas metal-bändi Dampf, milles peale tema mängivad veel Sabatroni ja Bathroy liikmed. Esimene singel "The Other Side" ilmus 18.märtsil 2022 ning bändi album ”The Arrival” tuli Gramophone Recordsilt välja 3.juunil.

30.juunil 2023 esines E-Type Retrobestil Otepääl.

Faktid

Nimi: Bo Martin Erik Eriksson
Artistinimi: E-Type
Sündis: 27.august, 1965
Elukoht: Stockholm
Hobid: Kalastamine, küttimine, kiired autod ja paadid
Joomine: Õlu

Muud huvitavat