Enya

22.novembril esitles Enya “Echoes In Rain“ muusikavideot.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Magnus - magnus@allstarz.ee 03.02.2002 - 13:01
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 22.11.2015 - 20:15
Välismaine artist, Sooloartist, New Age

Enya on Iirimaa seni kõigi aegade edukaim naisartist ning populaarsuselt maailmas jääb ta alla vaid superbändile U2. Teda kutsutakse tema muusikastiili järgi new age kuningannaks ning praeguseks on tema plaate ostetud üle 70 miljoni eksemplari. Need kõik ei ole üksnes kuivad faktid, sest seni on temalt ilmunud seitse stuudioalbumit, millest neli on võitnud ka Grammy auhinna. Enya muusikat võib iseloomustada kui meeletult kõrge tehnoloogia ja rütmi segu kus kõlavad mitmetahulised vokaalid ning lenduv kõla loob erilise aura, mis haarab kuulaja endasse kogu maagia ja muusika võlumaailmas.

Enya (pärisnimega Eithne Ní Bhraonáin) pärineb väikesest külast nimega Dobhar, mis asub Iirimaa loodeosas Donegali krahvkonnas. Ta oli oma pere üheksast lapsest kõige noorem ning sündis 17.mail 1961 aastal. Kogu nende pere oli väga musikaalne ning nad tegid pereansamblit Clannad. Kui ansambli ja nende manageri Nicky Ryan’i vahel 1982 aastal lõhe tekkis, kolis Enya elama Dublinisse Ryan’ite juurde, et alustada omaenda muusikukarjääri. Algul kirjutas ta instrumentaal- muusikat dokumentaalfilmidele, millest esimene oli 1985 aasta David Puttnam’i film “The Frog Prince”. 1986 aastal alustas BBC-TV kuueseerialise keldi kultuuri tutvustava sarjaga, mille muusika paluti kirjutada Enyal. Film “The Celts” valmis 1987. aastal ning selle muusikalisest materjalist otsustas Warner Music UK eesotsas produtsendi Rob Dickins’iga välja anda ka heliplaadi, mis ilmuski samal aastal. Enya elas endiselt koos Nicky Ryan’i, tema poeedist naise Roma Ryan’i ja nende tütardega. Roma Ryan on ka enamuse Enya laulude tekstide autor kuni siiani.

Enya suur edu algas järgmisel 1988. aastal ilmunud albumiga “Watermark”. Tema esimene singel “Orinoco Flow” sellelt albumilt saigi tema kuulsuse aluseks ning muutus meeletuks sensatsiooniks inglise muusikas, tõustes kohe number üheks briti singlite edetabelis ning edu jätkus ka mujal Euroopas. 1991.aastal kinkis Enya maailmale oma ühe parima albumi “Shepherd Moons”, mis püsis USA albumite edetabelis lausa 199 nädalat, püstitades omanäolise rekordi (see teeb ju kokku üle kolme aasta järjest edetabelis püsimist). Sellelt plaadilt pärineb ka tema seni üks edukamaid singleid “Carribean Blue”. Kogu Enya muusika on tõeline kergelt kuulajatele peale minev new age, kuid siin ei puudu klassika ja isegi lausa koraalid ning muidugi vapustavalt head laulusõnad.

Enya ostis endale omaenda lossi Killiney’s lõunapool Dublinit ning samuti on tal elamine ka Londonis, mis on ka loomulik, sest suuremad stuudiod asuvad ju siiski maailma ühes võimsamas muusikapealinnas. 1995. aastal andis Enya välja oma neljanda stuudioalbumi “ The Memory Of Trees”, mis võlus järjest kosuva professionaalsusega ning oli muidugi juba veidike komertsi hõnguline ja pisut enda kordamine lugudes “Anywhere Is” ja “China Roses”. Sellega võib seletada ka Enya nii pikka eemalolekut muusikabisnissest, sest ka tema kogumikalbum “Paint The Sky With Stars” ei olnudki enam niivõrd edukas.

Enya viimane album “A Day Without Rain” ilmus 21.novembril 2000 ning seda on tänaseks müüdud üle 7 miljoni plaadi. Plaadi singel “Only Time” tõusis eriti populaarseks pärast eelmise aasta NY katastroofi. “Only Time” on ilus aeglane valsirütmis ainult Enya’le omase stiiliga lugu mida on alati meeldiv kuulata. See voogab algusest lõpuni vaikse süntesaatorisaate ja taustakooriga. Viimane Enya singel “May It Be”, mis pärineb menufilmist “Sõrmuste Kuningas” kandideerib aga ühe nimekaima tänapäeva tõsisema muusika auhinnale The Academy Awardsil, mille kontsert toimub Los Angeleses 24.märtsil 2002.

14. jaanuar 2002 aastal ilmus Enya singel "May It Be" filmist "The Lord Of The RIngs".

Enya fännide rõõmuks anti 18.novembril 2002 välja kena plaadikogumik, neljast CD-st koosnev karbike nimega “Only Time: The Collection“. Kokku sisaldub siin 49 lugu ning lisaks boonusvideo keldi keelsest jõululoost “Silent Night“. Siin kõlavad kõik lauljatari parimad lood nagu “Caribbean Blue“, “Exile“, “Orinoco Flow (Sail Away)“, “Book Of Days“, “Anywhere Is“ ja “Only Time“. Lisaks pakutakse kuulata ka seni avaldamata materjali. Plaadiga on kaasas 48 leheküljeline raamatuke koos tutvustava jutuga Roma Ryan’ilt, Enya diskograafia ülevaade ning ilusad fotod lauljatarist. Plaat on üsna rariteetne ning seda valmistati kõigest 200 tuhat eksemplari.

21.novembril 2005 ilmus Enya viies stuudioplaat nimega "Amarantine". 12-loolise albumi avasingliks on nimilugu, mis tähendab tõlkes igikestvust. Veel on albumi huvitavamad lood jaapanikeelne "Sumiregusa (Wild Violet)" ning kolm lugu laulusõnade autori Roma Ryan'i loodud uues keeles Loxian. Albumil Amarantine liuglevad meloodiad rahulikus ja kaunis meeleolus, mida Enyalt oodataksegi. Ilusale ja maitsekale kujundusele lisaks leiab õnnelik plaadiomanik vahelehelt ka veel sõnad. Albumit Amarantine võib soojalt soovitada kõigile tööga vaevatutele, mürast väsinutele ja muidu rahu ning vaikuse armastajatele. Teiseks singliks valiti siit "It's In The Rain", mille video esilinastus Yahoo Musicis 19.aprillil 2006.

24.novembril 2006 ilmus Enya albumist "Amarantine (Special Christmas Edition)", millel kaasasoleval boonusplaadil kõlab neli jõululaulu.

10.novembril 2008 kinkis Enya fännidele uue 12-loolise albumi "And Winter Came". Kahe aasta tööna valmis album Dublini lähedal Aigle Studios. Plaati aitasid taas kokku panna produtsent Nicky Ryan ja sõnade autor Roma Ryan. Talveteemalisel albumil on ka jõululaule nagu "Journey of the Angels", "O Come, O Come Emmanuel" ning loomulikult "Oiche Chiuin (Silent Night)." Esimene singel siit oli aga "Trains And Winter Rains". Uskumatuna kõlas uudis, et esmakordselt oma karjääri jooksul suundus Enya albumiga kontsert-tuurile.

02.veebruaril 2009 tuli singel "My! My! Time Flies!". 60-ndate sugemetega lugu on pühendatud 2008 aastal surnud legendaarsele kitarristile Jimmy Faulknerile. Loos esitab kitarrisoolo teine iirlasest bluesilegend Pat Farrell.

16.novembril 2009 anti välja 18-looline kogumikalbum "The Very Best Of Enya". A special edition pakkus lisaks veel dokumentaalset DVD-d.

Enya kaheksanda stuudioalbumi “Dark Sky Island” avaldas Warner Music 20.novembril 2015 ning kuulda saab 11 lugu. BBC Radio 2 esitles uut singlit “Echoes In Rain“ 8.oktoobril ning teise singli "So I Could Find My Way" muusikavideo tuli välja 6.novembril.

22.novembril esitles Enya “Echoes In Rain“ muusikavideot.

Faktid

Pärisnimi: Eithne Patricia Ní Bhraonain (Enya Brennan)
Sünniaeg: 17.mai 1961
Sünnikoht: Ghaoth Dobhair (Gweedore), Co. Donegal, Ireland
Tähtkuju: Sõnn
Silmad: rohelised
Juuksed: tumepruunid
Pikkus: 158 cm
Vanemad: Leo (father) ja Máire (mother)
Õed/vennad: Máire (õde), Ciarán (vend), Pól (vend), Deirdre (õde), Olive (õde), Bartley (vend), Leon (vend), Brídín (õde)
Staatus: vallaline
Usk: katoliku
Koduloomad: kassid
Hobid: kunsti kogumine, joonistamine, mustvalgete romantiliste filmide vaatamine
Elukoht: väike loss Dublinis (ehitatud 1840), mille ta omandas 1997

Muud huvitavat

Ametlik leht: http://www.enya.com/