X-Panda

19.detsembril 2016 tuli X-Panda välja singliga “Reflections: Inner Battle”. Bändiliikmed räägivad ise uuest singlist järgmist: “”Reflections: Inner Battle” on albumi nimilugu, mis iseloomustab X-Panda loomingut ehk kõige värvikamalt. Tegemist on esimese osaga kaheosalisest teosest “Reflections”, mis jutustab mehest, kes peab seisma silmitsi iseendaga. Muusika, mis kirjeldab tema mõtteid ja tundeid sellel teekonnal, on vaheldusrikas ning ootamatu. Teose kirjutamisel leidsime inspiratsiooni Hans Zimmeri filmimuusikast, millega me ühel või teisel eluhetkel oleme kokku puutunud. Loos oleme kasutanud orkestrit ja koori, ei puudu kaunid meloodiad ja elav rütmika, millele lisavad vürtsi eepilised kitarrisoolod. “Reflections: Inner Battle” on tõenäoliselt elamus kõikidele muusikasõpradele.”
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 27.03.2014 - 08:24
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 20.12.2016 - 22:47
Eesti artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

X-Panda on Eesti progressiivse metali ja fusiooni ansambel, kes sai alguse aprillis 2009, et osaleda omaloomingu konkursil. Asutajaliikmed olid Kaarel Tamra, Risto Virkhausen, Karl-Juhan Laanesaar ja Liis Ring. See konkurss võideti, loo nimeks oli "Linnukesed siristavad". Tagasiside sellisele ebaharjumuspärasele muusikalisele lähenemisele oli äärmiselt positiivne ning see innustas neid edasi tegutsema ühtse ansamblina. Augustis 2009 liitus X-Pandaga Tamar Nugis, kes vahetas välja Liis Ringi bassil.

X-Panda on võitnud mitmeid konkursse, kaasarvatud Noortebänd 2010, mis on üks kahest suurimast ansamblite konkursist Eestis. Samast aastast pärinevad lood "Siren", "Black" ja "Jänesed". Delfi noortebändi konkursi auhinnana valmis 2011 suvel esimene muusikavideo "Revelation". 2011. aasta septembris ilmus X-Panda debüütalbum "Flight Of Fancy", mis nomineeriti Eesti muusikaauhinnad 2012 jagamisel aasta albumiks metal-kategoorias. Singlitena tulid 2011. aastal "Old Love", "Free Will", "Revelation", "Flight of Fancy" ning järgmisel aastal "Dickybirds".

X-Pandat on enim mõjutanud: Dream Theater, Planet X, Liquid Tension Experiment, Jordan Rudess, Virgil Donati, Simon Phillips, Joe Satriani, Porcupine Tree, Nightwish. Bändi tuntakse võimsate ja emotsionaalsete kontsertide poolest, mis on tõeliseks naudinguks inimestele, kellele meeldib unistada, mõtiskleda ja muusikat tunnetada. Nende muusikat armastavad nii kogenud muusikud kui ka lihtsalt muusikat armastavad inimesed, sest X-Panda looming on täis üllatusi ja tujumuutusi, sounde, kompleksseid rütmikaraktereid, rütmilisi illusioone, jazz-fusioon akordiprogressioone, kurje ja õelaid kitarririffe ning kõige selle vahelt võib leida kangelaslikke filmimuusika meloodiaid, mida saab kaasa laulda. X-Panda püüab laiendada oma muusikalisi teadmisi ja horisonti luues tehniliselt ja muusikaliselt huvitavamat muusikat, mis neile endile meeldib.

Kaarel Tamra X-Pandast: "Arvan, et see, kui neli inimest jagavad samu muusikalisi huve on väga ebatavaline. See on eriti lahe, et vahest kui ma hakkan mingisugust käiku selgitama, teab juba ülejäänud bänd mida teha, enne kui ma seda öelda jõuan. Ma leian, et see on üsna harv ja eriline. Meil on väga hea omavaheline keemia ning oleme head sõbrad. X-Panda on nagu puhkus - kõik ootavad kannatamatult proove ja kontserte. Need on alati väga lahedad, sest me saame teha täpselt seda, mida tahame!"

Ansambel andis 11.12.2014 välja muusikavideo loole "Slaves Of Lies", mis valmis Hooandja abiga. Stsenaristiks oli Priit Pruks ning operaatoriks legendaarne Mait Mäekivi. “Lugu räägib näotust hallist massist, kes ise ei suuda otsustada ja kes lasevad seda enda eest teistel teha,” räägib laulja Tamar Nugis.

X-Panda asus salvestama järgmist stuudioalbumit ning seltskonnaga liitus basskitarrist Roland Jairus bändist iNK. X-Panda liige Kaarel Tamra räägib bändi tegemistest ja uuest plaadist: "Oleme bändiga võtnud ette kindla suuna ning asunud aktiivselt tegutsema, et anda välja uus album. Viimastel aastatel oleme kirjutanud palju uut muusikat, mis on valmis salvestamiseks. Võrreldes esimese albumiga oleme žanriliselt avatumad ning rohkem rõhku on pööratud vokaalile. Plaadil kuuleb lisaks bändile ka sümfooniaorkestrit ja koori, niiet salvestamiseks tuleb kokku päris suur seltskond."

Viimaste aastate jooksul on X-Panda andnud kontserte nii Eestis, kui ka välismaal. 2015. aasta volbriööl andis X-Panda võimsa kontserdi Tartu kaarsillal. Tartu tudengipäevade korraldatud volbriöö tulemöll tõi eelneval aastal kokku tuhandeid inimesi. Kontsedi "X-Panda Walpurgis Night Live in Tartu" videoesitlused toimusid 26.aprillil Viljandis, raamatubaaris Romaan ning 27.aprillil Tartus, kohvikus Arhiiv. Täispikk video avaldati volbriööl, 30. aprillil.

Tallinnas esines X-Panda soojendusbändina 28.mail Rock Cafe’s Virgil Donati kontserdil.

X-Panda uus stuudioalbum "Reflections" ilmus 10.oktoobril 2016. Kaastegevad on Tartu Ülikooli Sümfooniaorkester (dirigent Lauri Sirp) ning E-Stuudio Kammerkoor (dirigent Külli Lokko). Võrreldes viis aastat tagasi ilmunud X-Panda debüütalbumiga on bändi looming tunduvalt muutunud. Siiski ei puudu albumilt eepilised meloodiad, energiline rütmika, ega vaiksed ja intiimsed hetked. Uuel plaadil saab kuulda ka eestikeelset isamaalist lugu “Esivanemate pärand”, millele on sõnad kirjutanud Aapo Ilves. Singlina avaldati 13.septembril "The Game".

18.oktoobril oli bänd külas ETV Terevisioonil, kus kõlasid lood "The Game" ja "Rise Up To Fly". Plaadiesitluskontserdid toimusid 20.-22. oktoobril Tallinnas, Tartus ning Viljandis.

19.detsembril 2016 tuli X-Panda välja singliga “Reflections: Inner Battle”. Bändiliikmed räägivad ise uuest singlist järgmist: “”Reflections: Inner Battle” on albumi nimilugu, mis iseloomustab X-Panda loomingut ehk kõige värvikamalt. Tegemist on esimese osaga kaheosalisest teosest “Reflections”, mis jutustab mehest, kes peab seisma silmitsi iseendaga. Muusika, mis kirjeldab tema mõtteid ja tundeid sellel teekonnal, on vaheldusrikas ning ootamatu. Teose kirjutamisel leidsime inspiratsiooni Hans Zimmeri filmimuusikast, millega me ühel või teisel eluhetkel oleme kokku puutunud. Loos oleme kasutanud orkestrit ja koori, ei puudu kaunid meloodiad ja elav rütmika, millele lisavad vürtsi eepilised kitarrisoolod. “Reflections: Inner Battle” on tõenäoliselt elamus kõikidele muusikasõpradele.”

Faktid

X-Panda koosseis:
Kaarel Tamra – klahvpillid
Risto Virkhausen – elektrikitarr
Tamar Nugis - vokaal
Karl- Juhan Laanesaar – trummid
Roland Jairus – basskitarr

Kaarel Tamra on sündinud Tartus 1986. Ta on õppinud klaverit, altsaksofoni ja sopransaksofoni Tartu I muusikakoolis kokku 12 aastat. Õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias elektronmuusikat ja kompositsiooni. Ta on muusikat kirjutanud üle kümne aasta. Kaarel töötab Tartu Ülikooli sümfooniaorkestri intendandina ning helitehnikuna.

Risto Virkhausen sündis Tartus 1985, muusikaga hakkas tegelema 8 aastaselt, kui asus õppima klaverit. Põhikoolis mängis ta puhkpilliorkestris tenorit ja koolibändis kitarri. Lisaks õppis veel saksofoni ja trombooni. Lõpetas 2005 aastal Tartu Kutsehariduskeskuse ehitusviimistluse erialal ja 2010 aastal Tartu Heino Elleri nim. Muusikakooli rütmimuusika kitarri eriala, kuid planeerib muusikaalaseid õpinguid jätkata. Töötab kitarriõpetajana erinevates muusikakoolides.

Tamar Nugis on sündinud 1986. aastal. Ta on õppinud klaverit ja laulnud mitmetes koorides. Hetkel õpib Tartu Heino Elleri nim. muusikakoolis klassikalist laulu. Tamar on erinevates ansamblites laulnud ja bassi mänginud üle seitsme aasta. Tamar laulab praegu ka Soomes Savonlinna ooperifestivali kooris ning osaleb mitmes Vanemuise teatri lavastuses.

Karl-Juhan Laanesaar on sündinud Tartus 1991. aastal. Esimest korda puutus muusikaga kokku 14. aastaselt, kui hakkas oma isa puhkpilliorkestris eufooniumi mängima. Peale neljakuist pillimängu hakkas huvituma trummidest. Niisiis, kaks aastat hiljem astus Karl-Juhan Tartu Heino Elleri nim. muusikakooli jazz-pop trummi erialale ja lõpetas õpingud edukalt 2011. a. kevadel. Karl-Juhan mängib trumme mitmetes koosseisudes.

Roland Jairus on sündinud 1987. aastal ning alustas muusikaõpinguid 9. aastaselt Kehra Kunstidekoolis eufooniumi erialal. Pärast Kunstidekooli lõpetamist 2004. aastal jätkas ta muusikaõpinguid samas koolis veel kahel lisa-aastal trombooni ja trummi erialadel. Kehra Keskkooli lõpetamisega 2006. aastal said otsa ka muusikaõpingud Kehras ning jätkas õpinguid Tallinna Tehnikakõrgkoolis hoonete ehituse erialal. Insenerihariduse omandamise kõrvalt otsustas Roland oma muusikaõpinguid jätkata G. Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis basskitarri erialal, mille ta aasta pärast TTK-d ka lõpetas. Sama aasta sügisel jätkas ta basskitarri- ning kontrabassiõpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Taavo Remmeli käe all, kus jätkab õpinguid ka praegu. Roland mängib bassi live-dnb’d viljelevas ansamblis iNK.

Muud huvitavat

Seotud videod

X-Panda - Slaves of Lies
X-Panda - Slaves of Lies

Artist: X-Panda

Lugu: Slaves of Lies

Aasta: 2014

Režissöör: Priit Pruks

X-Panda - Revelation
X-Panda - Revelation

Artist: X-Panda

Lugu: Revelation

Album: Flight of Fancy

Aasta: 2011

Režissöör: Jaan Kalmus jr. and Reimo Neider