Susanna Aleksandra

6.juulil esines Susanna Aleksandra Õllesummeril Nautimus jazzilaval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 10.06.2015 - 13:12
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 06.07.2024 - 21:53
Eesti artist, Sooloartist, Jazz

Susanna Aleksandra (õieti Susanna Aleksandra Veldi; sündinud 21. septembril 1989 Tallinnas) on eesti džässlaulja, laulusõnade kirjutaja ja helilooja. Susanna Aleksandra on seni kogunud austajaid peamiselt džässiringkondades, olles avaldanud kaks albumit Miracles (2015) ning The Siren (2021).

Susanna Aleksandra kasvas üles muusikute peres. Nende kodus mängis alati hea muusika – „mäletan, kuidas vanaisa istus tundide kaupa tugitoolis ja kuulas vinüüle.” Kui Susannat magama pandi, mängis taustaks Jan Johanssoni „Jazz på Svenska“. Sellest ajast on tal meeles ka sellised lauljad nagu Sammy Davis Junior, Julie London, Doris Day. Just Julie Londoni ümar kõla on üks esimesi, mida kuulates Susanna otsustas, et just nii tahab ta laulda. Tänaseks päevaks on ta sinna seganud veidi Carmen McRae ja Nancy Wilsoni energiat ja arusaamist fraseeringust ning Viktoria Tolstoy selgust ja puhtust. Veel peab Susanna Aleksandra oma suurteks eeskujudeks Dee Dee Bridgewaterit, Diana Kralli, Sinne Eegi ja Deborah Browni. Helikeeleliselt on talle suureks inspiratsiooniks Pat Metheny ja Chico Pinheiro muusika. Lisaks eelnevale armastab ta ka instrumentaalset jazzi, souli ja r’n’b’d. Susanna Aleksandrat võlub muusika, mis puudutab.

Ta lõpetas 2009. aastal Tallinna Prantsuse Lütseumi. Õppis aastatel 2009–2013 Tartu Ülikoolis romanistika osakonnas prantsuse keelt ja kirjandust. 2010–2014 õppis Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis džässlaulu Ursel Oja juhendamisel. 2015-2019. aastal õppis Helsingis Sibeliuse Akadeemias džässmuusika erialal Jenny Robsoni, Aija Puurtineni ja Jukkis Uotila juhendamisel. 2019. aastal alustas džässmuusika magistriõpingud Sibeliuse Akadeemias Soomes ja Los Angeleses koolis USC Thornton School of Music. Õpetajateks on talle Jukkis Uotila, Aija Puurtinen, kahekordne Grammy nominent Sara Gazarek ja viiekordne Grammy-võitja Vince Mendoza.

Oma džässansambliga astus Susanna Aleksandra esmakordselt lavale 17-aastaselt. 2015. aastal ilmus tema omaloominguline debüütalbum "Miracles". Albumil musitseerivad Vladimir Võssotski (klaver), Joel Remmel (klaver), Holger Marjamaa (klaver), Mihkel Mälgand (kontrabass), Ahto Abner (trummid).

2016. aastal osales ta Mikk Targo ja Lutz Krajenski suurprojektis "Muinaslugu sinilinnust", kus uue kuue sai Aarne Oidi menulugu "Kaks kuukiirt mu toas". 2020. aastal avaldas loo ingliskeelse versiooni The Dance Must Go On kitarrist ja produtsent U-Nam Ameerika Ühendriikides.

2017. aasta suvel ilmus koostöös soome džässmuusikutega singel "Golden Boy" (muusika Ilmari Rönkä, sõnad Susanna Aleksandra). 2017. aastal pälvis Susanna Aleksandra rahvusvahelisel jazzilauljate konkursil Riga Jazz Stage kolmanda koha.

Susanna Aleksandra on üles astunud Eestis (Jazzkaar, Sõru Jazz ja paljud teised), Soomes (Kaamosjazz Festival, Sibafest, Juttutupa, Jazz-Espa), Lätis (Ventspils Groove), Venemaa (Вейсэ Jazz Festival, Jazz na Neve, Jazz Philarmonic Hall), jazziklubides Inglismaal, Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias, Türgis (Nardis Jazz Club), Indias ja paljudes teistes kohtades. Ta on lava jaganud mitmete nimekate eesti- ja välismaiste muusikutega nagu Holger Marjamaa, Joel Remmel, Ain Agan, Andre Maaker, Aleksander Paal, Raivo Tafenau, Jaak Lutsoja, Heikko Remmel, Mihkel Mälgand, Marti Tärn, Ahto Abner, Reigo Ahven, Jukka Eskola, Teemu Viininkainen, Joonas Haavisto, Karri Luhtala, Ville Pynssi, Jaska Lukkarinen, David Goloshokin ja paljud teised. Külalisesinejana on ta üles astunud Estonian Dream Big Bandis ja New Wind Jazz Orchestras, Igor Butman Quartetis, Big Band Saranskis ja Ventspils Big Bandis. Rahvusvaheliselt tuntud muusikutest, kellega Susanna Aleksandra on koos esinenud, tasub kindlasti mainida Mitchell Longi, Chico Pinheirot, Peter Bernsteini, Robert Hursti ja mitmeid teisi.

Susanna Aleksandra jaanuaris 2021 ilmunud teisel albumil "The Siren" kõlab peamiselt artisti originaallooming, mis on inspireeritud džäss-, popp- ja folkmuusikast. Lisaks Susanna Aleksandrale musitseerivad albumil soome tippmuusikud Joonas Haavisto klaveril, Joonas Tuuri kontrabassil ning Ville Pynssi trummidel. Algselt Jaapani plaadifirma Blue Gleam tellimusel valminud džässalbum ilmus märtsis 2020 pealkirjaga "Souls of the Night", kuid rahvusvaheliselt avaldas selle Soome plaadifirma Eclipse Music nime all "The Siren".

Ühendkuningriigi juhtiv džässväljaanne Jazzwise valis eesti muusiku Susanna Aleksandra albumi "The Siren" üheks möödunud aasta parimaks džässalbumiks. Jazzwise'i arvustaja Kevin Whitlocki hinnangul on "The Siren" kogenud ja enesekindla vokalisti töö ning kriitik ennustab Susanna Aleksandrale suurt läbimurret. "Lauljana teab ta, kuidas kõlada intiimselt ja võrgutavalt, aga ilma liialdusteta. Ta lihtsalt kõlab loomulikult. Ta on üks neist lauljatest, kes lihtsalt ei laula oma laulu, vaid näitlejana kehastub sellesse," kirjutas Whitlock.

16.detsembril 2021 avaldas Susanna Aleksandra avaldas popihõngulise jõulusingli "Lase jõul südamesse", milles lööb kaasa ka Muusikalikooli lastekoor. "Hing tahtis midagi kergemat, rõõmsamat ning lootusrikkamat. Soov korraks unustada kõik argised pinged ning minna pühadele vastu avatud südame ja meelega - eks sellest ka teatav optimistlik ja ennastunustavalt naiivne kõla laulus," ütles Susanna. Loo muusikavideo valmistas Robert Rebane.

4.jaanuaril avaldatati Youtube'is Susanna Aleksandra "Guess Who I Saw Today" kontsertvideo, mis üles võetud Taff Festivail 2021. Video Kristjan Robert Rebane, helisalvestus Lehar Lepler.

Veebruaris tegi Susanna Aleksandra teoks oma pisikese unistuse ja alustas uut 8-nädalast laulukursuse formaati SingAbility nelja erineva tasemega. SingAbility Jazz on Jazz Voice School Helsinki tellitud zoom kursus harrastajatele, kus õpitakse laulu tehnikat eelkõige läbi jazzi repertuaari.

12.märtsil kõlas Viimsi mõisa armsas saalis kaunis muusika imelise, mahedahäälse Susanna Aleksandra trio helides. Pillidel musitseerisid Janno Trump ja @Andre Maaker. Piletitulu kingiti Ukraina kultuurikeskusele.

2.-26.maini toimus Susanna Aleksandra Jazz Finland tuur, mis koosnes seitsmest kontsetist. Lauljannat saatis tema imeline bänd Joonas Haavisto, Joonas Tuuri ja Ville Pynssi, samuti üks ägedamaid inimesi ja fantastiline heliinsener Kaarel Tamra.

Susanna Aleksandra & Titoks esinesid 3.juunil 2022 Haapsalu Itaalia muusika festivalil Piiskopilinnuse õuel.

19.aprillil 2023 ilmus singel "Sinulgi on oma viis", millega astus Susanna Aleksandra üles TV3 saates "Uus Laul" 23.aprillil. Laulja: "See lugu on kirjutatud selleks, et luua hea tuju ja saata Sind päikselistel päevadel kui naudid terrassil Spritzi."

2.detsembril esitleti muusikavideot uues kuues Eesti Raadio Meeskvarteti lauluga "Imeilus suvepäev" Susanna Aleksandra, Titoksi ja The Swingin' Sisters esituses.

Jõulukingiks jõudis 12.detsembril Youtube'i Susanna Aleksandra, Titoks, The Swingin' Sisters video "Susy Snowflake & Happiest Christmas Tree".

6.juulil esines Susanna Aleksandra Õllesummeril Nautimus jazzilaval.

Faktid

Susanna Aleksandra Veldi
Sünniaeg- ja koht: 21.09.1989, Tallinn

Susanna Aleksandra isa on tunnustatud saksofonist Virgo Veldi, vanaema pianist Eevi Ross ning vanaisa klarnetist, arranžeerija ja dirigent Aleksander Rjabov.

Susanna Aleksandra: “Ideaal on see, kui kuulaja tunneb, et maailmas on kõik võimalik.”

Fotod: Kaupo Kikkas, Stina Kase, Kateriine Krigul.

Muud huvitavat

Seotud videod

Susanna Aleksandra - Lase jõul südamesse
Susanna Aleksandra - Lase jõul südamesse

Artist: Susanna Aleksandra

Lugu: Lase jõul südamesse

Aasta: 2021