Paul Van Dyk

5.aprillil 2024 esitlesid Paul van Dyk ja trance vokalist Sue McLaren singlit "Love Is Enough". Muusikavideo lavastas Adam Mason.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 13.12.2015 - 02:14
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 09.04.2024 - 20:50
Välismaine artist, Sooloartist, Electronic & Dance

18. detsembril 2015 külastab Eestit korduvalt maailma parimaks dj-ks kroonitud produtsent ja plaadikeerutaja Paul Van Dyk, kes astub üles Tallinna ööklubis Factory oma viimase mix-albumi "Politics of Dancing 3" maailmaturnee raames.

Paul van Dyk, kodanikunimega Matthias Paul, on sündinud 16. detsembril 1971 Ida-Saksamaal. Oma karjääri alustas ta helitehniku õpilasena. Kui Berliini müür langes, sai ta käia läänepoolsetes ööklubides ning nii tekkis kiindumus elektroonilise muusika vastu. Edasi hakkas ta sõprade jaoks mixtape tegema ning esimene etteaste oli 1991. aasta mais Berliinis asuvas ööklubis nimega Tresor. Mitmed erinevad üleastumised ja tema miximise stiil äratasid Cosmic Baby tähelepanu ning nende koostöö algas nime all The Visions of Shiva. 1993. aasta hilissuvel ilmus Pauli esimene dj-mix "X-Mix-1 - the MFS Trip", kus remixiti Humate'si trance muusika hümni "Love Stimulation".

1994. aastal õnnestus Paulil tänu MFSi Mark Reederi lähedasele sõprusele New Orderiga teha remix nende loost "Spooky". Samal aastal andis ta välja esimese LP "45 RPM", millele aitasid kaasa Johnny Klimek ja VOOV. 1996.a. kauamängiv "Seven Ways" tutvustas Pauli kui trance muusika pioneeri ning tagas talle edu Suurbritannias. DJ Magazine lugejad valisid selle albumiks number üks. Siit pärineb ka esimene tuntud lugu "Words", kus laulab Roland Ateundred. 1998.a. remiksis ta oma esimese plaadi loo "For An Angel", millest tänaseks on kujunenud legendaarne Ibiza hümn ning see on Dyki ilmselt kõige tuntum hitt üldse.

2000. aastal ilmunud tantsusõbralikult albumilt "Out There And Back" pärinevad hitid "Tell Me Why (The Riddle)" koostöös Saint Etienne’ga, "We Are Alive" ja remixitud versioon Jennifer Browni loost "Alive". Tema esimesele mix-albumile "The Politics of Dancing" (2001) järgnes maailmaturnee ja DVD "Global" (2003) ning film "Zurdo", kuhu van Dyk lõi muusika, mille eest sai ka Oscari.

2003.aasta plaat "Reflections" oli melanhoolne ning kajastas Dyki reise Indiasse ning siit on pärit singel "Nothing But You", partneriteks Hemstock & Jennings. Aastal 2005 ilmus mix-album "The Politics of Dancing 2", mille singliks oli "The Other Side" koos Wayne Jacksoniga.

2005. ja 2006. aastal valiti Dyk maailma parimaks DJ-ks ning ta on püsinud maailma top 40 Dj seas juba 20 aastat järjest, nendest 13 aastat esikümnes, mis näitab tema tunnustatust üle maailma. Hinnatud remikse on temalt tellinud Madonna, Justin Timberlake, Britney Spears, U2 ja Depeche Mode.

Viies album "In Between" ilmus 2007 aastal ning selle singliteks olid "White Lies", kus laulis Jessica Sutta menubändist Pussycat Dolls ja taas üheks Dyki suurimaks hitiks tõusnud "Let Go" (feat. Rea Garvey). Dyki muusika on olnud kasutusel mitmete filmide soundtrack’idel ning Batmani filmi "The Dark Knight" muusika eest pärjati teda 2008 aastal Grammy auhinnaga. 9.novembril 2009 esitasid Paul Van Dyk ja Põhja-Iiri laulja Johnny McDaid spetsiaalselt Berliini müüri langemise 20-ndaks aastapäevaks kirjutatud loo "We Are One". 2009.aasta kogumikalbumile "Volume" jõudis sama lauljaga singel "Home".

2009. aastal musitseeris Paul koos Frankfurdi raadio sümfooniaorkesteriga, mille peadirigent on üks Eesti tuntuimaid dirigente Paavo Järvi. Koos korraldasid Paul van Dyk ja Paavo Järvi muusikasündmust nimega Music Discovery Project. Ettevõtmise idee oli orkester panna koos töötama täiesti teisest žanrist muusikaga ja tulemuseks oli väga huvitav crossover klassikalise ja klubimuusika elementide vahel. Projekti salajane osa oli see, et sel moel kokkupuutepunktide rõhutamisele panustades lähendatakse tänapäeva publikut klassikalisele muusikale. Klipid sellest kontserdist on praegugi nähtavad Youtube’is.

Esmakordselt esines Paul Van Dyk Eestis 17.veebruaril 2012 Saku Suurhallis sama aasta aprillis ilmunud albumiga "Evolution" seotud maailmatuuril. Kuigi mees oli suurhalli laval DJ-puldi taga ihuüksi, täitis võimas valgusshow kogu saali. Kontserdil tulid esitamisele uue plaadi lood "Eternity" (feat. Adam Young) ja "Verano" (feat. Austin Leeds) ning isaks kostitas dj fänne kõige tuntumate hittidega "For an Angel", "Home" ja "Let Go".

Paul Van Dyk ja Christian Burns ühine lugu "We Are Tonight" ilmus singlina 2.septembril 2013 ning kõlas Burnsi oktoobris avaldatud sooloalbumil. Edasi tegeles Dyk järgmise mix-albumiga "The Politics of Dancing 3", mis ilmus 4.mail 2015 ja sisaldas 14 lugu. Kuigi kõlalt kommertslik, on siin siiski alles trance-feel, seda eriti lugudes "Guardian", "For You", "In Your Arms" ja "City of Sound". Plaadi uusimaks singliks oli "Lights" (featuring Sue McLaren), mis on leidnud koha Dyki kontsertide paremikus.

18.detsembril 2015 esines Paul Van Dyk Tallinna ööklubis Factory. Paul Van Dyk on praeguse seisuga müünud ligi 5 miljonit plaati ning tema edulugu ei näita raugemise trende.

19.veebruaril 2016 tuli Beatportis müügile Sue McLaren singel "Together Again", mis oli järg edukale koostööle "Lights" näol. Loos lööb kaasa veel Farhad Mahdavi ning lisaks originaalile tegi klubimiksi Paul Van Dyk.

Veebruaris kukkus staar Hollandis Utrechti linnas toimunud State of Trance 750 festivalil lavalt alla ning ta toimetati haiglasse. Paul van Dyk oli ravivoodi külge aheldatud kuid ning polnud kindel, kas ta enam lavalaudadele naaseb ent kõik läks siiski õnneks.

16.juulil 2016 esines Paul Van Dyk Tallinna Lauluväljakul toimunud elektroonilise muusika festivalil Electronic Family.

Märtsis 2017 tuli Paul van Dyk lagedale singliga "Touched By Heaven".

14.juulil 2017 esitles Paul Van Dyk oma uut singlit "Stronger Together", mis valmis koos Namiibiast pärit artistiga Pierre Piennar.

20.oktoobril 2017 andis Paul Van Dyk välja 14-loolise uue albumi "From Then On". Paul van Dyk’i uus album on seniste seast kõige isiklikum, kuna see valmis peale väga rasket õnnetust tema endaga. Hollandis Utrechti linnas toimunud State of Trance 750 festivalil kukkus DJ Paul van Dyk lavalt alla nii õnnetult, et selle tagajärjel veetis staar pikka aega haiglas. Sündmusest sai inspiratsiooni ka tema uue albumi nimi.

8.detsembril esines Paul van Dyk Tallinna ööklubis “Factory” oma uue albumi “From There On” maailmaturnee raames.

11.septembril 2018 toimus Heart Ibizal DJ Awards 2018 kus Paul van Dyk võitis Trance Master auhinnakategoorias.

14.septembril tuli Paul van Dyk välja singliga "Music Rescues Me" (ft. Plumb), mis oli tema 7.detsembril 2018 ilmunud üheksanda albumi nimilooks. Plaadil kõlab 15 lugu.

Paul van Dyk järgmine album "Guiding Light" sisaldas 14 lugu ning 14.veebruaril ilmus esimene singel "Duality". 27.juulil ilmus singel "Guiding Light", kus vokaalidel Sue McLaren.. Plaat tuli välja 28.augustil.

Paul van Dyk avaldas 20.novembril 2020 singli "Awakening", mis valmis koostöös produtsendiga Will Atkinson.

28.jaanuaril 2022 ilmus Topic, Robin Schulz, Nico Santos & Paul Van Dyk ühine massivne singel "In Your Arms (For An Angel)".

15.aprillil 2023 astus Paul van Dyk klubis Hollywood üles suursuguse laser- ja valgusshow'ga.

5.aprillil 2024 esitlesid Paul van Dyk ja trance vokalist Sue McLaren singlit "Love Is Enough". Muusikavideo lavastas Adam Mason.

Faktid

Kodanikunimi: Matthias Paul
Sünnipäev: 16. detsember 1971
Pikkus: 186cm

Muud huvitavat