Põhja Konn

27.juunil 2024 avaldas Põhja Konn uue singli “Loobumislaul”, mis on kirjutatud Vladislav Koržetsi samanimelise luuletuse sõnadele, muusika autoriteks on Põhja Konna laulja ja klahvpillimängija Valter Soosalu ning kitarrist Kristen Kütner. Tegemist on esimese singliga pärast bändi selleaastast koosseisu uuenemist, mille järel Põhja Konna ühe asutajaliikme ja trummari Ott Adamsoni asemel on võtnud koha sisse Hans Kurvits ja löökpillimängija Lauri Metsvahi asemel Caspar Salo. Põhja Konna uusi ning vanu lugusid saab kuulda sel suvel 21.juulil Salmistul, 7.augustil Kõltsu mõisa aias, 8.augustil Ammende Villa aias ja 11.augustil Pangodis Kiivitaja talu suvelaval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 24.03.2016 - 08:58
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 27.06.2024 - 15:54
Eesti artist, Ansambel, Rock

Põhja konn on Friedrich Reinhold Kreutzwaldi 1866. aastal kogumikus "Eesti rahva ennemuistsed jutud" ilmunud muinasjutu "Põhja konn" üleloomulikust olendist tegelane, konnataoline koletis. Samanimeline progerokibänd tegutseb märtsist 2009 ning kasvas välja bändist Speed King, kus laulis Robin Juhkental. Põhja Konna koosseisu kuuluvad laulja ja klahvpillimängija Valter Soosalu, basskitarrist Siim Avango, kitarristidest vennad Jürgen ja Kristen Kütner ning trummar Ott Adamson. Bändis on mänginud veel bassi Johan Alexander Petti ja perkussioone Mattis Kirsipuu.

Esimene suurem kontsert anti 2010 veebruaris Rock Cafes Dramamama soojendajana ning bändi myspace’i jõudsid lood "Ümarruut" ja "Võitlus". Aprillis mängiti stuudios sisse lugu "Ärkamine". Peale ridamisi antud kontserte jõuti 12.juulil 2010 ETV saatesse Suveniir, kus kõlas teiste hulgas motolugu "Põhja konn". Oktoobris toimus ühistuur bändiga X Panda ning 25.oktoobril 2010 esineti Helsingi klubis Liberte. Edasi pühendusid poisid õpingutele.

Valter Soosalu on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseastme koorijuhtimise erialal (õp Hirvo Surva). Dirigendina on ta töötanud Segakoori HUIK!, Eesti Rahvusringhäälingu Segakoori, Rahvusooper Estonia Poistekoori ja kammermeeskoor Revalia juures. Lauljana on teda sidunud koostööprojektid Rahvusooper Estonia ooperikoori, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Nargen Festivali kooriga. Hooajal 2013/14 oli ta Eesti Rahvusmeeskoori koosseisuline laulja. 7.novembril 2014 võitis ta VI Eesti noorte koorijuhtide konkursi.

Tallinna 21. keskkooli lõpetanud Jürgen Kütner asus õppima Tartu Ülikooli ning lõpetas 2013 aasta suvel Arstiteaduse eriala. Temast sai väärika arstide dünastia liige, mis algab juba tema vanavanaisast ning ta töötab Regionaalhaiglas psühhoterapeudina. Kui Jürgen on tuntud väga hea kitarristina lisaks funk-bändist Lexsoul Dancemachine, siis bändis mängib teisel kitarril tema informaatikust noorem vend Kristen. Tema on rohkem tuntud kui progerokibändi Progress asutaja ja süntesaatorimängija. Jürgen on lõpetanud samuti 21. keskkooli.

Basskitarrist Siim Avango on elukutselt sessioonimuusik, kes on mänginud paljudes bändides, millest esile võib tuua Jüri Pootsmanni bändi või Argo Vals Bandi. Trummar Ott Adamson on tuntud bändist Dramamama. Ott ja Siim lõpetasid Otsakooli koos aastal 2013. Ott läks edasi õppima Muusika- ja Teatriakadeemiasse, mis on hetkel veel pooleli. Ott on eelnevalt lõpetanud Viimsi Keskkooli ja Siim Gustav Adolfi Gümnaasiumi.

2016 aasta täitus Betti Alveri luulekogu "Tähetund" ilmumisest 50 aastat. Sellest tõugatuna on Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond koostöös Prima Vistaga alustanud projekti "Luulest lauludeks", mille tulemusena viisistab rock-bänd Põhja Konn neli luuletust kogumikust "Tähetund". Salvestuste põhjal ilmub samanimeline album. Viisistatavad poeesid ("Tähetund", "Pigilind", "Selle ilma igav kainus", "Mitte viirastus, meeltepett") on valinud välja kirjandusteadlane Mart Velsker, kes kirjutas augustikuus albumile saatesõna.

27.novembril 2015 avaldati esimene singel "Selle ilma igav kainus". Otsuse avaldada esimese singlina Alveri noorusaega kuuluva teksti langetas lugude viisistaja Valter Soosalu: "Ma ei oskagi seda nii sõna-sõnalt kirjeldada, miks see luuletus just kõige rohkem ideid peas käivitas. Aga midagi selles tekstis oli, mis ei sundinud punnitama. Ehk viivadki sõnatuks tegevalt head värsid üsna orgaaniliselt helideni, küsimata sealjuures põhjuste järele."

Toetudes singli "Selle ilma igav kainus" esimesele kuulmiskogemusele ja projekti kaasteelise kommentaarile, lisas poeesid valinud Mart Velsker: "Lauluks on tehtud Alveri luuletus, kus kiindutakse kirglikult "kõigesse, mis väär ja ohtlik", kus kergus võidab raskuse, kus pakutakse kiskjatele kuninglikku toitu ning kus lennatakse "surmast mööda". Tundub täitsa loomulik, et sellised tekstid käivitavad inimeste peades midagi, kas hirmutavad või haaravad kaasa. Põhja Konn on hirmust üle ja liigub koos Alveriga."

Põhja Konn on otsustanud tuua koos Betti Alveri viisistustega ilmavalgele ka oma varasemad palad ning lükanud seetõttu albumi avaldamise oktoobrikuusse. Kauamängiva neljale Betti Alveri poeesi viisistusele lisanduvad kaheksa laulu Põhja Konna varasemast repertuaarist nagu Jakob Liivi "Võitlus", Karl Ristikivi "Mängivad pillid, kuu on vees" ning Lydia Koidula "Ilu". Kõik lood salvestatakse uuesti ning palad miksib ja masterdab Ö Stuudio helitehnik Martin Kikas.

16.märtsil 2016 avaldati singel "Kas ma Eestit unes nägin?". Loo kirjutasid bändi laulja Valter Soosalu ja kitarrist Jürgen Kütner aastal 2007 ning sõnad viisistas Robin Juhkental. Siinses variandis on lugu sisse mängitud 2010ndal. Palale tegi märtsikuu alguses uue miksi Ö Stuudio helitehnik Martin Kikas. "Viis aastat tagasi seda lugu stuudios salvestades tekkis eriline ühine hingamine," kommenteeris Jürgen Kütner ning lisas: "Meil on väga hea meel, et see lõpuks plaadile saab."

5.mail tuli välja singel “Pigilind”, mille sõnad pärinevad Betti Alveri luulekogumikust “Tähetund”. Teksti soovitas viisistada kirjandusteadlane Mart Velsker: “”Pigilind” portreteerib kedagi tumemeelset, kes liigub ühiskonna äärealadel. Huvi selliste tegelaste vastu oli Alverile iseloomulik ja mulle tundub, et samasugune huvi võiks olemas olla ka Põhja Konna kuulajatel.” Valter Soosalu, luuletuse viisistaja, oli singli põhimotiivid kirjutanud valmis juba eelmise aasta suvel oma lauluõpetaja Paolo de Napoli kodus Itaalias.

Põhja Konna uusi ja vanu lugusid võis viieaastase kontsertpausi järel kuulda 6.mail 2016 Mailaulu ja Prima Vista festivali raames Tartus Genialistide Klubis. 13.mail esineti Tallinnas Sinilinnus.

13.oktoobril tegi bänd tagajalgade sirutuse Kultuuriklubi Kelm laval, mängides nii vanu kui ka uusi palu. 10.novembril tehti avalikuks singel "Tähetund", mis oli viimane Põhja Konna kauamängivalt "Põhja Konn", mis ilmus 23.novembril – samal päeval Betti Alveri 110. sünniaastapäevaga ja tänavuse Betti Alveri kirjandusauhinna üleandmisega. Heliplaat koondab lugusid bändi varasemast loomingust, kuid selle sisu ja vormi on osaliselt mõjutanud ka soov tähistada 50 aasta möödumist Betti Alveri luulekogu "Tähetund" ilmumisest. Seetõttu on albumi lugude hulgas lisaks Lydia Koidula, Karl Ristikivi, Jakob ja Juhan Liivi poeesidele ning bändiliikmete enda sõnadele kirjutatud loomingule ka Alveri luuletuste viisistusi ning üks instrumentaalpala.

Albumile Põhja Konn jõudis ka eessõna kirjandusteadlaselt Mart Velskrilt, kes valis projekti algfaasis kogumikult "Tähetund" välja kaheksa luuletust, millest albumile "Põhja Konn" jõudis neli. Ülejäänud seitse pala pärinesid ansambli varasemast ajajärgust.

Plaadi kaanepildi autor on Lauri Lihten-Haavel. Plaadikujunduse eest üldisemalt oli vastutav Janek Murd. Põhja Konna lugusid salvestasid Lexsoul Dancemachine'i basskitarrist Martin Laksberg, Türi kultuurimaja stuudio helirežissöör Siim Tõnisson ja Matrix Stuudio helitehnik Elmu Värk. Albumi miksis ja masterdas Ö Stuudio pealik Martin Kikas.

Plaadi väljaandmist toetas Eesti Autorite Ühing ning esitluskontserdid olid 25.novembril Tartus Genialistide Klubis ja 17.detsembril Tallinnas Von Krahli teatrisaalis.

Ott Adamson avaldas 16.mail oma esimese singli "Spotlight", kus kõlavad instrumendid on kõik tema enda poolt sisse mängitud. sõnad on valminud koostöös Jürgen Kütneriga. Loo lindistas, miksis ja masterdas José Diogo Neves ning see on salvestatud Kultuurikatlas asuvas Crickets Empire nimelises stuudios.

19.juunil 2017 avaldas Ott Adamson koos Dramamamaga ühise singli "Monica". "Monica" on jutustus omanäolisest ja seiklushimulisest tüdrukust, loo kirjutas ja produtseeris Ott Adamson. Sõnad on valminud koostöös Jürgen Kütneriga. Pala lindistas, miksis ja masterdas José Diogo Neves ning see on salvestatud Kultuurikatlas asuvas Crickets Empire nimelises stuudios.

Ott Adamson avaldas 23.oktoobril oma kolmanda singli “Big Career”, mille sõnad on kirjutatud koostöös bändikaaslase Jürgen Kütneriga. Lugu räägib kahe inimese ees olevatest valikutest. Muusik on kirjutanud hulga lugusid, mis näevad varsti ilmavalgust tema debüütalbumil "Not Bad For a Drummer".

Valter Soosalu võitis 3.detsembril 2017 TV3 Paroodiasaate "Su nägu kõlab tuttavalt" kuuenda hooaja.

16.detsembril avaldas Põhja Konn Ö Stuudios salvestatud ja viimistletud video loole "Hulkuv laev". Loo kirjutas Põhja Konna laulja ning klahvpillimängija Valter Soosalu Betti Alveri luuletuse "Hulkuv laev" sõnadele. Video monteeris Siim Parisoo ja heli võttis üles ning mängis kokku Martin Kikas.

17.jaanuaril avaldas Põhja Konn Ö Stuudios salvestatud ja viimistletud video loole "Mängivad pillid, kuu on vees". Loo kirjutasid Põhja Konna laulja ning klahvpillimängija Valter Soosalu Betti ja kitarrist Jürgen Kütner Karl Ristikivi samanimelise luuletuse sõnadele. Video monteeris Siim Parisoo ja heli võttis üles ning mängis kokku Martin Kikas, materjali filmisid operaatorid Hanna Samoson ja Siim Parisoo.

2018. aasta veebruaris ilmus vinüülplaat "Põhja Konn", mida esitleti 16.veebruaril Tallinnas Vabal Laval ja 17.veebruaril Tartus Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis.

Fantaasia-Eesti rocki bänd Põhja Konn esines TMW raames 5.aprillil Von Krahlis toimunud Live Nation Baltics õhtul. 6.aprillil esineti Telliskivi Loomelinnakus TMW raames üritusel Telia presents: Intsikurmu lava.

Koit Toome ja Valter Soosalu jõulukontserdid ''O' Holy Night/Püha öö'' toimusid 13.- 30.detsembrini.

Viljandi lossimägedes toimus 7.juunil ansambli Põhja Konn öökontsert, kus bänd kandis ette 2018. aastal ilmunud omanimelise albumi täies ulatuses. Öökontserdil lõid valguskunstnik Priidu Adlas ja visuaalikunstnik Alyona Movko visuaalse maailma, millest leidis viiteid Põhja Konna mõjutanud artistidele ning elutunnetusele.

Järgmise albumi esimene singel "Üksi olemise hurmav õõv" avaldati 27.septembril ning selle sõnade autoriks on Henry "Genka" Kõrvits.

Põhja Konna uus album "Hetk. InSpereeritud Tüürist" ilmus 29.novembril 2019 ning on sündinud koostöös vokaalansambli Vox Clamantise ning Estonian Cello Ensemble'iga. Lisaks liitusid bändiga laulja Mikk Dede ning löökpillimängija Lauri Metsvahi. Uuele plaadil on lisaks omaloomingule ka seaded Erkki-Sven Tüüri bändi In Spe teostest "Uus ja vana", "Päikesevene", "Antidolorosum", "Isamaa" ning "Igavik". Laulud on kirjutatud Henry Kõrvitsa (Genka), Leelo Tungla, Valter Soosalu, Artur Alliksaare, Peep Ilmeti, Doris Kareva, Juhan Liivi ning Hando Runneli sõnadele.

Albumi esitluskontsert toimus 27.detsembril Alexela Kontserdimajas.

24.jaanuaril 2020 Saku Suurhallis toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2020 galal võitis "Hetk. InSpereeritud Tüürist" Aasta Rockalbumi ja Aasta Ansambli kategooriates.

Põhja Konn tähistab tänavu oma 11. tegutsemisaastat ning avaldasid sel puhul 27.juulil kontertvideo loost "Hulkuv laev", mis võetu üles bändi 2019. aasta lõpus toimunud esinemisel Alexela kontserdimajas.

Põhja Konn esines 1.augustil 2020 Rakvere Vallimäe vabaõhukeskuse avapeol, bändiga ühinesid sekstett Estonian Cello Ensemble ning löökpillimängija Lauri Metsvahi.

14.juulil avaldas Põhja Konn videosingli "Ärkamine", mis on üles võetud 2019. aastal Viljandi lossimägedes Põhja Konna südaöiselt kontserdilt.

Elephants From Neptune ja Põhja Konn astusid 22.juulil üles klubi Laev välialal.

7.-12.märtsini 2022 andsid Estonian Cello Ensemble ja Valter Soosalu neli kontserti suuremates kontserdisaalides. Alates märtsist 2020 on Valter Soosalu elektripilli harpejji tootjafirma Marcodi Musical Productsi esindusartist, kes korraldab oma Youtube’i kanalil rahvusvaheliselt laia kõlapinnaga koolitusi ning pillitutvustusi. Märtsi kontsertideks kirjutas Valter Soosalu uudisteose kuuele tšellole ning harpejji’le.

23.aprillil oli Valter Soosalul Viljandis kontsert, millega ta tähistas enda 30. eluaasta saabumist. "Tegelikult see on päris tore ja armas, olla oma sünnipäeval harpejji bändiga laval," ütles ta.

Põhja Konn avaldas 11.novembril uue loo pealkirjaga "Saatus", mille autoriks Valter Soosalu. Mixis ja masterdas Martin Kikas (Ö Stuudio), singli kujunduse autor on Henry Griin.

Valter Soosalu tähistas 17. detsembril uhke muusikalise kavaga 30. eluaastani jõudmist. Alexela Kontserdimajas toimunud sündmusel astus üles sadakond esinejat – nende hulgas Pärnu Linnaorkester, ansambel Põhja Konn, Valter's Harpejji Band, Tehnikaülikooli Akadeemiline Meeskoor ja Soome rock-bänd Saimaa.

Põhja Konn andis 2023.a. suvel kaks kontserti, millest üks leidis aset 4.augustil Eestis Intsikurmu festivalil ja teine 26.augustil Soome legendaarsel festivalil Helsinki Juhlaviikot.

27.juunil 2024 avaldas Põhja Konn uue singli “Loobumislaul”, mis on kirjutatud Vladislav Koržetsi samanimelise luuletuse sõnadele, muusika autoriteks on Põhja Konna laulja ja klahvpillimängija Valter Soosalu ning kitarrist Kristen Kütner. Tegemist on esimese singliga pärast bändi selleaastast koosseisu uuenemist, mille järel Põhja Konna ühe asutajaliikme ja trummari Ott Adamsoni asemel on võtnud koha sisse Hans Kurvits ja löökpillimängija Lauri Metsvahi asemel Caspar Salo. Põhja Konna uusi ning vanu lugusid saab kuulda sel suvel 21.juulil Salmistul, 7.augustil Kõltsu mõisa aias, 8.augustil Ammende Villa aias ja 11.augustil Pangodis Kiivitaja talu suvelaval.

Faktid

Liikmed: (nimi/sünnipäev/tegevus bändis)
Valter Soosalu (23.04.1992) - klahvpillid, vokaal
Jürgen Kütner (17.04.1988) – kitarr
Kristen Kütner (23.07.1992) – kitarr
Siim Avango (18.05.1989) - basskitarr
Hans Kurvits (24.09.1991) - trummid
Caspar Salo (29.08.1988) - löökpillid


Lahkunud:
Ott Adamson (06.12.1989) – trummid
Lauri Metsvahi (22.10.1988) - löökpillid

Muud huvitavat

Seotud videod

Põhja Konn - Ärkamine
Põhja Konn - Ärkamine

Artist: Põhja Konn

Lugu: Ärkamine

Album: Põhja Konn

Aasta: 2021

Põhja Konn - Mängivad pillid, kuu on vees
Põhja Konn - Mängivad pillid, kuu on vees

Artist: Põhja Konn

Lugu: Mängivad pillid, kuu on vees

Album: Põhja Konn

Aasta: 2018

Põhja Konn - Hulkuv laev
Põhja Konn - Hulkuv laev

Artist: Põhja Konn

Lugu: Hulkuv laev

Album: Põhja Konn

Aasta: 2017