Pia Fraus / Imandra Lake

12.juulil esines Pia Fraus Tallinnas Eesti Vabaõhumuuseumis festivalil Võnge 2024.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 29.05.2017 - 14:28
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.07.2024 - 22:22
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Pia Fraus loodi 1998. aasta varakevadel Kopli Kunstikooli baasil, pärast seda, kui bändi bassimängija Reijo Tagapere ja üks asutajatest sai Dreamphish`i trummarilt ühe vana basskitarri. Rein Fuksi (kitarr) korteris lindistati esimesed lood. Tõsisema hoo sai bänd sisse sügisel, kui liitusid Joosep Volk (trummid), Kristel Loide (laulja), süntesaatorimängija Kärt Ojavee ja teine kitarrist Tõnis Kenkmaa. Bändi stiililised mõjutajad olid Stereolab, Wedding Present ja muud indie-bändid.

Esimene kontsert anti 1999 kevadel. Esimene album "Wonder What It`s Like" ilmus 2001 kevadel. Edasi asuti saatma demosid plaadifirmadele ning neile vastas Clairecords (USA), kellelt avaldati 2002 aasta suvel LP "In Solarium". Edaspidi oli Pia Fraus üks tähtsamaid nimesid Eesti indirokis. Neil õnnestus leida mõningast tähelepanu ka välismaal ja mängida koos mitme tunnustatud indi-nimega, nt. Piano Magic ja Ulrich Schnauss. Arvamusi bändi kohta oli seinast seina, kriitik Blake Butler (All Music) näiteks kirjutas Pia Frausi teise albumi "In Solarium" kohta, et bänd on suutnud edukalt taaselustada shoegaze`i kõitvama poole. Negatiivsemalt meelestatuile tundus bänd aga oma indi-iidolite jäljendajana.

Kristel Loide lahkus bändist ning lauljaks asus Eve Komp. Joosep Volki asemele asus trumme mängima Margus Voolpriit. Uue koosseisuga andis Clairecords välja 2003 sügisel "Plastilina EP", millel kõlasid mõned "Wonder What It's Like" lood. Hiljem ilmusid erinevad Pia Frausi helikandjad küll Jaapanis, küll USA`s, kuid kodumaal elas nende edule kaasa ainult käputäis fänne.

Bändiga sai tihedalt seotuks osade liikmete endi plaadifirma Seksound, mille alt ilmus 2006 talvel järgmine album "Nature Heart Software" released by Seksound. 2008 aaastal tehit koostöös Teenage Fanclubi Norman Blake’ga valmis neljas album "After Summer". Samal aastal ilmus veel remikside kogumik "Ten Remixes of Yenissey". Lava jagati bändiga Animal Collective, Frida Hyvönen, Fleckfumie ning Suburban Kids With Biblical Names.

2010. aastal alustas tegevust shoegaze bänd Imandra Lake, mille moodustasid Pia Fraus liikmed Rein Fuks ja Eve Komp.

2013 aastal avaldati "Silmi Island - Compilation 1998-2008" (Seksound / Shelflife). Viimati esineti 2013. aastal Schillingul.

Peale kaheksa-aastast vaikust oli Tallinna shoegaze-kamp Pia Fraus tagasi uue singliga "Autumn Winds", mis andis aimu 2017 aasta sügisel ilmuva viienda albumi "Field Ceremony" maitsest. Uus lugu lausa pulbitses Pia Frausile ning Seksoundile nii omasest sügise, vihma ning tuule ihalusest. Lugu pärines Rein Fuksi sulest, selle miksis ja masterdas teenekas analoog-helimaailmade piloot Lauri Liivak. Singli kaanefoto autor oli Eesti indie-pop’i vanameister Tauno Pääslane ja selle kujundas Seksoundi kunstnik Kaarel Vahtramäe.

29.mail 2017 anti välja EP "That´s Not All", millelt leiab helikandja nimiloo ja viis remixi, kuhu on panustanud Chicago shoegaze-ansambel Airiel, eesti elektroonik Galaktlan, saksa elektroonik Ulrich Schnauss, Eesti dreampop-bänd Picnic ja Kirde-USA osariikides tegutsev Mahogany. Plaadil on ka nimiloo instrumentaalversioon. Loole valmis ka video.

16.oktoobril 2017 tuli välja 10-looline album "Field Ceremony", mis on nende esimene kauamängiv 9 aasta järel. Kõik lood on kirjutanud Rein Fuks.

8.veebruaril 2018 esineti ETV Terevisioonis lugudega "That's Not All" ja "Sugar High Of The Year".

Pia Fraus rõõmustas fänne 2.oktoobril muusikavideoga “Brutal Truth of the World”, mille režissöör on Madis Reimund, kes võitis kevadel Eesti Filmi- ja Teleauhindade jagamisel parima teleoperaatori auhinna.

19.oktoobrist kuni 29.novembrini andis Pia Fraus 9-st kontserdist koosneva tuuri üle Euroopa.

Plaadifirma Seksound alt ilmus 20.septembril 2019 Pia Fraus uus lugu "Sweet Sunday Snow", mis on nende uue albumi esimene singel. Värskes loos lööb kaasa ka bändi kunagine trummar Joosep Volk, kellega nad pole juba üle 15 aasta koos mänginud. 10.novembril tuli välja singel "Hidden Parks" ning 2.jaanuaril 2020 "Love Sports".

15.jaanuaril esines bänd ETV "Terevisioonis" lugudega "Love Sports" ja "Mr. Land Freezer" 20.jaanuaril ilmunud albumilt "Empty Parks". Plaati esitleti 17.jaanuaril Tallinnas Von Krahlis, 18.jaanuaril Tartus Armastuse Saalis. Jaanuari lõpus järgneb Pia Frausil kontserttuur Jaapanis.

Pia Fraus andis 1.septembril 2021 välja kogumik-albumi “Now You Know, It Still Feels the Same This“, mis lindistati tähistamaks Pia Fraus debüütalbumi “Wonder What It´s Like“ 20ndat juubelit. Lood on kirjutatud väga varasel peroodil (1998-2000), siis kui bändi liikmed olid u 16 aastased. Ajal, kui enamus asjadest juhtus juhuslikult ning alles õpiti pille mängima. Nüüd, 20 aastat hiljem, on lugudes siiani kuulda ja tunda unistavat teenageri-vaibi.

Ansambel Imandra Lake andis 18.jaanuaril 2022 välja värske loo "Viludus", mis oli nende esimene värske materjal pärast 2018. aastal ilmunud EP-d "Püünis". Uue loo on kirjutanud Rein Fuks, produtseerinud John McEntire ja Rein Fuks. "Viludus" on salvestatud Seksoundi stuudios Tallinnas, trummid salvestas John McEntire Ameerikas.

24.märtsil 2023 andis Pia Fraus välja värske loo “French Exit”, mille on kirjutanud Rein Fuks, sõnade autorid on Rein Fuks ja Joosep Volk. Lugu on salvestatud Seksoundi stuudios Tallinnas ja Neat Beati stuudios Pärnus. Produtsendid on Rein Fuks ja Erko Niit.

28.juulil 2023 ilmus Pia Fraus uus album “Evening Colours”, millel kõlas 11 lugu.

Pia Fraus astus üle nelja aasta taas lavale 25.aprillil 2024 Paavli Kultuurivabrikus üritusel Gazer Tazer.

12.juulil esines Pia Fraus Tallinnas Eesti Vabaõhumuuseumis festivalil Võnge 2024.

Faktid

Koosseis:
Eve Komp (18.01.1982) - vokaal, süntesaator, metallofon
Kärt Ojavee (10.04.1982) - süntesaator
Rein Fuks (23.04.1982) - kitarr, vokaal, perkussioon
Reijo Tagapere (07.10.1981) - basskitarr
Joosep Volk (07.02.1982) - trummid, elektrooniline perkussioon
Kristel Eplik (Loide) (11.10.1981) - taustavokaal

Muud huvitavat

Seotud videod

Pia Fraus - Brutal Truth of the World
Pia Fraus - Brutal Truth of the World

Artist: Pia Fraus

Lugu: Brutal Truth of the World

Album: Field Ceremony

Aasta: 2018

Režissöör: Madis Reimund

Pia Fraus - That's Not All
Pia Fraus - That's Not All

Artist: Pia Fraus

Lugu: That's Not All

Album: Field Ceremony

Aasta: 2017

Režissöör: Joosep Volk