Maakuu

11.jaanuaril 2024 avaldasid MAAKUU ja V2ike Tom jõulise ja sotsiaalselt kriitilise loo “15 EUR”, mis kõigub raevukalt new school hip hopis ja video keskendub raha kinnisideele ning selle mõjule ühiskonnas. Loo inspiratsiooniallikaks on elu madalpunktid, mis viivad meid tumedatesse kohtadesse oma peas. Sõnad ja esitus on mõlema artisti omalooming ja produktsioon on pärit Judopoisi käest. Salvestus toimus VK käe all Tõnu Susi Muusikastuudios ning lõpliku viimistluse andis Tanel Roovik Ajar Stuudiotest. Aheldatud vastutas muusikavideo loomise eest, luues kontraste ja sõnumit rõhutava must-valge pildikeele.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 10.05.2018 - 21:37
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 15.01.2024 - 10:46
Eesti artist, Sooloartist, Rap & Hip-Hop

Marko Kaldma, artistinimega Maakuu, on Rapla juurtega muusik, kes väljendab end läbi hip-hop rütmide. Oma stiiliks nimetab Marko peaasjalikult räppi, kuid vähehaaval proovib ta räppimise kõrvalt katsetada ka teistlaadi muusikat, nagu RnB ja soul. Riime hakkas Marko paberile seadma juba 12-aastaselt. Nagu ikka, läksid esimesed värsid sahtlipõhja, olid vaid iseenda jaoks. Õige pea salvestas ta aga venna algelise helitehnika abil esimesed päris laulud. Aastate jooksul on ta pidevalt muusikat teinud ja selle sees olnud.

Alates lapseeast on Markol kogunenud juba sadu muusikaüllitisi, millest publikuni on jõudnud umbes kakskümmend. Ta oli tuntud kui ansambel St. Of Dreamsi räpparina. Samuti oli räpiduos AL & Maku, kelle lugudel on youtubes kokku miljon vaatamist. Nendes lauludes teevad kaasa teisedki Rapla muusikud nt. Piia Põder, Liisi Mänd, Silver Palm ja loomulikult legendaarne Jüri Pootsman. 2016. aasta lõpus tuli välja Rapla räpparite MaaKuu ja AL Suure ühine singel "Ehtne".

2016 aasta algul sündis artistinimi Maakuu, mille põhikarakteriks on küll Marko, kuid selle taga on tugev meeskond, kuhu kuuluvad ka sponsorid ja mänedžer. Marko jaoks on side Raplaga oluline. Just siit sai kõik alguse. "Ütlen alati, et olen Raplast," mainib ta. Ühiselt sõber Andres Jõemaga hakati laule kirjutama esiti just mõeldes oma Rapla tuttavatele. Nad kirjutasid ühe loo isegi pühendusega oma kodukandile ja siinsetele sõpradele. "Mina üksinda ei ole Maakuu. Ma olen see, millest see nimi on kunagi välja kasvanud, mind hüüti Makuks. Maakuu moodustavad kõik need, kes selle projekti on kaasa teinud," selgitab Marko. Marko nimetab end vabakutseliseks muusikuks ning produtsendiks. Koos Rapla sõbra Egon Rinaldoga on neil produktsioonifirma, mis teeb muusikat, muusikavideosid, turundamist ja kõike muud, mis muusikatööstuse juurde kuulub.

Eugen Productions väntas loole "On Asju" väga lihtsa visuaaliga video, mis avaldati 21. jaanuaril 2017. Videole kasvas paari nädalaga lausa 10 000 vaatamist. Maakuud kajastas Elu24, Postimees, Õhtuleht, Muusikaplaneet, Respekter, Ehh.ee jpt online väljaanded. Lisaks anti intervjuu ERR’is Eesti Top7 saates, kuhu video lausa 8 nädalat püsima jäi. Kõrgeimaks tabelikohaks 2.

Paar kuud hiljem võttis Markoga ühendust üks vana tuttav, kes soovis, koolitöö raames, teha temast eluloolise lühidokumentaalfilmi. Ei läinudki kaua aega mööda, kui ilmus tulevase debüütalbumiga sama nime kandev lühifilm "MAAST KUUNI". Film sai esilinastuse Rapla Kultuurikeskuses Live muusika üritusel nimega "Chainz Live".

Samal ajavahemikus sai filmitud ka Maakuu teise singli video "Tumedad Mõtted", mille filmimiseks kasutati esmakordselt stsenaristi, näitlejaid, meigikunstnikku, valgustajat, kahte operaatorit ja drooni. Läbiva stsenaariumi kirjutas Piia Põder. Filmisid Kairo Lett ja Egon Rinaldo. Kokku pani Eugen Productions. Loo heli eest vastutab Aivar Surva. Taustvokaalid laulis sisse Liisi Mänd. Video tuli välja 25. novembril 2017 ning pääses taas Eesti top7 saatesse, kus Eugen ka intervjuud andmas käis. Pärast mängis sama lugu Raadio2’s uue tulijana.

Soolo­plaat on alati Marko unistus olnud, kuid räppar tõdeb, et tal on siiani olnud lihtsam kirjutada laule kellegagi koos. Siiski on ajaga hakanud kogunema ka soololugusid. "Sain aru, et loovus on lahti läinud," ütleb ta. Seejärel võttis mees sihi kirjutada suurem hulk lugusid valmis ning seadis endale ka tähtaja. Kuigi ta ei olnud enda sõnutsi sugugi kindel, et suudab laulud valmis kirjutada, hakkasid sõnad ajapikku aina ladusamalt paberile tulema. Marko ütleb naerdes, et oma viimase laulu kirjutas ta rongis teel Tallinnast Raplasse stuudiosse.

Kui laulud olid olemas, asus ta neid Raplas helisalvestusstuudios Susi Stuudio salvestama. Taustamuusika on Marko ostnud Ameerika produtsentidelt. Kui album sai salvestatud, tegi ta Hooandja portaali projekti, millega kogus mõne kuu vältel üle 2500 euro 77 toetajalt. Tänu Hooandja projektile sai räppar plaadi produtseerimiseks palju vabamad käed ning tänu julgele küsimisele õnnestus tal kaasata oma debüütalbumi produtseerimise protsessi Eesti parim produtsent DJ Critikal ehk Bert Prikenfeld. Lindistas Aivar Surva ning mixi ja masteri kallal töötas Robert Stanley Montes. Kujundus on loodud Hooligan Hamletist tuntud disaineri ja fotograafi Felix Laasme poolt. Albumi intro ehk sissejuhatava muusika heliloojaks samuti Rapla muusik Mick Pedaja. Plaadi taustvokaalid on sisse laulnud Liisi Mänd, Piia Põder ja Silver Palm.

9.mail 2018 Eugen Productionsilt ilmunud 11-loolise debüütalbumi nimeks sai "Maast-Kuuni", kuna Marko püüdleb oma tegemistes ikka kõrgemale ja kaugemale ning on kasvanud n-ö keldriräpparist muusikuni, kes on välja andnud plaadi. Kuigi muusikalisi eeskujusid Marko ei otsi, näeb ta kodumaistes kolleegides eeskujusid tegude poolest. Ta toob näitena Reketi, kes on räpi tegemise viinud järgmisele tasemele ning kujundanud oma nimest ja loomingust brändi. See on see, mille poole püüdleb ka Marko. "Julgen unistada suurelt," ütleb ta.

Debüütalbumi esmaesitlused olid 11.mail Raplas kultuuriklubis Baas ja 17.mail Vana-Vigala Rahvamajas. Edasi esines Maakuu viies Eesti linnas.

2.detsembril avaldas Maakuu singli “Alati ei lähe”, milles teeb kaasa ka Silver Palm, kelle häält saab kuulda raadiojaamas MyHits.

25.jaanuaril 2020 avaldas Maakuu viimase loo oma albumilt “Maast-Kuuni”, millega võtab kokku kogu plaadiga seonduva teekonna.

15.märtsil avaldas Maakuu Youtube'is kolmeosalise lühifilmi “Varjutus”. 30.märtsil tuli välja seitsme looga "Varjutus" mixtape. Kogumik paneb punkti ühele perioodile artisti teekonnal, et alistada oma pehmem pool ja naasta tugevamana.

Maakuu ja Ditto avaldasid 5.mail 2021 singli "Kaiff!" Uuest singlist peegeldub teadlikkust ja enese aktsepteerimist. Loo sõnumist võib välja lugeda, kuidas enese saboteerimine meid justkui oma pähe vangistab ning sedagi, mis tunne sellest lõpuks vabaneda on. See ongi kaiff! Lugu on esimene singel tema sügisel ilmuvalt albumilt “Gravitatsioonita”.

12.mail tuli välja Maakuu ja Cäthy Meriküla - Teateid Ei Vaata (ft.RON).

11.septembril 2021 esines Maakuu Raplas Kultuurifestivalil Särin.

9.jaanuaril 2022 nägi MAAKUU teiselt stuudioalbumilt “gravitatsioonita” ilmavalgust esimene videosingel. Lugu “parem eilsest” räägib iseenda paremast versioonist, kes me kõik olema peaksime.

18.veebruaril ilmus MAAKUU x Ditto ühine singel “kaiff!”, mis on teine singel albumilt "gravitatsioonita". Video tegi Raplas eugen.

Räppar MAAKUU avaldas 19.juunil ühe võttega üles võetud muusikavideo, mil nimeks “Pikem tee”. Loos teeb kaasa ka R&B artist Ronan Ild. “Pikem tee” räägib sellest, kuidas vahel me valime unistuste täitumiseks pikema tee, kuid tähtis on mitte alla anda.

MAAKUU stuudioalbum “Gravitatsioonita“, millelt seni avaldatud kolm singlit, ilmus 19.juulil. Album salvestati noore produtsendi Kalev Villemi käe all ning kannab see endas 14 lugu, millest igaüks jutustab erineva loo MAAKUU tunnetest ja emotsioonidest, mis teda albumi kirjutamisperioodil valdasid. Kuigi mõned laulud on pisut tumedavõitu, siis artisti sõnul need kõik teda ennast 100% ei defineeri. “Stuudioalbum “Gravitatsioonita” räägib ajast, kui tundsin, et olen justkui Maa ja taeva vahel lõksus. Olin piltlikult plaaninud reisi “Maast-Kuuni“ (MAAKUU debüütalbumi nimi), ebaõnnestusin ning jäin pisut hirmude varju. Edasi olingi justkui gravitatsioonita ehk hõljusin kuskil oma unistustes ringi, aga midagi konkreetset ette ei võtnud. Tänaseks olen kõigega rahu teinud ja leidnud end taas enda seest,“ rääkis MAAKUU.

8.augustil avaldas MAAKUU avaldas sügavamõttelise loo, mis peegeldab ühiskonna valukohti nagu alkoholism, narkomaania, hasartmängud ning pere- ja lähisuhte vägivald. “Maa ja taeva vahel“ räägib olukordadest, kus erinevate sõltuvuste tõttu lähevad lahku paarisuhted ning jäävad järgi puudust kannatavad pered. Looga juhitakse tähelepanu erinevatele perspektiividele, et kõik ei ole alati nii nagu näib. Eelarvamused, kaebamised ja norimine võib pahatihti olla täiesti alusetu ning kellegi teise õnnetule saatusele lihtsalt õli tulle valada. MAAKUU eesmärk on uue videoga teha teavitustööd, mida lähisuhte- ja perevägivalla nägemine ühe inimhingega teha võib.

MAAKUU avaldas 9.novembril muusikavideo “Sõidame” koostöös Siim Parisooga, keda tuntakse nii produtsendi kui ka räppari DEW8 nime all. Loo on produtseerinud Ameerika produtsent Call Me G, miksimise eest kandis hoolt Kalev Villem ning masterdas legendaarne Tanel Roovik. Loos teevad kaasa AL, Ditto ja V2ike Tom ning videos on näha mitmeidki teisi chainzi ringi inimesi.

7.veebruaril 2023 avaldas Maakuu stuudioalbumilt “Gravitatsioonita” loo "Kõik" muusikavideo, mille tegi Eugen.

21.veebruaril tuli välja albumi “Gravitatsioonita Deluxe” versioon. Albumi viis lisalugu demonstreerivad MAAKUU jätkuvat kasvu artistina, kaasahaaravad refräänid ja uuenduslik produktsioon nihutab tema stiili piire. Albumi teema uurimine pakub värskendavat ja mõtlemapanevat vaatenurka sellele, mida tähendab tunda end kaaluta olekus.

15.juulil esines Maakuu Raplas Chainz Festil.

11.jaanuaril 2024 avaldasid MAAKUU ja V2ike Tom jõulise ja sotsiaalselt kriitilise loo “15 EUR”, mis kõigub raevukalt new school hip hopis ja video keskendub raha kinnisideele ning selle mõjule ühiskonnas. Loo inspiratsiooniallikaks on elu madalpunktid, mis viivad meid tumedatesse kohtadesse oma peas. Sõnad ja esitus on mõlema artisti omalooming ja produktsioon on pärit Judopoisi käest. Salvestus toimus VK käe all Tõnu Susi Muusikastuudios ning lõpliku viimistluse andis Tanel Roovik Ajar Stuudiotest. Aheldatud vastutas muusikavideo loomise eest, luues kontraste ja sõnumit rõhutava must-valge pildikeele.

Faktid

Nimi: Marko Kaldma
Sünnipäev: 11. aprill 1992. a.

Muud huvitavat

Seotud videod

Maakuu ft. V2ike tom - 15 EUR
Maakuu ft. V2ike tom - 15 EUR

Artist: Maakuu ft. V2ike tom

Lugu: 15 EUR

Aasta: 2024

Maakuu - Kõik
Maakuu - Kõik

Artist: Maakuu

Lugu: Kõik

Album: Gravitatsioonita

Aasta: 2023

MAAKUU - Maa ja taeva vahel
MAAKUU - Maa ja taeva vahel

Artist: MAAKUU

Lugu: Maa ja taeva vahel

Aasta: 2022

MAAKUU x Ditto - kaiff!
MAAKUU x Ditto - kaiff!

Artist: MAAKUU x Ditto

Lugu: kaiff!

Album: gravitatsioonita

Aasta: 2022

Maakuu ft. Ron - Pikem Tee
Maakuu ft. Ron - Pikem Tee

Artist: Maakuu ft. Ron

Lugu: Pikem Tee

Album: Gravitatsioonita

Aasta: 2022

MAAKUU - sõidame (ft. AL, Ditto, V2ike Tom)
MAAKUU - sõidame (ft. AL, Ditto, V2ike Tom)

Artist: MAAKUU

Lugu: sõidame (ft. AL, Ditto, V2ike Tom)

Aasta: 2022