Kreatiivmootor

29.augustil esineti TMW raames Sveta baaris.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 22.09.2019 - 09:56
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 28.10.2020 - 05:46
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Kreatiivmootor on alternatiivmuusikat viljelev Eesti ansambel, mille asutasid 2003. aastal Tallinnas Roomet Jakapi (laul) ja Allan Plekksepp (kitarr). Lindistades kodustes tingimustes lo-fi tehnikaga veidrat dadapoppi, millesarnast keegi veel kuulnud ei olnud. Kompromissitu ja erinevaid, ka vastakaid elemente (elektroonika/akustika, pop/avangard) siduva lähenemisega helidele äratati keskteelt hälbivate muusikahuviliste ja raadio-DJ-de huvi. 20.juulil 2007 anti välja album "Irratsionaalne", kus kõlas 17 lugu.

Edasi paisus Kreatiivmootor 8-liikmeliseks väikeseks orkestriks, helipilt muutus mitmekesisemaks ja lihvitumaks: hüpnootilistele elektroonilistele rütmidele laotakse peale psühhedeelne akustiline hõllandus, laul, instrumentaalne ja vokaalne improvisatsioon. Kreatiivmootori ekspressiivne loomus tuleb kõige paremini esile kontsertidel, mis parimatel hetkedel muutuvad nõiasabatiteks või bakhanaalideks.

6.mai 2008 ilmus kolme looga "Before You Think" EP koos Pastor Willardiga ning 13.juunil 2009 tuli välja singel "Claudia", mille teine lugu oli Kellad.

26.märtsil 2010 anti välja 14-looline album "Kaleidoskoop". Plaadinimi on tähenduslik – kuuleb dþässi, ambient’i, reggae’t, lõõtsafolki ja nii edasi, lisaks palju ilusaid sõnu, kõik skisofreenilise innuga üksteise otsa kuhjatud, karismaatiline frontman Roomet Jakapi pühaliku hoolega laulmas ja lalisemas.

24.aprillil 2016 ilmus album "Algne sülg esitab", kus kõlas 8 lugu. "Mõned aastad madalal tulel küpsenud kontseptuaalteose põhjaks on krõbe industriaalne techno ning täidiseks ansambli mahlakas improvisatsioon etteantud teemadel seitsmes osas, mis oma lõpliku kuju on saanud teravatele maitse-elamustele panustava järelproduktsiooni käigus. Insener Kaur Garðneki ja eksortsist Roomet Jakapi juhtimisel keeratakse masinatel juhtmed sõlme ja pannakse inimestele kiibid naha alla. Malbe kassapidaja tuulab ja sadist-masinist mürtsub."

11.septembril 2019 anti välja neljanda albumi "Mentalbau" esimene singel "LUUL" (feat. Robert Jürjendal). Albumilt leiab kraut-pulsiga edasirühkivat motoorikat, kuid ka ebaharilikke taktimõõte ja troopilisi rütme. Kuulajale avanevad maotaltsutajate hüpnoosiseansid kõrbes, kuid ka jahedalt voogavad coldwave'i hõllandused. Plaadinõela alt kostab nii tumeda atmosfääriga ambienti kui sooje mürakihistusi. Kõige selle ühenduslüliks võib pidada teadvuse piirialadest ilmuvaid meeleseisundeid – ka pealkiri "Mentalbau" viitab otsapidi sellele hämarate mõttekoobaste nõiutud kõminale. Kreatiivmootorile omaselt leidub sellel albumil küllaga improvisatsioonilist värskust, kuid elektrooniliste vormielementide, arranþeeringute ja põhjaliku järeltöötluse tõttu paikneb lõpptulemus kusagil selgepiirilise vormi ja kontrollitud kaose piiril.

Albumile on oma isikupärase jälje jätnud ka külalisartistid Robert Jürjendal (kitarr ja efektid) ja Anne Prommik (vokaal). Samuti leiab kaante vahelt neli isekõlalist remiksi elektroonilise muusika artistidelt nagu ekke, Kiwa, Galaktlan ja Forgotten Sunrise. Plaadi materjal (kokku 11 lugu) on salvestatud viimase kolme aasta jooksul Tallinnas ja Tartus eri stuudiotes (sh Ö Stuudio, Heliruum, Sound Fortress). Materjali on miksinud ja produtseerinud Kaur Garðnek. Albumi lõppviimistluse (masteri) teeb Siim Mäesalu (Sonicmedia). Kunstnikutöö on Juss Piho poolt. Kujundajaks on Mauno Meesit (Brandon Design). Album "Mentalbau" tuli välja 7.novembril 2019.

25.mail 2020 avaldati albumi loo "Kitsas iste" muusikavideo, mille autoriteks Ronald Must, Kalle Kotter, Deniss Vorobjov, Marko Korbun, Adrian Lillemets ja Roland Seer.

29.augustil esineti TMW raames Sveta baaris.

Faktid

Koosseis: (nimi/sünnipäev/tegevus bändis)
Allan Plekksepp - 03.09.1978 - basskitarr, proged
Kaur Garðnek - 27.11.1983 - süntesaatorid ja klahvpillid
Roomet Jakapi - 18.04.1973 - vokaal
Maria Lepik - 21.12.1981 - saksofon
Ingrid Aimla - 26.05.1980 - löökpillid
Madis Paalo - 05.05.1983 - trummid
Alvin Raat - 11.05.1984 - elektrikitarr

Muud huvitavat