lambandaz

3.mail tuli lambandaz lagedale looga "Torm", mille biidi tegi Lost Days.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.05.2020 - 12:41
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 04.05.2024 - 13:45
Eesti artist, Sooloartist, Rap & Hip-Hop

Rando Reiska ehk artistinimega lambandaz on räpparina tegutsenud 2018 aastast. Tema loominguga saab tutvuda YouTube’is, Spotifys ja Soundcloudis. YouTube’i kanalis lambandaz on tal üleval üle kümne loo. Populaarsemaid neist, „Tule annan sulle käe“ ja „Okei suvi“.

Lisaks muusikale tegeleb noormees spordiga. Kuigi sport ja muusika võivad esmapilgul tunduda vägagi erinevad tegevusalad, on nad Rando meelest sarnased peamiselt ühe olulise aspekti poolest – nii sport kui ka muusika aitavad hoida pea ja mõtted selgena. Spordialadest on Rando leidnud endale sobivatena poksi ja jalgpalli. Nendega aktiivselt tegelemise kõrval on aga ka muusika pakkunud huvi talle kogu elu. Rando meenutab, et oma muusikakooli teekonda alustas ta 2010. aastal, kui otsustas klaverimängu õppida. Kohila muusikakooli õpetajat Heli Kendrat kiidab Rando väga.

Luuletusi on ta kirjutanud väikesest peale. Tõuke selleks on ta enda sõnul saanud oma emalt, kes samuti oskab hästi luuletusi kirjutada. Räppmuusika kuulamiseni jõudis Reiska samuti varases nooruses. Sealt edasi tuli huvi ise sõnu kirjutada ja räppmuusikana salvestada. Oma artistinime lambandaz kirjutab Reiska taotluslikult väikese algustähega. Ta ütles, et sedasi meeldib lihtsalt rohkem. Sõna on ta ise välja mõelnud ning selle tähendus on „jõud“.

Oma lugusid salvestab ta Kohilas ühes stuudios. Samuti saab seda teha kodus. Kui arvuti, mikrofon ja õige programm salvestamiseks on olemas, siis takistusi pole. Kõik ongi ju tegelikult kodust alguse saanud. Stuudios on ta käinud aktiivselt salvestamas 2020 algusest. Rando sõnul sünnib tema looming tihtipeale reaalsetest, elulistest sündmustest ja hetkedest. Kuigi oma taustamuusikat ta ise hetkel ei tee, sünnivad tema sulest kõik sõnad. Inspiratsioonina kasutab Rando kõike, mis teda ümbritseb, mida ta on läbi elanud, ja ka seda, mida veel ei ole. „Muusikast leian ma rahu,” ütleb Rando. Tema eesmärk on oma meelistegevusega jõuda võimalikult kaugele.

Alates 2018 aasta suvest on noormees üllitanud tundelisi ja sügava sisuga lugusid, mis esmapilgul traditsioonilise peoõhtu jalakeerutamisplaylisti ei kuulu. Kümned kommenteerijad Youtube-i postitatud video all on kuulamiseks aega leidnud ning kinnitavad, et meeldib. Sügava sisuga noormees ütleb, et teeb lihtsalt seda, mis südames tunneb õige olevat ning pühendub muusikale ega muule mõtlegi. Lugude sisus on läbivaks jooneks armastus ja suhted. Eriti ehedal kujul tuleb see esile 20.augustil 2018 avaldatud laulus „Tule annan sulle käe“.

17.veebruaril 2019 ilmus singel „Kuningas“, mille mix ja master on lambandaze enda tehtud, biidi autoriks Dansonn. Loost võib välja lugeda üheksakümnendatest aastatest pärit karmima räppmuusika jooni. „Pea meeles nüüd kohe, liidreid on palju, kuid ma kuningas olen,“ räpib ta näiteks. Ühtlasi on „Kuningas“ ka tema esimene muusikavideo. „Video tegemine on pikk protsess, aga minul läks see suhteliselt kiiresti. Alguses tahtsime seda filmida Pärnus Aisa hotellis, aga siis ei läinud kaamerad tööle. Lõpuks filmisime osa videost lihtsalt köögis,“ rääkis Reiska. Filmisid Robin Nõmtak, Mark Makarov, Kevin Pallas ja Priit Rebane, monteerimisega aitas Martin Lapin.

Koostööd on lambandaz teinud ka tuntud Eesti artistidega. Tema 2019. aastal valminud loos „Suvelõpu valgus“ oli toeks (mix/master) Jaanus Saks ansamblist Põhja-Tallinn. 22.veebruaril 2020 avaldasid mehed koos loo „Edasi tagasi“. Veebruaris tuli lambadazelt välja netiedetabelites edu kogunud lugu „Sinu juurde“ ning 13.märtsil jõudis Youtube’i lüürikavideo looga „See öö“. Nende vahele mahtus veel „Borjomi“, millele tuleb suvine muusikavideo.

23.aprillil 2020 postitas lambandaz Youtube’i lüürikavideo loole “kui kõik nii jääb”, mis rääkis eriolukorrast ja sellest mis tulemas on. Singlina tuli lugu "Miks mitte?" välja 17.juunil koos Beebilõustaga. Järgmisena avaldas ta 10.juulil loo “Mis teed?”, produtsentideks Taavi Mäe x sinato.

5.augustil tuli lambandaz tuli välja uue looga “Kas kuuled?”, mille biidi tegi felicity ning pala miksis ja masterdas Eiko Altmäe. Lambandaz avalikustas 19.augustil uue bängeri nimega “Lähme poodi”. Loo biidi tegi 1S, sõnad lambandazelt endalt, miksis ja masterdas Eiko Altmäe.

23.septembril tuli välja lugu “Kosmos”, mille biidi tegi sinato, sõnad lambandazelt. Miksis ja masterdas Eiko Altmäe ning lüürikavisuaali autor oli visualdon.

Lambandaz andis 6.oktoobril välja 14 looga “Kogumiku”, kuhu on koondatud artisti senise loomingu paremik. Homme on ta Soomes kohtu all, kahtlustatavana kehalises väärkohtlemises. “Lood said valitud selle järgi, mis on kõige populaarsemad ja paremad minu tegemistest.” sõnab muusik. “Kogumik” sisaldab lisaks soolosinglitele ka koostöid Beebilõusta ning ansamblist Põhja-Tallinn tuntud Wild Disease’ga, aga ka noore räppari Yugeniga. Lugudest ühtegi mees esile tuua ei oska, sõnades: “Kõik lood on väga erilised mu jaoks, kõigi lugudega on mega palju vaeva nähtud.”

14.veebruaril 2021 avalikustas lambandaz lühialbumi “Avariiline”, millelt 12.märtsil postitas Youtube'i loo “Mustamägi”.

Räppar lambandaz avaldas enda sünnipäeva puhul 14.aprillil loo nimega ''Nagu päikene taevas''. Lambandaz.. osadele veel võõras, aga kui noore räppari entusiasmi vaadata, siis võiks ju oletada, et kuuleme temast veel nii mõndagi. Endi sõnul on noorel muusikul materjali kogunenud omajagu.. Lugusi seinast seina ja samuti ka koostöid, kuid uut lugu kommenteerides ütleb kahekümnekolme aastaseks saanud artist ''Hetkeseisuga on see siuke viimane lugu (selle poole aasta jooksul vähemalt) mis on rohkem siukse sügavama poolse kõla või sügavama mõttega. Plaan oleks peale seda lugu lasta vähe järsemaid asju välja.. Rohkem lähemalt rääkida ma ei tahaks.. küll varsti näete'' muigas artist ja mainis veel , et seda kõike muidugi heas mõttes. Loos teeb kaasa veel Regina Tambek. Loo mix/masteri eest hoolitses Rasmus Riim.

20.aprillil tuli välja suvehõnguline lugu “Kõik on uus”, kus teeb kaasa jälle Regina Tambek. Loo mix/masteri eest hoolitses Rasmus Riim.

Räppar lambandaz avalikustas 16.juulil singli “Pärnusse täna”. Suvine lugu räägib sellest kui mõnus on suvine aeg. Hea soe vesi näiteks Pärnu rannas. Need palavad ilmad, mida me talvel nii väga taga igatseme… Ronald Viisimaa poolt filmitud muusikavideos teevad kaasa Isabell-Mary Luik ja Rando Leokin. Video on tehtud lihtsamas formaadis ja räägibki sellest, kuidas üks Pärnusse minek välja võiks näha.

Räppar lambandaz andis 13.oktoobril välja loo “Squid game”. Lugu on tugevalt inspiratsiooni saanud Lõuna-Korea samanimelisest ellujäämisdraamast “Squid game”, mille puhul on tegemist Netflixi populaarseima sarjaga platvormi ajaloos. Loo miksis ja masterdas Taavi Mäe.

12.novembril avaldas lambandaz loo “Soe tuul”, mis on räppari sõnul “ideaalne sügispõx meenutamaks sooja suvetuult ja samas sügise mustemaid noote magusalt hapus kirsimaasika kastmes.” Biidi tegi välismaa produtsent nimega psycho, loo miksis Rasum Riim, taustavokaalid laulis sisse Regina Tambek ja sõnad kirjutas lambandaz.

Räppar lambandaz avaldas 1.märtsil 2022 muusikavideoga loo ”Ega muud tegelt polegi”, mis pärineb artisti tulevaselt albumilt ”Rets litter”. Lugu räägib üle keenud emotsioonidest ning mõtetest, mis nendega tihti kaasnevad. Vahel on kergemaid ja vahel raskemaid aegu, aga kõike tuleb n-ö seedida. Loo miksis ja masterdas Rasmus Riim, instrumentaali eest vastutab välismaa produtsent ”kava”. Videot aitas filmida ja monteerida MMR Graphics ehk Mathias Markus Randalu. Sõnade autor on lambandaz ise.

16.märtsil avaldas lambandaz videosingli "Sooda". Video filmisid Ronald Viisimaa ja Villu Hiienõmm. Monteeris Ronald Viisimaa. Kaasa teevad kaasa telesarjast “Kättemaksukontor” tuntud näitlejad nagu Tarvo Sõmer (Tiit Marvel) ja Kristjan Lüüs (Sander Pronks).

27.aprillil ilmus lambandaz debüütalbum “Rets litter”, mis koosneb 10 loost. Neist ühes (“Chillime veel”) teeb kaasa ka ansamblist Nexus tuntud lauljatar Janne Saar. Loomulikult ei puudu albumilt juba varem avaldatud singlid “Sooda” ja “Ega muud tegelt polegi”, millele on filmitud ka muusikavideod. Muide, “Sooda” muusikavideos teevad teiste seas kaasa telesarjast “Kättemaksukontor” tuntud näitlejad Tarvo Sõmer ja Kristjan Lüüs.

Kuigi albumi nimi “Rets litter” võib tunduda nagu album koosneks räigest vaibakloppimisest, siis tegelikkuses see nii ei ole. “Albumi nimi on sündinud lihtsalt ja konkreetselt. Kui midagi teen, siis teen seda pühendunult ja kui algselt oli plaan panna albumi nimeks lihtsalt “Bandaz”, siis ajapikku kujunes sellest lõpufaasiks välja ikkagi “Rets litter”,” kommenteeris lambandaz. “Kuulasin lugu “Õhust ja armastusest” – vaikne klaverimäng kuni lõi bass nii, et koer hüppas ehmatusest püsti… Esimesed sõnad pärast seda olidki “rets litter!”, millest ühtlasi kujunes ka välja albumi nimi. Album ise on pigem rahulik ja mõnus kuulamine, kus on igat sorti muusikat igat sorti kuulajale.”

lambandaz avalikustas 20.juunil suvehõngulise videosingli “latte”, mille võtab ta ise kokku sõnadega “suvi, päike, vibe, chill“. Loo biidi tegi artist koos Kenneth Rajastega. Miksis ja masterdas Taavi Mäe, video tegi MMR Graphics ning taustavokaalid laulis sisse Sanna Sööt.

19.augustil avaldas lambadaz loo “Nii hea”. "Tekkis nende sõnade ja biidiga siuke vibe, et suvi hakkab vaikselt läbi saama ja need viimased mõnusad soojad ilmad vnoh.. üleüldiselt tahaks veel lihtsalt nautida seda suve ja neid mõnusaid sumedaid suveõhtuid. Kuidagi liiga kiirelt nagu läks,” lausus lambandaz.

lambandaz avaldas 7.septembril mõtlemapaneva singli “vimm” koos videopildiga, mille monteeris kokku MMR Graphics. Singli miksis ja masterdas lambandaz ise, samuti kirjutas mees loo sõnad. Instrumentaali autor on Kewan.

3.oktoobril tuli välja singel “Vikerkaar”, mis räägib kahemõttelisest ilust. Loo biit on nullist sajani tema enda tehtud. Nagu ka mix ja loo sõnad. Masterdamisega aitas Bad Art ehk Artur Toompuu. “Tasub kursis olla, sest uut ja ägedat muusikat on veel tulemas. Lugusid, mis valmis või valmimas on omajagu ja oli ka mõte vahepeal üks tummine EP välja anda, aga hetkel otsustasin ikka singlite kasuks ja mitte kiirustada.. Tasa ja targu,” sõnas lambandaz.

14.detsembril avaldas lambandaz loo "Oled praegu siin", kus teevad kaasa ka Regina Tambek ja Sanna Sööt. Artist kommenteeris singlit nii: ”Lugu, mis elab.. Väga suure tähenduse ning mõttega lugu, aga eks lõpliku hinnangu teeb kuulaja ise.” Loo instrumentaal on saanud suuresti inspiratsiooni inglise rokkbändi The Police 1983. aastal ilmunud singlist “Every Breath You Take”.

20.jaanuaril 2023 avaldas lambandaz loo "Uus päev" ning 16.märtsil Kaja Kallase paroodialoo "maksud ei tõuse!". Oma sünnipäeval, 14.aprillil, tuli välja lugu "Tähed Ja Kuu".

21.aprillil tuli välja freestyle vormis ehk vabastiilis lugu “hastag puhtalt”. lambandaz: “Eks igaüks võib võtta seda freestyle tähendust kuidas ta tahab, aga mina võtsin seda nii, et kui tavaliselt näen vaeva oma mõtte kirja panemisel ja üritan rääkida mingist kindlast tundest või mõttest, siis “freestyle” oligi ta sellesmõttes, et need sõnad ongi kirja pandud vabastiilis sellisena nagu nad mulle pähe tulid see hetk kui ma seda biiti kuulasin, ehk siis nagu otseselt ei korrigeerinud ma midagi.”

lambandaz avaldas 9.juunil ansambli Smilers legendaarsest loost “Käime katuseid mööda” uue suvise versiooni, mille miksis Ahto Kalda ja taustavokaalid laulis linti Regina Tambek. “Lugu sündis nagu välk selgest taevast, kus loo kandvamaks osaks jäid kõigile teada “Käime katuseid mööda” teise salmi sõnad. Loole tegi mõnusa suvise biidi Simon Jay ja kitarri osa mängis sisse Alex Kurjama,” kommenteeris lambandaz. 16.juunil avaldas lambandaz loo ”pakikal”.

lambandaz andis koostöös Hüpnoosiga 2.augustil välja tempoka singli “Parameedik”. “Lugu seisis väga pikalt sahtlis enne kui ta elu uuesti sisse sai,” kommenteeris lambandaz. “Sellest loost oli väga palju igasuguseid erinevaid versioone, kuid peale jäi just see. Selle biidi autor on Hüpnoos ja saladuskatte all võin õelda, et üht-teist on veel tulemas, aga enne on vaja “Parameedik” lõhki kuulata ja siis vaatame edasi.”

18.oktoobril avaldas lambandaz koostöös Hüpnoosiga tehtud uue tempoka loo nimega “tavakas”. “Kuna viimased tempokamad nii-öelda klubilood said palju positiivset tagasisidet, siis seoses sellega tekkis ka mõte sarnast mustrit jätkata,” rääkis artist.

29.veebruaril 2024 avaldas lambandaz loo "Vaatan sinu poole".

3.mail tuli lambandaz lagedale looga "Torm", mille biidi tegi Lost Days.

Faktid

Artistinimi: lambandaz
Kodanikunimi: Rando Reiska
Sündinud 14. aprillil 1998 Tallinnas

Muud huvitavat

Seotud videod

lambandaz - Sooda
lambandaz - Sooda

Artist: lambandaz

Lugu: Sooda

Album: Rets litter

Aasta: 2022

lambandaz - Ega muud tegelt polegi
lambandaz - Ega muud tegelt polegi

Artist: lambandaz

Lugu: Ega muud tegelt polegi

Album: rets litter

Aasta: 2022

lambandaz - latte
lambandaz - latte

Artist: lambandaz

Lugu: latte

Aasta: 2022

lambandaz - vimm
lambandaz - vimm

Artist: lambandaz

Lugu: vimm

Aasta: 2022

lambandaz - Pärnusse täna
lambandaz - Pärnusse täna

Artist: lambandaz

Lugu: Pärnusse täna

Aasta: 2021