Jewel

17.novembril 2023 tähistab Jewel albumi "Spirit" 25. sünnipäeva plaadi uusversiooniga, millele lisatud 23 boonuslugu.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 27.02.2002 - 14:38
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 20.09.2023 - 22:35
Välismaine artist, Sooloartist, Country

USA laulja ja filmitäht Jewel Kilcher sündis 23.mail 1974 aastal Utah’s ent kasvas üles pisikeses Põhja-Alaska linnakeses nimega Homer. Nende perel oli 300 ha suurune talu ning koos kahe vennaga tuli juba varakult teha talutöid. Kui Jewel oli 8-aastane, läksid ta vanemad lahku ning Jewel jäi oma isa juurde. Ta saatis oma folklauljast isa kontsertidel kus eriti menukad olid tema joodeldamised. 16-aastasena alustas Jewel õpinguid Michiganis kaunite kunstide koolis ning õppis laulmist pea kaks aastat. Peale kooli lõpetamist asus ta elama oma ema juurde San Diegosse ning sai oma elu esimese kitarri, millel asus esimesi lugusid kirjutama.

Õige pea hakkasid noore talendika laulja vastu huvi tundma plaadikompaniid ning 1994 aastal, olles 20-aastane, alustas Jewel koos produtsent Ben Keith’iga oma esimese albumi “Pieces Of You” lindistamisega Californias. Atlantic Records andis selle välja 28.veebruaril 1995 aastal ning aegamisi jõudsid kuulajateni singlid "Who Will Save Your Soul," "You Were Meant For Me" ja "Foolish Games". Album kinkis Jewel’ile uue artisti auhinna American Music Awards’il.

1998 aastal ilmunud teine hingestatud LP “Spirit” jõudis kohe esimesel nädalal USA-s albumite top-3-eks ning selle produtsendiks oli kunagine Madonna abimees Patrick Leonard. Siit albumilt anti välja lausa neli singlit: "Hands," "Down So Long", remiks loost "Jupiter (Swallow The Moon)" ning "What's Simple Is True", millest sai nimilugu filmile “Ride With The Devil” (Jewel mängis esimest korda peaosa).

1999 aasta oktoobris ühines Jewel legendaarse kantrimuusiku Merle Haggard’iga ning koos esitati kaks mõjukat duetti “Silver Wings” ning “That’s The Way Love Goes”, mida esitati koos suure menuga ka selle aasta kantrimuusika auhindade kontserdil. Sama aasta jõuludeks ilmus Jewel’ilt kena kogumik “Joy: A Holiday Collection”, millelt leidis lisaks poppidele jõululauludele ka lauljatari esimese endakirjutatud aaria “Gloria”.

Neljas album “This Way” ilmus Ameerikas 13.novembril 2001 aastal ning Britannias 25.veebruaril 2002. Üsna popimaks pöörava muusikaga LP on juba andnud menuka hiti “Standing Still” ent väga erinevate muusikastiilide sulamist jätkub siin kuulamist igale maitsele. Eriti kena on loomulikult plaadi kaunemaid palu “Break Me” ent samas kuuleme ka käredamat rocki nagu lugu “Do You Want To Play?”. Plaadi lõppu on pistetud ka kaks toredat live’esinemist, mis demonstreerivad ehedalt Jewel’i suhtlemist oma fännidega otse lavalt. Jewel andiski teise singlina uuelt plaadilt välja ballaadi "Break Me", mis ilmus Euroopas 17.juunil 2002.

Jewel oli oma järgmise plaadi ettevalmistuse käigus muutnud oma välimust ning loomulikult ka muusikastiili. 31.märtsil jõuadis raadiotesse esimene singel “Intuition“, mille autoriteks on Jewel ja Lester Mendez. Huvitava r&b-liku loo muudavad sisukamaks veelgi kasutatavad akordionimeloodiad, mille mängib sisse Michael Bolger. Uuel plaadil mängivad veel muusikutest Rusty Anderson – soolokitarr, Mark Oakley – naturaalkitarr ning Paul Bushnell – bass, klahvpillidel kuuleme mängimas Mendez’t ennast. Jeweli viies plaat kandis kummalist nime "0304" ning ilmus 03.juuni 2003. Esimene singel “Intuition“ ilmus USA-s 07.aprillil ning Euroopas 19.mail. Veel on siit plaadilt välja antud kaksiksinglid “Stand/ Leave the Lights On” ilmumisega 14.oktoobril 2003 ning “2 Become 1/ Sweet Temptation” ilmumisega 16.detsembril 2003.

DVD "Live at Humphrey's" ilmus 23.märtsil 2004. Kõlab 14 nii akustilises kui elektrilise saatega laulu kogupikkusega 84 minutit.

25.jaanuaril 2006 salvestati lõpuks uus Jeweli video loole "Goodbye Alice in Wonderland", millest sai veebruaris ilmunud singel. Artisti kodulehel esmalt esitletava video autoriks on Kurt Markus ning see võeti üles ühes Texase ranchos. Esimene uus materjal kõlas juba Jeweli samanimeliselt kuuendalt 13-looliselt stuudioalbumilt "Goodbye Alice in Wonderland" ja USA-s tuli plaat välja 02.mail 2006. Teise singli "Again And Again" video pandi samasse üles 22.märtsil ning kolmas video "Good Day" esmaesitlus oli 11.juulil 2006.

Jaanuaris 2007 kõlas lauljatari lugu "Quest For Love" soundtrackil "Arthur and the Invisibles". Loost valmis ka filmi ainetel videoklipp. Jeweli leping Atlantic Recordsiga sai läbi ning kokku osteti siit tema albumeid üksnes USA-s 14,8 miljonit.

Novembris 2007 teatati, et Jewel on saanud plaadilepingu mitmele albumile Nashville'is baseeruva plaadifirmaga Valory Music Company ning jätkuma saab kantrihittide sadu edetabelitesse. Üheks looks plaadil on kindlasti "Perfectly Clear", mis seni ühelegi salvestisele pole mahtunud ent on fännidele üks maiuspalasid kontsertidel. Lauljatari ajalooline esimene kantrisingel "Stronger Woman" jõudis raadiotesse veebruaris ning album nimega "Perfectly Clear" tuli välja 03.juunil 2008. Plaadil on kokku 11 lugu. Albumi teise singlina ilmus septembris 2008 "I Do".

Suvel 2008 kihlus lauljatar poiss-sõbraga Ty Murray, kellega ka abiellu astus Jewel ja Ty soovivad meeleheitlikult lapsevanemateks saada, samuti soovis lauljatar välja lasta laste unelaulude plaadi.

05.mail 2009 saigi unelaulude album nimega "Lullaby" valmis. Plaadi produtsendiks oli Jewel ise ning see salvestati tema kodustuudios Stephenville'is Texases. 15-loolisel albumil kõlavad aegumatud lemmikud nagu näiteks "SomewhereOver the Rainbow" ja "Twinkle, Twinkle Little Star".

08.juunil 2010 tuli Jewel turule albumiga "Sweet And Wild". Kena kantriplaat pakub lugusid õnnest ja armastusest, esiksingliks ballaad "Satisfied".

Juulis 2011 sündis Jeweli ja Ty Murray poeg Kase Townes. Aasta lõpus avaldas Jewel lastelaulude plaadi "The Merry Goes 'Round".

18.septembril 2012 avaldas Jewel lasteraamatu "That's What I'd Do". Illustratsioonid teeb Amy June Bates ning raamatust valmis ka CD.

5.veebruaril 2013 avaldas lauljatar 17-loolise "Greatest Hits" albumi koos kahe uue looga. Duettidena kuuleb "Foolish Games", milles kaaslannaks Kelly Clarkson ning Pistol Annies ühineb Jeweliga loos "You Were Meant For Me".

Singliks oli “Two Hearts Breaking”, mille video avaldati 27.märtsil 2013.

Jewel mängib Lifetime originaal muuvis "Ring of Fire" legendaarse muusiku Johnny Cash abikaasa June Carter Cash osa. Filmi esilinastus toimus 27.mail 2013 ja peaosas on Matt Ross.

12.novembril 2013 tuli iTunes müügile lauljatari teine jõulualbum “Let It Snow: A Holiday Collection”, millel kõlab 13 klassikat.

2.juulil 2014 andis Jewel teada, et on lahutanud abielu maailmamister rodeo cowboy'st Ty Murray, kellega oldi koos aastast 2008.

11.septembril 2015 tuli Jewel välja kaheksanda stuudioalbumiga “Picking Up the Pieces”, millel kõlab 14 lugu. Singlina ilmus 14.augustil “My Father’s Daughter”, kus lööb kaasa kantrimusa diiva Dolly Parton. Loo muusikavideo avaldati Vevos 24.oktoobril ning selle lavastas Tom Campbell.

15.novembril 2019 avaldas Jewel emotsionaalse ballaadi "No More Tears", mis pärit noortest kodututest kõnelevast dokumentaalist "Lost In America".

30.märtsil 2020 esitles Jewel ajakirjale Billboard antud kodukontserdil uut lugu "Grateful", mis on üheks järgmise albumi loost.

Jewel võitis saate "Maskis laulja" kuuenda hooaja. 17.detsembril 2021 andis ta välja esitatud lugudest seitsme looga EP "Queen of Hearts".

23.veebruaril 2022 ilmus Jewel singel "Dancing Slow", kus laulab kaasa Pat Monahan ansamblist Train. 18.märtsil järgnes Jewel bluesilik singel “Long Way ‘Round”. 1.aprillil esitles Jewel lugu "Living With Your Memory".

15.aprillil tuli välja Jewel uus album “Freewheelin’ Woman”. 12st lugu sisaldava plaadi salvestas Jewel koos ansambliga otseesituses. Plaadil kõlab ka 2020 aasta lugu "Grateful".

6.mail avaldas Los Angelesest pärit Ameerika rokkbänd Awolnation kaverite albumi, kus ABBA loos "Take A Chance On Me" osales Jewel.

17.novembril 2023 tähistab Jewel albumi "Spirit" 25. sünnipäeva plaadi uusversiooniga, millele lisatud 23 boonuslugu.

Faktid

Nimi: Jewel Kilcher
Artistinimi: Jewel
Sünniaeg ja koht: 23. mai 1974 / Payson, Utah, USA
Tähtkuju: Kaksik
Pikkus: 167 cm
Juuste värv: Blondid
Silmad: Pruunid
Vanemad: Atz Kilcher, Lenedra Carroll
Vennad: Shane, Atz Lee
Lemmik album: Ella Fitzgerald - Cole Porter Songbook
Lemmik artistid: Nina Simone, Steve Poltz ja Ella Fitzgerald
Esimene ostetud album: Pink Floyd - The Wall
Lemmik raamat: Civilization and Its Discontents
Lemmik film: Sophie's Choice
Lemmik näitleja: Mary Pickford
Lemmik toit: Sushi
Esimene töökoht: A ranch-hand

Muud huvitavat

Ametlik koduleht: www.jeweljk.com
MySpace: http://www.myspace.com/jewel