Rita Ray

6.juulil esines Rita Ray Õllesummeril Nautimus jazzilaval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 13.08.2021 - 16:43
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 07.07.2024 - 07:59
Eesti artist, Sooloartist, R&B & Soul

Sinisilmset souli, klassikalist R&B’d ja vanakooli diskot viljelev Rita Ray on Põlvast pärit lauljatar ning helilooja. Oma hingestatud hääle ja ausa lüürikaga on tegemist kohaliku muusikamaastiku esimese tõelise soulitariga. Pealtnäha õrnast neiust õhkab tõelist femme fatale energiat, samaaegselt säilib tema loomingus siiski ka igatsus tütarlapseliku lihtsuse järele. Lauljatar kirjutab, komponeerib ja kaas-produtseerib lood ise, koostöös oma neljaliikmelise bändi ning Solid Gold Sound produktsioonitiimiga.

Rita Ray, kodanikunimega Kristi Raias, on tegelenud muusikaga noorest saati, lauldes kooris ning õppides Põlva Muusikakoolis klaverit ja pop-džässlaulu. Ta on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli pop-džässlaulu erialal ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias džässlaulu erialal.

15.novembril 2019 ilmus plaadifirma Funk Embassy Records alt Rita Ray debüütalbum "Old Love Will Rust", mis on inspireerunud inimsuhete raskustest ning sellest kumab läbivalt mõrumagusust. Album ilmus nii digitaalselt, CD kui ka vinüüli kujul ning valmis koostöös Solid Gold Sound produktsioonitiimiga, mille taga on Lexsoul Dancemachine’i Martin Laksberg ja Robert Linna. Eesti laulukirjutaja ja muusik Vaiko Eplik on nimetanud albumit parimaks Eesti souli albumiks. Plaati esitleti 21.novembril Tartu Genialistide Klubis ja 22.novembril Tallinna Erinevate Tubade Klubis. "Old Love Will Rust" teenis 2020 Eesti Muusikaauhindadel neli nominatsiooni: Aasta Album, Aasta Naisartist, Aasta Debüütalbum ja Aasta Popartist. Albumilt pärinev singel "Disco Stu" on leidnud toetust ning eetriaega BBC 2 kanali The Craig Charles House Party saates.

Vaiko Eplik laadis 16.novembril 2020 oma SoundCloudi lehele üles loo “See pole nii”, mis on salvestatud koos Rita Ray’ga. “Mina kirjutasin loo, Kristi seadis vokaalid ja torud, Peeter Salmela miksis ja masterdas, teie võiksite kuulata… Jee!” kirjutas Vaiko Eplik muusikapala kommentaariks.

13.märtsil 2021 avaldas Rita Ray singli “Love Ain’t The Same”, mis salvestati Eesti Raadio Esimeses Stuudios koos 11-liikmelise keelpilliansambliga. Noore artisti kasvav enesekindlus heliloojana peegeldub tema värske loomingu järjest enam orkestraalse ning filmiliku souli radadele suundumises. Kontserdil pääseb valla Rita Ray bändi võime saalisviibija hinge ja puusadesse pugeda, ning mõlemaid liigutada. “Hakkasin enne teise albumi kirjutamist kuulama orkestraalset muusikat ja armusin täielikult arranžeerimise võludesse, millest on saanud üks minu salahobidest.” Rita Ray avaldab lootust, et “kuulaja tunnetab tänu orkestri kasutamisele paremini lugude sõnumit, meeleolu, mõtteid…”

Rita Ray avaldas 13.augustil singli “No Greater Love”, mis on teine lugu tema 2022 aastal ilmuvalt stuudioalbumilt. Tegemist on helgekõlalise oodiga noorele armastusele. Hingestatud vokaali saadab Rita Ray neljaliikmeline bänd ning värskelt EMTA lõpetanud lauljatari enda kirjutatud keelpilliseade, mille mängis dirigent Kaspar Männi juhatusel sisse Pärnu Linnaorkester.

Lauljatar esines 14.augustil Paides Arvamusfestivali klubis Vallimäel.

25.augustil tunnustati Eesti Jazzliidu ja festivali Jazzkaar poolt Eesti silmapaistvamaid jazzmuusikuid Telliskivis Vabal Laval. Rita Ray pärjati Noore Jazzitalendi tiitliga.

21. kuni 29.detsembrini toimus Rita Ray suur aastalõpu kontserttuur Pärnu Linnaorkestri ning dirigent Kaspar Männiga. Kaheosalisel kontserdil esitati lugusid lauljatari mõlemalt albumilt, lisaks 70ndate eesti gruuvi, ja Rita Ray valitud pühademuusikat.

30.detsembril toimus Kultuurikatlas Raadio 2 aastahiti gala, kus astus üles ka Rita Ray looga “Love Ain’t The Same”. Ta võitis Raadio 2 toimetuse lemmiku auhinna.

Raadio 2 esitles maailma muusikatööstusele Hollandis Groningenis igal aastal toimuval Euroopa suurimal uute talentide muusikafestivalil Eurosonic Noorderslag (ESNS) Rita Ray'd, kes esines 20.jaanuaril 2022 virtuaalklubis ESNS 02.

26.jaanuaril Alexela Kontserdimajas toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2022 galal kuulutati aasta parimaks lauluks Rita Ray "Love Ain’t The Same".

Viljandi Hansapäevadel toimus 3.juunil Rita Ray vabaõhukontsert maalilise Ugala tiigi kaldal, mis tõi lisaks heale muusikale kokku valgusmängu ja kujunduslahenduse.

Soulitar Rita Ray laiendatud koosseisuga tuur "No Greater Summer" sai alguse 2. juulil päikselises Pärnus, jätkus 9. juulil heade mõtete linnas Tartus ning 13. juulil jõudis ringiga päälinna Tallinnasse. Rita Ray serveeris kuulajatele lemmiklaule ilmunud loomingust, uut muusikat tulevaselt albumilt ning õdusat atmosfääri.

16.juulil tuli Rally Estonia raames Tartu Raekoja platsil oma kontserdiga lavale Rita Ray. Rita Ray esines 16.septembril Alexela kontserdimajas Eesti filmi- ja teleauhindade galal.

18.novembril nägi ilmavalgust soulitari Rita Ray singel “Please Wait For Me”, mis on “A Life of Its Own” nime kandva helialbumi nimistust autori üks lemmikuid. “Please Wait For Me” räägib avastusest, et kõik inimesed polegi ilusad ja head nagu Sõpruse Puiestee laulis. ”Puudutan selles loos tunnet, mis tekib, kui emotsionaalset pagasit on minevikust liiga palju kaasas. On raske usaldada inimest, kes on küll usaldust väärt, kuid kui minevik trügib tahtmatult usalduse vahele, on vaja aega, et see usaldus tekiks. Tean, et see tunne on mööduv ja nii klišee kui see ka poleks – tunneli lõpus paistab alati valgus,” kommenteeris loo tagamaid helilooja, laulja ja laulukirjutaja Rita Ray. Elegantselt kulgev lugu kannab artisti jaoks ainulaadset hingust. “Minu jaoks on see lugu väga eriline, sest selle looga sain proovida kätt ka dirigendi rollis, juhatades keelpilliorkestrit,” rõõmustas Rita.

28.novembril avaldas helilooja, laulja ja laulukirjutaja Rita Ray plaadifirma Estonian Funk Embassy hoole all oma teise kauamängiva “A Life of Its Own”. Plaadi voolav, sametine ja natuke taltsutamatu soul on ühtpidi täis autorile omaseid kiikse ja teistpidi kätkeb just žanri kuldajastu legendaarset emotsiooni ning kõla. Rita Ray on järjest enam liikunud endale südamelähedase filmimuusikaliku helipildi poole, mida teos hästi illustreerib.

Albumi esitluskontserdid toimusid 3.detsembril Tartu Vanemuise ja 10.detsembril Tallinna Alexela kontserdimajades. Rita Ray ansambliga musitseeris kaasa 25-liikmeline ÜENSO orkester, mida juhatas dirigent Kaspar Mänd.

26.jaanuaril toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2023 galal võitis Rita Ray aasta naisartisti tiitli. Aasta albumiks kuulutati Rita Ray "A Life of Its Own".

Rita Ray & Johannes Laas esitasid sõbranädala kontsertide raames muusikat 16.02. Tartus, 18.02 Tallinnas ja 19.02 Viljandis. Omanäolistel õhtutel täitis saale ilus muusika ja tavapärasest intiimsem õhkkond.

Mis juhtub kui virtuoosne jazz-pianist katsetab süntesaatorite, analooghelide ja tantsupõranda põksuga? Just sellele küsimusele vastab Artis Boris. Eestis kiirelt tuntust kogunud klahvimängija avaldas 10.märtsil Funk Embassy alt oma sooloprojekti esimese singli, kus teeb kaasa Rita Ray. “Kusjuures Rita Ray laulis vokaalid sisse oma kodus riidekapis. Kasutasime selleks “ABBA” mikrina tuntuks saanud AKG’d,” kommenteerib Artis.

27.märtsil toimus Kadrioru lossis Kuldne Plaat 2023 auhinnagala, kus "Aasta Naisartist 2023" oli Rita Ray.

2.juunil andis Rita Ray tunnise kontserdi Tallinna vanalinna päevade raames pealaval Niguliste kiriku kõrval haljasalal. 8.juulil esines Rita Ray Haapsalus jazzifestivalil TAFF:fest. 30.juulil esines Rita Ray Tallinnas Kadrioru pargis Sume festivalil.

21.-30.septembrini sõitis Rita Ray läbi mitmed linnad Saksamaal, Hollandis, Luxembourgis ja Poolas ning toimunud tuur oli pühendatud teise albumi “A Life of Its Own” tutvustamisele.

26.detsembril toimus Inspira kanalil otseülekanne kontserdilt „Eesti gruuv 1970-80ndad“, kus esinesid Rita Ray, Robert Linna ja Ivo Linna. Nad tõid lavale 1970ndate ja 1980ndate Eesti muusika pärlid, mida mõjutasid funk, soul ja džäss. Kontserdil astusid üles ka Lexsoul Dancemachine ja ÜENSO Riivo Jõgi juhatusel, lisaks erikülalistena saksofonist Lembit Saarsalu ja helilooja-pianist Tõnu Naissoo.

5.aprillil 2024 esines Rita Ray TMW raames Funk Embassy üritusel Von Krahlis.

6.juulil esines Rita Ray Õllesummeril Nautimus jazzilaval.

Faktid

Kristi Raias aka Rita Ray - sünnipäev: 26.08.1996

Lauljatari jõulisi vokaale saadavad oma kaasahaaravate meloodiatega Artis Boriss (klahvid), Kristen Kütner (kitarr), Jasper Alamaa (bass) ning Ott Adamson (trummid).

Muud huvitavat