Nagy Bögö / Lonitseera

26.jaanuaril toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2023 galal võitis Lonitseera "Tapeet" aasta autorilaulualbumi tiitli.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 16.10.2021 - 08:20
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 26.01.2023 - 22:24
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Nagy Bögö on 2017. aastal Viljandis sündinud trad-indie-popmuusikaansambel, kes esitab omaloomingut, mida rikastab eesti pärimusmuusika. Nagy Bögö helikeelt iseloomustavad jõulised rütmid, emotsionaalselt laetud harmooniad ning regilaulutekstidest inspireeritud minimalistlikud meloodiad.

Nagy Bögö värvika kõlapildi taga on omanäoline pillide kooslus: vokaalid, torupill, flööt, kontrabass, trummisett ja akustiline kitarr. Julgus ületada piire ja vabadus katsetada annavad aluse nooruslikule sümbioosile pärimuse ja kaasaja vahel. Nagy Bögö sünergiast tekkiv siiras soojus ja positiivne laeng jääb kuulajat saatma ka siis, kui viimane akord on juba kõlanud.

Bänd sai esimesed suuremad kontserdiristsed 27.juulil 2018 Viljandi Folgil. 4.märtsil 2019 tuli välja kuue looga EP "Kõik, mis torupillist", mis keskendus instrumentaalmuusikale. 2018. aasta sügisest aitas lugusid salvestada hea tuttav José Diogo Neves, kes ka plaadi miksis ja masterdas. Esitluskontserdid toimusid 7.märtsil Viljandis Pärimusmuusika Aidas, 8.märtsil Tartu Genialistide klubis ja 14. märtsil Tallinnas klubis Von Krahl. 26.veebruaril avaldatud video "Torupilli-Jussi lugu nr 19" valmistas Kerttu Kruusla.

Nagy Bögö avaldas 14.mail 2021 loo "Kaunim kahekesi", millele valmis ka muusikavideo. Salvestatud 2020. aasta sügisel Susi Stuudios. Salvestus, miksimine ja masterdamine: Sten-Olle Moldau. ""Kaunim kahekesi" on ühe armastuse lugu. Kui keskenduda vaid loo tekstile, võiks arvata, et tegemist on lihtsalt nunnu armastuslooga. Video aga loob kujutluspildi sellest, mis toimub tegelikult armunute sisemuses," sõnas Nagy Bögö laulja ja kitarrist Jaan-Eerik Aardam. "Kaunim kahekesi" tekst on pärimuslik, muusika on loonud Jaan-Eerik Aardam. Video teostasid Nojah Filmist Jürgen Volmer, Mihkel Kuusk ja Johanna Mägin. Osades Kristi Kimmel ja Rainer Elhi.

21.mail anti välja 12-looline album "Erinevad maailmad". "Plaadi väljaandmise protsess on olnud päris pikk – stuudios salvestamas käisime juba aasta tagasi oktoobris, albumi esimese osa avaldasime jaanuaris, teise märtsis ning kolmanda mais," ütles bändi flöödimängija ja laulja Katariina Tirmaste.

"Albumi iga osa lood moodustavad justkui omaette väikse maailma ja seetõttu tundus meile loogiline ka niiviisi "maailmade" kaupa muusikat avaldada," lisas bassimängija Mart Nõmm. "Suvel saime albumit kontsertidega esitleda Viljandi ja Seto folgil ning Tartuski, kuid need jäid kõik Lõuna-Eestisse. Nüüd on lõpuks kord pealinna käes ja "Erinevad maailmad" saab täitsa eraldi esitluskontserdi," sõnas bändi kitarrist ja laulja Jaan-Eerik Aardam.

"Erinevad maailmad" plaadiesitluskontsert toimus 16.oktoobril baaris KinoMaja Tallinnas.

Katariina Tirmaste ja Mart Nõmm musitseerivad lisaks Tartu ausa altpopi ansamblis Lonitseera, kus mahlast vokaalpuljongit ajavad lisaks klaverile keema flööt, kontrabass ja löökpillid. Lonitseera hingeks on Kaisa Kuslapuu, bändis on veel Kristin Kaha ja Tõnis Kirsipu. 21.aprillil 2022 avaldas ansambel Lonitseera singli “Nikolai”. Koos singliga tuli välja ka muusikavideo, mille lavastas Raul Markus Vaiksoo.

Nagy Bögö esines 5.mail Tallinnas Vabal Laval TMW raames Viljandi pärimusmuusika festivali õhtul.

26.mail ilmus alt-popi ansambli Lonitseera debüütalbum “Tapeet”, millel on üksteist originaallugu. Bändi juurikaks on Kaisa Kuslapuu sõna- ja klaveripõhine maailmapilt, pealseteks ausad lood ning lava, kus on ruumi nii südamepuisteks kui passiivagressiivseks irvitamiseks. Lisaks vaimukatele tekstidele ja triksterlikule teatraalsusele on Lonitseera ka muusikaliselt tõeliselt nauditaval tasemel, eriti jääb nii mitmeski loos kõrva Katariina Tirmaste isikupärane flöödimäng. Albumi esitluskontserdid toimusid 9. juunil Tartus Genialistide klubis, 10. juunil Viljandis Mulks vinoteegis ja 17. juunil Tallinnas Philly Joe’s jazziklubis.

Nagy Bögö avaldas 15.juunil suviselt hoogsa loo "1 & külili 8", mille kirjutas bändi torupillimängija Karolin Übner sõbranna Kaisa 18. sünnipäevaks. "Teadupärast sümboliseerib külili kaheksa lõpmatust, kuid olles kirjutanud 1 ja külili 8 pealkirjaks, nägin seal hoopis numbrit 100. Kokku sai ilus soov: lõputult nooruse elujõudu ja pikka iga!" Loo muusikavideo valmis hiliskevadel vanas kasvuhoones Pärnumaal ning selle tegi Ako Lehemets.

Jaan-Eerik Aardam avaldas 26.augustil 5-loolise EP "At Square One". Esitlus toimus Philly Joes Jazziklubis 8.septembril.

26.jaanuaril toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2023 galal võitis Lonitseera "Tapeet" aasta autorilaulualbumi tiitli.

Faktid

Nagy Bögö:
Karolin Übner (11.06.1994) - torupill
Katariina Tirmaste (21.03.1995) - flööt, viiul, vokaal
Jaan-Eerik Aardam (27.05.1992) - kitarr, vokaal
Mart Nõmm (23.12.1994) - kontabass, basskitarr
Kevin Lilleleht (12.03.1995) – trummid

Lonitseera:
Kaisa Kuslapuu (11.01.1995) – vokaal, klaver
Katariina Tirmaste (21.03.1995) – flööt, taustvokaal
Kristin Kaha (16.12.1995) – taustvokaal
Mart Nõmm (23.12.1994) – kontrabass
Tõnis Kirsipu (20.09.1991) – löökpillid

Muud huvitavat

Seotud videod

Nagy Bögö - 1 & külili 8
Nagy Bögö - 1 & külili 8

Artist: Nagy Bögö

Lugu: 1 & külili 8

Aasta: 2022

Nagy Bögö - Kaunim kahekesi
Nagy Bögö - Kaunim kahekesi

Artist: Nagy Bögö

Lugu: Kaunim kahekesi

Aasta: 2021