Nagy Bögö / Lonitseera

21.mail tuli välja Katariina Tirmaste üheksa looga album “Tule lill tudu”, mille läbivateks märksõnadeks on mängulisus, meloodiakesksus, heterofoonia, variatsioonid ja kihid. Katariina sõnas: “Albumil “Tule lill tudu” saavad minu jaoks kokku karjapasunate kutsungid, hilisöine labajalakeerutamine ja aimdus meie vanavanemate lapsepõlvest. Pärimusflötistina on minu jaoks märgilise tähendusega, et minu esimene sooloalbum äratab ellu vilepillilood, mis on seni jäänud pärimusmuusikute tähelepanu äärealadele.”
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 16.10.2021 - 08:20
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 27.05.2024 - 10:54
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Nagy Bögö on 2017. aastal Viljandis sündinud trad-indie-popmuusikaansambel, kes esitab omaloomingut, mida rikastab eesti pärimusmuusika. Nagy Bögö helikeelt iseloomustavad jõulised rütmid, emotsionaalselt laetud harmooniad ning regilaulutekstidest inspireeritud minimalistlikud meloodiad.

Nagy Bögö värvika kõlapildi taga on omanäoline pillide kooslus: vokaalid, torupill, flööt, kontrabass, trummisett ja akustiline kitarr. Julgus ületada piire ja vabadus katsetada annavad aluse nooruslikule sümbioosile pärimuse ja kaasaja vahel. Nagy Bögö sünergiast tekkiv siiras soojus ja positiivne laeng jääb kuulajat saatma ka siis, kui viimane akord on juba kõlanud.

Bänd sai esimesed suuremad kontserdiristsed 27.juulil 2018 Viljandi Folgil. 4.märtsil 2019 tuli välja kuue looga EP "Kõik, mis torupillist", mis keskendus instrumentaalmuusikale. 2018. aasta sügisest aitas lugusid salvestada hea tuttav José Diogo Neves, kes ka plaadi miksis ja masterdas. Esitluskontserdid toimusid 7.märtsil Viljandis Pärimusmuusika Aidas, 8.märtsil Tartu Genialistide klubis ja 14. märtsil Tallinnas klubis Von Krahl. 26.veebruaril avaldatud video "Torupilli-Jussi lugu nr 19" valmistas Kerttu Kruusla.

Nagy Bögö avaldas 14.mail 2021 loo "Kaunim kahekesi", millele valmis ka muusikavideo. Salvestatud 2020. aasta sügisel Susi Stuudios. Salvestus, miksimine ja masterdamine: Sten-Olle Moldau. ""Kaunim kahekesi" on ühe armastuse lugu. Kui keskenduda vaid loo tekstile, võiks arvata, et tegemist on lihtsalt nunnu armastuslooga. Video aga loob kujutluspildi sellest, mis toimub tegelikult armunute sisemuses," sõnas Nagy Bögö laulja ja kitarrist Jaan-Eerik Aardam. "Kaunim kahekesi" tekst on pärimuslik, muusika on loonud Jaan-Eerik Aardam. Video teostasid Nojah Filmist Jürgen Volmer, Mihkel Kuusk ja Johanna Mägin. Osades Kristi Kimmel ja Rainer Elhi.

21.mail anti välja 12-looline album "Erinevad maailmad". "Plaadi väljaandmise protsess on olnud päris pikk – stuudios salvestamas käisime juba aasta tagasi oktoobris, albumi esimese osa avaldasime jaanuaris, teise märtsis ning kolmanda mais," ütles bändi flöödimängija ja laulja Katariina Tirmaste.

"Albumi iga osa lood moodustavad justkui omaette väikse maailma ja seetõttu tundus meile loogiline ka niiviisi "maailmade" kaupa muusikat avaldada," lisas bassimängija Mart Nõmm. "Suvel saime albumit kontsertidega esitleda Viljandi ja Seto folgil ning Tartuski, kuid need jäid kõik Lõuna-Eestisse. Nüüd on lõpuks kord pealinna käes ja "Erinevad maailmad" saab täitsa eraldi esitluskontserdi," sõnas bändi kitarrist ja laulja Jaan-Eerik Aardam.

"Erinevad maailmad" plaadiesitluskontsert toimus 16.oktoobril baaris KinoMaja Tallinnas.

Katariina Tirmaste ja Mart Nõmm musitseerivad lisaks Tartu ausa altpopi ansamblis Lonitseera, kus mahlast vokaalpuljongit ajavad lisaks klaverile keema flööt, kontrabass ja löökpillid. Lonitseera hingeks on Kaisa Kuslapuu, bändis on veel Kristin Kaha ja Tõnis Kirsipu. 21.aprillil 2022 avaldas ansambel Lonitseera singli “Nikolai”. Koos singliga tuli välja ka muusikavideo, mille lavastas Raul Markus Vaiksoo.

Nagy Bögö esines 5.mail Tallinnas Vabal Laval TMW raames Viljandi pärimusmuusika festivali õhtul.

26.mail ilmus alt-popi ansambli Lonitseera debüütalbum “Tapeet”, millel on üksteist originaallugu. Bändi juurikaks on Kaisa Kuslapuu sõna- ja klaveripõhine maailmapilt, pealseteks ausad lood ning lava, kus on ruumi nii südamepuisteks kui passiivagressiivseks irvitamiseks. Lisaks vaimukatele tekstidele ja triksterlikule teatraalsusele on Lonitseera ka muusikaliselt tõeliselt nauditaval tasemel, eriti jääb nii mitmeski loos kõrva Katariina Tirmaste isikupärane flöödimäng. Albumi esitluskontserdid toimusid 9. juunil Tartus Genialistide klubis, 10. juunil Viljandis Mulks vinoteegis ja 17. juunil Tallinnas Philly Joe’s jazziklubis.

Nagy Bögö avaldas 15.juunil suviselt hoogsa loo "1 & külili 8", mille kirjutas bändi torupillimängija Karolin Übner sõbranna Kaisa 18. sünnipäevaks. "Teadupärast sümboliseerib külili kaheksa lõpmatust, kuid olles kirjutanud 1 ja külili 8 pealkirjaks, nägin seal hoopis numbrit 100. Kokku sai ilus soov: lõputult nooruse elujõudu ja pikka iga!" Loo muusikavideo valmis hiliskevadel vanas kasvuhoones Pärnumaal ning selle tegi Ako Lehemets.

Jaan-Eerik Aardam avaldas 26.augustil 5-loolise EP "At Square One". Esitlus toimus Philly Joes Jazziklubis 8.septembril.

26.jaanuaril toimunud Eesti Muusikaauhinnad 2023 galal võitis Lonitseera "Tapeet" aasta autorilaulualbumi tiitli.

24.veebruaril toimunud EW aastapäeva kontserdil kõlas Lonitseera esituses Kaisa Kuslapuu lugu "Kicced".

3.märtsil nägi ilmavalgust Lonitseera uus lugu "Pühendus". Bändi solisti ja laulu autori Kaisa Kuslapuu sõnul on "Pühendus" justkui päevikusissekanne. "Võiks öelda, et Lonitseera esimene power-ballaad, mis räägib lahtilaskmisest ja leppimisest läbi magusmõruda lüürika," nentis ta.

Albumit "Tapeet" esitleti 9.03 Rakvere Teatris ja 31.03 Antsla Kultuurikeskuses.

Lonitseera osales TV3 saates “Uus laul” 9.aprillil ning samas anti välja singel “Pole tahtmist”, mille autoriks Kaisa Kuslapuu. Lugu võistles 14.mail toimunud poolfinaalis.

29.juulil esines Kaisa Kuslapuu trio 30. Viljandi pärimusmuusika festivalil. 5.augustil toimus Lonitseera tunnine kontsert Põlvas metsa- ja atmosfäärifestivalil Intsikurmu. 15.septembril esines Lonitseera Raplas kultuurifestivalil Särin.

Lonitseera avaldas 15.novembril albumi “Loni jõulud”. Albumil teevad lisaks Koeru muusikakooli flöödiõpilastele kaasa näitlejad Priit Strandberg ja Märt Avandi ning laulja-laululooja Haldi Välimäe. Lonitseera sõnul on plaadi eesmärgiks tekitada positiivset pühadeootust.

Salvestamisprotsessist valminud lühidokumentaali “Loni jõulud” esilinastus toimus 9.detsembril Tartu Elektriteatris. Dokumentaali režissöör on Raul Markus Vaiksoo.

24.jaanuaril 2024 tuli Lonitseera lagedale muusikapalaga "Kunsti näha", mis räägib kultuuripealinnast Tartu 2024 neile iseloomuliku huumori ja mängulisusega. “Laul keerleb ümber Emajõe ja selle, kuidas meie isiklikud panged ta jõeveega täituvad. Ühel on pang pooltühi, teisel jälle pooltäis – aga mõlema kogemus kehtib. Mis toimub me elukeskkonnas, see toimub ka meis endis ja kultuuripealinna aastal hoiame Lõuna-Eesti fluidumit kahe käega. See laul on minu Tartu kogemus ja armastuskiri kodukohale, nagu mõni varasemgi Lonitseera laul, ainult et Kukerpillide mõjutused on kohale jõudmas,” ütles laulu autor Kaisa Kuslapuu. Loos teeb lisaks Lonitseerale kaasa bändžomängija Karl Laanekask.

23.märtsil esines Lonitseera Viljandi Pärimusmuusika Aida 16.sünnipäevapeol.

5.aprillil astus Lonitseera üles TMW raames Telliskivi Loomelinnakus asuva F-hoone minimalistlikus mustas saalis Intsikurmu laval.

18.aprillil ilmus flötisti Katariina Tirmaste soolosingel “Suure-Jaani vilepillilugu", mis on austusavaldus sajanditetagustele vilepilli mängivatele karjustele ja lõputule labajalakeerutamisele kargetel kevadõhtutel. Esiksingel Tirmaste sooloalbumilt “Tule lill tudu” annab aimu mitmekihilistest flöödimaastikest, millesse võib end ära kaotada igaüks, kellele meeldib intiimne, kammerlik ja nüanssidest tulvil muusika.

Lonitseera avaldas 3.mail loo "Tagurpidi tee", kaastegev Andre Maaker.

21.mail tuli välja Katariina Tirmaste üheksa looga album “Tule lill tudu”, mille läbivateks märksõnadeks on mängulisus, meloodiakesksus, heterofoonia, variatsioonid ja kihid. Katariina sõnas: “Albumil “Tule lill tudu” saavad minu jaoks kokku karjapasunate kutsungid, hilisöine labajalakeerutamine ja aimdus meie vanavanemate lapsepõlvest. Pärimusflötistina on minu jaoks märgilise tähendusega, et minu esimene sooloalbum äratab ellu vilepillilood, mis on seni jäänud pärimusmuusikute tähelepanu äärealadele.”

Faktid

Nagy Bögö:
Karolin Übner (11.06.1994) - torupill
Katariina Tirmaste (21.03.1995) - flööt, viiul, vokaal
Jaan-Eerik Aardam (27.05.1992) - kitarr, vokaal
Mart Nõmm (23.12.1994) - kontabass, basskitarr
Kevin Lilleleht (12.03.1995) – trummid

Lonitseera:
Kaisa Kuslapuu (11.01.1995) – vokaal, klaver
Katariina Tirmaste (21.03.1995) – flööt, taustvokaal
Kristin Kaha (16.12.1995) – taustvokaal
Mart Nõmm (23.12.1994) – kontrabass
Tõnis Kirsipu (20.09.1991) – löökpillid

Muud huvitavat

Seotud videod

Nagy Bögö - 1 & külili 8
Nagy Bögö - 1 & külili 8

Artist: Nagy Bögö

Lugu: 1 & külili 8

Aasta: 2022

Nagy Bögö - Kaunim kahekesi
Nagy Bögö - Kaunim kahekesi

Artist: Nagy Bögö

Lugu: Kaunim kahekesi

Aasta: 2021