Naised köögis

19.juulil 2024 esinesid Naised köögis Setumaal Ostrova Festivalil.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 25.03.2002 - 14:57
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 19.07.2024 - 20:32
Eesti artist, Ansambel, Country

Ansambel Naised köögis on sündinud ühistest hetkedest Viljandi aguliköökides ajal mil kõik neli naist elasid koos selles linnas. Õhtuti korraldati hõrgutavate roogade saatel erinevates köökides meeliülendavaid köögikonverentse, kus hakkasid ühisloomingus sündima uued laulud ja lood. Mitmed tuntud laulud on pikkade arutelude ja loomingu tulemusel saanud endale uue sisuga sõnumi ja on loodud ka täiesti uusi laule südamel olevatel teemadel.

Muusikat teevad selles loomingulises koosluses tuntud eesti-rootsi muusik Sofia Joons (laul, viiul, kitarr, rütmiinstrumendid), luuletaja ja kirjanik Kristiina Ehin (laul, karmoška), Katrin Laidre (laul, kitarr, kontravann, karmoška) ja Kairi Leivo (laul, parmupill).

Esimene ametlik ülesastumine toimus 2013. aasta aprillikuus Peterburis, milleks valmis kontsertkava Kristiina Ehina luuletuste ja koos seatud lauludega, samalaadne kontsert toimus ka Prima Vistal mais 2014.

2015 aastal anti välja 14-looline album "See pole ainult sääskede ja siilide öö". Need on nelja naise elukogemusest ja koosloomise rõõmust sündinud tänapäevased autorilaulud, kuid rahvalaulu tunnetuse kaudu ulatub nii mõnegi laulu juur kaugesse aega enne meid. Argitoimetused pole koormaks ja köök muutub maailma mõnusamaks kohaks, kui on sõbrad, kellega koos laulda just seda, mis on hingel. Plaadi moto kõlab nõnda: “Laulud endast lugupidavale naisele ning arukale ja suure südamega mehele.”

Rezisöör Anu Aun ja operaator Heiko Sikka eestvõttel valmis suvel video laulule "See pole ainult sääskede ja siilide öö".

2016 kontserdirohkel aastal jõuti käia ka stuudios uut lugu lindistamas ja teha paljude toredate inimeste kaasabil Viljandis video oktoobris Etnokulbiga pärjatud laulule "Naised, naised." "Naised, naised" sündis rahvalikule tantsuviisile Suboota, millele tehti ühiselt uued sõnad ja mis räägib naiste sõprusest.

28.aprillil 2017 oli ETV saates „Hommik Anuga“ otse-eetris uus lugu Aasta Ema. Kui Siiri Oviir Ringvaates mõni aeg tagasi kuulutas, kes sobib ja kes ei sobi Aasta Emaks hakkasid Naised Köögis sumisema. Nii sündis ühe ööpäevaga lugu “Aasta ema”, mis räägib kaheksa lapsega maal elavast üksikemast, kes ka soovib Aasta Emaks kandideerida. Lugu tehes sattusid kõik uudsesse rolli: Kristiina Ehin hakkas räpivõtmes sõnu pilduma, Sofia Joons andis trummidele tuld, Katrin Laidre küttis saadet kandlel ja kontravannil, Kairi Leivo pigistas parmupillist viimase välja ning pani proovile oma näitlejameisterlikkuse, lapsedki said sõna sekka öelda. Loo produtseeris Peeter Salmela.

5.-19.augustini 2017 toimunud kontsert-ringreisil esitleti oma teist plaati "See tantsusaal on nugadega kaetud", mis ilmus 19.juunil. Plaadi 14 laulu räägivad tõsielulist muinasjuttu armastusest, igatsusest, meestest, emaks olemisest ning kaduvatest aegadest, mille kiuste end just praegu eriti elusana tunda.

EW juubeliks tuli välja uus singel “Eesti sünnipäevalaul”, mis avaldati 23.veebruaril ning selle video filmis Imre Annus.

Emadepäeva hommikul 13.mail oli ansambel Naised Köögis külas ETV saates “Hommik Anuga”, kus räägiti emaks olemisest, lastest ja esitati ka uut laulu “Igavesti heitlike tunnete tango”. Loo sisuks on kolm suurt tunnet, mida enamus inimesi siin ilmas taga ajavad, on Armastus, Kirg ja Õrnus. Loole filmiti sõprade ja tuttavate abiga video Anija mõisas. Video stsenaarium sündis koostöös näitleja ja režissööri Katrin Pärnaga ja kaadrid võttis üles operaator Maido Selgmäe.

2. – 18. augustini toimus ansambli suvetuur “Üks kõigi, kõik ühe eest”, mille jooksul anti üle Eesti ühtekokku 14 kontserti. Tuurile võeti kaasa nii uus tango kui ka teisi suvistes loomeköökides sündinud värskeid lugusid.

Isadepäevaks, 11.novembriks, andis bänd välja temaatilise loo "#vingepapa”.

16.-30.detsembrini andsid naised jõulutuuril “Soojuse hoidmise aeg” 6 kontserti. "Sel jõulukuul võtame oma pillid ja köögisoojuse kontserdisaalidesse kaasa ning laulame sellest, mis pakub mõtteainet ja teeb südame soojaks."

Märtsiküüditamise 70. aastapäeval, 25.märtsil andis bänd välja teemakohase loo "Kirovi tähtede all". Vangilaagrisse saadetud vanaemade elulood puudutasid bändiliikmeid niivõrd, et tegid laulu, mille peategelaseks on keset elu õitseaegu külmale maale saadetud naine. "Kirovi tähtede all" on üks kümnest loost, mis kõlab ansambli uuel plaadil "Igavesti heitlike tunnete tango", mis ilmus 29.aprilli. ansambli kolmas helikandja, mis koondab kümmet lugu räpist ja karikatuursest lorilaulust kuni romansiliku elutunnetusega autorilauludeni.

Üks plaadi lugudest "Klaara ja Veera" räägib maailma esimestest naistest, kes eneselegi ootamatult hakkavad looma täiskasvanud mehi. See on karikatuurne räpistiilis maailma loomise laul, mis on ilmselt selle plaadi üks kõige intrigeerivamaid palasid. Uue singli ja selle põhjal loodud muusikavideo, mille on loonud kosmosemuttide autor Alar Pikkorainen, operaator Karl Gregor Jakk ja animaator Leo Lätti, esmaesitus oli 29.aprillil õhtul ERR-i "Ringvaate" saates.

Naised Köögis avaldas 17.juunil 2020 video uuele suveülistuslaulule "Las me õitseme". Video tegid tuntud loodusfilmide autorid Joosep Matjus ja Katri Rannastu. Eesti keelt kogu ilus nautida võimaldav laul on tehtud kahasse Silver Sepaga.

Ansambel Naised Köögis oli 6.–16.augustini 2020 suvetuuril, kus tegi muusikat ka Silver Sepp.

Ansambel Naised Köögis ja Silver Sepp koos rahvusooper Estonia poistekoori, Eesti Raadio laste laulustuudio tütarlastekoori ja Pärnu linnaorkestriga on valmis saanud keskkonnateemalise loo "Mis maa meile jääb?". 14.septembril 2021 avaldatud laul on pühendatud maailmakoristuspäevale, mis tänavu toimus 18. septembril. Loo videole on lisatud subtiitrid 14 keeles: inglise, eesti, saksa, vene, prantsuse, hispaania, hindi, soome, läti, leedu, poola rootsi, portugali ja itaalia keeles.

Naised Köögis esinesid kavaga ''Üks kõigi, kõik ühe eest!'' 17.02 Türi Kultuurikeskuses, 18.02 Otepää kultuurimajas, 19.02 Ääsmäe külakeskuses ja 20.02 Haapsalu kultuurikeskuses. Eesti 104. sünnipäeva puhul püüti koos lauldes ilus hetk kinni, saadeti head soovid teele ja tõdeti õlg õla kõrval: “Rõõmus ja mures, siin Linnutee tuules - Üks kõigi, kõik ühe eest!” Teist teed polegi.

15.aprillil 2022 tuli välja Naised Köögis uus vaimukas hitt "Sõjapäevik", mis pilab Putini ja Venemaa käitumist Ukrainas. "Olime just stuudios lindistamas oma neljandat plaati "Tulehoidja", kui äkki sündis päevakajaline lugu. Kogunesime mikrofoni ümber ja laulsime seto ja ukraina viisijuppe vaheldades loo sisse. Head kuulamist! Hoiame Ukrainale pöialt!" teatas Naised Köögis oma sotsiaalmeedias.

Naised Köögis andis 26.juulil välja neljanda albumi "Kordub kõik all päikese", kus on kokku kümme lugu, millest mõned on varem ilmunud ka singlitena. 4.–14. augustini on ansamblil plaanis teha kümme plaadiesitluskontserti üle Eesti.

Kristiina Ehin avalikustas oktoobri lõpus kümnenda luulekogu “Janu on kõikidel kaks”, mis on jätk Ehini 2020. aasta põimikule “Janu on kõikidel üks”. Luulekogu räägib hingerahu otsimisest ja armastuse hoidmisest keset viirusi ja sõjasõnumeid. Viimase luuletuse “Inglisillal” sõnadele kirjutasid Silver Sepp ja Kristiina samanimelise loo. 21.novembril avaldatud Toomemäel filmitud muusikavideo režissöör oli Ants Tammik ja lavastaja Silver Sepp.

27.märtsil toimus Kadrioru lossis Kuldne Plaat 2023 auhinnagala, kus "Aasta Ansambel 2023" oli Naised köögis.

28.juulil esinesid Naised Köögis 30. Viljandi pärimusmuusika festivalil.

12.augustil toimus Silver Sepp & Kristiina Ehin luule- ja muusikaõhtu Käsmus Viru folgi Kiigeplatsil. Naised köögis esinesid samas 13.augustil Vinteri laval.

19.juulil 2024 esinesid Naised köögis Setumaal Ostrova Festivalil.

Faktid

Bändi liikmed (nimi/sünnipäev/tegevus bändis):
Kristiina Ehin (18.07.1977) - laul, karmoška
Katrin Laidre (28.01.1976) - laul, kitarr, kontravann, karmoška, 10-keelne kannel
Sofia Joons (01.12.1972) - laul, viiul, kitarr, rütmiinstrumendid
Kairi Leivo (25.08.1971) - laul, parmupill

Muud huvitavat

Seotud videod

Naised Köögis - Sõjapäevik
Naised Köögis - Sõjapäevik

Artist: Naised Köögis

Lugu: Sõjapäevik

Aasta: 2022

Silver Sepp ja Kristiina Ehin - Inglisillal
Silver Sepp ja Kristiina Ehin - Inglisillal

Artist: Silver Sepp ja Kristiina Ehin

Lugu: Inglisillal

Aasta: 2022

Režissöör: Ants Tammik

Naised Köögis - Klaara ja Veera
Naised Köögis - Klaara ja Veera

Artist: Naised Köögis

Lugu: Klaara ja Veera

Album: Igavesti heitlike tunnete tango

Aasta: 2019

Naised Köögis - Eesti sünnipäevalaul
Naised Köögis - Eesti sünnipäevalaul

Artist: Naised Köögis

Lugu: Eesti sünnipäevalaul

Aasta: 2018

Naised Köögis - Igavesti heitlike tunnete tango
Naised Köögis - Igavesti heitlike tunnete tango

Artist: Naised Köögis

Lugu: Igavesti heitlike tunnete tango

Aasta: 2018

Režissöör: Katrin Pärn