Kelis

Kelis oli lõpuks tagasi uue looga "Midnight Snacks" 8.oktoobril. Samas esitles ta loo muusikavideot.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 22.01.2004 - 14:26
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 08.10.2021 - 08:00
Välismaine artist, Sooloartist, R&B & Soul

2004 aasta alguse kuumimaks mustaks laululinnuks oli toona 23-aastane Kelis (häälda - keiliis), kes teeb oma häält kõige kummalisematele helidele ja rütmidele. Lauljatari kolmanda albumi esimene singel “Milkshake“, mille autoriteks on tiim Neptunes, ilmus USA-s 16.detsembril ning Inglismaal jäi 05.jaanuaril 2004 välja antud singel napilt edetabelis teisele kohale. Uurime edasi 1999 aasta lõpus popiks tõusnud Kelise tausta lähemalt.

Kelis Rogers sündis 21.augustil 1980 aastal Harlemi linnaosas New Yorkis keskklassi perekonnas. Ema Eveliss töötas rõivadisainerina ning pärines Puerto Rica ja Hiina juurtega perest. Mustanahaline isa Kenneth oli vaimulik, kes mängis ka jazz-saksofoni ning just jazz-muusika oligi see, millega Kelis koos üles kasvas. Kui isalt päris tüdruk muusikamaitse, siis emalt enesekindluse ja energia ning törtsu jäärapäisust. Lapsena laulis Kelis kirikukooris ning Harlemi tüdrukutekooris, õppis siis viiulit, klaverit ja ka saksofoni mängima.

Kelis kinnitab, et tema muusika on tema ise. Kõik, kes teda vähegi tundma õpivad mõistavad seda. Tema hüüdnimi on "thunderbitch", mida võiks tõlkida kõueeideks, kui selles ei läheks kaduma diiva seksikus ja tüdruku mega-power. Juba 13-aastasena ilmnes tüdruku mässulisus ning sellest ajast pärineb ka tema värviline fuksia-soeng. 16-aastasena asus ta õppima kunstikooli ning hakkas iseseisvalt elama, loomulikult peale seda kui vanematega süvenenud konflikt teda kodust eemale tõukas. Koolis loodi kolmeliikmeline r&b bänd BLU (Black Ladies United), millega äratati tähelepanu manageride hulgas ning Kelis osales räppar RZA projektis Gravediggaz. Edasi avastas tüdruku tiim Neptunes (Pharrell Williams ja Chad Hugo) ning 1998 aastaks oli lauljataril plaadileping taskus ning siit polnud enam jäänud palju esikplaadini “Kaleidoscope“.

LP “Kaleidoscope“ ilmus Virgin Records alt 07.detsembril 1999. Suure läbimurde tegi kohe esimene singel "Caught Out There" ning eriti hämmastav oli selle video kus Kelis karjus fraasi "I hate you so much right now! Aaaargh!". Terve plaat oli muusikaliselt r&b, funky, souli ja hip-hop segu ent samas liiga rajukas mainstream raadiotele mängimiseks ning seetõttu jäi plaadi edu soovitust tunduvalt väiksemaks. Edukad singlid, mis jõudsid USA-s top-40-sse olid veel "Good Stuff" ning "Get Along With You". 2000 aasta eest pälvis Kelis kolm märkimisväärset auhinda: parim välismaa uustulnuk Brit Awardsil, Q auhind parima video eest looga "Caught Out There" ning NME auhind parima r&b lauljatari kategoorias.

Teine LP “Wanderland“ ilmus Virginilt 29.oktoobril 2001 ning siit tuli edukas esimene singel "Young, Fresh & New". Plaat tehti taas koos Neptunes’iga ent seekord lõid siin kaasa veel mitmed nimekad artistid nagu Gwen Stefani ja No Doubt loos "Perfect Day", siis "Easy Come, Easy Go", milles osales basskitarril Fieldy bändist Korn ja veel räppar Nas loos "Popular Thug". Plaadiga esines Kelis väga palju mõlemal pool Atlandi Ookeani ning samas lõi kaasa veel paljudes kontsert-projektides Euroopas nagu Moby Area One Tour, U2 Elevation Tour. Samas kutsuti Kelis kaasa laulma järgmistes lugudes: Busta Rhymes ("What It Is"), Timo Maas ("Help Me"), Foxy Brown ("Candy"), Richard X ("Finest Dream"), OutKast ("Dracula’s Wedding"), Guru ("Supa Love") ning loomulikult Nas ("Hey, Nas"). Viimasega tekkis lauljataril ka armusuhe ning nad kihlusid jõuluõhtul aastal 2002.

Kolmas plaat “Tasty“ ilmus 08.detsembril 2003 ikka ja jälle Virginilt ning siin on 14 lugu koos avaintroga. Kelis ise osales viie loo kirjutamisel ning ilmselt seetõttu kukkuski plaadi muusika ja eriti laulusõnad üsna koomilise alatooniga välja. Lisaks tiimile Neptunes osalevad plaadil veel Andre 3000 bändist OutKast ja Raphael Saadiq ning Nas. Esimene fantastiline singel “Milkshake“ juhatab kätte plaadil peituva stiili, mis loob mõnusa peomeeleolu ning on kuulamiseks rohkem suurtele tüdrukutele ja vana revolutsiooniline Kelis on taandumas. Osad lood nagu “Protect My Heart" ja "Glow", pakuvad kena 80-ndate r&b stiili ent kokkuvõtvalt on tegemist 21 sajandi erootilise alatooniga humoorika plaadiga. Kelis teine singel uuelt plaadilt oli “Trick Me“ ja see ilmus 24.mail 2004.

18.oktoobril ilmus juba uus singel ning sedapuhku on see koos Outkasti mehega André 3000. Singli 'Millionaire' saatevideo näitab Harlemis elavate väikelaste Kelise ja André üht tavalist päeva.

08.jaanuaril 2005 abiellus Kelis räppariga Nas, kellega oli seotud juba 2002 aasta jõuludest alates. Koos anti veebruaris välja ka uus singel "In Public", mille teiseks looks on veel "Glow" ja mõlemad loomulikult Kelise albumilt "Tasty".

22.augustil 2006 ilmus album "Kelis Was Here". Lugude autoritena märgib Kelis ametlik leht Scott Storch, Max Martin, Raphael Saadiq, Will.i.am ja Linda Perry. Esimene singel "Bossy" tuli välja juba aprillis. Kelis' neljas album pakub lisaks laulja kenale esitusele lisaks tugevat dünaamilist instrumentaaltausta ning Kelis pole ära unustanud aldisoolode vahele ka räppimist, seda lugudes "Handful" ning "Circus". Kaunikõlalissi ooperivokaale pakub lauljatar aga laulus "Like You" ning eripärane on veel kitarririffidega "Til the Wheels Fall Off". Kokku jagub kuulamist 18 loos.

Teine USA singel uuelt plaadilt oli "Blindfold Me", milles lõi kaasa ka Nas. Ametlikult ilmus singel 03.oktoobril 2006 ning kolmas USA singel kandis nime "Trilogy".

19.veebruaril 2007 tuli teine Euroopa singel ja samas juba neljas USA turule toodetud singel "Lil' Star". Loos ja selle videos (autoriks Marc Klasfeld) lõi kaasa duuo Gnarls Barkley liige Cee-Lo.

Kelis on jõudnud parimate laulude kogumikuni ning 03.märtsil 2008 tuli 14-looline "The Hits", mis sisaldab toodangut lauljatari neljalt albumilt: Kaleidoscope, Wanderland, Tasty ja Kelis Was Here.

21.juulil 2009 sünnitas Kelis poja, kelle nimeks Knight. Lapse isaks on räppar Nas ehk päriselus Nasir bin Olu Dara Jones, kellega abielu Kelisel purunes.

Kelis liitus edasi Interscope Records all tegutseva firmaga Will.I.Am.Music Group. Juba 23.novembril 2009 esitles ta esimest singlit "Acapella". Selle tantsulise, Kelise pojast Knight rääkiva loo on produtseerinud David Guette. Singel ilmus 25.01.2010 ning Kelis viies album nimega "Flesh Tone" tuli 22.juunil 2010. Teiseks singliks oli "4th of July (Fireworks)" ja kolmas "Scream". 2010 lõpus tuli veel videona Kelis albumi kõige isiklikum lugu "Brave".

01.juulil 2012 esitles Kelis 90ndate UK garage ja trance mõjutustest kubisevat uut singlit "Distance", mille produtsendiks Skream.

25.juulil 2012 avaldati Betaportis Kelise vokaalidega tantsulugu "Tomorrow Changed Today (Tomorrowland Anthem 2012)", autoriteks Dimitri Vegas & Like Mike. Belgias, Antverpenis, Tomorrowlandis toimub iga-aastane Euroopa suurim muusikafestival.

5.detsembril 2012 avaldas dubstep produtsent Skream singli "Copy Cat", milles mahedaid vokaale lisas Kelis.

Kelis avaldas 22.aprillil 2013 singlina “Jerk Ribs”, mille produtsendiks on TV on the Radio liige Dave Sitek.

Kelis laulis külalisvokaale hollandi dj Don Diablo singlil "Give It All”, milles refrääni laulis inglane Alex Clare. Singel ilmus iTunes müügile 3.juunil 2013.

19.veebruaril 2014 tuli järgmise albumi avaloo "Jerk Ribs" promovideo ning singli “Rumble” videot esitles MTV 24.märtsil.

Kelis kuues album "Food" ilmus Euroopas 18.aprillil 2014 ning plaadi produtendiks on Dave Sitek bändist TV On The Radio. Lauljatari sõnul on uus plaat salvestatud orkestriga ning plaadi 13 lugu kõlavad dramaatiliselt.

Plaadi kolmas singel “Friday Fish Fry” tuli iTunes müügile 14.juunil 2014. Autoriteks Kelis Rogers, Todd Simon ja David Andrew Sitek.

Kelise loost “Rumble” tegi tantsuremiksi inglise DJ ja produtsent Breach. Lugu ilmus 14.detsembril 2014 singlina “The Key”. Muusikavideo avaldati 11.novembril.

2015 aasta alguses abiellus Kelis kauaaegse kallimaga Michael Mora ning kannab nime Kelis Rogers Mora.

Kelis lõi kaasa 12. juunil 2015 ilmunud Itaalia discolegendi Giorgio Moroder albumil loos "Back and Forth".

Manchesteri produtsent TCTS tuli 16.märtsil 2017 välja singliga "Do It Like Me (Icy Feet)", kus vokaalidel kõlavad räppar Sage The Gemini ja r/b powerhouse Kelis.

Kelis laulab Inglise produtsendi Dan Black singlil “Farewell”, mis avaldati koos videoga 12.mail 2017.

Kelis 1999 aasta lugu "Caught Out There" kõlas sämplina noore räppari Ashnikko 14.jaanuaril 2021 ilmunud singlil "Deal With It".

Kelis oli lõpuks tagasi uue looga "Midnight Snacks" 8.oktoobril. Samas esitles ta loo muusikavideot.

Faktid

Nimi: Kelis Rogers Mora
Sündis / koht: 21.august 1979 / Harlem, NY, USA
Tähtkuju: Lõvi
Pikkus: 177 cm
Vanemad: Isa nahavärvilt must ja ema oli Puerto Rico hiinlane
Õed / vennad: Kaks vanemat õde (adopteeritud). Üks noorem õde ja kolm pool-venda kellega ta koos üles ei kasvanud
Tätoveeringud: 4. Randmel on ringi kujuline tätoveering kirjaga "God's Musical Messenger" (ladina keeles)
Abiellus: 08.jaanuar 2005 räppariga Nas, lahutatud
II abielu: 2015, Michael Mora

Lemmik:
Toit: Liha
Maiustus: Twix, mida ta teistega ei jaga
Film: "Steel Magnolias", "The Color Purple" ja "The Usual Suspects"

Muud huvitavat

Ametlik leht: http://www.iamkelis.com/