Moby

19.märtsil andis Moby välja singli “Dark Days” ft. Lady Blackbird ning 15.mail järgnes singel "where is your pride?" ft. Benjamin Zephaniah. Lood olid pärit 14.juunil ilmunud 13-looliselt albumilt "Always Centered At Night".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 15.03.2002 - 10:54
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 14.06.2024 - 06:49
Välismaine artist, Sooloartist, Electronic & Dance

Moby on sündinud ja elab ka praegu New Yorkis ning enamuse oma isiku omapärast võlgneb ta emale, kes kasvatas teda üksi, sest Moby isa suri kui poiss oli 2-aastane. Ta kasvas üles 50 miili Manhattanist põhjas Darien’i nimelises paigas Connecticut’is ning tema pärisnimi on Richard Melville Hall. Hüüdnimi Moby on pärit aga tema vanaonu kirjutatud raamatust “Moby Dick”. Ta on õppinud muusikakoolis klassikalist kitarri ning lõpetanud Connecticuti Ülikooli. Oma elus on ta pühendunud kahele väga erinevale lummusele, millest üks on kristlus ja teine tantsumuusika. 80-ndate lõpus sai temast DJ New Yorkis ning tema esimene lugu “Go” jõudis Inglismaal kohe Top 10-sse.

Muusikamaailmale tunneb teda kui uuealdist katsetajat, kes ei pelga ka filmimuusikas kaasa rääkida ning 1997 aastal koondaski ta oma filmilood albumile “I Like To Score”, mille parimaks pärliks oli loomulikult “James Bond Theme”. 1995. aastal ilmus aga Moby esimene täispikk LP “Everything Is Wrong”, mille musa koosnes täielikust hübriidist, kus olid esindatud house, rock, hardcore, thrash ja jungle. Just singlid “Hymn”, “Feeling So Real” ja “Everytime You Touch Me” näitasid Moby võimet luua väga voogavat ja unikaalset muusikat. Samal ajal ilmus veel teinegi LP “The End Of Everything”, mis koosnes üsna hingematvast sünteetilistest orkestreeringutest ning see album ilmus pseudonüümi Voodoo Child all.

Veelgi kuulsam album “Play” ilmus 07.mail 1999. aastal ning uskumatu või mitte, aga albumi mõjutused on pärit lausa 20-nda sajandi algusaastate mustade muusikast, mida Moby on kasutanud loomulikult eelkõige hip-hop suunitlusega lugudes ent sama põhi kõlab ikkagi ka lugudes, mida võib lahterdada kategooriatesse “rave” ja “punk”. 1998. aastal ilmunud singel “Honey” ongi vast siit LP-lt kõige sisukam ning seda on ülistatud sõnadega “sädelev teemant”. Albumi kronoloogias leiame veel ridamisi singleid nagu “Run On” (26.04.99), “Why Does My Heart Feel So Bad?” (04.10.99), “Natural Blues” (03.04.2000) ning fantastilist edu just Euroopas omanud “Porcelain” (12.06.2000). Selle albumi kohta on Moby ise öelnud, et ta ei rõhunudki niivõrd elektroonikale kui just naturaalsemale kõlale.

Moby seni kommertsseim singel “South Side” anti Ühendriikides välja 03.jaanuaril 2001 ent veel tänagi ei tundu see olevat teab mis kauges minevikus ning üsna ehedalt tuleb kohe silme ette Gwen Stefani laulmine ning kui veelgi meenutada, siis oli singel seni Moby USA kõige edukam, jõudes seal lausa Top 10-sse.

Moby uus LP kannab nime “18” ja see ilmus mais 2002 Mute Recordsilt. Album on valminud Moby stuudios New Yorkis viimase 12 kuu jooksul ning sellelt leiab 18 uut lugu nagu ütleb albumi pealkirigi. LP-l kõlab peale ilusate instrumentaalpalade ka rohkelt laule, mida esitavad kuulsamatest nimedest Sinead O’Connor, Angie Stone, Azure Ray, MC Lyte ja Mic Geronimo.

Albumi avasingel “We Are All Made Of Stars” ilmus 29.aprillil 2002 ja lisaks housestiilis nimiloole kõlasid siin veel kaks lugu Azure Ray vokaalidega ja need on “Soul To Love” ning “Landing”. Kes juhtus nägema viimaste olümpiamängude lõpetamist, see kindlasti sai mingigi aimduse Moby uuest musast, sest seal esineti üsna kena partiiga ning teleülekandes nägime Moby’t mängimas nii süntesaatorit kui kitarri.

2003 aasta suvi on jälle täis üllatusi ning tantsumusa austajad saavad Moby plaaedilt kingitusena 08.juulil singli “Jam For The Ladies“. Kuigi juba plaadi versioonis löövad siin kaasa soulitar Angie Stone ja hip-hop artist MC Lyte, tuuakse singliversioonile üllatusena külalisvokaale esitama veel New Yorki electrodiiva Princess Superstar. Lugu on nautimist väärt ning tantsimiseks justkui loodud ja sellelt võib suvepalavuses oodata palju. Singlil endal kuuleme lisaks ägedaid remikse sellistelt diskotähtedelt nagu Jason Nevins, Fancy ja Voodoo Child (Moby ise pseudonüümis). Lisaks on singli b-poolel veel kaks täiesti uut lugu “Bed“ ning “Ace Love“.

Moby on koostöös pundiga Public Enemy valmis saanud loo “Make Love Fk War“, mis anti singlina välja 26.juulil Mute Recordsilt. Muusika on kirjutanud Moby ning sõnad Public Enemy mehed Chuck D ja Flavor Flav. Lugu valmis spetsiaalselt plaadifirma EMI kogumikule Unity, The Official Athens 2004 Olympic Games Album ning see 15-looline kogumik ilmus 05.augustil 2004.

Moby viies stuudioalbum kannab nime "Hotel" ning ilmus 14.märtsil 2005. Plaadil on 15 lugu, millest Moby laulab kümnel ning veel lisaks kahes loos duetti Laura Dawn'iga ning kaks lugu on instrumentaalid. Seekord pole plaadil kasutatud sämpleid ning pille mängib kõiki Moby ise ja vaid trumme taob Scott Frassetto. Plaadi esimeseks singliks on “Lift Me Up“ ja uut infi pakub nüüd Moby kohta uue plaadi lehekülg aadressil www.mobyhotel.com Lisaks on võimalik fännidel osta Limited Edition versiooni ”Hotel” albumist, mis sisaldab ka boonus plaati ehk kogumikku Moby ambient lugudest. 01.augustil 2005 andis Moby välja singl ’Dream About Me’ ning uus singel 'Slipping Away' tuli 23.jaanuaril 2006.

Märtsis 2006 sai valmis Moby cd/dvd “Live. The Hotel Tour 2005”, mis sisaldab väga mahukat dvd-d, kus on 2005. aasta Hotel tuuri kontsertsalvestus, viis muusikavideot ning kaks varem avaldamata lühifilmi. Cd-l on nimekate remiksijate nägemused Moby “Hotel” albumi lugudest.

Moby andis oktoobris 2006 välja "Moby's Go: The Very Best Of" albumi, millelt 22.septembril 2006 ilmus esimese singlina koos prantsuse menulauljatariga Mylene Farmer koostöös valminud 'Slipping Away (Crier La Vie)'. Singel jõudis juba esimesel müüginädalal Prantsusmaal #1 kohale. Järgmine singel 'New York New York', milles laulab Debbie Harry, ilmus 30.oktoobril.

Novembris 2006 ilmus ka dvd ”Go – The Very Best Of Moby: The Videos”, millel Moby karjääri parimad lood ka videotena! Mobyl on visuaalselt uskumatult head videod, eks süüdi ole ka oma ala parimad režissöörid nagu näiteks Roman Coppola, Joseph Kahn, David LaChapelle, Mike Mills, Jonas Åkerlund ja Evan Bernard. Siit leiate ka kolm rahvusvaheliselt auhinnatud videot: ”Natural Blue” võitis 2000. aastal MTV Awardsidel parima video auhinna, ”Why Does My Heart Feel So Bad?” võitis 2000. aastal German Cornet auhinna ja ”We Are All Made Of Stars” sai 2002. aastal MTV auhinna. Special väljaanne sisaldab boonusena George Scotti ”A Film About Moby”. Antud dokumentaar sisaldab endas Moby tõusu tema esimesest DJ-tööst kuni tänapäevani. Sisaldab intervjuusid sõprades ja pereliikmetega, materjali Moby Lõuna-Ameerika tuurilt ning Moby enda New York underground klubi teatmiku.

05.märtsil 2007 tuli lisaks 18 remiksiga kogumik 'Go: The Very Best Of Remixed'. Nimigi ütleb juba kõik ära, mida selt plaadilt oodata - parimad ja kõvemad remixid Moby tuntuimatest lugudest.

14.jaanuaril 2008 tuli singlina "Alice". Futuristliku hiphopiloo kaasosalised on UK underground räpparid 419 Crew and Aynzil ning loole tegi video Andreas Nilsson. Teise videona esitles Moby kui loomade õiguste eest võitleja temaatilist videot loole "Disco Lies". Albumi esiksingel ”Disco Lies” on lisaks albumile, ka salapärases filmis nimega ”Cloverfield”, mis esilinastus Ühendriikides jaanuaris ja tõusis kohe edetabelitte tippu. 24.märtsil 2008 tuli sellele järgi terve album "Last Night", mis salvestatud Moby kodus ning mille produtsent on Dan Grech-Maguerat, kes on teinud tööd ka koos Radioheadi ja Scissor Sistersiga.

Juulis 2008 tuli singlina "I Love To Move In Here", mis on mõnus hübriid klassikalisest diskovokaalist, housemusast ja räpist, mida esitab Grandmaster Caz.

03.novembril 2008 anti Mute alt välja album "Last Night Remixed", kus elektropopi koorekiht remixis Moby viimase albumi lugusid.

Moby andis omaenda plaadifirma Little Idiot Records alt 29.juunil 2009 välja albumi "Wait For Me", millelt lugusid sai kuulda 25 tuhande pealine publik 08. juulil 2009 Eestis Õleesummeri avapäeval. Moby esitas kontserdil efektse läbilõike oma senisest muusikaloomingust, mängides nii üleilmselt tuntud hittlugusid, kui sekka avastamisrõõmu pakkuvat uut materjali.

2010 mais tuli singlina "Wait For Me", lisaks avaldati uus video Moby projektile NPR akustilisest loost "Gone To Sleep", milles laulab Kelli Scarr. Lisaks tuli 17.mail 2010 duubelplaat "Wait For Me. Remixes" kokku 25 töötlusega.

Moby järgmine album ja pildiraamat "Destroyed" ilmusid 16.mail 2011. Alates 15.veebruarist 2011 sai vabalt alla laadida digitaal-EP-d "Be The One" Moby kodulehelt.

“Destroyed” on kulisside tagune reis Mobyga. Albumi esimene singel ”The Day” on saanud inspiratsiooni David Bowie ja Brian Eno loomingust, mis on Moby arvates juba osa tema DNA-st, sest noorusaastatel mängisid ”Low” ja ”Heroes” pidevalt plaadimängijas. ”The Day” on üks vähestest albumi ”Destroyed” lugudest, kus Moby laulab. ”Destroyed” näitab meile tuurielu neid pooli, mida vähesed meist näevad: üksildast ootamist hotellitubades, lennujaamades ja kontsertsaalide tagaruumides. Albumi ja fotoraamatu ühendamine pakub intiimset vaatenurka Moby igapäevaellu ning tema loova artisti poolde. Plaadi lood on kirjutatud öistes hotellitubades üle maailma ja toimib ideaalselt varajaste hommikutundide tühjade linnade soundtrackina. Viitteist lugu sisaldava plaadi produtsendiks on Moby ise. Miksinud on Ken Thomas, kes on varem koos töötanud mh. David Bowie, Queeni, Sigur Rosi ja M83’ga. ”Destroyed” on salvestatud kasutades analoogilisi masinaid ning miksitud Abbey Road stuudiote 1972. aasta Neve miksimislaual. ”Destroyed” kõlab kõige paremini öösel kuulates!

Moby on pildistanud sama kaua kui muusikat kirjutanud. Mees kannab kaamerat igal pool kaasas. Idee nimele ”Destroyed” sai Moby nähes New Yorgi La Guardia lennujaamas LED-tahvlil vilkumas lauset: ”Unattended luggage will be destroyed.”

15.augustil 2011 tuli allalaaditava singlina "Lie Down In Darkness", remiksid lisasid Photek, Michael Mayer ja Paul Van Dyke. Loomulikult ei puudu ka muusikavideo.

22.aprillil 2013 avaldasid Moby ja Mark Lanegan digisingli "The Lonely Night".

Moby järgmise albumi singli "A Case for Shame” video avaldati 17.juulil ning 10.septembril 2013 tuli teine singel "The Perfect Life", mille kaasautoriks Flaming Lips’ Wayne Coyne.

30.septembril 2013 tuli 18 kuud Moby kodustuudios loodud album "Innocents", millel kõlab 12 lugu.

Albumi "Innocents" järgmine singel "Almost Home" tuli 24.veebruaril 2014 ning selles osaleb Damien Jurado.

Moby avaldas 3.märtsil 2014 oma kolme live-show dvd "Almost Home – Live AT The Fonda, LA".

24.märtsil 2014 ilmus Spinnin Recordsilt Moby ja USA DJ/produtsendi Lucky Date ühissingel "Delay".

1.juulil 2014 avaldas Moby koostöös Brasiilia uustulnukaga Darth & Vader singli "Death Star".

Moby lõi kaasa elektrolegendi Jean-Michel Jarre 16.oktoobril 2015 ilmunud albumil "Electronica" loos "Suns Have Gone". 20.novembril 2015 jõudis müügile Moby duubelalbum "Hotel Ambient". 17.mail 2016 avaldas Moby 15-loolise kogumikalbumi "Porcelain".

14.oktoobril 2016 tuli Moby'lt uus üheksa looga album "These Systems Are Failing". Projekti Moby & The Void Pacific Choir esimese loona avaldati "Are You Lost in the World Like Me?".

Projekti Moby & The Void Pacific Choir teine album "More Fast Songs About the Apocalypse" tuli välja 12.juunil 2017.

2.märtsil 2018 andis Moby välja albumi "Everything Was Beautiful And Nothing Hurt". 12-loolise plaadi esimene singel "Like A Motherless Child" koos videoga ilmus 11.detsembril. Järgmiste lugude "Mere Anarchy" video tuli välja 29.jaanuaril ja "This Wild Darkness" 26.veebruaril.

Moby avaldas 15.mail 2020 albumi "All Visible Objects", mille tulu läheb loomade õiguste eest võitlevatele organisatsioonidele. Singel "Power Is Taken" (ft. D.H. Peligro) ilmus 14.jaanuaril. Plaadil kõlab 11 lugu.

30.juulil avaldas Moby animeeritud muusikavideo "My Only Love", mis pühendatud Amazonase vihmametsade kaitseks.

28.mail 2021 ilmus firmalt Deutsche Grammophon Moby album "Reprise", millel 13 uues töötluses lugu nagu “Go,” “Extreme Ways,,” “Natural Blues,” “Why Does My Heart Feel So Bad”. Kaasatud olid Alice Skye, Amythyst Kiah, Apollo Jane, Darlingside jt. talendid. Esimese loona tuli esile 26.märtsil "Porcelain" feat. Jim Jame ning 30.aprillil "Natural Blues", kus kaasatud Gregory Porter ja Amythyst Kiah.

20.mail 2022 ilmus Moby orkestreeritud albumist "Reprise" tantsuliste remiksidega versioon "Reprise – Remixes". Kaasatud olid Bambounou, Planningtorock, Topic, Peter Gregson, Christian Löffler jt. Plaadil kõlas 16 remiksi.

Moby uus label Always Centered at Night avaldas 10.augstil Moby ja Los Angelesi artisti Serpentwithfeet singli “On Air”. Veel tulid välja “Fall Back”, kus kaaslaseks Akemi Fox ning “Ache For”, kaaslaseks José James.

1.jaanuaril 2023 avaldas Moby albumi "Ambient 23", millel 16 unelevat instrumentaallugu.

12.mail ilmus Moby uus 15-looline album "Resound NYC". 10.veebruaril esitles ta singlit "In This World" featuring Marisha Wallace.

23.veebruaril 2024 avaldas Moby nelja looga EP "You & Me" koos produtsendiga Anfisa Letyago. Remiksid tegid loole Deetron ja Girls of the Internet.

19.märtsil andis Moby välja singli “Dark Days” ft. Lady Blackbird ning 15.mail järgnes singel "where is your pride?" ft. Benjamin Zephaniah. Lood olid pärit 14.juunil ilmunud 13-looliselt albumilt "Always Centered At Night".

Faktid

Nimi: Richard Melville Hall
Lavanimi: Moby ("Moby Dick" kirjutanud Herman Melville)
Sündis/koht: 11. september 1965 / Harlem, New York, USA.
Kodulinn: New York, USA
Tähtkuju: Neitsi
Vanemad: Elizabeth Mcbride Warner & James Hall

Muud huvitavat