Nelly Furtado

12.juulil tuli Nelly Furtado välja singliga "Corazón" (feat. Bomba Estereo). Varsti ilmuv uus album kannab nime "7" ning sisaldab 14 lugu.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Magnus - magnus@allstarz.ee 03.02.2002 - 10:16
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.07.2024 - 06:54
Välismaine artist, Sooloartist, Pop

Nelly Furtado elab Kanada linnas Torontos ent tema mõlemad vanemad on pärit Portugalist ühest väikesest külakesest. Peale immigreerumist Kanadasse, asusid tema vanemad Antonio Jose ja Maria Manuela elama Victoria’sse (sadamalinn Kanada läänerannikul Vancouveri saarel, Briti Kolumbia provintsi keskus), kus 02.detsembril 1978. aastal sündis kolmanda lapsena peresse Nelly Kim Furtado. Juba nelja-aastasena alustas tüdruk klaverikursuseid ning laulmist. Seitsmeselt oskas tüdruk juba oma laule ise ukulelel saata ning võttis tantsutunde kiriku juures tegutsevas portugali rahvatantsutrupis.

Esimeste ameerika popartistide lugudest mäletab Nelly end kuulamas selliseid tähti kui Billy Joel ja Kris Kross ent 17-aastasena meeldis talle üha enam rock ning Smashing Pumpkins ja The Verve. Samas vanuses hakkas ta ka ise lugusid kirjutama ning suundus elama vanema õe juurde Torontosse. Just sealne klubielu ja vabadus viisid teda üha sügavamale lugude kirjutamisele ning nii valmisidki lood albumile “Whoa, Nelly!” ning tänaseks on Nelly andekust ära kasutatud isegi Tomb Raider Soundtrackil kus just fantastiline Missy Elliott teda oma menuloo “Get Ur Freak On” remixis abiks laulma kutsus.

27. veebruaril toimunud Grammyde jagamisel võitis Nelly Furtado looga "I'm Like A Bird" kategoorias "Parim Nais Pop Esitlus".

Tänaseks on albumilt “Whoa Nelly!”, mis ilmus DreamWorks Records’ilt 2000 aasta lõpus, jõutud välja anda kolm edukat singlit:"I'm Like A Bird," "Turn Off The Light" ja "...On The Radio".

Nelly Furtado viimaseks singliks tema esimeselt LP-lt sai "Hey, Man!", mis ilmus 24.juunil 2002. Uue singli videot hakati telekast mäitama juba mai lõpus.

Nelly Furtado võitis 2002 aasta eest Grammy auhinna parima naisartistina popvokaali esituse eest loos "I'm Like A Bird" ning on sealtmaalt olnud suurema publiku eest peidus. Kuigi oldi nii Torontos kui Los Angeleses ametis uue LP lindistamisega, hoiti tõelist põhjust hoopis kaua saladuses. Nelly ja tema kauaaegne sõber dj Jasper Gahunia aka Lil' Jaz ootasid beebit ja tütar Nevis on sündis 20.septembril 2003. Seega on lõppemas ka pubekatele mõeldud vihased laulud ning uus plaat sisaldab endas vähe tõsisemat pop-rocki. Plaadi ilmumine on plaanitud paar kuud lapse sünnist hilisemale ajale ja ilmumise kuupäevaks on 25.november 2003. Plaadifirma DreamWorks alt välja antav album sisaldab üht lugu ka koos ansambli Incubuse mehega Mike Einziger. LP “Folklore“ sisaldab 12 lugu ja selle esimene singel kannab nime “Powerless (Say What You Want)“. LP peaks ilmuma 24.novembril. Alates 02.oktoobrist saab singlit kuulata lauljatari ametlikul kodulehel.

“Try“ on teine singel plaadilt “Folklore“ ja see antakse välja 15.märtsil 2004. Lugu kõneleb tõelise armastuse leidmisest ning singlilt leiab ka loo video, mille autoriks oli Sophie Muller.

06.aprillil 2004 teatati ametlikult, et Nelly Furtado on valitud esitama Euroopa Jalgpalli meistrivõistluste hümni. Lauluks, mida Nelly kolmenädalastel võistlustel esitab, on ta enda kirjutatud "Forca" ning see seostub hästi lauljatari vanemate päritolumaa Portugaliga, kus ka võistluste finaalturniir toimub. Hümniks saanud loo esmaesitlus on 12.juunil mängude avatseremoonial enne avamatsi Kreeka-Portugal ning 04.juulil finaalmängu järel riigi teise suurusega linnas Oporto. “Forca“ ise on Nelly teise albumi "Folklore" kuues lugu.

11.oktoobrist 2004 Geffenilt väljuv neljas singel oli "Explode". Nimilugu lauljatari viimaselt albumilt “Folklore“ sisaldas lisaks uuele singliloole eelmise jalgapallihümni kahte tugevat remiksi ja muidugi ka videot, mis seekord pakkus rohkesti animatsioone. Video autoriteks olid Nelly Furtado & Bradley Cayford.

Nelly Furtado kolmas album "Loose" on 2006 aastal Timbaland käe all produtseerimisel ja ilmus Geffeni alt 12.juunil 2006. Veebruaris teatati, et loos "All Good Things" laulab kaasa Coldplay laulja Chris Martin. Kõvadeks lugudeks on pakutud veel “Maneater”, mis on albumi ülemaailmne esimene singel ja ilmus 05.juunil ning “Promiscuous Girl”, mis on esimeseks singliks USA-s. Furtado albumit võrreldakse popinduse alal juba Gwen Stefani esimese sooloplaadiga ning singli "Maneater" #1-eks sööstmine UK-s tõestab seda veenvalt.

26.juunil filmiti juba kolmas Nelly uue plaadi video, seekord Puerto Rico's vanas arhitektuurilinnas San Juanis. Meeletus tantsuvideos loole 'No Hay Igual' astuvad üles veel kohalik reggaeton-duuo Calle 13 ja kohalikud lapsed.

15.novembril 2006 Londonis jagatud maailmamuusika auhindadel kuulus Nelly pagasissse parima pop/rock artisti auhind looga "Maneater". 20.novembril 2006 tuli Euroopas singel "All Good Things (Come To An End)" ning üle maailma ilmus 26.veebruaril 2007 singlina ja videona veel "Say It Right".

Kontsertidega viiel kontinendil alustas Nelly 31.jaanuaril 2007 kodusest Kanadast. Edasi plaanib ta välja anda hispaaniakeelse plaadi.

Nelly Furtado osaleb Timbaland'i uue albumi esimesel singlil "Give It To Me". Singel ilmus märtsis 2007 ja kaasa lööb siin veel Justin Timberlake. USA edetabelis tõusis see number üheks 12.aprillil.

Nelly järgmine singel oli kena ballaad "In God`s Hands" ning 19.11.2007 tuli juba kuuenda singlina "Do It". Album "Loose" oli selleks ajaks üle maailma müünud aga 6 miljonit koopiat ning oli tõusnud naisartistidest kõige enimostetud 2007 aasta heliplaadiks. Albumi maailmaturneest ilmus samuti 19.11.2007 DVD "Loose: The Concert".

Veebruari keskel 2008 väitsid Furtadole lähedalseisvad allikad, et Furtado ja tema helirežissöörist kihlatu, Demacio Castellon, saavad peagi lapsevanemateks. Ametlikult astuti abiellu 19.juulil 2008.

Nelly Furtado osales noore inglase James Morrison'i 29.09.2008 ilmunud teisel albumil, lauldes duetti loos "Broken Strings".

Furtado avas omaenda plaadifirma Nelstar ning esimesena tuleb siit Toronto electro-dance bändi Fritz Helder & the Phantoms debüütalbum 07.juulil 2009.

29.septembril 2009 andis Furtado välja oma esimese hispaaniakeelse plaadi "Mi Plan". Plaati aitasid produtseerida Alejandro Fernandez ning Julieta Venegas. Külalisena lõi kaasa Josh Groban laulus "Silencio". Esimeseks singliks oli 18.augustil "Manos Al Aire", millele remikse on treinud nii Robbie Rivera kui Tiesto. Uuel albumil kõlab 12 lugu. Samas osales Nelly ise produtsent Timbalandi novembris 2009 tuleval singlil "Morning After Dark", kaasa räppimas veel SoShy. 01.juulil 2010 ilmus kolmas singel "Bajo otra luz".

16.novembril 2010 ilmus kogumikalbum "The Best Of Nelly Furtado". Plaadile mahtus lisaks suurtele hittidele ka kolm uut lugu, nende seas singel "Night Is Young". Teised olid "Stars" ning Gnarls Berkley kaver "Crazy (Radio 1 Live Lounge)".

Nelly laulis 24.jaanuaril 2012 ilmunud K’naan 5-loolise EP kauneimas loos “Is Anybody Out There?”.

16.aprillil avaldati singel “Big Hoops (Bigger The Better)”, mis juhatas sisse albumi "The Spirit Indestructible". Teise loona presenteeriti "Something" (featuring Nas). Ametlikuks teiseks singliks oli "The Spirit Indestructible".

Lauljatari neljas ingliskeelne album "The Spirit Indestructible" ilmus 17.septembril. Furtado kinnitusel on terve album täis positiivset energiat ja see peegeldab tema enda elu viimase aasta jooksul. Eriti suurt läbimurret loodab ta Aasiariikides ja just seal toimuvad esimesed värske materjaliga kontserdid. Plaadi produtsentideks on Rodney Jerkins, Salaam Remi ja Pharrell.

17.septembril avaldati USA-s singli "Parking Lot" video, mille autoriks Ray Kay. 8.oktoobril said ka eurooplased kolmanda singli Nelly Furtado albumilt "The Spirit Indestructible" ja selleks oli "Waiting for the Night".

14.detsembril 2012 ilmus Euroopas digisingel “Waiting for the Night”. Videot esitleti 8.jaanuaril 2013 VEVOs.

8.jaanuaril 2013 algas "The Spirit Indestructible Tour" Kanadas ning märtsis esineti Saksamaal. 21.veebruaril 2013 esitles Nelly singli "Bucked List“ videot.

Detsembris esitasid Nelly Furtado ja Blood Orange’s Dev Hynes ühist lugu “Hadron Collider”, mis tuli kõigepealt müügile helikassetil. Jaanuaris 2016 jõudis see müügile digiturul.

6.mail tuli Spotify kaudu müügile singel "Feel So Close“, mis on akustiline tõlgendus Calvin Harrise hitist.

Nelly Furtado lõi kaasa Blood Orange 27.juunil 2016 ilmunud albumi loos “Hadron Collider.” 13.juulil tuli temalt uus lugu “Behind Your Back”, millega lauljatar pööras lõplikult mainstreamile selja.

Nelly Furtado osales Canada indiebändi Bear Mountain 9.septembril 2016 ilmunud albumi loos "On My Own".

Septembris jõudis kuuljateni Nelly Furtado uus lugu “Islands of Me” ning novembris lugu "Pipe Dreams".

30.märtsil 2017 ilmus Nelly kuues album “The Ride”. 12-loolise plaadi produtsendiks on John Congleton. Promosingel “Cold Hard Truth“ avaldati 27.jaanuaril, “Flatline“ 17.veebruaril ning "Phoenix" 10.märtsil.

Nelly Furtado laulab produtsent Metro 11.mail 2018 ilmunud hitt-singlil "Sticks & Stones". Muusikavideo tuli välja 6.juulil.

Albumi "Woah, Nelly!" 20ndaks aastapäevaks andis Nelly Furtado 23.okttobril 2020 välja plaadi täiendatud digivariandi, millel 5 boonuslugu.

28.mail 2021 tulid Nelly Furtado ja Quarterhead välja uue versiooniga loost "All Good Things (Come To An End)".

25.märtsil 2022 ilmus Nelly Furtado 2006.a. singlist "Say It Right" sped up remix.

2.juunil 2023 tuli Dom Dolla välja singliga "Eat Your Man", kaaslaseks Nelly Furtado.

1.septembril avaldasid Timbaland, Justin Timberlake ja Nelly Furtado ühise singli “Keep Going Up”.

29.märtsil 2024 andsid Nelly Furtado ja Juanes välja loo "Gala Y Dali".

22.mail 2024 ilmus Nelly Furtado, Tove Lo & SG Lewis ühine singel "Love Bites" koos muusikavideoga.

12.juulil tuli Nelly Furtado välja singliga "Corazón" (feat. Bomba Estereo). Varsti ilmuv uus album kannab nime "7" ning sisaldab 14 lugu.

Faktid

Nimi: Nelly Kim Furtado
Lavanimi: Nelly Furtado
Sündis/koht: 02. detsember 1978 / Victoria, British Columbia, Kanada
Elukoht: Toronto, Kanada
Tähtkuju: Ambur
Pikkus: 155 cm
Juuste värv: Mustad
Silmad: Rohekas-sinised
Tütar: Nevis, sündis 20.09.2003 (isa DJ Jasper Gahunia)
Eksabikaasa: Demacio Castellon (abielu 19.07.2008, lahut. 2017)

Muud huvitavat