Eesti Muusikaauhinnad tähistab 20. juubelit suurejoonelise galaga 25.jaanuaril Saku SuurhallisUudise lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 18.12.2017 - 12:28

Juba kahekümnendat aastat tunnustab Eesti Fonogrammitootjate Ühing parimaid muusikuid. Seda juubelit tähistatakse 25.jaanuaril Saku Suurhallis suurejoonelise galaga Eesti Muusikaauhinnad 2018. Koostöös Eesti Meediaga jõuab aga siinse muusikamaailma tippsündmus Kanal 2 vahendusel kõikidesse Eestimaa kodudesse.

„Kuna tegemist on ikkagi juubeliaastaga, siis tuleb seekordne gala suurem kui kunagi varem. Oleme alati kutsunud esinema aasta populaarsemad ja põnevamad artistid, kuid nüüd on oodata lavale Eesti artistide paremikku. Lisaks auhindade jagamisele saab publik osa ka ühest ägedast kontserdist,“ ütles EFÜ asutaja liige Aarne Valmis, kes on ainsana olnud muusikaauhindade korraldamisega seotud algusest peale.

Eesti popmuusika paremiku tunnustamise vajadust tundsid Eesti fonogrammitootjad esmakordselt Eesti Fonogrammitootjate Ühingu loomise aastal, kui edukamatele artistidele anti kätte Eesti Popmuusika Aastaauhinnad Kuldne Plaat 1998. „Meie eesmärk oli ergutada popmuusikuid, kes olid rahva seas populaarsed, aga kelle tegevust kuidagi muudmoodi ei tunnustatud,“ ütles Aarne Valmis.

„Alguses jagasime auhindu müüginumbrite põhjal, kuid hiljem hiljem võtsime aluseks muud parameetrid, sest need, kellel on küll suured müüginumbrid, ei pruugi alati olla sisuliselt parimad,“ kommenteeris Valmis. Nominendid ja võitjad selgitab juba aastaid välja oma ala professionaalidest koosnev enam kui saja liikmeline suur˛ürii.

Esimesel aastal osutus auhinnagalal edukaimaks ansambel Terminaator, kes kuulutati Edukaimaks Ansambliks ja kelle album „Kuld“ tunnistati Aasta Albumiks.

„Loomulikult tundsime end nagu kõnniksime pilvedel, see oli meie jaoks suur hetk,“ meenutab Jaagup Kreem ja lisab, et ka muusikud vajavad aeg-ajalt tunnustust.

Aane Valmis on veendunud, et Eesti Muusikauhinnad on vajalik sündmus, sest inimesi tuleb tehtud töö eest kiita, see innustab ja motiveerib looma üha paremat muusikat. „Olen aru saanud, et auhinnad on üha tähtsamaks muutunud ka muusikute CV-des. Nende jaoks on oluline öelda, et nad on pälvinud ühe või teise tiitli. Oluline on see ka välismaale minnes, sest kui sa ei ole kodus midagi saavutanud, siis miks peaks see õnnestuma piiri taga,“ ütles Valmis.

Eesti Muusikaauhinnad 2018 üllatab läbi aegade kõige võimsama avanumbriga, mis toob 25. jaanuaril Saku Suurhalli lavale hulga viimase paari aastakümne populaarseid artiste. Kuna esmakordselt jagati muusikaauhindu 20 aastat tagasi, siis tuleb seda sündmust ka igati väärikalt tähistada, kunagi varem ei ole olnud ühes numbris koos nii palju erinevaid artiste oma suurimate hittidega.
Teiste hulgas esinevad avashow’s Ott Lepland, Tanel Padar, Púr Múdd ja Nexus. Selle sajandi alguse populaarne trio teeb oma tänavuse comebacki avalöögi just Eesti Muusikaauhindade galal ning spetsiaalselt selleks sündmuseks lennutatakse ookeani tagant kohale ka Nexuse üks liige Janne Saar.

„Nexuse 15. juubeliaastat alustada kohe aasta alguses suure gala-esinemisega on sellele kindlasti uhke avalöök,“ kommenteeris Merlyn Uusküla. Lauljatari sõnul on nad kõik elevil, kuna pole 12 aastat koos laval esinenud. „Vanad ajad tulevad meelde ja Nexuse laule meenutada on tegelikult päris põnev. Loodame, et publik võtab meid hästi vastu ning meie soovime pakkuda neile vana head Nexust,“ rääkis Merlyn Uusküla.

Teisi avanumbris osalevaid artiste näeb alles Saku Suurhalli laval. „Meil on väga hea meel, et sel õhtul on nii laval kui saalis publiku hulgas väga paljud Eesti artistid, kes siinses muusikamaailmas viimase paari aastakümne jooksul olulist rolli mänginud,“ ütles Danel Pandre Eesti Fonogrammitootjate Ühingust.

Eesti Muusikaauhindade 20. juubeligala jõuab otseülekandena Kanal 2 vahendusel ka kõikidesse Eestimaa kodudesse, kuid kahtlemata saab suurema elamuse osaliseks Saku Suurhallis kohapeal. Esmakordselt püstitatakse show tarbeks neli lava, kus toimub kahe ja poole tunnine nonstop-programm. Ainult kohapealsele publikule esinevad Jüri Pootsmann, Lepatriinu, Rainer Ild, Pedigree ja Lexsoul Dancemachine.

Aasta Meesartist 2016 Jüri Pootsmann esitleb saali kogunenud publikule oma uut singlit „Vihmapiisad päikest täis“. „Mul on väga hea meel, et mulle on jälle antud võimalus esineda EMA galal. Aastast 2015, kui ma esimest korda sain Muusikaauhindade lava nautida, on mul eredad mälestused ja kindlasti tuleb ka tänavune auhinnagala meeleolukas,” rääkis Jüri Pootsmann.

Lisaks esinemisele püüab Lepatriinu ka auhinda kahes kategoorias, lauljatar on nomineeritud Aasta Debüütalbumile koos Miljardite ja Revalsiga ning Aasta Alternatiiv/Indiealbumi auhinnale koos Erki Pärnoja ja Pia Frausiga.“Minu jaoks on utoopiline olla samas nimistus nii heade muusikutega. Muidugi olen väga meelitatud ja ka põnevil - ikkagi esmakordne kogemus mul,“ kommenteeris Lepatriinu.

Noortebänd 2017 võitja Rainer Ild astub lavale uhiuue singliga „Open You Up“. Möödunud aasta augustis alguse saanud alternatiivse elektroonilise duo Rainer Ild moodustavad Rainer Ild ja Sven Seinpere. Humoorikas punt kasutab laval erinevaid vokaalefekte ning žongleerib mitmete instrumentide vahel. “Me arvasimegi, et see on müüt, et sünnipäev on ainult kord aastas. Alles oli Noortebändi finaal ja nüüd on Saku Suurhall ja veel Eesti Muusikaauhindade juubeliaasta?! Uskumatult äge! Eks siin mängisid rolli Sveni soe süda ja Raineri põselohud,“ naeravad poisid.

Eesti metal scene au ja uhkus Pedigree suunab oma raskekahurväe torud otse publikusse. Kohapeal saab kuulda, mis pala aasta parimaks metalalbumiks nomineeritud plaadilt esitusele tuleb. " Oleme varem Eesti Muusikaauhinna ühe korra võitnud, nominendid oleme nüüdseks olnud juba mitu korda, aga galakontserdile esinema kutsuti esmakordselt. Võtsime pakkumise kohe vastu, sest see tundus põnev väljakutse ja hea vaheldus argistele bändiaskeldustele. Arvan, et igaüks pisut valetab, kui väidab, et teda auhind absoluutselt ei koti. Tegelikult on ju hea meel selle üle ikka ja kes meist ei vajaks aegajalt tunnustust,“ kommenteeris Pedigree frontman Holden 'Bonne' Laamann.
Lexsoul Dancemachine’i nakatav funk ei jäta külmaks isegi eestlasi.

Bändi energiast pakatavad live-etteasted ning Aasta Ansambli kategoorias võitu jahtiv "Sunny Holidays in Lexico" on võitnud tuhandete kuulajate südamed. "Lexsoul Dancemachine’i esinemistel juhtub iga kord midagi uut ja põnevat, nii ka seekord - kaasa teeb Capoeira Senzala kruu ja mitmed erikülalised!" annab laval toimuvast aimu bändi mänedžer Henrik Ehte.

Saku Suurhallis on lavale oodata Eesti hip-hop'i kahurväge, spetsiaalselt selleks õhtuks loodud ühisnumbriga astuvad lavale reket, Beebilõust, Arop, Genka ja 5MIINUST. „Anname ülevaate meie endi 2017. aasta loomingust. Oleme paar korda koos laval üles astunud, kuid mitte kunagi nii suurejoonelise show'ga kui seekord,“ ütles Genka.

Spetsiaalselt selleks õhtuks loodud erishow´dega astuvad lavale Trad.Attack! ja Liis Lemsalu.

Eesti Fonogrammitootjate Ühingu esindajal Danel Pandrel on hea meel, et Trad.Attack!-il just sel ajal kalendris vaba aeg oli, kuna bänd lendab pidevalt mööda maailma ringi, ainuüksi sel aastal andsid nad 60 kontserti kahekümnes riigis.

Sandra Vabarna lubas, et nad annavad endast maksimumi nagu igal kontserdil, kuid sellest, mis täpsemalt laval toimuma hakkab, on veel vara rääkida. „See on üks väga tore hetk aastas, kus kohtab kõiki kaasmuusikuid, sest ülejäänud aja oleme kõik lavadel ja tuuridel. Kindlasti on see ka publiku jaoks tore sündmus, sest on võimalus näha paljusid Eesti artiste ühel laval,“ ütles Sandra Vabarna Trad.Attack!-ist.

Liis Lemsalu on veendunud, et sellest tuleb kõige vägevam ülesastumine, mis tal koos oma bändiga kunagi varem on toimunud. „Eriti hea meel on, et saan killukese oma värskest eestikeelsest albumist tuua EMA lavale ja televaatajate ette,“ ütles Lemsalu.

Liis Lemsalu ja Trad.Attack! tulid sel aastal välja ka uute albumitega, kuid kas nad jõuavad ka auhinnale nomineeritud artistide hulka selgub jaanuari alguses, kui tehakse teatavaks tänavused nominendid.

Lemsalu ja Vabarna on ühel meelel, et nii nominatsioon kui ka auhinna võitmine on alati väga suur au ja ülev tunne, järelikult on nende muusikat ja tegemisi märgatud ning need lähevad kellelegi korda.

Sandra Vabarna teab, et Eestis võidetud auhinnad omavad tähtsust ka välismaal. „See tähendab, et meil on kodumaal toetav fännibaas ja oleme ennast ühel muusikaturul juba tõestanud,“ ütles Vabarna.

Eesti Muusikaauhinnad 2018 suurejoonelist juubeligalat Saku Suurhallis juhivad Eda-Ines Etti ja Karl-Erik Taukar. Taukar on väga rahul, et tal õnnestub just Inesega 25. jaanuari õhtul lava jagada. „Lisaks sellele, et Ines on üks Eesti säravaimaid naislauljaid, on ta ka kahtlemata üks parimatest saatejuhtidest, kes Muusikaauhindadel kunagi olnud,“ ütles Taukar.

Eda-Ines Etti on kindel, et ühiselt galat juhtides saab neil olema meeleolukalt töine õhtu. „Usun, et võin otsesaate ootamatutes kriisiolukordades Karl-Erikule toetuda,“ ütles Ines.
Ines ja Karl-Erik Taukar on mõlemad säranud Eesti Muusikaauhindade laval varem nii õhtujuhtidena kui esinejatena, samuti on nad mõlemad võitnud kaks korda ühe ihaldatuima auhinna - Aasta Nais- või Meesartisti. Inesel õnnestus tiitel koju viia aastatel 2000 ja 2005 ning Taukaril 2015 ja 2017.

Taukar tunnistab, et oma nime kuulmine väljahõigatuna Eesti Muusikaauhindade galal on alati olnud omaette sündmus ning tunnustus tehtud töö eest. Inese sõnul annab igasugune tähelepanuavaldus ja esiletõstmine artistile hoogu edasi pürgida, niiet muusikaauhindade tähtsust alahinnata ei saa.

Mõlema artisti jaoks on tegemist siinse muusikaelu suursündmusega. „Seda jälgivad pingsalt nii muusikud ise, muusikahuvilised melomaanid kui ka muusikalembene publik,“ on Taukar veendunud.

Eesti Muusikaauhinnad 2018 esineb ka NOĖP, kelle uue laulu maailma esmaettekanne toimub 25.jaanuaril Saku Suurhalli laval. „Uus singel on pisut melanhoolne ent siiski positiivne lugu, mida toetab sume elektrikitarr ning kerge elektrooniline biit,“ kommenteeris NOĖP aka Andes Kõpper.

Üheks oodatuimaks esinejaks on Tanel Padar, kes aastate eest noore artistina tõusis Eesti muusikamaailma tippu ja püsib seal kindlalt tänaseni. Tanel Padar on ühtekokku võitnud 11 muusikaauhinda, esimese auhinna viis ta koju 2001.aastal koos bändiga Speed Free, kui nad nimetati aasta uueks tulijaks. „Seda õhtut ei unusta ma iial, sest meie muusikaauhind läks kaduma, saime selle vist alles neli aastat hiljem kätte,“ meenutab Tanel Padar.

Padar on veendunud, et muusikaauhinnad on väga vajalikud. „Ma leian, et eriti just nooremate kolleegide jaoks on need olulised. Noore artisti jaoks on aasta uue tulija tiitel, või ka nominatsioon, suur tunnustus ja see annab kindlasti tegutsemiseks indu juurde,“ ütles Padar.

Padaril õnnestus aasta uue tulija tiitel koju viia ka teistkordselt, anambliga The Sun 2006. aastal. Kuid muusikamaailmas juba oma koha kindlustanud artistina hindab mees kõige kõrgemalt aasta albumi auhinda, kuna see on ju väidetavalt siis aasta kõige parem album.

Hulgaliselt auhindu on Taneli jaoks tähendanud ka sama palju tänukõnesid. „Eks Eesti Muusikaauhindade ajaloos on olnud küll neid hetki, kus tänamine läheb täitsa „puu taha“,“ naerab Padar. „Lavale kõndides mõtled, et nüüd olen vaimukas ja teen hea nalja, aga reeglina kui saad auhinna kätte, siis on pea tühi, vaatad publikut, mõtled televaatajate peale ja ei tule ühtegi head nalja. Tahaks olla väärikas, aga samas ka humoorikas, kuid väga vähestel õnnestub mõlemat,“ rääkis Padar.

Eesti Muusikaauhinnad 2018 gala toimub Saku Suurhallis 25. jaanuaril. Piletid on saadaval Piletilevis.

Lisainfo: www.muusikaauhinnad.ee ja www.facebook.com/muusikaauhinnad