Kosmikud

28.juunil esinesid Kosmikud Vana-Vigalas festivalil Hard Rock Laager.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Kaarel - kaarel_a@yahoo.com 19.10.2003 - 11:47
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 28.06.2024 - 22:58
Eesti artist, Ansambel, Rock

Eesti depressiivroki esinumbriks aga ka kosmopunkbändiks tituleeritud Kosmikud jõudis tegutseda napi aasta, kui tegevus katkes laulja Taavi Pedriksi (1971–2000) surma tõttu. Grupi lühikest elu jäi meenutama maailmavaluline album "Ei roosid" (2000). Nimi Kosmikud tuli bändile aga kangestatud marjaveini Kosmos järgi, mida endine solist Taavi Pedriks alati proovi kaasa võttis. Hiljem on Kosmost ka fännidele plaadiesitluskonsertidel pakutud.

Kolm allesjäänud liiget, kitarrist Andres Vana, trummar Kristo Rajasaare ja basskitarrist Kõmmari, võtsid aja maha, tegid proove ja katsetasid erinevaid lauljaid (nende seas Claire’s Birthday kitarristi Jaan Pehki, kellega anti paar kontserti). Lõpuks jäi valik Eriti Kurva Muusika Ansambli liikmele Meelis Hainsoole ehk Hainzile (1972), kes oli eelmise laulja sõber.

"Vahepeal oli tõesti selline tunne, et ansambel on koost lagunenud," tunnistab kitarrist Andres. "Taavi surm oli meile kõigile suur ootamatus ja kõik jäi seisma. Nüüd otsustasime otsast alata."

Heliplaat "Kuidas tuli pimedus" ilmus 2003 aastal ja sisaldab tosinat omaloomingulist lugu, mis räägivad armastusest, surmast, masendusest ja neuroosidest. Andrese ja Taavi kõrval on kolme loo tekstide autoriks Mait Vaik (“Kuidas tuli pimedus mu tuppa”, “Öine kriisi- ja nõustamistelefon”, “Haiged lapsed”). Maitu ja Kosmikuid seob omaaegne kultusbänd Metro Luminal, mille muusikale Mait tekste kirjutas ja kus Andres ja Kristo mängisid.

“Tekitame koos energiat, mis peaks jõudma ka kuulajateni. See ongi rockmuusika olemus. Ehkki sõnum võib olla pisut nukrameelne,” ütleb Andres, kes tunneb end pärast kontserti, justkui oleks riidatäie puid lõhkunud.

“Ka kurbus ja valu võivad ilusad olla,” on Kosmikud veendunud, “meie lauludes need otsekui ristuvad ning seeläbi tekib elutahe.”

“See läheb otseselt kokku minu põhimõtetega – edasiviiv jõud peitub melanhoolias. Kuigi kõik asjad on tuksis ja kutud, ei tasu kauaks põdema jääda,” selgitab Andres.

Kosmikute loomingut on mõjutanud näiteks Joy Division, Nick Cave ja Kino.

Oktoobris 2006 ilmus Kosmikute järgmine album "Pulmad ja matused". Plaadil on kümme lugu, nende seas Soome veteran-rokkari Kauko Röyhkä “Iga reklaamtahvli taga”, mille uusversioonis vanameister ka ise kaastegev on. Esimene raadiosingel oli nimilugu “Pulmad ja matused”. Enamus tekstidest on sedapuhku Kosmikute endi kirjutatud ning mitmed neist autobiograafilised (“Üliintelligentne”, “Viimane etapp”, “Oksad alla”). Uuelt plaadilt ei puudu ka ravilapoeedi Aleksander Tambergi looming – “Lilled” ja “Sünnipäev” on kauniks jätkuks Kosmikute-Tambergi varasematele lugudele (“Ei roosid”, “Mälestus”, “Minni-Hiir”).

“Pulmade ja matuste” esitluskontsert toimus 6. oktoobril 2006 Tallinnas klubis Rock Café, õhtu erikülalisteks olid Rabarocki publikule tuttav Kometa Soomest ja kodumaine Agent M. Uue plaadi puhul läksid Kosmikud ka väikesele kontserttuurile ning loomulikult esinesid Rabarockil 2007.

30.juunil 2007 Hämeenlinnas juba 33. korda toimunud Ämyrock-festivali peaesineja oli eestimaine ansambel Kosmikud, lisaks esines bänd sel suvel veel ka teisel Soome rockfestivalil, 28. juulil Harjavaltas toimunud 16. Karmarock-nimelisel muusikapeol.

13.-22.juulini 2007 andsid ansamblid Kosmikud ja Metsatöll ühise tuuri "Kosmoses näeme, raisk!" raames Eesti eri paigus kaheksa kontserti. Kosmikute esindaja Kristo Rajasaare ütles, et ühegi tuurikontserdi kava teistega ei kattu ning kontsertidel saab näha mittetraditsioonilisi üllatuskülalisi.

Kosmikud alustasid koos Soome rokkansambliga Viikate lööklaulude tuuri 25.10.2007 Tartust. Edasi esinesid bändid Tallinnas, Järvakandis, Jyväskyläs Lutakko klubis ja Oulus Teatria klubis. Fännide soovi kohaselt tulid kontsertidel ettekandele "Pulmad ja matused", "Kuidas tuli pimedus mu tuppa", "Jeerum", "Sünnipäev", "Iga reklaamtahvli taga", "Tallinna matusebüroo", "Üliintelligentne", "Ei roosid", "Viska mulda" ja "Minni-hiir".

Novembris 2008 ilmus ansamblil Kosmikud järjekorras neljas kauamängiv ”Ainus, mis jääb, on BEAT”. Erikülalistena teevad loos kaasa Vambola Krigul torukelladel ja Ank (Tharaphita) kaasvokalistina. Albumi esimene raadiosingel ”Lydia Koidula haud” oli kuulatav raadiotes ja bändi Myspace leheküljel. Helikandja õlitati sisse seitsme kontsertiga Eestis ja Soomes.

Juulis 2009 andsid Kosmikud ja Rein Rannap kolm suurejoonelist kontserti Tartus, Pärnus ja Tallinnas. Kontserdi telje moodustasid kaks Rannapi rock-kantaati Hando Runneli tekstidele - Ilus maa (1982) ning Taevas ja maa (2009). Lavale astusid ka ooperibass Priit Volmer, laulja Taavi Peterson, kitarrist Laur Joamets, löökpillimängija Vambola Krigul ja suur segakoor.

Kosmikud andsid 10. juubeli puhul välja oma esimese kogumikplaadi "Puhas muld. Valitud teosed 1999-2009“. Albumil on 19 lugu, nende hulgas varalahkunud esimese solisti Taavi Pedriksi lauldud "Ei roosid", "Tallinna matusebüroo", "Vihma käes" ja "Mälestus", bändi suurimad hitid "Pulmad ja matused", "Jeerum", "Kuidas tuli pimedus mu tuppa", "Lydia Koidula haud", aga ka käimasolevaks juubelituuriks valminud uusversioon loost "Surmasõit" koos Propelleriga. Plaadipoodidesse jõudis album 16.novembril 2009.

2010 veebruaris kuuldus Kõmmari osalus uues pundis Unustatud Oreli Orkester ehk UDO, mille eesmärk on teha sõnumirikast eestikeelset muusikat. Bändi kuuluvad veel vanameistrid Elmu Värk ja Mati Vaarmann, ning kaks verinoort muusikut. Lauljaks on 18-aastane Maria ja trummide taga Kristo Otter.

2.novembril 2011 ilmus Kosmikute viies album "Öö ei lase magada“ sellega kaasnes 14 kontserdist koosnev plaadiesitlustuur Eestis ja Soomes. Plaadi visuaali loojaks on Soome kunstnik ja muusik Herra Ylppö. Esimene raadiosingel oli "Üks võimalus kuuest“ ning detsembris järgnes "Kellelgi täna on valus“.

16. ja 17.novembril 2012 esinesid Kosmukud viimast korda ning võtsid siis määramata ajaks pausi.

Kristo Rajasaare asus 1.jaanuarist 2014 tööle Raadio 2 peatoimetajana.

Kosmikute loominguline puhkepaus katkes 27.märtsil esinemisega plaadifirma Stupido Records 25. sünnipäeva pidustustel Tallinn Music Weekil. Bändi kontserttegevus jätkus 17.aprillil Tartu Genialistide klubis ja 18.aprillil Tallinna Rock Café’s.

Kosmikud andsid 15. sünnipäeva puhul kontserdid - 7. november Rock Cafe, Tallinn ja 8. november Genialistide Klubi, Tartu.

Kosmikud tulid novembris lavale, et 15 tegevusaasta täitumist vääriliselt tähistada ja andsid veel kontserdid Tõrvas pubis Juudas 21.nov. ja Pärnus Rock Club Volumes 22.nov.

14.02.2015 esinesid Kosmikud Raplamaal Lelles viimast korda toimunud üritusel Veebruari Alternatiiv 2015.

19.märtsil 2015 tuldi lagedale uue looga "Maapoiss", mille heliloojaks bändi kitarrist Aleksander Vana ja sõnad on kirjutanud Mait Vaik. Loos teevad kaasa mitmed tuntud Eesti muusikud - Sandra Sillamaa Trad.Attack!ist, Eeva Talsi Curly Stringsist, Kandlemees Sander Simmaniduost ja Arne Haasma Kukerpillidest.

Kosmikud ja Viikate esimene ühine kontsert leidis aset kümme aastat tagasi Tallinna klubis Rock Cafe. Koostöö juubelit tähistatakse esinemistega 10.aprillil Tallinnas Rock Cafes ja 11.aprillil Helsingi klubis Virgin Oil Co. 18.aprillil esinesid Kosmikud ja Maria Stuart Genialistide Klubis.

23.aprillil tähistati Eestis kolmandat korda veteranipäeva, mille puhul toimuval kontserdil Tallinnas Vabaduse väljakul esinesid ka Kosmikud.

19.juunil laadisid Kosmikud soundcloudi loo “Jeesus Kristus”, kus laulavad Üllar Jörberg ja segakoor Noorus. Loo originaal (“Jesus Cristo”) pärineb Portugalist, esitajaks Roberto Carlos.

Ansambel Kosmikud esines Vana-Vigalas 4. juulil Eesti raskeimalt rokkival festivalil Hard Rock Laager 2015.

Kosmikud jagasid 1.veebruaril 2016 Soundcloudi vahendusel enda uut lugu "Pärsia vaip", mis on salvestatud Tallinna Linnahallis ning masteringu taga on Elmu Värk. Loo sõnade autor on Mait Vaik.

8.märtsil 2016 jõudis soundcloudi Kosmikud ja Üllar Jörberg lugu "Reisin". Vana hiti uusversioonis laulab tausta Airi Vipulkumar Kansar.

7-16.aprillil tähistati viie kontserdiga "10 aastat Pulmi ja matuseid" oma kolmanda albumi juubelit. Kosmikud esitasid juubeliplaati täies mahus, sealhulgas tuli esmaettekandele lugu "Lilled", mis pole kontsertidel seni kõlanud.

4.septembril 2017 tõid Kosmikud soundcloudis välja uue loo "Sügis sanatooriumis". Samanimeline Kosmikute kuues stuudioalbum ilmus 20.oktoobril. "Sügis sanatooriumis" on salvestatud Tallinna Linnahallis Matrix Stuudios ning loos teevad kaasa Andres Peetson jahipasunal ning Mari L Tikk laksutades. 8 loolise plaadi tekstiautoriteks on lisaks bändile luuletajad Mait Vaik, Jaan Pehk ja Aleksander Tamberg, albumi masterdas Siim Mäesalu.

Uute lugude ja vanade hittidega siirduvad Kosmikud albumi esitlustuurile, mis viib bändi läbi kuue kontserdisaali. Esimene kontsert toimus 27.oktoobril kodukohas Järvakandis. Singliga "Spritz!" tuldi välja 1.novembril.

Naistepäeva puhul andsid Kosmikud välja uue singli "Sõbral külas".

Bänd esines Vana-Vigalas 29.juunil festivalil Hard Rock Laager 2018.

19.juulil teatas bänd Facebookis: "Sügava kurbusega teatame, et kaotasime täna öösel ootamatult oma sõbra ja bändikaaslase Kõmmari. Puhka rahus, Raivo Rätte (14.06.1970 - 18.07.2018).

Kõmmari mäelsutuskontsertidega astusid Kosmikud üles 3.novembril Rock Cafes. Järgmised toimuvad 30.novembril Genialistide klubis Tartus ja 1.detsembril Pärnus kultuuriklubis Tempel.

20.juulist andsid Kosmikud 4 kontserti Eestimaa eri paigus. Basskitarri mängib nüüd Rainer Rob Sirel bändist DND.

Ansambel suundus 11.oktoobrist kuni 16.novembrini kaheksast kontserdist koosnevale Eesti tuurile, mis algas Tallinnas Ülemiste linnakusse kolinud ja seal vastavatud uues Rock Cafes ning viib läbi Sindi, Pärnu, Rakvere, Viljandi, Tõrva, Järvakandi ja Tartu. Kosmikutega liituvad laval pikaaegsed kolleegid, Muusik-Seifi raudvarad Mati Vaarmann ja Elmu Värk. Ei puudu ka üllatused.

10.septembril 2020 andsid Kosmikud välja singli “Valu” bändi seitsmendalt, 20.novembril ilmunud stuudioalbumilt “Morbiit”. Teise loona presenteeriti 29.oktoobril “Emad tuhad, isad söed”.

Pandeemia tõttu ära jäänud albumi "Morbiit" esitluskontserdid toimusid 2021 septembris Tõrvas, Tallinnas, Tartus ja Järvakandis.

KOSMIKUD astusid 26.veebruaril lavale müstilises Barbari Amfiteatris. 22. sünnipäeva tähistanud Eesti depressiivroki legend lõi letti kogu oma kullavaramu ning pühkis morbiidsete biitidega teie argihalli. Toetas hetkel kõrget tähelendu tegev rokk-kvintett MANDOTERROR.

23.aprillil astusid Kosmikud üles koos Sõjaväeorkestriga Veteranirockil Tartus Vabaduse puiesteel, Emajõe kaldal. Kosmikud esinevad 20.augustil RuhnuRahu kultuurifestivalil.

17.veebruaril 2023 esines Hiiu Pubis Eesti raskerocki eliitbänd Kosmikud, kes astus lavale koosseisus Hainz (vokaal), Aleksander Vana (kitarr), Lauri Leis (bass), Kristo Rajasaare (trummid) ning bändi kauaaegne produtsent ja sõber Elmu Värk (kitarrid).

Eesti ja Soome murerokkarid Kosmikud ja Viikate andsid ühised kontserdid 14.4 Tartus Genialistide klubis ja 15.4 Tallinnas Helitehases.

Kosmikud olid 8.jaanuaril 2024 tagasi uue singliga "Hipodroomi kurtisaan". Bändi sõnul jutustab uus singel loo, kuidas laulu pealkirjas mainitud lõbus daam aitab vormistada Tallinna hipodroomil panuseid Seewaldi patsientidel, kellele see muidu Eesti ajal keelatud oli, ning hiljem pakub tuge ka võitude sirgeks löömisel pealinna lokaalides. 26.veebruaril toodi koos videoga välja lugu "Kalmistu baar".

8.märtsil ilmus Kosmikute kümne looga uus album "Surm Lõuna-Saksamaal". Plaati esitleti kolmel kontserdil 8.03 Tartus, 15.03 Rakveres ja 16.03 Tallinnas. 15.märtsil esineti ETV Terevisioonis lugudega "Ja nuttis tuba" ning "Hipodroomi kurtisaan".

14.mail tuli välja Kosmikute videosingel "Zeus". Kevade viimane klubikontsert anti 25.mail klubis Barbar.

28.juunil esinesid Kosmikud Vana-Vigalas festivalil Hard Rock Laager.

Faktid

Koosseis: (nimi/tegevus bändis/sünniaeg)
Hainz aka Meelis Hainsoo – laul - 14.07.1972
Andres aka Aleksander Vana – kitarr - 10.09.1971
Kristo Rajasaare – trummid - 21.10.1972
Rainer Rob Sirel - basskitarr - 16.12.1976

Lahkunud:
Kõmmari aka Raivo Rätte – bass - 14.06.1970 - 18.07.2018

Muud huvitavat

Seotud videod

Kosmikud - Hipodroomi kurtisaan
Kosmikud - Hipodroomi kurtisaan

Artist: Kosmikud

Lugu: Hipodroomi kurtisaan

Album: Surm Lõuna-Saksamaal

Aasta: 2024

Kosmikud - Kalmistu baar
Kosmikud - Kalmistu baar

Artist: Kosmikud

Lugu: Kalmistu baar

Album: Surm Lõuna-Saksamaal

Aasta: 2024

Kosmikud - Zeus
Kosmikud - Zeus

Artist: Kosmikud

Lugu: Zeus

Aasta: 2024

Kosmikud - Öö ei lase magada
Kosmikud - Öö ei lase magada

Artist: Kosmikud

Lugu: Öö ei lase magada

Album: Öö ei lase magada

Aasta: 2011

Režissöör: Viktor Koshkin