Smilers

6.juulil esines Smilers Õllesummeril Saku laval.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 04.02.2003 - 12:13
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 07.07.2024 - 08:00
Eesti artist, Ansambel, Pop

Smilers on üks eesti rahva lemmikbände. Smilers on hea nagu Smilers ikka - mõnusad rokilood ja lahedad tekstid ning Sal-Salleri hääl on need, mis sobivad nii randa kui ka jõulupuu alla. Smilers on elav legend Eesti muusikas, ega lase latti alla ühegi plaadiga. Hendrik Sal-Saller sai meie noorte pungisõprade lemmikuks grupiga “Generaator M“, kes looga “Käed (Aidake)“ tõusis telekonkursi "Kaks takti ette" tippu. Järgnesid grupid "M.O.T.T." ja "Ba-Bach". Saller osales pisteliselt ka grupi "Vanemõde" tegevuses ning sellest ajast lööb Smilersi ridades kaasa veel teinegi rokkar Veljo Vingissar. Saller jätkas muusika edendamist edasi Soomes grupiga "Leather Brothers", millest kujuneski hiljem Smilers.

Ametlikuks nimeks oli bändil The Smilers ning ansambli asutamise ajaks loetakse aastat 1992 ning asupaigaks Helsinki. Bänd andis oma esimese plaadi nimega “Smilers“ välja 1994 aastal ning algul ilmus see Soomes ning pärast Eestis. Järgnesid edukad kontserdid põhiliselt Eestis ning järgnevalt on ansambel kuulajaid igal aastal uue plaadiga üllatanud. 1997 ilmus “Olen kuul“ ning 1998 aastal “Mõistus on kadunud“. Järgmisel aastal anti välja lausa kaks plaati, neist esimene oli kogumik nimega “Smilers 1994 – 1996“ ja uus plaat kandis pealkirja “Suure surmaga läbi elu“. 2001 aastal ilmus neilt kelmikas “Jalgpall on parem kui sex“ ning 2002 aasta plaat kannab nime “Remixed“.

14.augustist 2003 on saabunud müügile Smilersi uus 10-looline plaat "Ainult unustamiseks", millelt leiab juba raadiotes kõvaks mängitud plaadi nimiloo ning lisaks vaimukate tekstidega varustatud häid lugusid lausa ridamisi nagu näiteks teise loona raadiotes esile kerkinud "Räägi mis sa teed". Uue plaadi andis välja plaadifirma Bulldozer, millest omanikud on Sal-Saller ja Aarne Valmis.

Smilersilt ilmus 9.detsembril 2004 kogumik "Ainult armastusest" ja sellele plaadile on ära mahutatud Smilersi senine kaunim pool ja üks täiesti uus lugu.

Smilersilt ilmus 1.juunil 2005 DVD "LIVE UNPLUGGED", mis on ansambli esimene avalik kontsertsalvestus. Parimad palad, fantastilised külalised, metsikult energiat ning suuri tundeid... Kontsertsalvestus toimus Tallinnas 2003. aasta aprillis. Komplektis on DVD ja CD - tahad, vaatad, tahad, kuulad.

07.juunil 2006 alagas bändi kontserdisari "10 päevaga ümber Eesti". Smilers on oma seltskonda kaasanud poistebändi Noor­kuu, aga ka Chalice’i ja Marko Matvere. Smilersile endale lisavad värvi Raivo Tafe­nau ja paar pillimeest Soomest. Kontserdil kuuleb nii bändi vanemat kui ka uuemat repertuaari. Detsembris tuli välja DVD ja CD "Esimene eesti tuur". Uus Singel!

Kaua tehtud kaunikene on jõudnud raadiotesse ja alates 11.12.07 on taas kuulda uut lugu "Pimedam pool". Hendrik Sal-Saller kirjutas samuti 2007 aasta Eesti Eurovisiooni võiduloo "Partners in Crime" - sõnad Berit Veiber ja esitajaks Gerli Padar ja ansambel Glive.

02.aprillil 2007 ilmutas ansambel Smilers maailmas teadaolevalt esimese albumi mobiiltelefoni mälukaartidel. Smilersi laulja Hendrik Sal-Salleri sõnul on bändi uus album "Õhus on..." 13. aprillini saadaval ainult Tele2 esindustes müüdavates Sony Ericssoni telefonides, seejärel jõudis 14.aprillil poelettidele ka tavapärases formaadis plaat. Mobiiltelefonide mälukaardil olev album mängib Sony Ericssoni telefonides W880i, W850i ja W810i, lisaks saab ostja kaasa ka kõlarikomplekti MPS-60.

19.aprillil 2007 toimunud pidulikul auhinnagaalal "Kuldne Plaat 2007" sai ansambel kaks auhinda - aasta raadiohiti tiitli pälvis "Üle tumeda vee" ning aasta autori tiitli Hendrik Sal-Saller.

Smilersi solist Hendrik Sal-Saller ja tema elukaaslane Berit Veiber on 17.septembrist 2007 lapsevanemad. Poisslapse nimeks pandi Sebastian.

Ansamblil Smilers ilmus detsembris 2008 uus kontsert dvd + cd “Smilers ETV Live”. See on järjekorras kolmas dvd, sisaldab viimase kümne aasta hitte. Lisaks Smilersile on laval ka keelpilli topeltkvartet Üle-Eestilise Noorte Sümfooniaorkestri ridadest ja „toruderühm” Estonian Horny Horns.

Hendrik Sal-Saller: “ Umbes aasta tagasi esinesime kontserdiga “ETV Live” Tartus ja Tallinnas. Suvel tegime väikese tuuri ka teistesse Eesti linnadesse. Kontsert hakkas meile sedavõrd meeldima, et otsustasime selle välja anda ka dvd-na”.

Juulis 2009 valmis singel "Tantsin nagu loom" ning novembris "Sinine saatus". Lood pärinesid Smilers'i 24.novembril ilmunud plaadilt "2009", mis lindistati live's Tartu Forwards stuudios ning erilist hilisemat produktsiooni lood enam ei saanud. Küll aga väänlesid Smilers'i liikmete sõrmede all, lisaks tavapärastele pillidele, ka sellised huvitavad muusikariistad nagu mandoliin, banjo, dobro, sitar, flööt ja suupill. Limiteeritud tiraazhiga plaadi lugusid ning lisaks veel erinevaid uusi versioone bändi hittidest, oli võimalik nautida ka üheteistkümnel küünlavalgel novembri- ja detsembrikuu õhtul - mil Smilers astus publiku ette ühe erilise, ilusa ja hingelise kontsertsarjaga "11 unustamatut õhtut...".

Mais 2011 tuli Smilersilt uus lugu "Halloo kosmos", millele on tehtud ka video, kus terve bänd, fooliumist mütsid peas, istub taksos ja rallib kosmoses. Roolis istuv laulu autor Hendrik Sal-Saller liigutab suud ja teised bändiliikmed õõtsuvad, igaüks omas rütmis, kaasa. 01.augustil 2011 esitles Smilers singlit "Tähtede all".

31.oktoobril jõudis raadiotesse juba kolmas singel "33", mis pärines 15.novembril ilmunud albumilt "Viimane". "Plaat on salvestatud omal käel Tabasalus, Pirital ja osaliselt Linnahalli suurel laval. Seda on kuulda, et aega on olnud ja taksomeeter pole tiksunud. Päris kindlasti on see esimene plaat, kuhu on kokku sattunud Chuck Norris, Kolm Musketäri, Lasernäppudega Mees ja Karmapolitsei.

Neljas singel albumilt "Viimane" tuli 1.veebruaril 2012 ja loo nimeks oli samuti "Veebruar". Uusim singel on seni "Kolm musketäri".

Smilers astus 23.novembril 2012 üles Rock Cafes erikontserdiga. Nimelt sai sellel aastal täis 15 aastat Smilersi esimesest eestikeelsest plaadist "Olen kuul" ning vaid sellel õhtul oli võimalik kuulata kogu plaadi materjali lives otsast lõpuni.

6.juulil 2013 esines Smilers Õllesummeri finaalkontserdil "20 magamata aastat", kus tuli esitamisele uuenduse läbinud B4 omaaegne hitt "Armastan ma luuserit".

10 aastat The Smilersiga tegutsenud kitarrist Martin Jürman otsustas kollektiivist lahkuda. "Tal on ennekõike praegu oluline tattoo-kunst ja sellega tegelemine," sõnas Sal-Saller, et mõistab otsust ja Martini vajadust edasi liikuda. Hetkel on Jürman otsustanud minna veidi maailma avastama ning on Londonis.

Uueks kitarristiks bändis on nüüd Erko Laurimaa, keda sai näha esmakordselt 27.juulil 2013 Smilersiga ersinemas suvisel Kloogaranna Festivalil.

Ansambel Smilers andis 4.septembril 2013 välja järjekordse loo, mil nimeks "Unistajad". Mehed on filminud loole ka video. Singel saab olema ka novembris ilmuval 54 looga kogumikplaadil, mille pealt leiab kõik Smilersi tuntud hitid ning lisaks ka uut kraami - Smilersi töötluse kunagisest Soome hitist "Armastan ma luuserit" ja verivärske "Mojito".

Smilers pidas novembri teises pooles oma 20ndat juubelit ning kontsertsari "Smilers XX - 20 aastat Meteoriitide sajus" toimus 19.-23.novembril. Ühtlasi ilmus 19.novembril kogumikplaat, millel kokku 54 tuntumat lugu Smilersi loomingust. 21.detsermbril 2013 võeti juubeliaasta kokku klubis Rock Cafe.

3.jaanuaril 2014 kuulutati "Mojito" R2 Aastahitiks 2013.

20.detsembril andsid Rock Cafes kontserdi Eesti popmuusika tippklassi esindavad Smilers ning Shanon. Mõlema bändi jaoks oli see viimane suurem ülesastumine sel aastal.

17.märtsil 2015 anti välja Eeti Esitajate Liidu, Eesti Autorite Ühingu ja NCB Eesti kogutud faktiliste andmete alusel popmuusikaauhind Kuldne Plaat. Aasta esitaja kategoorias võidutses Hendrik Sal-Saller.

8.juulil 2015 sai alguse Smilers'i unplugged suvetuur kui kavaga jõutakse üheksasse kaunisse Eestimaa paika, et veeta mõnusad suveõhtud oma publikuga.

Eesti publiku lemmikansambel Smilers rõõmustas kuulajaid uue singliga - nimelt ilmus 9.novembri õhtul, peale uue kodumaise sarja “Üheotsapilet” avaosa ansambli värske lugu nimega “Et sa teaks”. “Lugu oli mul peas juba olemas, ootas lihtsalt õiget aega. Kui Toomas Kirss helistas, uuest sarjast rääkis ning musa küsis, läks tuluke põlema… Lugesin avaosa stsenaariumi läbi ning oli selge, et need kaks - lugu ja sari - sobivad”, rääkis loo autor Hendrik Sal-Saller. Loole on fimitud ka video, mida oli esmakordselt võimalus näha just esmaspäeva õhtul ansambli Facebooki lehel.

Lisaks tunnusloole on Hendrik Sal-Saller koos Smilersi kidramehe Erko Laurimaaga loonud ka kogu sarja muusikalise tausta. “See on Eestis esmakordne, et ei kasutata lugusid siit ja sealt, vaid ainult spetsiaalselt sarjale loodud originaalmuusikat. Koostöö on olnud igati põnev ja produktiivne”, lisab uue 12-osalise kodumaise teledraama “Üheotsapilet” produtsent Toomas Kirss.

Hendrik Sal-Saller tähistas 31.jaanuaril 2016 olulist sünnipäeva. “Et kõik sõbrad, tuttavad ja õnnesoovijad koju ei mahu, tuleb selleks võtta pisut suurem pind... Ja mis seal niisama ikka süüa-juua, pigem siis juba midagi põnevamat korraldada”, räägib Hendrik. Selleks on ta kutsunud appi sõbrad Smilersist ning üheskoos sõidetakse läbi 5 Eesti kontsertmaja, kus sünnipäeva pidada. “Teeme asja, nagu ikka, hingega. Mul on hea meel, et olen oma elus just selles kohas, kus olen ning miks mitte seda head emotsiooni jagada”, lisab ta.

Ekslusiivne kontsertsari Intervjuu Iseendaga toimus 9-14.veebruarini 2016. Kuna kontserdid olid kõik välja müüdud otsustas Hendrik teha lisakontserdid 23.-25.novembril nii Pärnus, Tartus kui Tallinnas.

1.detsembril esitles Hendrik Sal-Saller Tallinnas Solarise Apollo raamatupoes oma väga isiklikku raamatut “Hendrik Sal-Saller. Intervjuu Iseendaga”, mis sisaldab kilde lapsepõlvest, punkarielust, Soome emigreerumisest kuni selleni, kuidas ja miks sündis Smilers ja mis siis edasi sai.

29.mail alustanud Kanal 2 saate "Suvereporter" tunnuslooks oli Hendrik Sal-Salleri "Hipisuvi", esitajaks Smilers.

4.jaanuaril 2018 avaldati singel "Anna mulle tuld", mis salvestati Rapla Kultuurikeskuse ruumides asuvas Susi Stuudios.

22.juunil esines Smilers Pühajärve jaanitulel. 19.augustil esineti Tallinna lauluväljakul EV100 üleilmse üheslaulmise üritusel.

Tallinna Linnatranspordi AS jätkas trammidele tuntud Eesti muusikute nimede andmist. 30.novembril saadeti Kadrioru luigetiigi lähistel asuvalt rööbasteelt liinile ansambel Smilers auks nimetatud tramm. „Kolmas muusikatramm on lugupidamisavaldus ansamblile, kes on suutnud juba 25 aastat omanäolise ja köitva loominguga jõuda nii nooremate kui ka vanemate poolehoidjate südamesse,“ selgitas Tallinna Linnatranspordi juhatuse esimees Deniss Boroditš.

6--10.veebruaril toimusid kontserdid RAUD/SALLER/3 (Mihkli 50.sünnipäeva eri) Tartus, Pärnus ja Tallinnas. Selleks tuli RaudSaller välja looga “Üks Mann Pani Mu Jooki Midagi". Tegemist on kaveiga Ameerika ikoonilise punk-rock bändi Ramones loost “Somebody Put Something In My Drink”, millele eestikeelsed sõnad kirjutas Hendrik.

Hendrik kirjutas loo "Sinust isu täis ei saa", mis avaldati 21.veebruaril 2019 Mariliis Jõgeva singlina.

15.mail 2020 toimus Tallinna Lauluväljakul Apollo Autokino laval ansambel Smilers kontsert 200-le autole.

06.03.2021 ilmus Smilersi uus lugu "Tee mis sa tahad", mille esmaettekanne toimus Eesti Laulu finaalsaates. Video lavastas Jaan Sinka.

Smilers esines 3.juulil Otepääl üritusel Retrobest Festival 2021 ning 7.augustil soojendati Alphaville kontserti Pärnu Vallikäärus.

Eesti Rahvusringhääling, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kultuurkapital tellisid portreefilmi “See on see, mis paneb elama. Hendrik Sal-Sallerist”, režissöör Madis Ligema, tootja Dalai Laama OÜ. Portreefilm valmib 2022.-2023. aastal, ETV ekraanile jõuab see 2023. aasta jooksul.

30.detsembril toimus Kultuurikatlas Raadio 2 aastahiti gala, kus astus üles ka Smilers looga "Tee mis sa tahad". Eesti kuulatuima raadiojaama Sky Plus 31.detsembri edetabelisaates Sky Plus Top 40 oli kuumimaks eesti lauluks Smilersi “Tee Mis Sa Tahad (Marcus Peak Remix)”.

Ivo Linna andis 22.märtsil välja dueti koos bändi Smilers ninamehe Hendrik Sal-Salleriga. Mehed musitseerivad koos ansambliga Supernova. Laulu “Kui on liiv lennanud tuulde” autor on Hendrik Sal-Saller ning loo puhul on tegu viienda singliga Ivo Linna eelmise aasta lõpus ilmavalgust näinud albumilt “Taevatähtedest tee”.

Grete Paia ja pop-elektrooniline duo Púr Múdd avaldasid 12.mail tantsulise uusversiooni Smilersi peagi 20 aastaseks saavast legendaarsest hittloost. "Ma üldiselt olen skeptiline uusversioonide ja remixide osas, aga Púr Múdd'i "Ainult Unustamiseks" toimib väga hästi!" tõdes Sal-Saller, kelle aegumatule loole uus hingamine anti.

6.augustil esineti Kloogaranna Summerfestil. 5MIINUST ja Smilers andsid ainulaadse ühiskavaga kontserdi 10.septembril Telliskivi Kvartalis.

12.novembril toimus Tallinnas Depoo välialal Balti Jaama Turu kõrval tänavafestival “Kõige Hallim Päev”, kus esinesid 5MIINUST, Smilers ja Cartoon.

14.veebruaril 2023 esilinastus Ülemiste Apollo kinos Ergo Kulla komöödia "Suvitajad", mille muusika kirjutasid Hendrik Sal-Saller ja Erko Laurimaa.

21.veebruaril sai Hendrik Sal-Saller presidendilt riikliku teenetemärgi.

Smilers tähistas oma 30. juubelit 18.märtsil Unibet Arenal. Kuulda sai kõiki armastatumaid lugusid nagu näiteks Mõistus on kadunud, Ainult unustamiseks, Lähme sõidame, Tantsin sinuga taevas, Mojito ja paljud teised.

27.märtsil toimus Kadrioru lossis Kuldne Plaat 2023 auhinnagala, kus "Aasta Esitaja 2023" oli Hendrik Sal-Saller.

2.juuni õhtul toimus Tallinna bussijaamas retrobusside festival, mille alateemaks oli sel aastal Ikaruse bussid. Uudistada sai 17 bussi erinevatest aastakümnetest, kontserdi andis ansambel Smilers. Smilers esines 22.juunil Pühajärve jaanitulel ja 23.juunil Rapla lauluväljakul jaanipeol. 30.juunil astuti üles Retrobestil Otepääl.

Retrofestivali We Love The 90s eelsoojendus toimus Kalevi staadionil 9.augustil, mil esinesid Smilers, Terminaator, 2 Quick Start ja Koit Toome.

Terminaator, Smilers ja Ines astusid 30.augusti õhtul Alexela Kontserdimaja lavale ning tõid publikuni kolm erinevat muusikalist pilti, justkui mõnusa emotsionaalse rännaku läbi Eesti muusika. Kogu saadav tulu annetatakse sel kevadel meie seast lahkunud, muusikute hea sõbra Arch Veimeri fondi.

Smilers XXX juubelikontserdi järelpeod toimusid: 21.novembril Jõhvi kontserdimajas; 22.novembril Tartus, Vanemuise kontserdimajas; 23.novembril Pärnu kontserdimajas; 24.novembril Tallinnas, Alexela kontserdimajas.

9.mail 2024 tähistati Euroopa päeva Narvas tasuta kontserdiga, kus esinesid Uku Suviste, Alika ja Smilers.

Smilersi ja Inese ühine ülesastumine leidis aset 8.juunil Pirita kloostri varemetes.

6.juulil esines Smilers Õllesummeril Saku laval.

Faktid

Vokaal, kitarr; Hendrik (Henkka, Henzu, Sallu, Hendri)- Hendrik Sal-Saller, sündis 31. jaanuar 1966. Temast on eesti meedias nii palju juttu olnud, et raske kohe miskit lisada:), õde Jana, nimepäev 19. jaanuar, elab nüüdsel ajal põhiliselt Tallinnas (Kadriorus), vahel harva satub Helsinkisse. "Olen alati kirjutanud enesele, mõtlemata, kas keegi kuulata tahab ja see on minu meelest ainuõige tee," ütles Sal-Saller. "Minu moto on, et midagi ei tasu teha autoritasude või raha pärast," selgitas mees

Bass, taustavokaal; Urmas (Ummi, Urmsik)- Urmas Jaarman, 20. juuni 1972 (nimepäev 30. oktoober). Tartlane (enda sõnutsi "partidele persse puhuja" või vähemalt oli seda ca 1996. aastal), köidikutest vaba, aga käed on seotud (elukaaslane ja tütar), mängis The Claymakersis 1990. aastast kuni bändi lõpuni (2000), hetkel mängib ka Speculative RNR Bandis (osaliselt kirjutab selle jaoks ka muusikat ja sõnu), armastab loomi ja on igati tore tüüp, pesa on pununud Tallinnasse

Klahvpillid; McNificent- Mikko Saira, 19. juuni 1969 (nimepäev 29. september). Kunstnik, tal on 1 venna, armastab fotografeerida, vallaline (tüdruksõber eestlane), mänginud ka Rytkes (ühe loo, mis talle endale üldse ei meeldinud:) ja Turos Hevi Gee's, elab liinil Helsinki-Tallinn, tsitaat temalt: "räägi eesti keeles, ma saan aru küll."

Trummid; Raido Kurri (Raits, Keena); Sünnipäev 8. juulil 1973, nimepäev 9. detsembril. Alustas trummimänguga eelmise kümnendi alguses, olnud trummar ansamblites Speculative Rock’n’Roll Band, Uncle Fox, Supernova, Genialistid. Tsitaat temalt: ”Olen Smilersit kummalisel kombel alati fännanud ja praegusest olukorrast unistanud. Tõsilugu.“

Sooolokitarr; Erko Laurimaa (s. 23. jaanuaril 1987). Varem mänginud mitmes bändis, viimatised Shanon ning Oslo Skyline. Ta on pärit Raplast ning töötab Rapla Kultuurikeskuse ruumides asuvas Susi Stuudios.

Muud huvitavat

Seotud videod

Smilers - Tee mis sa tahad
Smilers - Tee mis sa tahad

Artist: Smilers

Lugu: Tee mis sa tahad

Aasta: 2021

Smilers - Et Sa teaks
Smilers - Et Sa teaks

Artist: Smilers

Lugu: Et Sa teaks

Aasta: 2015

Smilers - Mojito
Smilers - Mojito

Artist: Smilers

Lugu: Mojito

Aasta: 2013

Smilers - Unistajad
Smilers - Unistajad

Artist: Smilers

Lugu: Unistajad

Aasta: 2013