R. Kelly

21.oktoobril 2016 avaldas RCA Records artisti jõulualbumi "12 Nights of Christmas", millel arusaadavalt 12 lugu.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 16.05.2003 - 10:41
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 20.10.2016 - 20:49
Välismaine artist, Sooloartist, R&B & Soul

Vastuvaidlematult on tänapäeval ballaadide kuningaks tituleeritud ameerika laulja R Kelly, kes esitab oma aeglasema rütmiga laule niivõrd veenvalt ja hingestatult, et need püsivad veel aastaid kuulajate südameis. Eriti meeldejäävad on 1997 aastast pärinevad menulood “Gotham City” filmist “Space Jams” ning “I Believe I Can Fly” filmist “Batman ja Robin”, millest viimane sujus niivõrd meeliülendavalt nagu oleksid ise ka kaasa lennanud. Lugu tõi artistile 1998 aastal koguni kolm Grammyt nii parima filmimuusika loo kirjutamise, parima meeslaulja soolopala esituse ning loomulikult aasta parima r&b laulu eest. 1999 aasta lõpus ei tahtnud aga edetabelitest kuidagi kaduda fantastiline hitt “If I Could Turn Back The Hands Of Time“.

Robert S. Kelly sündis 08.jaanuaril 1967 aastal ning kasvas üles Chicago mustanahaliste kvartalis. Just tänu oma ema ja kooliõpetaja pingutustele ei sulanud ta väga sügavuti sisse nn. gängidesse ning otsustas korvpalli ja eriti muusika kasuks. Tema väga hea lauluhääl ja eriline luuleanne aitasid muusikut tõusta Chicago tänavail esinemistega elatise teenimisest 1992 aastal Jive Recordsiga plaadilepingut omavaks artistiks ning tema esimene album “Born Into the '90s” koos saatebändiga Public Announcement andis edu R&B singlite edetabelites kahe looga - "Honey Love" ning "Slow Dance (Hey Mr. DJ)".

Laulja hingestatud ent samas seksikad lood eesotsas singlitega “Bump N’Grind” ja "Sex Me" järgmiselt, 1993 aasta plaadilt “12 Play”, viisid R Kelly juba USA popedetabelite tippu. Sellelt plaadilt tasub ära märkida kindlasti veel lugusid "She's Got That Vibe" ja "Your Body's Callin'".

Juba 1994 aastal alustas R. Kelly produtsenditööd ning viis tippu vaid 15-aastase lauljatari Aaliyah ning aitas Michael Jacksonil kirjutada niivõrd võimsa hiti nagu seda oli “You Are Not Alone” plaadile “HIStory“. Eraelus pulbitses võimas armastus Kelly ja Aaliyah vahel, mis viis nende skandaalse abieluni just lauljatari alaealisuse tõttu.

1995 aastal järgnes laulja enda kolmas album “R. Kelly”, millel kuulsime teda laulmas tugeva gospelkoori suunitlusega hingelisi ballaade nagu "Religious Love" ning "Heaven If You Hear Me." Plaadi motoks oli üsna vana teooria "Make love not war” ja siinsed lood rääkisid elust gettos ning olid lähedased just mustanahalistele. Eredamad näited vahest oleksid "You Remind Me of Something" ja "As I Look Into My Life". Plaadi muusikat võib võrrelda hingelisuselt ja seksapiilsuselt kunagiste selliste vanameistritega kui Marvin Gaye või Prince.

Oktoobris 1998 andis Kelly välja neljanda albumi “R”, millel kuulsime juba artikli alguses mainitud hitte eesotsa looga "I Believe I Can Fly." Ometi oli plaat huvitav vaheldus Kelly produtsenditööle, sest lisaks menuhittidele kõlas siin palju duette selliste artistidega nagu Suzanne Lemignot, Jay-Z, Nas ja Cam'Ron. 1999 aastal nägi maailm võrratuimat muusikaimet - R.Kelly laulmas duetti superdiivaga Celine Dion loos “I’m Your Angel” ning samas hoopis teist masti muusikaga Puff Daddy loos “Satisfy You”.

TP-2.com ja aasta 2000, täpsemalt 06.november. Valuline ja vastuoluline LP. Ühelt poolt võrratute ballaadide järjest pulbitsev valulisus ning teiselt poolt peale pressimas nn bump-and-grind. Plaadi lugude nimed räägivad ise enda eest: "Strip for You", "The Greatest Sex", "Like a Real Freak", "Feelin' on Yo Booty". Ometi üllatas Kelly siin latiinorütmidega ning edetabeleis keerlesid hitid "Like a Real Freak" ja "Fiesta". Plaadi pärlendav pool oli aga võrratu, alustades looga "A Woman's Threat", siis tuli edetabelite #1 “I Wish” ning viimasena 12.märtsil 2001 “The Storm Is Over Now”. Kelly võlub taas jäägitult bluesmusa austajaid ning eriti võimsalt kõlab selle loo lõpus gospelkoor ja videos võimendub kõik pea maksimumini. Võrratu esitlus, meeldejäävad professionaalsed laulusõnad ning aura, mis R. Kelly loob, on toonud talle meeletu edu ning tema viite ilmunud albumit on müüdud juba üle 40 miljoni.

Best Of Both Worlds - 2002 ft. Jay-Z. Mnjah, üsna egoistlik plaat nagu enamus uusi Ameerika kaasaegseid, uhkeldav ja hooplev. Kuigi plaat kannab endas päris häid ideid, on see suunatud valele ülesehitusele ning Kelly fännid hakkavad temast eemalduma, lahvatavad seksiskandaalid jne. Nagu vastuseks nendele jamadele tuleb Kelly välja singliga "World's Greatest", mille videos ta kehastab võitmatut boksijat ja annab sellega ajakirjandusele valusalt vastu nina. Laulja enda vana imago kandub üle uuele artistile Jay-Z ning plaadi parimad palad kuulduvadki tema esituses ja need on "Shorty," "Somebody's Girl" ning "Get This Money".

Aasta 2003. Uus plaat nimega “Chocolate Factory” taastamas R Kelly ballaadimeistri staatust ja üsna edukalt. Kauni abikaasa Aaliyah kaotus ja väsimus kohtuprotsessidest toovad meile tagasi endise R Kelly ning ta on sunnitud olema avalam kui kunagi varem. Plaadilt on tunda, et nii lauljana kui heliloojana pole tal enam midagi peita, kõik on ehe ja aus ning samas taas tagasihoidlik. Eriti sügavalt kõlavad Aaliyah mälestuseks kirjutatud "You Made Me Love You" ning plaadi nimilugu ”Chocolate Factory”. Kelly on taas geenius ning nagu tänutäheks lauljale tõuseb just nüüd, 11.mail 2003 Inglise edetabelis kohale #1 uusim singel “Ignition“, fantastika.

Robert Kelly alustas 2004 aastal järgmise plaadiga ning selleks oli 23.augustil ilmunud duubel "Happy People / U Saved Me". Esimesel Happy People kuuleb hooplevaid reipaid räppe ning teisel U Saved Me pakutakse hingestatud spirituaale. Plaadi avasingel tuli juba 28.juunil ja see oli plaadi nimilugu "Happy People", mis kõlas singlil lisaks plaadi versioonile veel instrumentaalina ning lisaks ka videona. Singli teine uus lugu kannab nime “Touched Dream“.

R. Kelly ja Jay-Z andsid oma järgmise ühendplaadi nimega "The Best of Both Worlds: Unfinished Business" Ameerikas välja 26.oktoobril 2004 Jive/BMG all. Plaadile eelnesid singlid "Big Chips" ning "Don't Let Me Die".

R. Kelly uus album "TP3: Reloaded" ilmus 05.juulil 2005 Jive alt. Üle 32 miljoni plaadi müünud r&b-staari esimene singel siit on "Playa’s Only (featuring The Game)". Lisaks löövad plaadil veel kaasa Snoop Dogg, Nivea ja Twista. Plaat sisaldab muuhulgas viieosalist seebiooperit "Trapped in the Closet". Esimesel müüginädalal võitis plaat USA-s ametliku plaadimüügi edetabelis koha #1 ning see oli lauljale juba viies esikohaplaat.

01.novembril 2005 anti muusikaline draama "Trapped in the Closet" välja dvd-na ning seni albumil ja videodena olnud viiele osale on juurde pandud veel seitse uut. Lisaks ilmus novembris album "Remix City Volume 1", millele armastuse suursaadiku R. Kelly kõvemad remiksid oma hittidest.
Bump N’ Grind, Ignition , Slow Wind Sean Pauliga jpm.

R.Kelly plaate on tänaseks maailmas kokku müüdud üle 50 miljoni eksemplari ning 30.mail 2007 jõudis müügile album "Double Up!". Plaadi muusika kihiseb seksist ja urbanist, 19. pala külalised on Snoop Dogg, T-Pain, T.I., Nelly, Chamillionaire, Usher, Ludacris ja Kid Rock. Albumi esimene sinku oli "I’m A Flirt", feat. T-Pain ja T.I. ja teine "Same Girl", feat. Usher.

Septembris 2007 ilmus albumilt "Double Up" kolmanda singlina "Rock Star", mille videos osalevad Ludacris ja Kid Rock. Kenade kitarride kasutamine muudab loo omapäraseks muidu R&B-orientatsiooniga Kelly albumil.

2008 aasta lõpus andis laulja välja kiirelt järgmise albumi. Plaadi nimeks "12 Play: Fourth Quarter". Esimese singlina tuli mais "Hair Braider", mille video autoriks Malcolm Jones. Teine uus singel "Skin" ilmus 09.septembril 2008.

3x Grammy võitja R. Kelly 10-s album oli "Untitled" ja müügile tuli see 01.detsembril 2009. Ajalugu on teinud singel "Number One" featuring Keri Hilson. Teiseks singliks oli "Religious".

R.Kelly esitas ametliku teemaloo "Sign of a Victory" 2010 FIFA jalgpalli MM-il Lõuna-Aafrika Vabariigis. Koos pundiga Soweto Spiritual Singers 11.juunil. Singlina tuli temalt 07.septembril "When a Woman Loves"
ning 14.detsembril 2010 ilmus album "Love Letter ". Plaat oli inspireeritud soulilegendide Marvin Gaye, Donny Hathaway, Michael Jackson, Sam Cooke ja Stevie Wonder muusikast.

R. Kelly 2012 albumi nimeks on "Write Me Back" ning esimese singlina esitleti lugu "Share My Love". 25.juunil 2012 ilmunud album on muusikaliselt mitmekülgne ja suunatud erinevale kuulajaskonnale. Kelly on seganud vana kooli souli elemente 50ndate rokenrolli ja bluusi ning 21.sajandi r’n’b-ga ning pannud selle kõik kokku kõlama kui uuena. Mitmekihiliseks muudetud puhtad, emotsionaalsed ja tugevad vokaalid kõlavad aeg-ajalt nagu gospelkoor.

R. Kelly pühendas loo "I Know You Are Hurting" Newtoni koolitragöödias hukkunutele. Koos gospelkooriga esitatav lugu tehti avalikuks 3.jaanuaril 2013.

29.juulil 2013 avaldas R.Kelly uue loo "“My Story" koos räppariga 2 Chainz. Oktoobris lõi ta kaasa Lady Gaga singlil "Do What U Want".

17.septembril 2013 avaldas ta singli "Genius" oma 12-ndalt stuudioalbumilt "Black Panies", mis tuli müügile 9.detsembril 2013. Albumi 17-s loos osalevad Ludacris, 2 Chainz, Jeezy, Future ja Kelly Rowland. Kolmanda singli “Cookie” video tuli VEVOs 10.detsembril 2013.

R. Kelly viimase albumi neljas singel on “Legs Shakin’” koos räppariga Ludacris. USA raadiod alustasid selle mängimist 11.märtsil 2014.

27.märtsil 2014 avaldas DJ Cassidy promosingli "Make the World Go Round", milles osaleb R. Kelly. Video tehti avalikuks 17.juunil.

1.juulil 2014 esitles Oscarivõitjast lauljatar Jennifer Hudson singlit “It’s Your World”, kus duetipartneriks R. Kelly.

R. Kelly järgmine ehk 13-s stuudioplaat "The Buffet" ilmus 11.detsembril 2015. Esimeseks singliks oli "Backyard Party" ning järgmised urban jam “Marching Band” (featuring Juicy J) ja klassikaline r&b “Wake Up Everybody“. Enne plaati tuli veel “Let’s Be Real Now” (feat. Tinashe).

R. Kelly "The Buffet" tuur peatub 40-s linnas ning algab 21.aprillil 2016 Cincinnatist.

1.aprillil 2016 tuli välja Tom Gorst lavastatud muusikavideo loole “Wanna Know”, milles r&b R.Kelly esituses on deep house tausta ja produktsiooni saanud inglise tiimilt Digital Farm Animals.

21.oktoobril 2016 avaldas RCA Records artisti jõulualbumi "12 Nights of Christmas", millel arusaadavalt 12 lugu.

Muud huvitavat