Chris Cornell / Audioslave

Chris Cornell kirjutas teemaloo "The Promise" Armeenia genotsiidist jutustavale filmile, mis esilinastus 12.aprillil 2017.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 26.12.2002 - 09:59
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 18.04.2017 - 09:57
Välismaine artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

2002 aasta oodatuim rockialbum oli kindlasti Audioslave omanimeline debüüt. Plaati oodati juba märtsis ent lahkhelid plaadikompaniiga Epic ei lubanud sel väljuda enne novembrit. Nüüd lõpuks on plaat siiski müügil ning Sony Music abiga isegi Eestis kättesaadaval. LP “Audioslave” koosneb 14-st loost ja on üle tunni pikk. Plaadi esimene singel ja video loost "Cochise" kõneleb viimasest vabast indiaanipealikust, kes ei andnud valgetele alla. Rokkiva video autoriks on Mark Romanek ning laulu on kirjutanud kitarrist Tom Morello, kelle sulest pärinevadki enamus lugusid ning sealjuures on Audioslave poliitilistelt seisukohavõttudelt ääretult terav. Harvardi haridusega Tom Morello ei jäta president Bushist kivi kivi peale, kutsudes teda sõjakurjategijaks juba enne Iraagi ründamist. USA demokraatlikum ajakirjandus on – võimalik, et just selle ägeda Bushi-vastasuse tõttu – kirjutanud Audioslave`ist pikki oopuseid juba enne, kui plaat välja jõudis tulla.

Audioslave moodustus juba 2000 aastal kui ansamblist Rage Against The Machine lahkus laulja Zack De La Rocha ning allesjäänud kolm pillimeest Tom Morello, Tim Commerford ja Brad Wilk uue solisti järele vaatama hakkasid. Kuigi kandidaate oli mitmeid, jäi lõpuks sõelale Soundgardeni laulja Chris Cornell, kes lootis tegelikult peale oma bändi laialiminekut 1997 aastal pühenduda soolokarjäärile. Ansambli produtsendiks sai Rick Rubin ning juba mais 2002 lekkisid esimesed ansambli Los Angeleses lindistatud demolood internetti kuigi plaat ilmus ametlikult alles 19.novembril.

Plaat rokib üsna vanamoelise soundiga ning Black Sabbath tuleb kohati meelde. Kohati jälle Led Zeppelin või Whitesnake. Ja samas mõtled, et ju mingi funky-ansambel. Soundgarden mäletatavasti oli grunge, Rage Against The Machine kaldus roki kõrval räppi. Terasem kõrv ainult märkab sugemeid noist üheksakümnendate menubändidest. Ja Morello mängib tõesti elegantselt kitarri. Cornelliga on nii ja naa. Kohati ei rahulda ta nõudlikumat rokkmuusikakuulajat (kuigi kinnitab ka juba heliplaadi avalaulus, et ega ta mingi prohvet pole), kuid julgesti pool sellest heliplaadist on nauditav ja mehine kuulamine. Eriti hea ülesehitusega on muidugi lood "Shadow on the Sun" ja "The Last Remaining Light" ent kiiremat vaheldust pakuvad “I Am the Higway” ja loomulikult “Gasoline”.

Plaadilt on ilmunud seni 2 singlit, ägeda avalöögina "Cochise" ning teisena “Like A Stone“ 13.mail 2003. Mõlemat singlit saatis kena rockifännidele meelepärane video. Kolmandaks singliks on planeeritud "Show Me How To Live", mille video filmiti Los Angeleses.

Sony Music andis 15.septembril 2003 välja DVD, millel näeb kõiki kolme ansambli videot ("Show Me How To Live", "Cochise", "Like A Stone") ning kahte bändi esimest lavalist ülesastumisest Ed Sullivan Theater katusel ("Set It Off" ja "Gasoline"), samuti intervjuusid kõigi nelja ansambli liikmega.

11 detsembril 2003 nimetati bänd kahe auhinna võitjaks USA tähtsaimal Billboard Awardsil, võideti nii aasta ansambli kui aasta rockibändi tiitel.

2004 aasta jooksul on ansambel valmistanud ette lugusid teiseks albumiks. Bänd on lindistanud lugusid nende uue produtsendi Rick Rubini kodustuudios Los Angelesis ja kokku on neid juba 22.

14.aprillil 2005 alustas bänd USA kontsert-tuuri ja 24.mail ilmus Interscope alt nende uus plaat "Out of Exile". 29.mail alustas bänd tuuri Euroopas ning 21.märtsil anti välja esimese singlina "Be Yourself". Singli video filmiti kesklinna hotellis Los Angeleses ning ansambel üritab siin lahti mõtestada bändi The Beatles filmi "Let It Be" kontseptsiooni.

11.oktoobril 2005 tuli välja 17 looga kontsert-dvd "Audioslave Live In Cuba" ning 31.oktoobril 2005 uus singel "Doesn't Remind Me".

Audioslave kolmas album "Revelations" ilmub Interscope alt 04.septembril 2006 ning siin kõlab 12 lugu, mille produtsendiks on Brendan O'Brien. Limiteeritud varinadi dvd sisaldab Danny Clinchi 16-minutilist filmi plaadi tegemisest ja intekaid. Esimene singel "Original Fire" ilmus 17.juulil. Lugu "Revelations" kõlab samuti EA Sports arvutimängu "Madden NFL 07" soundtrackil.

Chris Cornell on superagent James Bondi seiklustest pajatava uue filmi "Casino Royale" tunnusmeloodia autor. Bondi filmi, kus peategelasena astub üles Danile Craig, tunnusmeloodia kannab nime "You Know My Name".

15.veebruaril 2007 teatas Cornell, et ta lahkub bändist ning alustab uue sooloplaadiga "Carry On", mis ilmub juba 01.mail 2007 Suretone/Interscope alt. Plaat sisaldab 14 lugu, sealhulgas Michael Jackson's kaverit "Billy Jean" ning Bonditeemat "You Know My Name". 21.mail ilmub singlina "Arms Around Your Love". Sellega on pandud lõplikult punkt ansamblile Audioslave.

Mais 2007 ilmutas kitarristi Tom Morello sooloalbumi. The Nightwatchman nimega poliitilikat ajanud Morello kaevub plaadil maailma asjadesse. Albumi "One Man Revolution" on produtseerinud Brendan O’Brien ja Tom Morello mängib kitra ja laulab.

30.septembril 2008 tuli järg Tom Morello: The Nightwatchman nime all albumiga "The Fabled City". 11-loolise plaadi produtseeris Brendan O'Brien ning kaastegevad on veel Shooter Jennings ja System Of A Down mees Serj Tankian.

10.märtsil 2009 andis Chris Cornell välja albumi "Scream". 14-looline plaat valmis koostöös super-produtsendiga Timbaland, kes ise nimetab plaati oma karjääri parimaks. Uued värsked tuuled muusikas purustavad kõik senised piirid. Tuuriga Euroopas asuv laulja andis mai lõpus 2009 välja singli "Long Gone", mille autoriks Grammy omanik Howard Benson, loo video lõi DJ Skee.

20.detsembril 2009 sai Rage Against The Machine endale Briti singliedetabeli jõuluaja prestiiþse esikoha, napsates võidu esmakordselt viie aasta jooksul Simon Cowelli talendiotsingusarja X Factor võitjalt. 500 tuhat singli koopiat müünud Rage Against The Machine tõstis loo "Killing in the Name" esikohale võimsa interneti-promo tulemusena – ansambli toetajaid on näiteks Facebookis juba üle miljoni.

Aasta 2010 esimeseks suureks muusikauudiseks oli Soundgarden taasühinemine peale 12 aastast vaheaega. Uudise avaldas Chris Cornell ning ka ansambli ametlik leht.

12.novembril 2012 avaldas Soundgarden uue albumi "King Animal", mille singel "Been Away Too Long" tuli 1.oktoobril.

Chris Cornell ja Zac Brown Band ühislugu "Heavy Is the Head" tõusis Billboard'i Mainstream Rock Songs edetabeli #1-eks 29.aprillil 2015.

18.septembril 2015 avaldas Chris Cornell sooloalbumi "Higher Truth", mille produtsendiks Brendan O'Brien. Plaadil kuuleb 12 rada. Singliks on "Nearly Forgot My Broken Heart", mille video tuli välja 11.septembril.

Chris Cornell lugu "'Til the Sun Comes Back Around" kõlab Michael Bay lavastatud filmis "13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi" ning on 18.01.2016 saadaval iTunes.

Tom Morello, Tim Commerford ja Brad Wilk osalevad USA supergrupi Prophets Of Rage kontserttuuril, mis algas 19.juulil. Bändi kuuluvad veel Cypress Hill mees B-Real ning Public Enemy liikmed Chuck D ja DJ Lord. Esimene avaldatud singel oli "Prophets Of Rage" ning 26.augustil tuli 5-looline EP "The Party’s Over".

Chris Cornell kirjutas teemaloo "The Promise" Armeenia genotsiidist jutustavale filmile, mis esilinastus 12.aprillil 2017.

Faktid

Meestest:

Laulja Christopher J. Cornell on sündinud 20.juulil 1964 Seattle’is. Ta oli üks kuuelapselise pere liikmetest ning muusikat armastavad vanemad lasid poisil juba 7-aastasena klaverit õppima hakata. Ent Chris kiindus hoopis trummidele ning mängis selliste bändide nagu Rush ja Yes partiisid järgi. Kui Chrisi vanemad lahutasid, asus 14-aastane nooruk tööle kokana. 1982 aastal jõudis ta oma esimesse ansamblisse, milleks oli Shemps. 1984 aastal oli selle bändiga ots ning Chris asutas koos Hiro Yamatoga uue ansambli Soundgarden kus ta oli nii laulja kui trummar. Kui Crhris oli rohkesti laulutunde võtnud, loobus ta bändis trummari ametist ning pühendus nüüd vaid laulmisele ja lugude kirjutamisele. Samas hakkas teda huvitama kitarr ning ta õppis sellegi pilli selgeks ning mängis soololoona sisse “Seasons“ filmile Singles. Parimateks Chrisi kirjutatud lugudest tuleks mainida kindlasti veel “Reach Down“ ja 1990 aasta lugu “Say Hello 2 Heaven“. Sama aasta septembris abiellus ta Soundgardeni mänageri Susan Silver’iga. Soundgarden lõpetas tegevuse 1997 aastal, olles müünud 35 miljonit plaati.

Soolokitarrist Tom Morello on sündinud New York City’es 30.mail 1964 ja üles kasvanud Illinoisi osariigis. Teda võib pidada 90-ndate aastate USA rockigeeniuseks ning seda tõendavad kindlasti neljal järjestikusel aastal võidetud parima kitarristi auhinnad California Music Awardsil kuni 2001 aastani. Tom Morello on lõpetanud Harvard University poliitteaduse alal. Juba 13 aastasena unistas ta saada selliseks kitarristiks kui Jimmy Page või Ace Frehley ent hilisematest muusikutest on teda kindlasti mõjutanud Clash. 1986 aastal suundus Tom Los Angelesse ja ühines ansambliga Lock Up. 1990 aastal asutasid nad koos laulja Zack de la Rocha’ga ansambli Rage Against The Machine. Sellelt ansamblilt on ilmunud kolm stuudioalbumit: Rage Against the Machine (1992), Evil Empire (1996) ja The Battle of Los Angeles (1999) ent ka kaks videot ja ilusaid singleid.

Trummar Brad Wilk sündis 05.septembril 1968 Portlandis Oregoni osariigis. Hiljem elas ta Chicagos kus nägi kuidas rahamaailm rikkus tema isa. Bradi muusikaiidoliks oli ansambel Sex Pistols ning see oli juba siis kui ta elas Lõuna-Californias. Ansamblisse Rage Against The Machine jõudis Brad läbi ajalehekuulutuse kui otsis tööd ja seda luges Tom Morello. Kuna ansambel vajas trummimeest võetigi Brad kampa. Temast sai bändi rütmimootor ning süda, sest just Brad on mõjutanud kõige rohkem bändi muusikalist külge, hoides end poliitilistest intriigidest eemale vastupidiselt Tomile ja Timile.

Basskitarrist Tim Commerford on sündinud samuti aastal 1968 ent oma sünnipäeva pole mees pressile avaldanud. Ta on ka Audioslave kõige noorem liige ning kandnud seetõttu aja jooksul palju hüüdnimesid nagu Simmering T, Tim Bob, Timmy C., Tim.com. Just Rage’i laulja Zack oli see kellega nad koos koolivendadena muusikuteed alustasid ning Tim hakkas mängima basskitarri bändis Inside Out. Ometi armastab ta siiani kuulata jazzi ning luuletada ja maalida ning on suur mägijalgratta fänn. Olles samuti üsna terava keelega, on tal olnud palju pahandusi politseiga ning protestimeelsuse sümbolina on Tim lasknud oma keha pea üleni tätoveerida. Enne Audioslave’iga ühinemist mängis ta bassi samuti Rage’is.

Muud huvitavat