Prāta Vētra (Brainstorm)

Mais ilmuva albumi teine singel "Wonderful Day" koos osaliselt Tallinnas filmitud videoga avaldati 12.aprillil.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 03.02.2002 - 11:02
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 12.04.2018 - 17:01
Välismaine artist, Ansambel, Alternative & Indie

Prāta Vētra ehk Brainstorm alustas oma tegevust 1989 aastal Läti linnas Jelgavas. Siis olid nad viis 14-aastast poissi. Brainstorm on viieliikmeline: Reynard Cowper – laul, "Magic" – kitarr, Mike Minolta - akordion, klahvpillid, Peter Scott Jr – bass ja Nick William Simon – trummid.

1992.a ilmus nende esimene debüütsingel "As You´re Coming", millest sai hetkega Läti Top 10 lugu. Järgmine singel "Winter" oli veelgi menukam ning Brainstorm pärjati Läti Muusikaauhindade jagamisel Aasta Uustulnuka preemiaga. Esimene album, More Than Loudly, ilmus 1993 ning oli mõjutatud U2, Simple Minds ja R.E.M. loomingust. Järgnesid albumid Winter EP (1994), Veronica (1996), Everything Goes Just As You Like It (1997) ja Among The Suns (1999).

Eurovisioonil 2000 esinesid nad toona oma kõige uuema laulu My Star`ga ning said maksimum hinded neljalt riigilt (Eesti, Norra, Belgia, Soome) ning kokkuvõttes tulid kolmandaks. Laul on kirjutatud Reynard Cowpersi poolt ja produtseeritud A-Ha guru Tony Mansfieldi poolt, see on tõeliselt ilus ballaad, mis on saanud palju kiidusõnu ja mis tõi bändile kogu Euroopa meedia huvi ( kaasaarvatud The Times, Select, Tip Sheet, Melody Maker, Smash Hit, Fono, Music & Media jne.). Lühidalt öeldes - sellist edu pole saavutanud Lätist mite keegi. Ning nüüd on bänd valmis selleks sajandiks ja valmis üritama läbimurret maailmas ning seda kõike oma hullude tiibade all (elagu Prata Vetra).

10. märtsil kõlas esmakordselt Läti raadiotes BrainStorm'i uus singel "Colder". 15.märtsil võis lugu nautida juba Saku Suurhallis toimunud Eesti Muusikaauhindade 2003 jagamisel. BrainStormi uus lugu vihjab asjaolule, et bänd on pöördunud tagasi albumi "Prodigal Sons" aegadesse, mil peamiseks stiiliks oli rock. Mis puutub sõnadesse, siis kuigi tegu on looga, mis tähistab uut ajastut bändi loomingus, käsitleti antut teemat inimeste tegelikest tunnetest pidevalt arenevas tehnikamaailmas juba eelmisel albumil "Online".

“Colder” oli BrainStorm’i 2003 aasta albumi esimene singel. Albumi on produtseerinud Saksa Echo autasuga pärjatud Alex Silva (töötanud koos artistidega Herbert Grönemeyer, Suede). Album salvestati Taanis Puk Stuudios, kus puhkehetkedel tegeles bänd peamiselt male mängimise ja Inglise komöödia vaatamisega. Kuna töises ja tõsises meeleolus tundis BrainStorm puudust rock'n'roll elustiilist, üllatasid laulja Reynard ja trummar Nick kaaslasi ajades oma pead kiilaks. Plaadi "A Day Before Tomorrow" esmaesitlus toimus 09.mail Riias (Hotel Riga) ning eht brainstormilikult hea kraam uue albumi näol saabub Eestis müügile EMI abil 14.juulil 2003. Plaadil kuuleme 12 uut lugu ning teise singlina anti siit välja nimilugu “A Day Before Tomorrow”.

2004 aasta algul tuuritas ansambel Saksamaal, soojendades ansamblit Reamonn nende Beautiful Sky tuuril. Tuuri käigus anti Saksamaal välja 09.veebruaril singlina“A Day Before Tomorrow“, mis jõudis singlite edetabelis kohale #17. Veebruaris võitis ansambel viies kategoorias Läti muusikaauhindade jagamisel.

Märtsis lindistati koos Venemaa tuntuimate bändide hulka kuuluva Би-2 ühine singlilugu “Скользкие улицы”, mis kõlab ka Би-2 märtsis ilmunud uuel plaadil “Иномарки”. Singel tõusis kiirelt Lätis edetabelite tippu ning aprillis ollakse koos tuuril Venemaa suurlinnades. 24-26 maini filmitakse Moskvas loole ka video, mille autor on Timur Kabulov.

25.mail on üleval kurb teade ansambli BrainStorm kodulehel, et 23.mail on autoõnnestuses hukkunud 29-aastane basskitarrist Gundars Mausevics (Mumins). Sügav kaastunne kõigi Allstarz.ee tegijate ja külastajate poolt ansambli liikmetele, sugulastele ja kogu lätlaste muusikamaailmale. Brainstorm jääb edaspidi neljaliikmeliseks ning uut basskitarristi koosseisu ei võeta.

Augustis 2005 esines Brainstorm taas Lätis Cesises 5000 pealtvaataja ees ning 2006 aastal külastatakse kontsertidega ka Eestit. Uus singel “Thunder Without Rain” anti Eestis välja aga juba sügisel 2005 ning meil hakkas see raadiotes mängima 10.augustist. Uus album nimega “Four Shores” tuli samuti sügisel 2005.

Märtsiks 2006 oli albumi lätikeelset versiooni müüdud 19.000 koopiat ning see on pälvinud Lätis aasta muusikaauhindade galakontserdil "Aasta albumi" preemia. Plaadi nimilugu sai samas "Aasta rokilaulu" tiitli.

02.novembril 2006 Kopenhaagenis toimunud iga-aastasel MTV Euroopa muusikaauhindade galal pärjati Brainstorm parima Balti artisti tiitliga. See oli esimene kord, kui niisuguse auhinnaga tunnustati Balti riikide muusikatööstust.

Aastal 2008 tuli album "Tur kaut kam ir jābūt" (There Must Be Something), produtsendiks lätlaste hip-hop scene icon Gustavo. Plaadi kontserdist vändati dvd ent edasi pööras ansambel edule Venemaale, kus märtsis 2009 väljastati viimase albumi uus versioon "ШАГ".

26.märtsil 2010 võis ansamblit taas esinemas näha Eestis kui Braintorm andis pika kontserdi, mille käigus tulid esitamisele kõik bändi hitid. Selleks ajaks oli ilmunud ansambli viimane 2008 aasta album ka inglise keeles. Plaadil on põnevaid külalisi, nagu Šoti bändi Travis laulja Fran Healey, briti räppar Ty ja ansambli R.E.M. klahvpillimängija Ken Stringfellow.

12.novembril 2010 esines Tallinnas taas BrainStorm, kes andis vahetult enne Eestisse tulekut välja oma järjekordse rahvusvahelise singli, mis kannab nime "Count My Fingers". Sel kuul üllitatud Brainstormi kogumikplaat “Best Of” (2000 – 2010) sisaldab lugusid perioodist, mil ansambel jõudis ka eestimaalaste kõrvu ja südametesse. Just neid surematuid hitte bänd Club von Überblingenis ka esitas.

1.aprillil 2012 avaldas ansambel singli "Lantern" lätikeelselt albumilt "Vēl Viena Klusā Daba", mis nägi ilmavalgust 7.mail. Sama muusikaga ingliskeelne album “Another Still Life” avaldati 16.juunil 2012.

Prāta Vētra tutvustas albumit “Another Still Life” kontserdiga 5.aprillil 2013 Solarise keskuse Apollo raamatupoes. 13.juunil avaldati muusikavideo "Europa".

22.juulil 2013 esineti Pärnu Vallikäärus festivalil. Tänavu oli bändil au esineda ka legendaarsel Glastonbury festivalil Inglismaal. 2013 sügisel esines bänd Ukrainas ja Venemaal.

17.jaanuaril 2014 esines ansambel Euroopa suurimal ja olulisimal värskele muusikale keskendunud festivalil Eurosonic Hollandi linnas nimega Groningen.

10.veebruaril 2015 tuli singel “Ziemu apēst” ning mais 2015 album "7 Soļi svaiga gaisa". Album salvestati Berliinis, Hansa Studio’s ja produtsendiks Alex Silva, kes andis panuse ka albumi sônadele ja muusikale. Brainstorm otsustas seekord eksperimenteerimise kôrvale jätta ja pöördus tagasi bändi juurte juurde, mille tulemusena valmis meeliülendav ja siiras album.

Plaadi ingliskeelne variant “7 Steps of fresh air” ilmus digitaalselt. 11.augustil 2015 tuli Youtubes ingliskeelse singli "Snow Falls in Reverse" muusikavideo, mis räägib pöörasest armastusest, selle valust ja kirest.

Bändi suvine kontsert Riias 100 tuhande pealtvaataja ees võeti üles 22 kaameraga ning 1.detsembril 2015 jõudis kõigis Baltimaades müügile dvd “7 Steps of fresh air”.

14.veebruaril 2016 tuli bändilt ilus muusikavideo loole "Little Raindrops", mille režissöör on trummar Kaspars Roga.

18.märtsil 2016 linastus Solarise Apollo Kinos eksklusiivselt dokumentaalfilm “Brainstorm: kallaste vahel”. Filmilinastusel osalesid täies koosseisus ka bändi liikmed. Lisaks esineti Eestis 28.aprillil Rock Cafés.

6.juunil avaldati singel “Stay Young and Beautiful”, mis pärineb bändi viimaselt albumilt nimega “7 Steps Of Fresh Air”.

Brainstorm esines 5.augustil Pärnu rannas Weekend Festival Balticu live-laval.

2.oktoobril esitlesid Ewert Sundja ja Renārs Kaupers ETV "Terevisiooni" eetris esmakordselt ühist singlit "We Wait For The Light".

Brainstorm andis 15.novembril välja uue singli "My Mind’s So Lost (On You)", mis on Brainstormi esimene singel 2018. aasta kevadel ilmuvalt uuelt albumilt. Nii selle loo ja kui kogu ülejäänud albumi valmimisele aitavad kaasa Rootsi produtsendid ja laulukirjutajad Povel Olsson ning David Larsson.

Mais ilmuva albumi teine singel "Wonderful Day" koos osaliselt Tallinnas filmitud videoga avaldati 12.aprillil.

Faktid

* Reynard Cowper – laul (sündinud Renars Kaupers, 01.september 1974)
* "Magic" – kitarr (Janis Jubalts, 24.august 1974)
* Mike Minolta - akordion, klahvpillid (Maris Mihelsons, 03.august 1975)
* Nick William Simon – trummid (Kaspars Roga, 19.juuli 1974)

Lahkunud: Peter Scott Jr – bass (Gundars Maushevics, 18.august 1974 - 23.mai 2005)

Muud huvitavat