Metsatöll

Metsatöll tähistas 25. tegutsemisaastat võimsa kontserdiga 23.märtsil 2024 Noblessneri Valukojas. Eriefektidega vürtsitatud juubelikontserdil astuti üles tavapärasest pikema kavaga ning lavale kutsuti mitmed bändile olulised kaasmuusikud. Rajule õhtule tegi mõnusalt pehme sissejuhatuse ansambel Kukerpillid, kelle järel astusid lavale sündmuse peaesinejad ise. Kontserdil tegid kaasa ka Peeter Volkonski ja Marko Matvere.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 20.05.2006 - 01:07
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 24.03.2024 - 07:03
Eesti artist, Ansambel, Hard Rock & Metal

Metsatöllust on tänaseks saanud tuntumaid Eesti metalbände kogu maailmas ja stiil on nüüdseks jõudnud vormi, kus klassikalise jämedakoelise hevi kõrval kõlab võrdväärselt iidne regilaul, kandlehääl ja torupillikägin. Erinevad inimesed julgevad olla arvamusel et justnimelt Metsatöll on see asi millele Eesti muusika eksport lähematel aastatel rajanema hakkab. Eks me näe. Tänaseks on nende populaarsus Eestis ületanud kõik zhanripiirid ning nende kontserdil võib kohata inimesi kes pole kuulnudki sellest, et korraga võib ka 2 basstrummi kasutada. Metsatöllu siht on hoida Eestile ainuomast kultuuri, laule ja lugusid, olla eestlane omal maal ja mäletada!

24.veebruaril 1999 said ühe Pääsküla raba serval asuva eramu keldris kokku kolm meest, kellest üks oskas natuke kitarri tinistada, teine tundis kedagi, kes päriselt ka trumme mängis ning kolmandal kibeles keelel ühele hevibändile igati sobilik ürgse kõlaga nimi - Metsatöll. Mõeldud-tehtud - paari päevaga loodi neli-viis lugu ja mõned kuud hiljem oli laule treitud juba terve plaaditäis. Ainsana on täna algkoosseisust bändis Markus Teeäär (laul, kitarr), mänginud on siin veel Silver Rattasepp trummidel (1999-2004) ja bassimees Andrus Tins (1999-2001). 2000 aastal liitus Lauri Õunapuu (sünd. 01.12.1976), kes oli bändi tegevust senini laia naeratusega kõrvalt vaadanud. Lauri liitumine Metsatölluga muutis ka ansambli näo sellesarnaseks mis ta on praegu – karmikoeline eesti rahvamuusika ja heavy-metal'i segu. Aastal 2001 liitus Raivo Piirsalu (basskitarr, laul) ning 2004 Marko Atso (trummid, laul).

Metsatöllu esimene täispikk album kandis nime "Terast mis hangund me hinge" (ilmus 10212 aastal Maa sünnist ehk 1999) ning pajatas sõdadest, huntidest ja ürgolemisest iseendaga. Album leidis head vastukaja nii siin kui sealpool riigipiiri. ”Terast mis hangund me hinge” on ürgse eestlase läbielamised kauge mineviku igavikupiiril ja võitlus iseendaks jäämise eest muistsetest aegadest tänapäevani, truu kaaslase - hundi, silme läbi. Ei hetkekski allaandmist algusest lõpuni välja. Südameisse hangunud teras, vanavanemate vägi ja oskused, pisarad, mis puhkenud üllusest, mitte kurbusest, kohtuvad kuulajas otsekui ürgne jõud ja hingesügav kõla. See kõik on ühtekuuluvustunne, mis seob teose üheks tervikuks, üheks mõõgapidemeks kokkusurutud rusikas.

Järgmistel aastatel meisterdati valmis video ja singel ”Hundi Loomine” ning netisingel ”Ussisõnad”. 2004 lõpus ilmus viimaks pikka aega vaka all hoitud lugudega oma maa keelne ja -meelne album "Hiiekoda", mis on nii ansamblile kui meie väikesele kodumaale tuntust toonud rohkem kui keegi oleks iial lootnud. 11.12.2004 Nailboard all "Eesti Stuudios" Sven Varkeli käe all miksitud meistriteosel kõlab 18 lugu.

"Hiiekoda" on vaimustav ühepajaroog sütitavast laulust, muinaslugudest, muistendeist ja rangest sõnumist ning hoolikal kuulamisel ka jadast näpunäiteist, kuidas teha väga head ja läbilöögivõimelist rokkbändi. Siin on rauda ja rammu, tuliseid tundeid ja raevukat rahvamuusikat, sajanditetaguste suviste nurmede ristikheinameest pruulitud mõdu mahekirbet mekki ja suitsutare seintesse sööbinud hunnitut hõngu. Töllu algusaegade hundi- ja mõõgateemadele on lisandunud hoolikamalt läbimõeldud omamütoloogiat ning igati austustväärivaid tõlgendusi rahvamuusikast.

Kindlasti on tegu parima seniüllitatud Eesti folk-rokk-albumiga – Oorti eksperimenteeriv ja progehõnguline panus kannatab ehk ainsana võrdluse praeguse Tölluga välja, kuid jääb siiski tublisti lahjemaks. Ka "Hiiekojast" võib leida mitmeid katsetusi ja otsinguid, kuid need on hoopis kütkestavamat laadi. Küsimusele, kas rasket rokki ikka saab pärimusmuusikaga edukalt lõimida, annab Metsatöll vägagi veenva vastuse maalähedaselt tummise kõlapildi, verd vaheldumisi tarretavate ja tulisekstegevate tekstide ja osavusega, millega käsitsetakse ühtviisi võimsalt nii tänapäevaseid elektri- kui vanu rahvapille. Märkimata ei saa jätta Marko Atso massiivset ja professionaalset trummimist, mis kogu bändi uuele tasemele upitanud on.

Kõrvalepõikena tuleb täheldada, et bändid, milles Atso kaasa teeb, satuvad viimasel ajal plaate avaldama väga hästi ajastatud hetkil; alles see oli, kui Loits sambasõja harjal Saksa mundris võidelnud eestlaste saatust meelde tuletas, ja juba ilmubki avalikkuse ette Töllu "Hiiekoda", mis meenutab kohe novembrikuist Paluküla hiie hävitamise katset ja haakub kenasti ka päevakorrale kerkinud küsimusega, kui vana on Eesti rahvas. Metsatöll on plaadile pannud laule ja viise üle kogu Maavalla, loonud võrdselt võimsaid lugusid nii Saare kui Seto, Järva-Jaani kui Otepää võtmes ning rõhunud asjaolule, et vaenlane, teadagi, ühendab. Töllu vaenlased on vallutajad ja võõra usu kuulutajad, ja neid juba ei hellitata ("Küll ma su kondid murran, katku kupatan kubemesse, taudi roiskuma liha sisse." – "Sajatus"). Tore on ka tõdeda, et meie maavillased soerdid pole hevilikud ürgmachod, vaid kutsuvad võitlusse ka naisi ("Tõotus nüüd nõuab iga naist ja meest" – "Rauavanne") ja mainivad üldse tihti õdesid, tütreid, emasid ja vanaemagi. Taas meenub, et eesti keel on üks väheseid ilmas, kus sõna "mees" ei tähenda ka inimest üldiselt, ja see, et vähemalt kõukudel olid asjad võrdõiguslikkusega enam-vähem kombes, teeb uhkeks.

Mõnigi kuulja on Metsatöllule ette heitnud Markuse vokaalseid võimeid. "Hiiekojas" ta kahtlemata ületab ennast, kinnistades ühest küljest hääle, mis Metsatöllule ainuomane ja andes teisest küljest lootust ja indu algajaile rokkröökureile, et kui kangekaelselt harjutada, saab igaühest varem-hiljem asja. Kui hääl kohati mandubki naabripoisilikuks pominaks ("Kotkapojad"), taastab üldpildi võimsuse kiiresti äge riff või bändikaaslaste toetav taustkoor.

Plaat on pikk, aga piisavalt kaasakiskuv, ja kui see kord läbi saab, pühib arvatavasti mõngi kuulaja silmanurgast härdimuspisara ja kirub kurja saatust, mis ei võimalda Metsatöllu muinas-Eestisse saata, et nad esiisadele näiteks Madisepäeva lahingu eel taplusindu ja sõjaraevu sisendada võiksid. Laulu jõud on aga suur ka praegu, mistõttu võtavad seest veidi õõnsaks mõtted, et mine tea, millised lahingud meid veel ees oodata võivad, kui hea Taara meile just tänasel päeval sedavõrd sõgeda sütitaja saata võtnud on, ja et kui palju on peagi neid, kes auga võivad öelda: "Seljalt lükkan sakste rooja, lähen ära laantesse" ("Hundi süda sees"). Lahinguväljal näeme, raisk!

11.11.2005 anti uues kuues välja album "Terast mis hangund me hinge 10218". Need lood siin said esmakordselt plaadiridadele salvestatud veidi üle kuue aasta tagasi, kui kolme mehe südameisse hangunud raev ei lasknud enam keldri prooviruumi miinuskraadides sündinud muusikal vaid iseenese meeli ülendada. Kuna võimalusi oli tol ajal veel napilt käes, siis jäigi Markuse, Andruse ja Silveri ponnistus imeväikseks, kuid siiski haljaks rauatükiks Eesti metallmuusikamaastikul. Nüüd on ajad edasi läinud - muusikud on vahetunud, ideed tahenenud, võimalused avardunud, ning vanad lood on uues hiilguses teie ees, salvestatud, nagu nad kõlasid Metsatöllu meeltes juba aastaid tagasi. Album on salvestatud No-Big-Silence studios 2005 aasta suve lõpul ning lisaloona kõlab siin tõlgendus Valter Ojakääru ja Leelo Tungla igihaljast palast “Oma laulu ei leia ma üles”.

2005 aasta kevadel salvestati "Eesti Stuudio" poolt album "Mahtra sõda" (koos ansambliga Tsõdsõpujaleelo), millel viimase loona kõlab Metsatöllu "Rauavanne". Album on pühendatud 1858 aasta sündmustele Mahtras.

Aastatel 2005 ja 2006 sai bänd Eesti muusikaauhindade jagamisel parima ansambli tiitli metal/punk-kategoorias. Bänd osales taas Järvakandi Rabarockil ning juunis esines Metsatöll esimese Eesti bändina Soomes Põhjamaade suurimal raskerokifestivalil Tuska.

30.juunil 2006 anti välja viie looga EP "Sutekskäija". Plaat sisaldab kaht päris uut lugu: "Sutekskäija" ja "Hakkame mehed minema" — see sai tehtud esimese Eesti meeste tantsupeo jaoks Rakveres (koos Jarek "Chalice" Kasariga) ning kolm lugu "R2 Live" kontsertsalvestuselt.

2006 aasta septembris valmis Metsatöllu DVD "Lahinguväljal näeme, raisk!". Materjal selleks on väga võimas ja vahetu, sisaldades 75-minutilist live-kontserti. Lisaks saab DVD-l näha veel bändist tunnipikkust filmi, kus näidatakse katkendeid Metsatöllu kontsertidest ja tegemistest lava taga alates 2000. kuni 2006. aasta suveni, mil ansambel esines Soomes Tuska Open Air festivalil mitmekümnele tuhandele inimesele. Veel saab DVD-l näha 30 minuti pikkust intervjuud bändiliikmetega, kes mõtestavad ausalt ning ilustamata lahti Metsatöllu olemust. Boonusena on DVD-ga kaasas ka CD sama live-kontserdiga.

15.detsembril 2006 andis Elwood Music välja DVD/CD "Raua needmine". 58 minutit jäädvustust sellest, kuidas Metsatöll koos RAM-iga Pirita kloostris rokkis ja kuidas Tormis metalli valati. Intrigeeriv idee sai teoks 2006 suvise Maailmaküla festivali raames, andes arhailistele rütmidele ja loitsudele uuesesituskoosluses uue hingamise. Režissöör Villem Tarvas, esitlus oli 21.oktoobril ETV-s.

13.-22.juulini 2007 andsid ansamblid Kosmikud ja Metsatöll ühise tuuri "Kosmoses näeme, raisk!" raames Eesti eri paigus kaheksa kontserti. 12. ja 13. oktoobril annab bänd veel 2007 aasta kaks viimast kontserti ning sukeldub seejärel jaanuari lõpuni stuudioseinte vahele.

Metsatöllu järgmiseks singliks sai 01.jaanuaril 2008 "Veelind", mis oli lugu 24.veebruaril 2008 Nailboard Records alt ilmunud 10-looliselt plaadilt "Iivakivi". "Iivakivi” võtsid üles ja mängisid kokku Lauri "Mida juua!?” Liivak ja Metsatöll "Forwards” stuudios, Tartus, viimase lihvi helile andis jõulude eel Kristo Kotkas "Sinusoid” stuudios. Kõik muusika ja sõnad on kirjutanud Metsatöll ning plaadipildid joonistas Jüri Arrak. Esitluskontsert koos Metsatöllu sünnipäeva tähistamisega oli 23.02.2008 Woodstockis. Alates 06.märtsist algas kontserttuur Eestis.

Septembris 2008 sõlmis Metsatöll esimese kodumaise raskemuusikakooslusena plaadilepingu Universaliga. Metsatölli järgmine album ilmub juba Soome raskemuusika firmamärgi Spinefarm Records alt. Nelja albumi peale sõlmitud tähtajatu lepinguga jäid Metsatöllile muuhulgas kõik õigused enda materjalile Eesti piires.

24. novembril 2008 ilmus minialbum "Suured koerad, väiksed koerad", mis sisaldab kolme kuulsat lugu Kukerpillidelt ja kolme Metsatöllult, aga äraspidiselt, sest nii esitatakse teineteise laule. Metsatöllu laulja ja kitarristi Markus Teeääre arvates on Kukerpillide looming metalbändile vägagi tänuväärne töötlusmaterjal.

Veebruaris 2009 tähistab Metsatöll 10. sünnipäeva ja korraldab vägeva peo. Vabariigi aastapäeval oma kümnendat sünnipäeva tähistav Metsatöll võtab senise tegevuse kokku laserketaste komplektiga "Kõva Kont". Kahel DVDl ja ühel CDl on kuulamiseks-vaatamiseks üle viie tunni seniavaldamata kraami.

Kümme aastat on ühe hevibändi jaoks piisavalt pikk aeg tegemaks tagasivaateid. Metsatöll jagab oma nostalgiahetki teistegagi, andes välja kahest DVDst ja ühest CDst koosnev komplekt "Kõva Kont", millel ühtekokku rohkem kui viis tundi seniavaldamata kuulamist-vaatamist. Laserketastele mahtusid mullused esinemised festivalil "Rabarock" ja kontserdil "Märkamisaeg", kontsert Soome klubis Nosturi (2006), lühifilm albumi "Iivakivi" salvestamisest (2007, NB! - sisaldab ebaviisakusi), video "Hundi loomine" (2002) ning ajaloolise väärtusega videosalvestused proovilt Markuse keldris (2000), festivalidelt "Green Stage" (2000) ja "Green Christmas" (2002) ning kontserdilt Von Krahli Teatris (2001).

Metsatöll jätkas "Kõva Kondiga" oma limiteeritud väljaannete traditsiooni, pakendades kaantel Jüri Arraku maali "Tagasivaatajad" (2002) kandvad albumid tikandiga kaunistatud nahkkottidesse. "Kõva Kont" oli Metsatöllu praeguseks viimane oma-kulu-ja-kirjadega-väljaanne, järgmist nelja albumit kaunistab Spinefarmi logo.

Esimese sealse albumi salvestamisega jõudis bänd lõpusirgele detsembri alguses 2009. Albumile andis kõla mainekas Soome produtsent Mikko Karmila, kelle teeneid on kasutanud aegade jooksul sellised bändid nagu Nightwish, Children of Bodom, Stratovarius, Stone, Peer Günt, Kotiteollisuus ja paljud teised. 03.märtsil 2010 tuli Eestis ja Soomes välja töllide neljas plaat "Äio", millelt pärit lugu "Vaid vaprust" sai videotoe Jüri Arraku Suure Tõllu multikast. Metsatöllu mehed tegid esimese rahvusvahelise video koos Universali stuudioga ning singel ilmus 15.01.2010. Plaadinimi Äio on tegelikult unejumal ning Metsatöll tõi päevavalgele 20 senikuulmata lugu – näiteks bändimeeste lapsepõlvest, paljastest Soome naisfännidest, võltsitud porno-kaartidest, trofeedena rippuvatest stringidest ja tikutopside kogumisest.

20.mail 2011 astusid Rock Cafe lavale Metsatöll, Eesti Rahvusmeeskoor ja Siiri Sisask. Suurejooneline kontsert oli Metsatöllu ja Siiri Sisaski esimene loominguline kokkusaamine, käesoleva aasta ainus etteaste RAMiga. 3-e tunni jooksul esitati kokku ligi 40 lugu. 18.juunil 2011 esines Metsatöll Rabarockil.

01.novembril 2011 nägi ilmavalgust Metsatöllu viies stuudioalbum "Ulg“, mis valmis koostöös Spinefarm Recordsiga. Plaat sisaldab 11 tuliuut ja raju lugu, millest esimene raadiosingel oli ”Kivine maa” ning 13.oktoobril esitleti teist lugu "Küü".

23.septembril 2012 lõppes bändi üle kuu aja väldanud USA tuur koos ansamblitega Korpiklaani, Moonsorrow ja Tyr.

1.oktoobril 2012 ilmus Metsatöllu kontsert-CD-DVD "Tuska", mis filmiti juunis Helsingis festivalil Tuska Open Air. Kontsertplaat valmis koostöös rahvusvahelise kontserni Universal Music tütarfirmaga Spinefarm Records ja DVD-l on Jüri Arraku maal “Järsaku serval”. Lisaks festivaliesinemisele on DVD-l videod ”Vaid vaprust” ja ”Küü”.

2.märtsil 2013 esines Metsatöll Rock Cafés oma 14. sünnipäeva tähistaval festivalil HuntFest.

5.novembril 2013 avaldas Metsatöll digitaalselt kolm albumit, Äio (2010), Ulg (2011) ja Tuska (2012). 4.novembril algas bändil üle kuu aja vältav USA tuur koos ansamblitega FINNTROLL ja BLACKGUARD.

15.novembril 2013 ilmus Baltikumis ja Soomes digitaalselt Metsatöllu singel “Lööme mesti” märtsis ilmuvalt kuuendalt stuudioalbumilt, millega tähistatakse bändi viieteistkümnendat tegutsemisaastat. Loos teeb kaasa Soome metalbändi Korpiklaani vokalist Jonne Järvela, kes varasema saamikeelse loomingu asemel laulab puhtas eesti keeles. Singlit esitleti 14.detsembril kontsertklubis Rock Cafe.

24.jaanuaril 2014 jõudis raadiotesse lugu "Tõrrede kõhtudes", mis räägib läbi huumoriprisma eestlastele ühe väga olulise joogi valmistamisest. 5.märtsil 2014 tuli Heigo Lepla meisterlikult teostatud video "Külmking", mis viis Sind tagasi Eesti suvesse, metsa ja päikeselistele väludele.

7.märtsil 2014 tuli Metsatöll välja albumiga "Karjajuht", millel kõlab 12 lugu. Muusikaliselt lähenetakse folk-metalile uute ideede ja arusaamadega. Eelmiste albumite keskmised tempod ja eepilised lood on minevik: uued lood on energilised, meloodilised ja haaravad. Samas hoitakse vanadest folgi elementidest (näiteks torupilli kasutamisega) endiselt kinni.

Albumi "Karjajuht" esitluskontserdid toimusid Rock Cafe's 21. ja 22.märtsil 2014.

23.aprillil esines Metsatöll Tallinnas Vabaduse väljakul toimunud kontserdil Veteranirock. 28.juunil 2014 esines bänd Vana-Vigalas Hard Rock Laager Rock-laval.

9.augustil 2014 kõlas Tõrva Loitsul Mart Kolditsa poolt spetsiaalselt Tõrva Loitsuks lavastatud ainukordne vabaõhu-vaatemäng "Eesti rahva ennemuistsed jutud 2.0“, kus peaosa etendasid Metsatöll ning Winny Puhh.

23.augustil 2014 toimus Nordea kontserdimajas Balti keti 25. aastapäeva kontsert. Tasuta esinesid Frankie Animal ja Metsatöll.

1.oktoobril 2014 premeerisid Eesti Muusikanõukogu ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ansamblit Metsatöll 3500 euro suuruse preemiaga rokkmuusika järjepideva ja omanäolise edendamise eest alates 2002.aastast.

19.septembrist kuni 22.oktoobrini 2014 osalesid Metsatöll ja Tyr ansambli Eluveitie tuuril Kanadas ja USAs.

15.jaanuaril 2015 võitis Metsatöll Eesti Muusikaauhinnad 2015 Aasta Metalalbumi auhinna.

Metsatöll tuli 15.mail 2015 välja uue EP-ga ”Pummelung” ning üllatas kuulajaid samanimelise looga 23.aprillil. Lisaks kõlavad seniavaldamata lugu "Vana Jutuvestja Laul" ning J.M.K.E. kaver ”Külmale Maale”.

Metsatöll esines Vana-Vigalas 3.juulil Eesti raskeimalt rokkival festivalil Hard Rock Laager 2015. Etteaste koosnes täielikult 2004. aastal ilmunud ülimenuka esikplaadi "Hiiekoda" lugudest.

Režissöör Liina Paakspuu on saanud valmis tunniajalise dokumentaalfilmi „Hundi süda sees“, mille peategelased on kaks folk-metali bändi: Metsatöll Eestist ja Finntroll Soomest. Film linastus Eesti kinodes 30. oktoober - 13. november. Film portreteerib Eesti ja soome muusikuid, püüdes tabada nende ühisjooni ja folk-metali hingeelu.

28.septembril avaldatud lugu ”Vimm” räägib eestlaslikust tulest tuha all — igast väikesest muutusest kodukülas saab ühel hetkel täiesti uus arusaam ning elukorraldus. Igast lahkelt pakutud abist muutuda moodsamaks ning edukamaks saab ühel hetkel sõltuvus. Sõltuvus muutuda ühiskonna poolt aktsepteeritavaks. Me võime sellega leppida ehk ei, siiani kipub see olema ajalooline paratamatus. Kuipalju, kas ja millal me sellega lepime, on aga täiesti teine küsimus — seniks on käsi rusikas, sõrmenukid sõrmesurumisest valged kui merevaht ning terav silm jälgimas arbuja sõnuvat kirvest. Seniks, kuni ühel hetkel öeldakse: ”Aitab!”. Video võeti üles 2016 a. suve lõpul Varbuse Muusikamõisa nurmel. Filmis ning lõikas Indrek Kasesalu.

11.novembril 2016 ilmus Metsatöllu kogumikplaat ”Vana jutuvestja laulud“, millel on 14 vana ja head laulu, mis on kõik uuesti masterdatud Roundsound stuudios Keijo Koppeli käeall. Viie loo heliread on ka uuesti kokkumängitud. Samas stuudios on salvestatud ka kogumikul olevad kaks täiesti uut lugu: ”Vimm” ning ”Meri ja maa”. Plaati esitleti 26.novembril Tartus, lokaalis Rock’n’roll.

Metsatöll andis 7.detsembril 2017 Facebookis teada, et lõpetas koostöö pikaaegse bändiliikme Marko Atsoga.

28.detsembrist on uueks trummariks Tõnis Noevere, kes mänginud ansamblites nagu Cantilena ja Goresoerd.

10.augustil esines Metsatöll Viru Folgi programmis Käsmus pealaval ning 19.augustil esineti Tallinna lauluväljakul EV100 üleilmse üheslaulmise üritusel.

20. juubeli puhul avaldab bänd oma seitsmenda stuudioalbumi, mis kannab nime “Katk Kutsariks” ning näeb ilmavalgust 23.veebruaril 2019. Plaadil on 12 lugu, millest raadiotesse jõudis 21.jaanuaril kaheosaline lugu "Toona“ ning "Katk kutsariks“. 1.veebruaril järgnes “Ballaad punastest paeltest”, milles teeb kaasa ka näitleja Marta Laan. Plaadi produtseerisid Metsatöll ja Keijo Koppel. Lood võtsid üles ja mängisid kokku Keijo Koppel ja Metsatöll Tallinnas, detsembris 2018 ja jaanuaris 2019. Albumi esikaane on illustreerinud Jüri Arrak ning pilt kannab nime “Inimesed Buboga“, 2018. Litograafia, värviline pliiats.

Metsatöll tähistas 20. tegutsemisaastat uhke kontserdiga 23.veebruaril Rock Cafes. Kavas oli ürgne ja moodne Metsatöll, verivärske tehnoloogia, mällu tunginud hitid ja uued lood. Koos bändiga astusid lavale ka Eesti Rahvusmeeskoor, Marko Matvere, Marta Laan ja Tiit Kikas, kes mängis laserharfi ning maailma esimest droonipilli.

Metsatöll avaldas 21.juunil Rock Cafes veebruaris üles võetud "Koduhiite kaitsel" juubelikontserdi video, milles on kasutatud kaadreid Eesti looduslikest pühapaikadest. Videokaadrid Eesti looduslikest pühapaikadest võtsid üles Ahto ja Kiur Kaasik. Video monteeris Jalmar Väin. Loo produtseerisid Metsatöll ja Keijo Koppel. Laulus löövad kaasa Marko Matvere põhivokalistina ning Iiri folk-metal ansambli Cruachan viiulimängija John Ryan.

Soome tuntuim power-metal ansambel Stratovarius ja meie heavy-metali tipp-punt Metsatöll jagasid 20.juulil Tallinn Truck Show pealava Tallinna Lauluväljakul.

Metsatöll andis 19.augustil Maarjamäe lossipargis kontserdi koos politsei- ja piirivalveameti orkestriga. Lugude seaded tegi helilooja Kristo Matson.

Eesti Maaülikoolis toimus 30.novembril Hiie väe tunnustamise sündmus, kus Hiite Maja Sihtasutus tunnustas Metsatöllu koos Marko Matverega "Koduhiite kaitsel" loo ja video eest.

Metsatöllu 2019 aasta viimased kontsertid toimusid 6.detsembril Pärnus Kultuuriklubis Tempel, 7.detsembril Tõrvas pubis Juudas, 14.detsembril Raplas klubis Madhouse ja 27.detsembril Tallinnas Rock Cafes.

Metsatöll sõlmis lepingu Ameerika agentuuriga Continental Touring, kellega hakatakse koos töötama Ameerika ja Kanada ning hiljem ka Jaapani ja Austraalia turul. „Töö hakkas tihedamalt käima viimasel Ameerika tuuril, kui Continentali esindaja käis meid Los Angeleses vaatamas ja jäi meiega väga rahule. Seal said väiksed seemned idanema pandud,“ räägib Metsatöllu laulja ja kitarrist Markus Teeäär.

Metsatöll korraldab 29.augustil Rock Cafes suvelõpukontserti, kus astuvad lisaks üles jõuliselt kaasahaarav rokkbänd Ziggy Wild ning meloodilist metalit viljelev Sold. "Kuna klubidele ettenähtud publikupiirangud leevenesid, otsustasime üle mitme kuu taas klubis esineda. Rock Cafe on suurim ja hubaseim koht korraldada kontserti sedasi, et rahvas ei peaks üksteise seljas aelema," kommenteerib Metsatöllu trummar Tõnis Noevere.

2.novembril 2020 tulid Markus & Tõnis lagedale "Tuli-Kaaren" muusikavideoga, mille saateks kirjeldus: "Täna on hingedepäev. Tuli-Kaareni loits lubab meile häid aegu! Laske head hinged sisse!".

Metsatöll laadis oma 22. sünnipäeva tähistamiseks 23.veebruaril YouTube’i üles uue loo “Hõim”.

Metsatöll laadis 2.mai hilisõhtul YouTube’i üles oma uue singli “Tarede vaikuses” muusikavideo, mille tegi Alex Tervinsky.

Haridusministeeriumi ja Eesti Rahvusringhäälingu koostöös sündisid lood Eesti muusikutelt lähtudes kooliprogrammi soovituslikust ja kohustuslikust väärtkirjandusest. Lauljad ja ansamblid valisid välja viis raamatut, mis neid inspireeris. 2.oktoobril Aasta õpetaja galal kõlas Metsatöllu esituses "Mees, kes teadis ussisõnu".

Metsatöll avalikustas 15.veebruaril 2022 muusikavideo loole “Toona”. Tartumaal Järvselja lumistes laantes üles võetud video on pühendatud Kuningamännile, kes võistleb Euroopa aasta puu tiitli nimel. 2019 aasta albumilt “Katk kutsariks” pärit loo video režii ja montaaži tegi Rauno Laikjõe, operaator Jan Henrik Pärnik.

11.märtsil 2022 toimus Helitehases toetuskontsert "Ukraina Heaks!". Esinesid Metsatöll, Horror Dance Squad ja Mört. 9.mai õhtul toimus Tallinnas Islandi väljakul Euroopa päeva kontsert, kus esines teiste seas Metsatöll.

8.juulil toimus festivalil Võnge Metsatöllu kontsert koos Eesti Rahvusmeeskooriga. RAMi dirigendiks on Rasmus Erismaa.

3.veebruaril 2023 toimus klubis Tapper festival: "Baltic Folk Metal Night", mis tõi taas, üle 14 aasta, Tapperi lavalaudadele Eesti folk metal kahurväe - Metsatöllu.

Metsatöll andis oma selle aasta võimsaima kontserdi Rummu karjääris 9.juunil. Ansambli laulja ja kitarrist Markus Teeäär kommenteeris: “Metsatöllu parim energia tuleb alati välja looduskaunis kohas välikontsertidel. Rummus on juba lugematud ansamblid Eestist ja välismaalt käinud isegi videoid filmimas ja promopilte tegemas, kuid Metsatöll sinna veel jõudnud pole – nüüd on see aeg käes.” Bänd esines 1.juulil Vana-Vigalas festivalil Hard Rock Laager.

19.augustil andsid Metsatöll & Eesti Rahvusmeeskoor Võru Linnapäevadel tasuta kontserdi.

Metsatöll tähistas 25. tegutsemisaastat võimsa kontserdiga 23.märtsil 2024 Noblessneri Valukojas. Eriefektidega vürtsitatud juubelikontserdil astuti üles tavapärasest pikema kavaga ning lavale kutsuti mitmed bändile olulised kaasmuusikud. Rajule õhtule tegi mõnusalt pehme sissejuhatuse ansambel Kukerpillid, kelle järel astusid lavale sündmuse peaesinejad ise. Kontserdil tegid kaasa ka Peeter Volkonski ja Marko Matvere.

Faktid

Metsatöll on:
Markus Teeäär - laul, kitarr - sünd. 16.03.1978
Raivo Piirsalu - basskitarr, laul - sünd. 08.07.1975
Lauri Õunapuu - kitarr, laul, torupill, viled, kandled - sünd. 01.12.1976
Tõnis Noevere aka Tõnnukaz – trummid – sünd. 16.12.1989

endised Töllud:
Marko Atso - trummid, laul - 2004-2017
Andrus Tins - bass - 1999–2001
Silver Rattasepp - trummid - 1999–2004

Muud huvitavat

Seotud videod

Metsatöll - Toona
Metsatöll - Toona

Artist: Metsatöll

Lugu: Toona

Album: Katk kutsariks

Aasta: 2022

Režissöör: Rauno Laikjõe

Metsatöll - Tarede vaikuses
Metsatöll - Tarede vaikuses

Artist: Metsatöll

Lugu: Tarede vaikuses

Aasta: 2021

Metsatöll - Mees, kes teadis ussisõnu
Metsatöll - Mees, kes teadis ussisõnu

Artist: Metsatöll

Lugu: Mees, kes teadis ussisõnu

Aasta: 2021

Metsatöll - Koduhiite kaitsel
Metsatöll - Koduhiite kaitsel

Artist: Metsatöll

Lugu: Koduhiite kaitsel

Aasta: 2019

Metsatöll - Vimm
Metsatöll - Vimm

Artist: Metsatöll

Lugu: Vimm

Album: Vana jutuvestja laulud

Aasta: 2016

Režissöör: Indrek Kasesalu

Metsatöll - Külmking
Metsatöll - Külmking

Artist: Metsatöll

Lugu: Külmking

Album: Karjajuht

Aasta: 2014

Režissöör: Heigo Lepla

Metsatöll - Küü
Metsatöll - Küü

Artist: Metsatöll

Lugu: Küü

Album: Ulg

Aasta: 2011

Režissöör: Liina Paakspuu

Metsatöll - Vaid Vaprust
Metsatöll - Vaid Vaprust

Artist: Metsatöll

Lugu: Vaid Vaprust

Album: Äio

Aasta: 2010

Režissöör: Rein Raamat