Alicia Keys

22.märtsil andis Alicia Keys välja singli "Kaleidoscope" uuest Broadway muusikalist "Hell's Kitchen".
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 15.03.2002 - 11:28
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 22.03.2024 - 07:08
Välismaine artist, Sooloartist, R&B & Soul

Neljateistkümne Grammyga auhinnatud võrratu Alicia Keys on hinnatud laulja, helilooja ja produtsent. Alicia Keys oli kindlasti 2001 aasta USA säravamaid uusi tähti ning Alicia on oma eduka muusikukarjääri vältel võitnud 14 Grammyt ja müünud üle 30 miljoni plaadi. Edule aluse tema LP “Songs In A Minor” ning selle esimene singel “Fallin’”.

Kui kõneleda siin lauljatari menukast dzässimaigulisest albumist, siis meenubki esmalt kindlasti just fantastiliste tõepäraste ja eluliste sõnadega “A Woman’s Worth” ning loomulikult hiilgav avasingel “Fallin’”, eriti kena ja liikuv “Troubles” ja kaks kena duetti – “Girlfriend” koos Jermaine Dupri’ga ning filmist “Shaft” pärinev “Rock Wit U” koos Isaac Hayes’iga. Alicia album ilmus teatavasti juunis 2001 Clive Davis’e produtseeringus uuelt vähetuntud plaadikompaniilt J Records ning Alicia on ise enamuse laulude autoriks ning siit leiab pea kuue aasta jooksul kirjutatud laule, millest vanimaiks on juba 14-aastasena kirjutatud “Butterflyz”.

Alicia Keys ehk Alicia Augello Cook on sündinud New Yorkis Manhattanil 25.jaanuaril 1981 aastal ning tema ema on valge ja isa must. Vanemad läksid lahku kui tüdruk oli 2-aastane ning Alicia jäi elama New Yorki koos ema Terri Augello'ga. Alicia oskab peale laulmise ja lugude kirjutamise veel väga hästi ujuda. Pillidest mängib ta loomulikult kitarri ja klaverit, mida ta on õppinud proffkunstnikke koolitavas koolis Manhattanil alates 7-st eluaastast. Muusikaliselt on teda mõjutanud loomulikult kodulinna hip-hop ent siiski peab Alicia ise oma muusika suunajaks Stevie Wonderit.

Alicia Keys album “Songs In A Minor“ oli ühe aastaga müünud juba üheksa miljonit plaati ning edule ei näi lõppu tulevat, sest järgmine singel “Girlfriend“ tõestas seda veelgi. Singel oli juba neljas sellelt plaadilt ning ilmus 25.novembril. Laul oli ilus aeglane hingeline ja tugeva vokaaliga ning kauni klaverisaatega ballaad ning see oli kirjutatud kahasse super hip-hop produtsendiga Jermaine Dupri. Loo video filmiti seekord Inglismaa pealinna osas East End.

Alicia lõpetas oma teise albumi lindistamise ning see ilmus sügisel 2003. Alicia räägib, et peamiselt on lood seal kirjutatud viimase Euroopa kontsertturnee ajal bussis. Mõned lood on inspireeritud Hispaanias avastatud flamenko stiilist ning mõningad on vabas stiilis hip-hop, loomulikult ei puudu ka paar klaverisaatega aeglasemat lugu. See plaat saab olema elav tuli, on Alicia kommentaaridena lisanud.

Alicia album “The Diary Of Alicia Keys“ ilmus 01.detsembril 2003 BMG grupilt ja siin võib kuulda lausa 16 lugu. Plaadile on lugusid kirjutanud Alicia koos oma kauaaegsete partneritega, kelleks on Kerri Brothers ja Kanye West, külalisena lööb kaasa veel Missy Elliott. Albumit on oodatud kaua ja ilmselt seetõttu lekkis ameerika raadiotesse ja sealt ka internetti juba septembris lugu "Streets Of New York", milles lauljatari ennast oli kuulda küll õige vähe ent see-eest räppisid vihaselt Nas ja Rakim. Plaadil leiame selle loo kõige viimasena ent ametlikult on siiski esimene singel "You Don't Know My Name", mille video esilinastus USA-s 11.novembril.

Juba kolmandal müüginädalal tõusis album "The Diary of Alicia Keys" Ameerikas #1-eks ning oli selle ajaga müünud juba 1.33 miljonit koopiat. 05.aprillil 2004 ilmus Alicia järgmine singel “If I Ain'T Got You“, millel lisaks nimiloo originaalile ja miksidele kuulsime veel teise loona “Let Me Prove My Love To You“, mis oli seni avaldamata laul.

Alicia kolmas singel plaadilt "The Diary Of Alicia Keys" sai olema maailmas mõneti erinev. Kui USA-s ja Kanadas valiti selleks lugu "Diary" siis mujal maailmas tuli müügile hoopiski "Karma" ning BMG alt väljus singel Euroopas jaanuaris.

Alicia andis 06.septembril 2004 välja uue versiooni oma albumist "The Diary Of Alicia Keys" ja sellel oli lisaloona remiks hitist "If I Ain't Got You" featuring Usher. Koos esitati samuti Usheri täiendatud albumil "Confessions" lugu "My Boo".

08.detsembril 2004 toimunud Billboard Music auhindade jagamisel võitis Alicia lausa 7 autasu ning neist magusaim oli aasta parima naisartisti oma.

Alicia Keys oli kaasautoriks Christina Milian uuele loole "Ain't No Reason", mis kõlab F. Gary Gray (varem lavastanud "The Italian Job" ja "The Negotiator") lavastatavas uues filmis "Be Cool", mis esilinastus USA kinodes 04.märtsil 2005.

28.veebruaril 2005 võitis Alicia juba 19-ndat korda jagatavatel Soul Train Awardsil kahes individuaalses kategoorias: parim naislaulja singel oli "If I Ain't Got You" ja parim naislaulja album "The Diary of Alicia Keys". Lisaks võitsid nad koos Usheriga parima grupi singli auhinna looga "My Boo".

10.oktoobril 2005 ilmus J Records väljaandes Alicia album "MTV Unplugged". Album salvestati juulis Brooklyn Academy of Music stuudios ning Alicia esitab siin vanu lugusid uues arransheeringus nagu "Heartburn" ja "A Women's Worth". Külalistena astuvad üles räpparid Common ja Mos Def loos "Love It or Leave It Alone", reggae artist Damian Marley loos "Welcome to Jam Rock" ning bändi Maroon 5 solist Adam Levine koverdatud the Rolling Stones kuldvaras "Wild Horses". Albumil on ka kaks uut lugu nagu soulilegendiga Al Green kahasse kirjutatud "Stolen Moments" ja singlina ilmunud "Unbreakable".

03.novembril 2005 esinesid New York City'es koos Alicia Keys ja Bono ning nad esitasid lugu "Don't Give Up", millest saab uus heategevussingel Keep a Child Alive fondile. Originaalis kõlas see lugu 1986 aastal ning siis esitasid seda Peter Gabriel ja Kate Bush.

12.jaanuaril 2006 teatasid Alicia ja tema manager Jeff Robinson, et nad on asutanud New York Big Pitas baseeruva kompanii Lil' Pita. Tegevuseks on plaanitud filmide ja telesaadete produktsioon. Oma neljanda albumi kohta on Alicia sõnanud, et ta kavatseb eksperimenteerima hakata ja kasutada rockilikumat soundi nagu Queens Of The Stone Age või The White Stripes.

12.jaanuaril 2007 esilinastus film "Smokin’ Aces", milles Alicia tegi oma debüüdi näitlejana. Actionis mängivad aga peaosi Ben Affleck ning Andy Garcia.

Alicia kolmas stuudioalbum tituleeriti "As I Am" ning see tuli välja 13.11.2007. Esimese nädalaga osteti albumit üksnes USA-s 742 tuhat ning loomulikult oli plaat #1. Plaadil osalevad John Mayer, John Legend, Timbaland ja teised. Esimese singlina esitleti augustis lugu "No One" ning teine singel on ilus soul "Like You`ll Never See Me Again".

Aprilli lõpus 2008 tuli kolmas singel "Teenage Love Affair", mille video võeti üles New Jersey's Drew University in Madison ja see baseerub 1988 aasta Spike Lee filmil School Daze. Alicia armastatut mängib Derek Luke.

Juulis 2008 tuli meloodilise ballaadi "Superwoman" video, mis näitab naiste tugevust ja täiuslikkust.

Alicia ja kitarrist Jack White lõid koos teemaloo "Another Way To Die" järgmisele James Bond filmile. Laulu esmaesitlus oli 18.septembril 2008.

Alicia aitas luua Whitney Houstoni comeback albumile loo "Million Dollar Bill", millest sai ka augustis 2009 ilmuva plaadi esmasingel. Enda uut singlit "Doesn't Mean Anything" esitles Alicia oma kodulehel 15.septembril. Järgnes veel teinegi uus lugu "Try Sleeping With a Broken Heart" ja album "The Element of Freedom" tuli 14.detsembril 2009.

Veebruaris 2010 toimusid filmivõtted Alicia loole "Put It In a Love Song", milles osaleb ka Beyonce. Video ülesvõtted toimusid Rio de Janeiro agulis, kus 1996.a võeti üles Michael Jackson video loole "They Don't Care About Us."

Mai lõpus 2010 teatas lauljatari ning räppar Swizz Beatzi pressiesindaja, et muusikud ootavad beebit ning on kihlatud. 31.juulil 2010 vahetas paar abielutõotusi Korsika saarel Prantsusmaal. 14.oktoobril sündis poeg Egypt Daoud Dean.

28.novembril 2010 tuli Alicia singel "Wait Till You See My Smile" ning järgmiseks oli “Speechless” koos räppariga Eve.

28.juunil 2011 tuli "Songs In A Minor (10th Anniversary Edition)", mis on Alicia esimese plaadi täiendatud juubeliversioon. Album on tänaseks müünud 11 miljonit koopiat. Olgugi et Aliciast sai hiljuti ema, on ta siiski oma esimese albumi auks mõned kontserdid andnud.

28.juunil 2012 avaldas Alicia loo "New Day" ning sama lugu esitleti uues seades 27.juulil kui 50 Cent singlit, milles lööb kaasa veel Dr. Dree.

3.septembril avaldas Alicia avalikkusele singli "Girl on Fire", mida ta esitas laval 6.septembril MTV Video Music Awardsil Los Angelesis. Loost on tehtud kolm versiooni - original mix, Inferno mix featuring Nicki Minaj ning Blue Light mix. Video avaldati 19.oktoobril.

Lauljatari album "Girl on Fire" ilmus Euroopas Sony alt 23.novembril 2012. Plaadile tegid koostööd Krucial, Babyface, Jeff Bhasaker, Gary Clark Jr., Emeli Sande ja Jamie XX and more. Plaat salvestati Londonis ja Jamaikal ning sisaldab Keysile omaseid kõitvalt võimsaid meloodiaid ja häält ning loomulikult ka õrnahingelisi ballaade vürtsitatud Keysi kaubamärgi, klaveri ning liigutavate sõnadega. Alicia Keysil on erakordne anne ühendada oma muusikas tänapäeva toored popsaundid, kõlades samaaegselt ikka nagu vana aja soul.

Album "Girl On Fire" sisenes 5.detsembril USA Billboard edetabelisse kohale #1 ning lauljatarile oli see juba viies esikohaalbum.

18.detsembril 2012 esitles Alicia muusikavideot teisele singlile "Brand New Me". Loo kaasautorid on Keys ja Emeli Sandé.

Kolmas albumi "Girl On Fire" singel oli "Fire We Make", mille kaasautoriks Maxwell. Muusikavideo avaldati VEVOs 23.aprillil 2013. Raadiosingliks on see urban raadiotele.

9.mail 2013 tuli USA popraadiotele singel "Tears Always Win". Loo videot esmaesitles ta 14.juunil.

Alicia Keys lugu “Better You, Better Me” kõlas 11.oktoobril 2013 esilinastunud George Tillman, Jr. filmis “The Inevitable Defeat of Mister & Pete“.

5.detsembril 2013 avas Alicia kodulehe The Vault, millel saab registreerides tutvuda lauljatari seniavaldamata muusikaga.

20.jaanuaril 2014 tuli Alicia kodulehe The Vault seniavaldamata lugu "Power".

Oma albumiga "Girl On Fire" võitis Alicia 26.jaanuaril 2014 Grammy auhinna parima R&B albumi kategoorias.

14.veebruaril 2014 avaldas Alicia Keys fännidele 5 aastat vana loo "Zebras and Airplanes", mis pärines "Element of Freedom" ajast.

3.märtsil 2014 ilmunud Pharrell‘i albumil "G I R L" osales Alicia loos "Know Who You Are".

Alicia Keys ja Kendrick Lamar esitasid teemaloo "It’s On Again" filmis "The Amazing Spider-Man 2", mis esilinastus 2.mail 2014. Loo muusikavideo avaldati 14.aprillil.

Alicia on tegevuses oma kuuenda stuudioalbumiga. Septembris 2014 tuli singel “I Am Here”.

28.detsembril 2014 sündis Alicia Keys ja Swizz Beatz teine poeg, kes sai nimeks Genesis Ali Dean.

31.juulil 2015 tuli Alicia singel “28,000”. Lugu kõlab Levi's naiste teksaste uues reklaamis.

26.novembril 2015 esitleti Vevos dueti "Powerful" muusikavideot. Jussie Smollett ja Alicia Keys lugu pärineb telekanali FOX hitt-seriaalist "Empire".

3.mail 2016 naases Alicia Keys avalikkuse ette uue singliga "In Common". Muusikavideo lavastas Pierre Debusschere ja see jõudis Vevosse 20.mail. 17.juunil tuli Alicia Keys välja jõulise ballaadiga “Hallelujah”.

Alicia Keys on esindatud Disney’s filmi "Queen of Katwe" soundtrackil emotsionaalse looga “Back to Life“. Lugu avaldati 2.septembril ning film esilinastus 30.septembril 2016.

Alicia Keys järgmine album "Here" ilmus 4.novembril 2016 ja sisaldab 18 lugu. Esimene singel oli 6.oktoobril avaldatud "Blended Family (What You Do For Love)" koos ASAP Rocky ja Kendrick Lamar'iga. Muusikavideo avalikustati Vevos 11.novembril.

12.veebruaril 2017 esinesid Alicia Keys ja Maren Morris Grammyde auhinnagalal.

Alicia Keys laulab 23.juunil ilmunud DJ Khaled albumil "Grateful" loos "Nobody".

Alicia Keys osaleb 15.detsembril ilmumud Eminemi uue albumi loos "Like Home".

2.veebruaril 2018 tuli välja Justin Timberlake uus album "Man of the Woods", mille loos "Morning Light" laulab ka Alicia Keys.

Alicia Keys oli õhtujuhiks 61 korda toimuval Grammy auhindade galal, mis toimus 10.veebruaril 2019. Samas avaldas ta uue loo "Raise A Man".

19.aprillil ilmus Alicia remiks Pedro Capó & Farruko loole "Calma".

17.septembril tuli Alicia välja singliga "Show Me Love", kaaslaseks Miguel.

20.novembril avaldas Alicia Keys uue singli "Time Machine" koos muusikavideoga.

Alicia Keys oli õhtujuhiks 62 korda toimunud Grammy auhindade galal 26.jaanuaril 2020. 13.detsembril ilmus jõulusingel "The Christmas Song" ning 9.jaanuaril avaldas ta loo "Underdog" muusikavideo.

23.aprillil avaldas Alicia Keys singli "Good Job" ning 19.juunil tuli Alicia Keys välja singliga "Perfect Way To Die".

14.augustil avaldasid Alicia Keys ja Khalid singli "So Done" koos muusikavideoga.

11.septembril ilmus Alicia Keys järgmine singel "Love Looks Better". Uus album "Alicia" tuli välja 18.septembril ning sisaldas 15 lugu.

30.oktoobril avaldasid Alicia Keys ja Brandi Carlile uue loo "A Beautiful Noise". Alicia Keys osales 27.novembril ilmunud Sabrina Claudio albumi loos "Winter Time".

18.detsembril andis Alicia Keys välja singli "Wasted Energy", mille remiksi aitasid valmistada Diamond Platnumz ja Kaash Paige. Samas ilmus viimase albumi suurem versioon 18 looga.

30.juulil 2021 avaldas Alicia Keys 7 looga EP "ALICIA: The Selects".

Alicia Keys järgmine singel "LALA (Unlocked)", featuring Swae Lee, ilmus 9.septembril. Staaridest kubisev muusikavideo tuli välja 23.septembril. Alicia Keys andis 29.oktoobril välja singli "Best Of Me".

10.detsembril ilmus Alicia Keys duubelalbum "Keys", mis tuli välja ainult digitaalselt. Esimene osa "Originals" koosneb 14 loost ning teine osa "Unlocked" 12 loost. Külalisteks on Khalid ja Swae Lee ning produtsendid on Alicia Keys ja Mike Will Made It. Lugudele valmisid lisaks visuaalid. Plaati esitles Alicia Expo 2020 näitusel Dubais, otseülekanne toimus 10.detsembril üle maailma.

Alicia Keys & Fivio Foreign osalesid 11.veebruaril 2022 ilmunud Kanye West singlil "City Of Gods".

7.aprillil tõi Alicia Keys välja "City of Gods (Part II)" muusikavideo, lavastajateks Sylvia Zachary ja Sing Lee.

12.augustil ilmus Alicia Keys album "Keys 2", millelt 14.juulil tuli välja muusikavideo loole "Come For Me (Unlocked)" ft. Khalid, Lucky Daye. 30 lugu sisaldaval plaadil osalevad veel with Pusha T, Brandi Carlile, Swae Lee, Lil Wayne ja Brent Faiyaz.

11.novembril tuli Alicia Keys välja jõuluüllatusega, albumiga "Santa Baby". Plaadil on 11 lugu, kus lisaks jõuluklassikale ka 4 originaallugu.

2.novembril 2023 ilmus Alicia Keys singel "Golden Child".

Alicia Keys tähistas albumi "The Diary Of Alicia Keys" 20. sünnipäeva 1.detsembril ilmunud 24-loolise uusversiooniga.

27.novembril tuli välja Alicia Keys singel "Lifeline", mis kõlab 25.detsembril esilinastuvas filmis "The Color Purple". Loo Diane Martel lavastatud muusikavideot esitles ta 22.detsembril.

4.veebruaril 2024 võitis Alicia Grammy auhinna - Best Immersive Audio Album: "The Diary Of Alicia Keys".

22.märtsil andis Alicia Keys välja singli "Kaleidoscope" uuest Broadway muusikalist "Hell's Kitchen".

Faktid

Pärisnimi: Alicia Augello Cook
Sündis/koht: 25.jaanuar 1981 / Manhattan, New York, USA.
Hüüdnimi: Lellow
Haridustase: Columbia University
Tähtkuju: Veevalaja
Muusikalised mõjutajad: Chopin, Marvin Gaye, Mary J. Blige, Miles Davis, The Notorious B.I.G., Stevie Wonder, Curtis Mayfield, Beethoven, Donny Hathaway
Iidolid: Stevie Wonder, Maya Angelou
Lemmik album: Songs In The Key Of Life - Stevie Wonder
Mängib pillidest: Klaverit ja kitarri
Salajane oskus: Ujumine
Halb harjumus: Kaela raksutamine
Esimene esinemine: "Wizard of Oz" (4 aastaselt)
Esimene loo kirjutas: 4 aastaselt

Muud huvitavat