Ans. Andur

13.juulil esines Ans. Andur Tallinnas Eesti Vabaõhumuuseumis festivalil Võnge 2024.
Jutu autor ja esmane lisaja:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 22.05.2015 - 13:30
Viimati täiendatud:
Tõnu - tonu@allstarz.ee 13.07.2024 - 20:38
Eesti artist, Ansambel, Alternative & Indie

Ans. Andur alustas tegevust 2002. aasta veebruaris Paide Kultuurimaja hubaselt räämas keldristuudios, kütuseks sõprus, soe õlu, odavad suitsud ja sajad ideed, mida bändiliikmed erinevatel põhjustel oma varasemates ansamblites polnud realiseerida saanud või tahtnud. 23.veebruaril tehti samas esimene salvestus nimega "1 Peatus enne Viljandi kesklinna".

Ans. Andur on üks põnevamaid leide Kesk-Eestist võrsunud muusikaskenes, ühtlasi kujunenud eestikeelse indie oluliseks ja omalaadselt haaravaks esindajaks. Paide bänd kogus kohalikku kuulsust juba ammu enne seda, kui ülejäänud Eesti lavad nende muusikast vaimustusid. Kaks esimest plaati, stiililiselt kirjud mid-fi teosed "Teie Kangelased" (2002) ja "Asfaldilapsed" (2004) jõudsid kuulajateni vaid läbi interneti. Wuffel Recordsi "välja antud" ehk põrandaaluseid üllitistest kumisevad teadjamatel tänini peas neilt pärinevad säravamad hitid nagu "Liiklusummikud (Paide kesklinnas)" või "Ühe Paide bändi hääbumise lugu". Ans.Andurile on kodukandi olustiku muusikasse jäädvustamine olnud ääretult oluline.

Neile järgnesid kolm kriitikute poolt soojalt vastu võetud päris-albumit, mille väljaandjaks oli piiremurdev Tallinna indie-leibel SekSound. Need plaadid on "Tuled peale" (2005), "Topeltvikerkaar" (2007) ja "Kiletron" (2009), millel leiduvates lugudes ansambli stiil mõningal määral kristalliseerus ja selgines, minetamata siiski kohatist tendentsi ootamatustele kalduda.

2012. aasta veebruaris järgnes kuues album nimega "Kõverad", sedapuhku väljaandjaks plaadifirma nimega Mortimer Snerd. Sellel plaadil sisaldus ka pala nimega "Lapsed ja lennukid", millega Ans. Andur osales 2011. aasta Eesti Laulu poolfinaalis. 24. veebruaril tähistati oma 10. sünnipäeva.

22.mail 2015 ilmus Mortimer Snerd Recordsi alt seitsmes album "Öine bingo". Värske plaat on salvestatud suuremalt jaolt Tartus, Ö Stuudios koos Martin Kikasega. Juba oktoobris 2014 kõlasid eetris laulud "Õhtuks koju" ja "Sa lendad taas". 22.mai hommikul oldi "Terevisioonis" külas, kus esitas lugusid "Kare tekk" ja "Side reaalse eluga".

Esitluskontsert toimus 22.mail Tallinnas klubis Sinilind. 23.mail 2015 esines bänd Tartus Indiefestil Genialistide klubi laval.

17.oktoobril 2015 toimunud Rock Cafe 11. sünnipäeva kontsertpeol astusid lavale fenomenaalne Vaiko Eplik ja Eliit, Paide indienautide punt Ans. Andur ja üllitamisvalmi esikalbumi kraami tulistav psühhedeelse roki kahur Three Leg Dog ning lisaks alternatiivroki veteran Blind.

28.jaanuaril 2016 võitis Ans. Andur "Öine bingo" Eesti Muusikaauhinna Aasta alternatiiv/indiealbumi tiitli.

12.veebruaril 2016 esines Ans. Andur klubis Sinilind, kus muusikaleht Rada7.ee õnnitles nende klikivõistlusel esimese koha saanud albumit.

27.veebruaril peeti Paides Wabalinna majas 14. sünnipäeva koos kontserdiga ning esitleti Madis Kirsi verivärsket dokfilmi “Täismäng”, mis vaatleb bändi tegemisi kahe aasta jooksul, mil valmis LP “Öine bingo”.

11.aprillil 2016 avaldas bänd viimaselt albumilt väljajäänud loo "Küllmajõuan".

5.augustil 2016 astuti üles Põlvas Intsikurmu festivalil.

29.oktoobril oli bänd erikülaliseks Elephants From Neptune plaadiesitlusel Tallinnas, Kultuurikatlas.

24.veebruaril 2017 tähistas bänd Von Krahli teatri baaris 15. sünnipäeva. Ans. Andur on valminud eksklusiivne väikesetiraažiline kahest LP-st koosnev kogumik, millele on valitud 24 lugu kahelt mitteametlikult ja viielt ametlikult albumilt, mis ilmusid aastail 2002-2015. 24.02.2017 avaldatavalt kogumikult leiab kõik bändi tuntumad lood läbi aastate: „Valel on lühikesed jalad“, „Asfaldilapsed“, „Idiootide kateeder“, „Puhuvad tuuled“, „Start stopp“, „Nüüd käin ringi zombina“, „Kare tekk“ jt.

Ans. Andur andis üle pika aja kontserdi 9.septembril Von Krahlis koos Go Away Birdi ja lauljatar Haldiga.

Ans. Andur avaldas 16.märtsil 2018 uue loo "100 EEK", mis räägib "maksejõuetutest inimestest lühikestes roosades suveöödes millalgi ammu või siis paralleeluniversumis".

Ans.Andur kaheksas album "Roheline meri" ilmus 13.aprillil. Lood on valmis lihvitud bändi prooviruumis Paide Teatri- ja Muusikamajas ja terve plaat on lindistatud taas Tartus Ö Stuudios koos Martin Kikasega. Plaat ilmub nii CD kui LP kujul, väljaandjaks OÜ Agrosound ehk siis esimest korda bänd ise.

Esitluskontserdid, kus valdav osa plaadi materjalist ettekandmisele tuleb, on 13. aprillil Pärnus, 14. aprillil Paides, 20. aprillil Viljandis, 21. aprillil Tõrvas, 27. aprillil Tallinnas ja 28. aprillil Tartus.

2.novembril esines Ans. Andur Von Krahlis klubi 25.juubeli tähistamisel.

Ans. Andur avaldas jõulude puhul 25.detsembril loo "Hamster", mis jäi välja nende albumilt "Öine bingo".

Ans. Andur andis 14.aprillil 2020 välja loo "Hirmu katedraal" ning 7.novembril loo "Kesköö". "Kui eelmine singel, kevadel ilmunud "Hirmu Katedraal" astus rasket hard rock'i sammu, siis nüüd on toimunud suunamuutus ja "Kesköö" kujutab endast enam kui viie minuti pikkust space disco rännakut," kirjeldas ansambli laulja ja bassist Madis Aesma.

22.juulil 2021 tuli välja uus pala "Kõik mu sõbrad olid seal", mille salvestasid ja miksisid Martin Kikas ja Gert Pajuväli. "Lugu ise on ka sõnadelt suvise sisuga ja kantud pisut nostalgilistest laisklemis- ja vedelemisteemadest, kuigi see, kus asub see "seal", mida loo pealkirjas mainitakse, jäägu iga kuulaja enda otsustada," selgitas bändi ninamees Madis Aesma.

Ans. Andur esines 14.augustil Paides Arvamusfestivali klubis Vallimäel. 10.septembril esines Ans. Andur Raplas Kultuurifestivalil Särin.

Ans. Andur avaldas 22.septembril uue loo, mil nimeks "Kuukiir". "Kuukiir" on rahulikult loksuv süntesaatorisoul, mis vaatab tagasi kiirelt mööda vuhisenud suvele. Loo muusika ja sõnad kirjutas Ans. Andur, salvestas ja miksis bändi kitarrist Gert Pajuväli.

19.novembril ilmus kooslusel uus 12 looga album “Uus palav päev”, milles ka singel "Kuukiir" oma koha leidis. Lisaks sai uuelt albumilt kuulda bändi juulis välja tulnud pala "Kõik mu sõbrad olid seal" ja mullu novembris ilmunud "Keskööd".

10.detsembril ilmunud Genka kogumikul "Oleg Kosjugin X" kõlab Ans. Andur esituses "407 karaati" kaver. 11.detsembril toimus Ans Andur plaadiesitlus Armastuse Saalis Tartus.

Ans. Andur tähistas 5.märtsil Sveta baaris oma 20. sünnipäeva. Ö stuudio võttis kontserdi videosse ja hiljem sünnib sellest film. 12.märtsil esinesid Puuluup ja Ans. Andur @Genialistide klubi, Tartu.

18.novembril toimus üritus Von Krahl 30, kus esinesid Ans. Andur, Talbot, Pedigree jt.

17.veebruaril 2023 esines Ans. Andur esmakordselt Nõmme Kultuurikeskuses.

24.veebruaril toimunud EW aastapäeva kontserdil kõlas Ans. Andur esituses Madis Aesma lugu "Metsateel".

3.veebruaril 2024 esinesid Ans. Andur ja Shelton San klubis Uus Laine.

13.juulil esines Ans. Andur Tallinnas Eesti Vabaõhumuuseumis festivalil Võnge 2024.

Faktid

Ans. Andur on: (nimi/tegevus bändis/sünnipäev)
Foto aka Mihkel Kirss (kitarrist, laulja, klahvpillimängija) - 23.03.1983
Lokk aka Madis Kirss (trummar, taustalaulja) - 16.09.1984
Paju aka Gert Pajuväli (kitarrist) - 14.02.1981
Tursk aka Madis Aesma (basskitarrist, laulja) - 04.03.1982

Muud huvitavat